Справа: № 825/1947/14 Головуючий у 1-й інстанції: Заяць О.В. Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.
Іменем України
04 листопада 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мацедонської В.Е.,
суддів Грищенко Т.М., Лічевецького І.О.,
при секретарі Горяіновій Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою Головного управління Держземагенства у Чернігівській області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 03 липня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держземагенства у Чернігівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_3 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 03 липня 2014 року позовні вимоги ОСОБА_2 до Головного управління Держземагенства у Чернігівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_3 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено, визнано протиправними дії відповідача при винесенні наказу №IV 25-329/14-14-сг від 28 травня 2014 року та скасовано наказ №IV 25-329/14-14-сг від 28 травня 2014 року.
Не погоджуючись з вищезазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що приймаючи наказ №IV 25-329/14-14-сг від 28 травня 2014 року про надання дозволу ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 15 років, відповідач діяв виключно в межах своїх повноважень та у відповідності з вимогами чинного законодавства. Апелянт звертає увагу, що наявність рішень (розпоряджень) про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель державної чи комунальної власності не є підставою для відмови іншій особі у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою органом виконавчої влади чи місцевого самоврядування.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що розпорядженням Срібнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 18 травня 2011 року №195 «Про надання згоди на підготовку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства на умовах оренди» позивачу надано згоду на підготовку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства на умовах оренди, орієнтовною площею 569,5 га, які знаходяться за межами населених пунктів на території Срібнянського району Чернігівської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, із них на території: Горобіївської сільської ради площею 443,40 га; Савинської сільської ради площею 39,73 га; Карпилівської сільської ради с.Карпилівка площею 32,60 га; Карпилівської сільської ради с.Лебединці площею 53,90 га.
Наказом Головного управління Держземагенства у Чернігівській області №IV 25-329/14-14-сг від 28 травня 2014 року «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» задоволено клопотання ОСОБА_3 про надання дозволу у відповідності до ст.7 Закону України «Про фермерське господарство» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтовною площею 14,2425 га для ведення фермерського господарства із земель резерву, запасу сільськогосподарського призначення, рілля, та надано дозвіл ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 15 років, розташованої на території Горобіївської сільської ради Срібнянського району Чернігівської області; орієнтовний розмір земельної ділянки 14,2425 га, за цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства (01.02).
Позивач, вважаючи вищевказаний наказ відповідача протиправним та таким, що порушує законні права та інтереси позивача щодо отримання в оренду земельних ділянок з метою створення фермерського господарства, звернувся до суду.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, дійшов висновку щодо невідповідності вимогам чинного законодавства оспорюваного наказу відповідача та необхідності його скасування.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав:
У відповідності до ст.6 Закону України «Про оренду землі» орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
У відповідності до ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особі набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
В силу ч.4 ст.122 ЗК України (в редакції, що набрала чинності з 01 січня 2013 року) центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно ч.2 ст.123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до ч.3 ст. 123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
В силу ст.124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.134 ЗК України передбачено, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі, серед іншого, передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів, для сінокосіння і випасання худоби, для городництва.
Згідно ч.1 ст.7 Закону України «Про фермерське господарство» для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради. У заяві зазначаються: бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі. Перелік документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві, затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики.
Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.7 Закону України «Про фермерське господарство» заяву громадянина про надання земельної ділянки у власність або в оренду районна або міська державні адміністрації або орган місцевого самоврядування розглядають у місячний строк і в разі її задоволення дають згоду на підготовку землевпорядною організацією проекту відведення земельної ділянки. Проект відведення земельних ділянок розробляється за рахунок Українського державного фонду підтримки фермерських господарств. Проект відведення земельної ділянки погоджується та затверджується відповідно до закону. Земельні ділянки для ведення фермерського господарства передаються громадянам України у власність і надаються в оренду із земель державної або комунальної власності.
Як вбачається з матеріалів справи, розпорядженням Срібнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 18 травня 2011 року №195 «Про надання згоди на підготовку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства на умовах оренди», ОСОБА_2 надано згоду на підготовку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства на умовах оренди, орієнтовною площею 569,5 га, які знаходяться за межами населених пунктів на території Срібнянського району Чернігівської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, із них на території: Горобіївської сільської ради площею 443,40 га; Савинської сільської ради площею 39,73 га; Карпилівської сільської ради с.Карпилівка площею 32,60 га; Карпилівської сільської ради с.Лебединці площею 53,90 га.
