09 жовтня 2014 рокусправа № 212/8163/13-а(2а/212/258/13)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Кругового О.О.
суддів: Богданенка І.Ю. Дадим Ю.М.
за участю секретаря судового засідання: Спірічева Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу від 01.10.2013 року у справі № 212/8163/13-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жотневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання протиправними дій, -
ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області , в якому просив:
- визнати протиправними дії Відповідача по перерахунку державної пенсії та додаткової пенсії з 01.01.2013 року відповідно до п.12 та п.13 Постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року;
- зобов'язати Відповідача перерахувати з 01.05.2013 року державну пенсію як інваліду другої групи І категорії постраждалого від аварії на Чорнобильській АЕС у відповідності п.12 та п.13 Постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року та виплатити недораховану пенсію;
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Відповідач, всупереч вимогам чинного законодавства, не врахував приписи п.13 Постанови КМУ №1210 від 23.11.2011 року та сплачував йому пенсію в розмірі 2487.62 грн. замість 2637.30 грн., що є протиправним та необґрунтованим.
Постановою Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу від 01.10.2013 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
ОСОБА_1, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить постанову Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу від 01.10.2013 року скасувати та прийняти нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Апеляційна скарга фактично обґрунтована доводами адміністративного позову.
Сторони, які були належним чином повідомлені про час та місце проведення розгляду справи, в судове засідання не з'явились, у зв'язку з чим відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового процесу не здійснювалось.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи із наступного.
Вирішуючи спір між сторонами та відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що підстави для збільшення пенсії відсутні, оскільки Позивач отримує пенсію обчислену відповідно до порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року, яка складає 255% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Суд апеляційної інстанції погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Закон України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" визначає такі види державних пенсій: трудові пенсії, за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника та за вислугу років (стаття 2 цього Закону). При цьому зазначений Закон дає особам право вибору пенсії. Так згідно зі статтею 6 цього Закону особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором, за винятком пенсій інвалідам внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи з виконанням інтернаціонального обов'язку.
Військовослужбовці відносяться до категорії осіб, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із Законом № 2262-XII.
Статтею 11 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом № 796-XII і цим Законом.
Положення Закону № 796-XII спрямовані на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території.
Статтею 50 Закону № 796-ХІІ передбачено, що особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами ІІ групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Додаткова пенсія, зокрема, за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи, виплачується повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу (стаття 53 Закону № 796-XII).
Статтею 49 Закону № 796-XII передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Законами України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» та «;Про Державний бюджет на 2013 рік» установлено, що у 2012 та 2013 році відповідно норми і положення статей 50 та 54 Закону №796-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012, 2013 рік відповідно.
Так, відповідно до п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011р. №1210, у разі коли розмір пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в інвалідів - учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, I групи - 285 відсотків, II групи - 255 відсотків, III групи - 225 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів. У разі зміни прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, проводиться перерахунок зазначеної допомоги виходячи з розміру встановленого прожиткового мінімуму.
Приписами п.13. Постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011р. №1210, які діяли на час виникнення спірних правовідносин, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність:особам, що належать до категорії 1: з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС:інвалідам I групи - 50 відсотків;інвалідам II групи - 40 відсотків;інвалідам III групи - 30 відсотків.
Зі змісту зазначених правових норм вбачається, що особа, яка є військовослужбовцем та ліквідатором наслідків на ЧАЕС має право на отримання державної та додаткової пенсії, Так, відповідно до приписів Бюджетного кодексу України, розмір додаткової пенсії та розмір мінімальної пенсії встановлюється нормами Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року. Відповідно до зазначених норм, мінімальний розмір пенсійної виплати для осіб II групи інвалідності складає 255 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а додаткова пенсія інвалідам II групи складає 40 відсотків від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. При цьому, до розміру пенсійної виплати відносяться зокрема надбавки, підвищення, додаткові пенсії, цільова грошова допомога, сума індексації та інші доплати до пенсії, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною.
Отже, додаткова пенсія є складовою частиною загального розміру пенсійних виплат та при розрахунку основного розміру пенсії не може обраховуватися окремо від неї.
Як вбачається з матеріалів справи, Позивачу станом на 2013 рік виплачувалась пенсія у розмірі 2483.53 грн., яка складається з суми основного розміру пенсії у розмірі 1668.61 грн., додаткової пенсії у розмірі 357.60 грн., підвищення до пенсії у розмірі 40% від прожиткового мінімуму, як інваліду війни ІІ групи у розмірі 357.60, доплати до пенсії у розмірі 50.00 грн., та підвищення у розмірі 49.72 грн. (1668.61+357.60+357.60+50+49.72=2483.53).
Приписами чинного законодавства встановлено, що у разі коли розмір пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в інвалідів - учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою II групи - 255 відсотків, йому виплачується щомісячна державна адресна допомога.
Приписами статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» встановлено, що у 2013 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність становить: з 1 січня - 894 гривні.
Отже, виходячи з того, що мінімальний розмір пенсії має складати 255% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то відповідно у 2013 році мінімальний розмір зазначеної пенсії має складати 2279.70 грн., до складу якої зокрема відноситься додаткова пенсія.
Проте, розмір пенсії Позивача, разом з додатковою пенсією у розмірі 357.60, складав 2483.53 грн., що перевищує розмір мінімальної пенсії, а тому відповідно підстави для додаткової виплати пенсії відсутні.
Отже, в даному випадку, підстави для здійснення перерахунку пенсії Позивача відсутні, оскільки отримувана ним пенсія перевищує мінімальний розмір, встановлений Кабінетом Міністрів України
Таким чином, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог пов'язаних з перерахунком пенсії, оскільки отримувана Позивачем пенсія.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що оскаржувана постанова Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу від 01.10.2013 року є законною і обґрунтованою, а підстави для її скасування відсутні.
На підставі наведеного, керуючись, ст. 196, ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206 КАС України, суд, -
Апеляційну ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу від 01.10.2013 року у справі № 212/8163/13-а - залишити без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів шляхом подання касаційної скарги.
Головуючий: О.О. Круговий
Суддя: І.Ю. Богданенко
Суддя: Ю.М. Дадим