29 вересня 2014 рокусправа № 2а-77/11
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чабаненко С.В.
суддів: Іванова С.М. Шлай А.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпропетровську заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про перегляд за новоявленими обставинами постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2011 року у справі №2а-77/11 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про зобов'язання вчинити певні дії та стягнення суми недоотриманої пенсії, -
Встановив:
Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області звернулося до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду з заявою про перегляд за нововиявленими обставинами постанови зазначеного суду від 01 листопада 2011 року, якою апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області задоволено частково. Постанову Василівського районного суду Запорізької області від 26 січня 2011 року скасовано.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової пенсії, як особі, яка віднесена до 1 категорії осіб, інваліду 3 групи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у розмірах, менших ніж передбачено ст. 50 Закону України "Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести ОСОБА_1 перерахунок та забезпечити виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до вимог ст.50, п.3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме: -у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком з 27 червня 2010 року із застосуванням положень ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням отриманих сум.
Заявник вважає нововиявленою обставиною Закон України від 14.06.2011 року «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», що набрав чинності, зокрема, що у 2011 році положення статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. На виконання вимог вищезазначеного закону Кабміном прийнято постанову від 06 липня 2011 року №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23 липня 2011 року. За прийнятим 26 грудня 2011 року рішенням Конституційного суду України №20-рп/2011 у справі за конституційним поданням щодо відповідності Конституції України пункту 4 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» вищезазначені норми визнані такими, що відповідають Конституції України.
З огляду на вищевикладене, заявник вважає, що підстави для застосування судами статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» при вирішенні справ за адміністративними позовами про перерахунок пенсій відповідно до наведених норм зазначених законів, відсутні. Крім того, як вважає заявник, з прийняттям Конституційним судом України рішення від 26.12.2011 року №20-рп/2011 виникли істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи.
Розглянувши заяву Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, колегія суддів не заходить підстав для її задоволення, виходячи з наступного.
Згідно пункту першого частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи.
Неповне з'ясування судом обставин справи, відсутність у справі певних доказів або їх неналежне дослідження судом, невідповідність рішення суду вимогам частини першої та другої статей 206, та 159 КАС України може бути підставою для скасування судового рішення в касаційному порядку, як це передбачено статтею 204 КАС України, а не для його перегляду за нововиявленими обставинами.
Дійсно як зазначає заявник, 14 червня 2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України №3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", який набрав чинності 19 червня 2011 року.
На виконання вимог вищезазначеного Закону 06 липня 2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №745 "Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набрала чинності 23 липня 2011 року.
Отже щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю у позивача не повинна бути меншою 50 % мінімальної пенсії за віком (ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Позивачу інвалідність, що пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС встановлена безстроково. Призначення та виплата пенсії носить довічний характер, та за заявою пенсіонера вид пенсії може змінюватися, а тому визначення кінцевого періоду перерахунку та виплати пенсії може не обмежуватись.
Колегія суддів, не може прийняти вказані заявником обставини, як істотні для перегляду рішення за нововиявленими обставинами та такі, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи, оскільки, зміни в законодавстві, що набрали чинності починаючи з 23 липня 2011 року, застосовуються до спірних правовідносин, що виникли з цього дня. Зокрема, вірним також є твердження про те, що закон зворотної сили немає.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що наведені позивачем факти не є нововиявленими обставинами, тому передбачених законом підстав для скасування постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2011 року немає.
Керуючись ст. 252, 253 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Ухвалила:
Заяву Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про перегляд за ново виявленими обставинами ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2011 року у справі №2а-77/11 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання рішень, дій та бездіяльності протиправними - залишити без задоволення.
Ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2011 року у справі №2а-77/11 - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.
Головуючий: С.В. Чабаненко
Суддя: С.М. Іванов
Суддя: А.В. Шлай