Ухвала від 11.11.2014 по справі 826/4812/14

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/4812/14 Головуючий у 1-й інстанції: Амельохін В.В. Суддя-доповідач: Глущенко Я.Б.

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Глущенко Я.Б.,

суддів Пилипенко О.Є., Романчук О.М.,

розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Державної реєстраційної служби України про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії, за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 15 травня 2014 року,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся у суд із позовом до Державної реєстраційної служби України, в якому просив визнати протиправним (незаконним) та скасувати рішення відповідача від 20.11.2013 №669 про відмову в реєстрації політичної партії - Патріотичне об'єднання «Ми Українці», зобов'язати відповідача провести таку реєстрацію відповідно до положень Закону України «Про політичні партії в Україні».

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 15 травня 2014 року адміністративний позов залишено без задоволення.

Не погоджуючись із постановою суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін, виходячи з наступного.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку про правомірність відмови в реєстрації політичної партії - Патріотичне об'єднання «Ми Українці», адже подані на реєстрацію документи (статут) партії не відповідають вимогам законодавства України.

З таким висновком суду не можна не погодитися.

Колегією суддів установлено, що позивач є почесним головою та виконуючим обов'язки голови Політичної партії - Патріотичне об'єднання «Ми - Українці».

Наказом Державної реєстраційної служби України від 20.11.2013 №669 вказаній політичній партії відмовлено в реєстрації відповідно до ст. 11 Закону України «Про політичні партії в Україні». Зазначене рішення ґрунтується на правовому висновку Державної реєстраційної служби України щодо відповідності законодавству України установчих документів, поданих на реєстрацією політичної партії. Згідно цього висновку, установчі документи Партії не відповідають чинному законодавству.

Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернувся у суд.

Надаючи правову оцінку висновкам суду першої інстанції та доводам апеляційної скарги, колегія суддів виходить із наступного.

Відповідно до ст. 2, 3 Закону України «Про політичні партії в Україні» політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.

Політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.

Реєстрація політичних партії врегульована статтею 11 Закону України «Про політичні партії в Україні».

Положеннями цієї норми, зокрема, передбачено, що реєстрацію політичних партій здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань. Зазначеним органом, відповідно до Положення, затвердженого указом Президента України від 06.04.2011№ 401/2011, є Державна реєстраційна служба України.

Для реєстрації політичної партії до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань разом з заявою подаються:

1) статут і програма політичної партії;

2) протокол установчого з'їзду (конференції, зборів) політичної партії із зазначенням дати і місця його проведення, кількості учасників, які проголосували за створення політичної партії;

3) підписи громадян України, зібрані відповідно до вимог цього Закону на підтримку рішення про створення політичної партії та засвідчені особами, які збирали підписи;

4) відомості про склад керівних органів політичної партії;

5) платіжний документ, що посвідчує внесення реєстраційного збору;

6) назва та адреса банківської установи, в якій політична партія відкриватиме рахунки.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань здійснює реєстрацію політичної партії після перевірки поданих матеріалів.

Протягом 30 днів з моменту надходження документів, зазначених у пунктах 1-6 цієї статті, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань приймає рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації політичної партії. Цей строк може бути продовжений центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань у разі потреби, але не більше ніж на 15 днів.

У реєстрації політичної партії може бути відмовлено, якщо документи, подані для реєстрації політичної партії, не відповідають Конституції, цьому та іншим законам України.

У разі відмови в реєстрації центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань повинен надати заявникові своє письмове вмотивоване рішення.

Враховуючи приведені нормі, до повноважень відповідача відноситься, зокрема, перевірка поданих політичною партією на реєстрацію документів на відповідність Конституції, цьому та іншим законам України.

Як убачається з матеріалів справи, в ході такої перевірки відповідачем встановлено, що установчі документи Політичної партії - Патріотичне об'єднання «Ми Українці» не відповідають чинному законодавству, а саме: пункт 10.1 розділу І статуту Партії в частині визначення місцевими органами Партії первинних, районних, районних в містах, міських, обласних, Кримської республіканської, Київської та Севастопольської міських партійних організацій суперечить статті 11 Закону України «Про політичні партії в України» (далі - Закон), оскільки зазначені партійні організації Партії є структурними утвореннями Партії.

Пункт 3.2.21 розділу І статуту Партії в частині здійснення інших повноважень, передбачених чинним законодавством України, статутом та програмними документами Партії не відповідає пункту 157.15 статті 157 Податкового кодексу України, відповідно до якого статутні документи неприбуткових організацій повинні містити вичерпний перелік видів їх діяльності.

Назва структурних утворень Партії, викладена у пунктах 1, 2 розділу IV статуту та V розділі статуту Партії, також не відповідає Закону. Так, у статтях 8, 9, 11, 21 та 24 Закону мова йде про первинні осередки політичної партії, як про окремі структурні утворення політичної партії.