Позивачем, як підставу звернення до Срібнянської районної державної адміністрації Чернігівської області щодо надання згоди на підготовку проекту землеустрою для ведення фермерського господарства на умовах оренди, надано висновок комісії професійного відбору з питань створення фермерських господарств від 01 квітня 2011 року, відповідно до якого ОСОБА_2 надано дозвіл на створення фермерського господарства на території Срібнянського району.
Крім того, між позивачем (замовник) та ПП ОСОБА_5 (виконавець) укладено договір про надання послуг №67 від 18 травня 2011 року, відповідно до умов якого замовник доручає, а виконавець бере на себе обов'язки по: виготовленню проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою створення та ведення фермерського господарства на умовах оренди на території Срібнянського району за межами населених пунктів загальною площею 569,5 га з них: Горобіївська сільська рада - 443,4 га; Савинська сільська рада - 53,9 га; Карпилівська сільська рада - 32,6 га (біля с.Карпилівка) та 53,9 га (біля с.Лебединці) (дозвіл Срібнянської районної державної адміністрації №195 від 18 травня 2011 року).
На звернення позивача про затвердження проектів землеустрою, Головним управлінням Держземагенства у Чернігівській області зазначено, що наказом Головного управління Держземагенства у Чернігівській області №IV 25-329/14-14-сг від 28 травня 2014 року «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою», задоволено клопотання ОСОБА_3 про надання дозволу у відповідності до ст.7 Закону України «Про фермерське господарство» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтовною площею 14,2425 га для ведення фермерського господарства із земель резерву, запасу сільськогосподарського призначення, рілля, та надано дозвіл ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 15 років, розташованої на території Горобіївської сільської ради Срібнянського району Чернігівської області; орієнтовний розмір земельної ділянки 14,2425 га, за цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства (01.02).
Відповідач в обґрунтування правомірності своїх дій посилається на лист Держземагенства України №22-28-0.17-1059/2-14 від 30 січня 2014 року, в якому зазначено, що підставою відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і технічно-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку; тобто наявність рішень (розпоряджень) про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель державної чи комунальної власності не є підставою для відмови іншій особі, у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою органом виконавчої влади чи місцевого самоврядування.
Колегія суддів не погоджується з доводами відповідача, що наявність рішень (розпоряджень) про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель державної чи комунальної власності не є підставою для відмови іншій особі, у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою органом виконавчої влади чи місцевого самоврядування, оскільки згідно розпорядження Срібнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 18 травня 2011 року №195 «Про надання згоди на підготовку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства на умовах оренди» ОСОБА_2 надано згоду на підготовку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства на умовах оренди, орієнтованою площею 569,5 га, які знаходяться за межами населених пунктів на території Срібнянського району Чернігівської області, в тому числі на території: Горобіївської сільської ради площею 443,40 га, позивачем укладено договір про надання послуг №67 від 18 травня 2011 року на виготовлення проекту землеустрою, що свідчить про намір позивача користуватися даною земельною ділянкою на умовах оренди, при цьому чинним законодавством не встановлено граничних строків щодо звернення фізичних чи юридичних осіб до відповідних органів про затвердження проектів землеустрою.
