ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
06 листопада 2014 року письмове провадження № 826/8596/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Арсірія Р.О. , суддів Огурцова О.П. Погрібніченко І.М. вирішив адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Голден Деррік"
до третя особа Державної служби геології та надр України Генеральна прокуратура України
проскасування наказів №78 від 19.03.2014 та №79 від 18.03.2014
Позивач 17.06.2014 звернувся до суду із позовом до Державної служби геології та надр України, у вимогах якого просив: скасувати накази Державної служби геології та надр України № 78 та № 79 від 18.03.2014.
В обґрунтування позовних вимог зазначав, що спірні накази відповідача про анулювання дії спеціальних дозволів на користування надрами та скасування наказів про надання дозволів про користування надрами № 78 та № 79 від 18.03.2014, порушують його інтереси та охоронювані законом права, оскільки не ґрунтуються на діючому законодавстві про надра.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, мотивуючи свою позицію аналогічно викладеному у позовній заяві. Просив позов задовольнити. У подальшому надав суду клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, вважав його необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, суду надав письмові заперечення, просив у задоволенні позову відмовити.
До участі у судовому засіданні в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову, на стороні відповідача, залучено Генеральну прокуратуру України.
Представник третьої особи у судовому засіданні зазначила, що вважає позов необґрунтованим, надала письмові пояснення щодо позову. Вказала також, що у проваджені Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України перебуває кримінальне провадження № 42014000000000367, розпочате 08.05.2014 за фактом вчинення службовими особами Державної служби геології та надр України кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ч. 191 КК України, в ході якого досліджуються обставини видачі Держгеонадрами України, спеціальних дозволів на розробку родовищ корисних копалин ТОВ «Голден Деррік». Зазначила, що на даний час, жодна посадова особа Держгеонадр України до кримінальної відповідальності не притягнута.
В судове засідання Генеральна прокуратура України представника не направила, представник позивача заявив клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні, представник відповідача заявив, що всі письмові докази та пояснення надані суду.
Також, ухвалою суду залишено без задоволення клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі до закінчення кримінального провадження № 42014000000000367 від 08.05.2014 за фактом вчинення службовими особами Державної служби геології та надр України кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ч. 191 КК України. Втім, представником відповідача не надано суду жодних доказів притягнення посадових осіб Держгеонадр України до кримінальної відповідальності, та як наслідок, неможливості розгляду даної адміністративної справи до закінчення вказаного кримінального провадження, тобто не доведено обставин, які можуть бути підставою для зупинення провадження у справі, передбаченої п.3 ч.1 ст. 157 КАС України.
За таких підстав суд вирішив розглянути справу в порядку письмового провадження відповідно до п. 6 ст. 128 КАС України.
Суд, дослідивши зібрані в справі докази в їх сукупності, вважає встановленим наступне.
Позивач - юридична особа - товариство з обмеженою відповідальністю «Голден Деррік (ІК 35251246), зареєстроване Подільською районною у місті Києві державною адміністрацією 02.07.2007, за адресою: 04123, місто Київ, вул. Западинська, буд. 13 А.
Свою діяльність ТОВ «Голден Деррік» здійснює на підставі Статуту, затвердженого Загальними зборами учасників Товариства, протокол № 9 від 15.04.2010 (нова редакція).
ТОВ «Голден Деррік» відповідно до Спеціального дозволу на користування надрами від 14.05.2012 за № 4145, виданого Державною службою геології та надр України на підставі наказу № 175 від 04.05.2012, строком на 20 років, здійснював пошук і розвідку газу сланцевих товщ у нижньокам'яновугільних відкладах, у разі відкриття родовища - дослідно-промислову розробку, геолого-економічну оцінку і затвердження запасів ДКЗ України, промислову розробку, у родовищі Ново-Диканська площа Новосанжарського району Полтавської області.