Пункт 1 розділу XII статуту Партії в частині зобов'язання члена Партії у разі обрання народним депутатом України або депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим входження та постійної праці у складі фракції (депутатської групи) не відповідає Конституції України, Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» та Закону України «Про статус народного депутата України», які не встановлюють обов'язку народного депутата України, депутата місцевої ради входити до складу фракції Партії.

Обговорюючи такі висновки відповідача, колегія суддів зважає на наступне.

У пункті 10 Статуту Політичної партії - Патріотичне об'єднання «Ми Українці» (нова редакція), затвердженого Установчим З'їздом Політичної партії - протоколом №1 від 07.10.2013, визначено організаційну структуру Партії. Так, згідно цього пункту організаційна структура Партії складається з місцевих і центральних органів Партії. До місцевих органів Партії Статутом віднесено: первинні, районні, районні у містах, міські, обласні, Кримську республіканську, Київську та Севастопольську міські партійні організації (п. 10.1).

Вимоги до статуту політичної партії визначені статтею 8 Закону України «Про політичні партії в Україні», згідно з якою статут політичної партії має містити такі відомості, зокрема, як: перелік статутних органів політичної партії, порядок їх утворення, їхні повноваження і термін цих повноважень; порядок створення, загальну структуру та повноваження обласних, міських, районних організацій політичної партії та її первинних осередків.

Статтею 11 цього Закону, зокрема, передбачено, що політична партія протягом шести місяців з дня реєстрації забезпечує утворення та реєстрацію в порядку, встановленому цим Законом, своїх обласних, міських, районних організацій у більшості областей України, містах Києві, Севастополі та в Автономній Республіці Крим.

Реєстрація обласних, міських і районних організацій або інших структурних утворень, передбачених статутом партії, здійснюється відповідним центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, на місцевому рівні, якщо інший порядок не передбачений законом, лише після реєстрації політичної партії центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань.

Після реєстрації обласних, міських та районних організацій політичних партій вони можуть набувати статусу юридичної особи, якщо це передбачено статутом партії.

Первинні осередки політичної партії, яким статутом політичної партії не надається право юридичної особи, легалізують свою діяльність шляхом письмового повідомлення про утворення до відповідного центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань в 10-денний строк з часу їх утворення. Про своє утворення первинні осередки політичної партії повинні у вказаний строк повідомити також відповідні місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Приведені положення свідчать про те, що районні, міські, обласні, та інші партійні організації законодавством України відносяться до структурних утворень політичної партії щодо яких законом встановлений окремий порядок реєстрації.

У той же час, положення пункту 10.1 розділу І Статуту Політичної партії - Патріотичне об'єднання «Ми Українці» відносять місцеві партійні організації до органів партії, а пункти 1, 2 розділу IV статуту та V розділі Статуту Партії фактично ототожнюють партійні організації з осередками політичної партії у розумінні Закону України «Про політичні партії в Україні» (ст. ст. 8, 9, 11, 21 та 24), що суперечить приписам названого Закону.

Окрім того, колегія суддів зазначає, що відповідно до статті 14 цього Закону політичні партії є неприбутковими організаціями.

Пунктом 157.15 статті 157 Податкового кодексу України, зокрема, передбачено, що статутні документи неприбуткових організацій повинні містити вичерпний перелік видів їх діяльності, які не передбачають одержання прибутку згідно з нормами законів, що регулюють їх діяльність.

Разом з тим, усупереч вимогам податкового законодавства, пунктом 3.2.21 розділу І Статуту Партії визначено право Партії здійснювати інші повноваження, передбачені чинним законодавством України, цим Статутом та програмними документами партії. Тобто, перелік повноважень Партії є невичерпним, що недопустимо для неприбуткових організацій.

Також, причиною для відмови в реєстрації Партії слугувало те, що пункт 1 розділу XII статуту Партії в частині зобов'язання члена Партії у разі обрання народним депутатом України або депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим входження та постійної праці у складі фракції (депутатської групи) не відповідає Конституції України, Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» та Закону України «Про статус народного депутата України», які не встановлюють обов'язку народного депутата України, депутата місцевої ради входити до складу фракції Партії.

Враховуючи викладене, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що зміст Статуту Політичної партії - Патріотичне об'єднання «Ми Українці» не в повній мірі відповідає чинному законодавству України, що, відповідно до статті 11 Закону України «Про політичні партії в Україні», може бути підставою для відмови в такій реєстрації.

У той же час, слід зазначити, що цією нормою також передбачено, що відмова у реєстрації не є перешкодою у повторному зверненні про реєстрацію, а тому відповідна політична партія має можливість здійснити реєстрацію після усунення виявлених Державною реєстраційною службою України недоліків.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, а тому апеляційний суд не вбачає підстав для задоволення вимог скарги та скасування постанови місцевого суду.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 197, 198, 200, 206, 212, 254, КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 15 травня 2014 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддяЯ.Б. Глущенко

суддя О.Є. Пилипенко

суддяО.М. Романчук

.

Головуючий суддя Глущенко Я.Б.

Судді: Пилипенко О.Є.

Романчук О.М