21 жовтня 2014 рокусправа № 337/3117/14-а (2а/337/81/2014)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.
суддів: Сафронової С.В. Поплавського В.Ю.
за участю секретаря судового засідання: Надточія В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя
на постанову Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 02 червня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя про визнання дій незаконними та зобов'язання призначити та нарахувати належний розмір пенсії, -
12 травня 2014 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя в якому просила визнати протиправними дії Упрвління ПФУ щодо не включення в розрахунок пенсії, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум одноразових премій і сум індексації заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Зобов'язати Упрвління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням у складі заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум разових премій і сум індексації заробітної плати , на які нараховувались страхові внески та єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на підставі довідки №3228/04 від 30.04.2014 року з моменту призначення пенсії, тобто з 15.05.2013 року.
Постановою Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 02 червня 2014 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано дії Управління пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя про відмову включити в розрахунок пенсії ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги на оздоровлення сум одноразових премій і сум індексації заробітної плати, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та єдиний соціальнийй внесок на загальнообов'язкове дежване соціальне страхування - незаконним. Зобов'язано Управління пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 08 листопада 2013 року з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення сум одноразових премій і сум індексації заробітної плати, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції відповідач оскаржив його в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги, в якій посилаючись на відсутність правових підстав для призначення позивачці пенсії державного службовця, просив скасувати постанову суду першої інстанції та винести нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
В судове засідання апеляційної інстанції сторони не з'явились, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином, а тому відповідно до ст. 41 КАС України фіксування судового засідання не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість оскаржуваного рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм матеріального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення в межах апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Оскільки судом апеляційної інстанції виявлено порушення при винесення постанови суду першої інстанції, колегія суддів вирішила вийти за межі апеляційної скарги та змінити постанову суду першої інстанції в частині строку з якого необхідно задовольнити позовні вимоги з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні ПФУ та отримує пенсію як державний службовець, яка їй була призначена 15 травня 2013 року відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» на підставі наданої довідки про заробітну плату, в якій відомості про індексацію та матеріальну допомогу не були внесені.
05 травня 2014 року позивач звернулася до Управління пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, з яких було сплачено страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
З довідки, виданої Управлінням ПФУ, вбачається, що за останні 24 календарні місяці роботи позивач отримувала індексацію заробітної плати та матеріальну допомогу на оздоровлення, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Листом від 08 травня 2014 року за №83/н-9 відповідач повідомив ОСОБА_1, що розрахунок її пенсії проведено згідно з діючим законодавством та що відсутні підстави для перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги та сум індексації, які не носять систематичного характеру і належать до інших заохочувальних та компенсаційних виплат, що відповідно до Закону України "Про державну службу" не включаються до складу заробітної плати для обчислення пенсії.
Суд першої інстанції вважає, дану відмову відповідача протиправною, оскільки заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. За змістом ст. ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхуванн
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Стаття 1 Закону України «Про оплату праці» визначає заробітну плату як винагороду, обчислену, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
У відповідності до статті 2 Закону України «Про оплату праці» основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати - це виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно зі статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), -у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Згідно ст.37-1 Закону «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У зв'язку з наведеним, враховуючи, що на матеріальну допомогу на оздоровлення та соціально-побутові питання, індексацію, що були нараховані на день виходу на пенсію позивача нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що вищевказані суми підлягають зарахуванню у заробітну плату позивача для призначення пенсії.
Разом з тим, суд апеляційної інстанції не може погодитись з судом про визначення строку з якого позивачу необхідно перерахувати пенсію, у зв'язку з наступним.
Судом першої інстанції вимоги позивача задоволено починаючи з 08 листопада 2013 року, натомість про порушення своїх прав позивачка дізналась після звернення з заявою до Управління пенсійного фонду 05 травня 2013 року. Таким чином, перерахунок пенсії необхідно здійснити саме з цього часу.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції по суті правильно вирішені позовні вимоги, але із помилковим застосуванням норм процесуального права, а тому постанову суду необхідно змінити в цій частині, натомість доводи апеляційної скарги не спростовують висновку суду першої інстанції і не можуть бути підставою для скасування постанови суду, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.
Керуючись ч. 1 ст. 195, п. 2 ч. 1 ст. 198, ст.ст. 201, 205, 207 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська - залишити без задоволення.
Постанову Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 02 червня 2014 року - змінити.
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити за період з 01 травня 2013 року.
В іншій частині постанову Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 02 червня 2014 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Головуючий: Д.В. Чепурнов
Суддя: С.В. Сафронова
Суддя: В.Ю. Поплавський