Також, ТОВ «Голден Деррік» відповідно до Спеціального дозволу на користування надрами від 07.02.2013 за № 4336, виданого Державною службою геології та надр України на підставі наказу № 52 від 07.02.2013, строком на 20 років, здійснював пошук і розвідку вуглеводнів у кам'яновугільних відкладах, у разі відкриття родовища - дослідно-промислову розробку, геолого-економічну оцінку і затвердження запасів ДКЗ України, промислову розробку, у родовищі Попаснянсько-Самарська площа Новомосковського району Дніпропетровської області.
Також, ТОВ «Голден Деррік» відповідно до Спеціального дозволу на користування надрами від 12.04.2013 за № 4358, виданого Державною службою геології та надр України на підставі наказу № 52 від 07.02.2013, строком на 20 років, здійснював пошук і розвідку вуглеводнів у нижньокам'яновугільних відкладах, у разі відкриття родовища - дослідно-промислову розробку, геолого-економічну оцінку і затвердження запасів ДКЗ України, промислову розробку, у родовищі Пінічно-Перещепинська площа Новомосковського району Дніпропетровської області.
З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов'язки, передбачені Кодексом України про надра, особливими умовами, що є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого КМУ від 30.05.2011 за № 615.
Відповідач - Державна служба геології та надр України (Держгеонадра України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, свою діяльність здійснює на підставі Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 за N 391/2011.
У даних правовідносинах Державна служба геології та надр України є спеціальним органом з питань надання дозволів на користуванням надрами.
Наказом Державної служби геології та надр України «Про скасування наказів щодо надання спеціальних дозволів на користування надрами» № 78 від 18.03.2014 (пункт 1), скасовані накази Держгеонадр України в частині надання ТОВ «Голден Деррік» спеціальних дозволів на користування надрами відповідно до переліку, зазначеному в додатку № 1 до цього наказу, а саме по наступним родовищам:
- Майорівська площа Полтавської області (наказ № 124 від 04.05.2012);
- Північно - Федрівська площа Полтавської області (наказ № 124 від 04.05.2012);
- Клюшниковська площа Харківської області (наказ № 175 від 04.05.2012);
- Ново-Диканська площа Полтавська області (наказ № 175 від 04.05.2012);
- Дружинінська площа Полтавської області (наказ № 175 від 04.05.2012);
- Зуївська площа Полтавської області (наказ № 175 від 04.05.2012);
- Руновщицька площа Полтавської області (наказ № 175 від 04.05.2012);
- Південно-Зінківська площа Полтавської області (наказ № 124 від 04.05.2012);
- Бірюківсько - Юхнівська площа Полтавської області (наказ № 511 від 16.10.2012);
- Лютенсько - Будищанська площа Полтавської області(наказ № 511 від
16.10.2012);
- Південно - Свистунківська площа Полтавської області (наказ № 175 від
04.05.2012);
- Боярсько- Чапаєвська площа Полтавської області (наказ № 175 від 04.05.2012);
- Вільшанська площа Полтавської області (наказ № 511 від 16.10.2012);
- Гулаківська площа Полтавської області (наказ № 175 від 04.05.2012);
- Давидівсько - Лелюхівська площа Полтавської області (наказ № 175 від
04.05.2012);
- Бутівсько - Миргородська площа Полтавської області (наказ № 175 від
04.05.2012);
- Фльорівсько - Ювілейна площа Полтавської області (наказ № 511 від 16.10.2012).
Крім того, наказом Державної служби геології та надр України «Про анулювання дії спеціальних дозволів на користування надрами» № 79 від 18.03.2014 (пункт 1), анульовані спеціальні дозволи на користування надрами, видані, зокрема, ТОВ «Голден Деррік», а саме:
- № 4145 від 14.05.2012 щодо користування надрами у родовищі Ново- Диканська площа Новосанжарського району Полтавської області (наказ № 175 від 04.05.2012);
- № 4336 від 07.02.2013 щодо користування надрами у родовищі Попаснянсько -
Самарська площа Новомосковського району Дніпропетровської області (наказу № 52 від 07.02.2013);
- № 4358 від 12.04.2013 щодо користування надрами у родовищі Північно -
Перещепинська площа Новомосковського району Дніпропетровської області (наказу № 52 від 07.02.2013);
Позивач із наказами відповідача № 78 та № 79 від 18.03.2014 не погоджується та вважає, що ними порушуються його права та інтереси, у зв'язку з чим звернувся до суду із даним позовом.