Згідно пп.2.2.2 п.2.2 Методичних рекомендацій щодо порядку реалізації головними управліннями Держземагентства в областях, містах Києві та Севастополі повноважень з передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або користування (на безконкурентних засадах) для всіх потреб, що є додатком 1 до наказу Держземагентства України від 28 лютого 2013 року №72 та якими керувався відповідач при прийнятті оспорюваного наказу №IV 25-329/14-14-сг від 28 травня 2014 року, після реєстрації клопотання відповідний територіальний орган зобов'язаний у строк, що не перевищує двадцяти днів, перевірити у разі якщо земельна ділянка передається у користування: наявність викопіювання з кадастрової карти (плану) або інших графічних матеріалів, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки) (ч.2 ст.123 ЗК України); чи відносяться землі, за рахунок яких планується формування земельної ділянки, до земель сільськогосподарського призначення державної власності (ч.4 ст.122 ЗК України); чи має право особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки, набувати права постійного користування земельною ділянкою (у разі передачі земельної ділянки у постійне користування) (ст.92 ЗК України); чи підлягає продажу земельна ділянка (право на неї) на конкурентних засадах (земельних торгах) (у разі надання земельної ділянки в оренду) (ст.134 ЗК України); відповідність бажаного місця розташування земельної ділянки схемі землеустрою і техніко-економічним обґрунтуванням використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектам землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затвердженим у встановленому законом порядку (у разі розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки) (ч.3 ст.123 ЗК України); відповідність бажаного місця розташування земельної ділянки містобудівній документації (у разі її надання для містобудівних потреб) (ч.3 ст.24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»); чи не порушуватиме бажане місце розташування земельної ділянки вимог раціональної організації території (шляхом створення черезсмужжя) та компактності землекористування (ч.2 ст.29 ЗК України); наявність нормативної грошової оцінки земель.
У відповідності до п.2.3 вищенаведених Методичних рекомендацій для отримання додаткової інформації, необхідної для перевірки вимог, зазначених у пункті 2.2 цих Методичних рекомендацій, територіальні органи можуть звертатися до відповідних управлінь (відділів) Держземагентства у районах (містах), міжрайонних, міжміських, міськрайонних управлінь (відділах) Держземагентства.
Згідно листа-відповіді відділу Держземагентства у Срібнянському районі Чернігівської області №04-01/1214 від 28 травня 2014 року, що наданий на лист відповідача №23-25-0.31-3374/2-14 від 23 травня 2014 року, бажана для відведення ОСОБА_3 земельна ділянка сільськогосподарського призначення державної власності із земель запасу (рілля) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва орієнтовною площею 14,2425 га знаходиться на території Горобіївської сільської ради Срібнянського району, за межами населеного пункту на відстані 1,8 км на південний-захід від с.Горбіївка, та згідно форми 6-зем щодо даної земельної ділянки розпорядженням Срібнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 18 травня 2011 року №195 надано згоду на підготовку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства на умовах оренди.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла до висновку, що при винесенні наказу №IV 25-329/14-14-сг від 28 травня 2014 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою ОСОБА_3 відповідачем не враховано всіх обставин, зокрема, те, що розпорядженням Срібнянської районної державної адміністрації від 18 травня 2011 року №195 вже надано ОСОБА_2 згоду на підготовку проекту землеустрою земельних ділянок на території Горобіївської сільської ради площею 443,40 га, тому з огляду на те, що розпорядження Срібнянської районної державної адміністрації від 18 травня 2011 року №195 на час розгляду даної справи не скасовано, не визнано нечинним, дія його не припинена, до нього не вносились зміни, дії відповідача щодо винесення оскаржуваного наказу порушують права позивача на отримання в оренду земельних ділянок для створення та ведення фермерського господарства. Крім того, наявність оскаржуваного наказу фактично позбавляє позивача можливості погодити та затвердити проекти землеустрою, а також оформити оренду на земельні ділянки, зазначені у розпорядженні Срібнянської районної державної адміністрації від 18 травня 2011 року №195.
За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо протиправності дій відповідача при винесенні наказу та необхідності скасування наказу Головного управління Держземагенства у Чернігівській області №IV 25-329/14-14-сг від 28 травня 2014 року «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою», який прийнятий відповідачем без урахування вимог чинного законодавства, зокрема, Закону України «Про фермерське господарство» та ЗК України, та яким надано ОСОБА_3 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 15 років орієнтовною площею 14,2425 га для ведення фермерського господарства, розташованої на території Горобіївської сільської ради Срібнянського району Чернігівської області, з порушенням прав ОСОБА_2, як особи, що отримала згоду на підготовку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства на умовах оренди на території Горобіївської сільської ради згідно розпорядження Срібнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 18 травня 2011 року №195.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.
Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Держземагенства у Чернігівській області - залишити без задоволення.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 03 липня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст ухвали виготовлено 10 листопада 2014 року.
Головуючий суддя В.Е.Мацедонська
Судді Т.М.Грищенко
І.О.Лічевецький
.
Головуючий суддя Мацедонська В.Е.
Судді: Лічевецький І.О.
Грищенко Т.М.