Ухвала від 25.09.2014 по справі 872/16359/13

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2014 рокусправа № 808/6484/13-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Кругового О.О.

суддів: Богданенка І.Ю. Дадим Ю.М.

за участю секретаря судового засідання: Спірічева Я.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Мелітопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 11.09.2013 року у справі № 808/6484/13-а за адміністративним позовом Мелітопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області до державного реєстратора Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації Бровко Катерини Петрівни, державного реєстратора виконавчого комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області Решетової Оксани Олексіївни, третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю «Датли» про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Мелітопольська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Запорізькій області (далі - Позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до державного реєстратора Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації Бровко Катерини Петрівни ( далі - Відповідач -1), державного реєстратора виконавчого комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області Решетової Оксани Олексіївни (далі - Відповідач - 2), третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю «Датли» ( далі - третя особа), в якому просила:

- зобов'язати Відповідача-2 зняти з обліку ТОВ «Датли», яке змінило свою юридичну адресу на:72311, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Дружби. буд.74, та реєстраційну справу направити до Відповідача-1 для взяття його на облік за попередньою юридичною адресою;

- зобов'язати Відповідача-1 скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів стосовно місцезнаходження юридичної особи ТОВ «Датли»;

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що до обов'язків платника податків зокрема належить становлення на облік у відповідних органах державної податкової служби за основним (неосновним) місцем обліку. Проте, ТОВ «Датли» не звертався до ДПІ за новим місцезнаходженням, ні з заявою про взяття на облік, ні за отриманням довідок про взяття на облік платника податків. Проведеними заходами встановлено, що третя особа за новим місцезнаходженням не знаходиться, що свідчить про необхідність скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 11.09.2013 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Мелітопольська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Запорізькій області, не погодившись з рішенням адміністративного суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, звернулася з апеляційною скаргою, в якій просить постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 11.09.2013 року скасувати та прийняти нове судове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.

Апеляційна скарга фактично обґрунтована доводами адміністративного позову.

Сторони, які були належним чином повідомлені про час та місце проведення розгляду справи, в судове засідання не з'явились, у зв'язку з чим відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового процесу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню за наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 08.08.2012 року рішенням учасників ТОВ «Датли», яке оформлено протоколом загальних зборів учасників №1/12, змінено місцезнаходження ТОВ «Датли» на адресу: 72311, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Дружби. буд.73.

14.08.2013 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців було внесено запис №10731050007017712 про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи, відповідно до яких третя особа змінила адресу свого місцезнаходження з 03124 м. Київ, бул. Івана Лепсе, буд.29, на адресу:72311, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Дружби. буд.74, .

Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних-осіб підприємців ДПІ у Хотрицькому районі м. Запоріжжя підприємство було взято на облік до Позивача.

Проте, позивачем були проведені заходи щодо відповідності юридичної адреси факту місцезнаходження ТОВ «Датли», якими було встановлено, що третя особа за адресою: вул. Дружби. буд.74, м. Мелітополь, Запорізька область, 72311 не знаходиться.

На думку Позивача, відсутність третьої особи за своєю юридичною адресою є підставою для скасування держаної реєстрації змін до установчих документів щодо зміни місцезнаходження підприємства на адресу: вул. Дружби. буд.74, м. Мелітополь, Запорізька область, 72311.

Правомірність дій щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів та зобов'язання державного реєстратора внесення відповідного запису є предметом розгляду справи, переданої на вирішення суду.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що скасування державної реєстрації змін до установчих документів, внесення запису щодо державної реєстрації може бути здійснено тільки на підставі судового рішення щодо скасування рішення засновників юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів або судового; судового рішення про визнання повністю або частково недійсним змін до установчих документів юридичної особи .

Суд апеляційної інстанції погоджується з зазначеними висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Зігдно з п. 67.2. ст..67 Податкового кодексу України контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення зокрема щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Отже, Державна податкова інспекція наділена повноваженнями щодо звернення до суду з позовом про скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (далі - Закон № 755-IV) відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Відповідно до ст.29 Закону № 755-IV для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів;оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів;ва примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, якщо інше не встановлено цим Законом. Державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи повинен видати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) заявнику один примірник оригіналу установчих документів у старій редакції з відмітками державного реєстратора про проведення державної реєстрації змін до установчих документів та в той же день передати відповідним органам статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України відомості з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру.

Аналіз зазначених правових норм вказує на те, що відомості про юридичну особу включаються до ЄДРСР шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи. У разі необхідності проведення змін до установчих документів, юридична особа подає пакет документів, які передбачені Законом № 755-IV. Проте, у випадку наявності підстав передбачених ст. 27 Закону № 755-IV державний реєстратор відмовляє у проведенні таких змін.

Як вбачається з матеріалів справи, Позивачем не були надані докази, які б підтверджували наявність підстав для відмови державного реєстратора у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «Датли» пов'язаних з його місцезнаходження .

При цьому, з приписів чинного законодавства вбачається, що державний реєстратор не наділений повноваженнями перевіряти законність рішень загальних зборів учасників юридичної особи про затвердження змін до установчих документів, оскільки відповідальність за законність прийнятого рішення покладається на засновників юридичної особи.

Зазначене свідчить про те, що здійснюючи реєстраційні дії щодо внесення записів про зміни місцезнаходження, зняття з обліку та постановку на облік, державний реєстратор діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб прямо передбачений законодавством.

Щодо скасування реєстрації змін до установчих документів апеляційний суд зазначає наступне.

На думку позивача, підставою для скасування державної реєстрації внесення змін до установчих документів в даному випадку виступає неправдивість данних щодо зміни місця знаходження відповідача.

Суд апеляційної інстанції не погоджується з зазначеними висновками з огляду на наступне.

Відповідно до ст..31 Закону № 755-IV у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його юридичній особі - відповідачу для вжиття заходів до приведення установчих документів у відповідність із прийнятим судовим рішенням, а також державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.

Отже, підставою для внесення запису щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів може бути лише рішення суду про скасування рішення засновників юридичної особи щодо внесення змін до установчих документів на підставі якого здійснюється державна реєстрація.

При цьому, чинним законодавством не передбачена така підстава для скасування державної реєстрації змін до установчих документів, як неправдивість данних щодо зміни місця знаходження Відповідача.

Позивачем не було надано до суду судових рішень, які набрали законної сили щодо скасування рішення засновників товариства з обмеженою відповідальністю «Датли» про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними зміни до установчих документів юридичної особи.

Отже, задоволення позовних вимог пов'язаних зі скасуванням державної реєстрації змін до установчих документів видається неможливим, оскільки рішення засновників юридичної особи, щодо внесення змін до установчих документів судом скасовано не було та є дійним до теперішнього часу.

Таким чином, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо, відсутності підстави для скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що оскаржувана постанова Запорізького окружного адміністративного суду від 11.09.2013 року є законною і обґрунтованою, а підстави для її скасування відсутні.

На підставі наведеного, керуючись, ст. 196, ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Мелітопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області - залишити без задоволення.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 11.09.2013 року у справі № 808/6484/13-а - залишити без змін.

Ухвала набирає чинності з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів шляхом подання касаційної скарги.

Головуючий: О.О. Круговий

Суддя: І.Ю. Богданенко

Суддя: Ю.М. Дадим