Спірними питаннями у цій справі є правомірність анулювання дії спеціальних дозволів на користування надрами та скасування наказів щодо надання спеціальних дозволів на користування надрами.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 зазначеної статті Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно норм ч. 2 ст. 5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Суд вважає, що відповідачем не доведена правомірність наказів № 78 та № 79 від 18.03.2014, з огляду на наступне.
Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Кодексом України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого КМУ від 30.05.2011 за № 615.
Завданням Кодексу України про надра, у відповідності до ст.2 є регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.
Відповідно до ст. 24 Кодексу, користувачі надр зобов'язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції, тощо.
Надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр (ст.19 Кодексу).
Як встановлено судом, Генеральною прокуратурою України (третьою особою по справі) було проведено перевірку додержання Державною службою геології та надр України (відповідач у даній справі) вимог Кодексу України про надра, іншого законодавства в галузі гірничих відносин, за результатами якої видано подання № 07/1/4-247вих-13 від 11.12.2013 про усунення поршень вимог Кодексу України про надра, іншого законодавства в галузі гірничих відносин.
Із зазначеного подання вбачається, що Генеральною прокуратурою України, зокрема, стосовно ТОВ «Голден Деррік» встановлено наступне:
- на підставі рішень Комісій з питань надрокористування Держгеонадр за № 8/12
від19.04.2012 та від 01.11.2012 за № 21/12 видано наказ Державної служби геології та надр України № 52 від 07.02.2013 про надання ТОВ «Голден Деррік» чотирьох спеціальних дозволів на користування надрами для геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки, з подальшим видобуванням нафти і газу в межах Василівської, Ковпаківської, Новомосковської та Шевської ділянок у Дніпропетровській області. Проте, вартість цих дозволів не обрахована, кошти до державного бюджету в установлений 45-денний строк з дати прийняття наказу ТОВ «Голден Деррік»;
- ТОВ «Голден Деррік» попередньо не було із відповідною радою погоджено питання про надання земельних ділянок з метою отримання спеціальних дозволів на користування родовищ надрами та газу;
- всі заяви про надання ТОВ «Голден Деррік» 29 спеціальних дозволів на користування надрами розглянуто без передбачених законом погоджень, зокрема, не погоджено надання дозволів цьому товариству Міністерством екології та природних ресурсів України у всіх 29 випадках, Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України - 11 (Мусієнківське родовище, Боярсько - Чапаївська, Вільшанська, Гулаківська, Давидівсько - Лелюхівська, Бутівсько- Миргородська, Фльорівсько - Ювілейна, Попоснянсько - Самарська, Північно -Перещепінська, Шевська і Ковпаківська площі), Дніпропетровською обласною радою - 5 (Мусієнвське родовище, Попаснянсько - Самарська, Північно - Перещепинська, Шевська і Ковпаківська площі);
- Держгеонадр залишено поза увагою факти невикористання ТОВ «Голден Деррік» протягом 180-денного строку з моменту отримання спеціальних дозволів Ново-Диканської площі нафти і газу в Полтавській області, Мусієнківського родовища, Попаснянсько - Самарської та Північно - Перещепинської площ нафти і газу у Дніпропетровській області (спеціальні дозволи від 14.05.2012 № 4145, від 07.02.2013 № 4335, від 02.02.2013 № 4336, від 12.04.2013 № 1358). Також, не припинено право на використання Морозівської ділянки, Болотівсько - Західно- Суходолівської та Ковалівсько - Сулимівської площі Полтавської області на підставі спеціальних дозволів від 05.04.2012 № 4127, від 27.07.2012 № 4196 та від 27.07.2012 № 4197, отриманих ТОВ «Голден Дерррік»;
- згідно з інформацією, що надана Диканської, Зінківської, Новосанжарської, Машівської та Шишацької районними державними адміністраціями Полтавської області і відділів Держземагенства у цих районах геологічне вивчення зазначених нафтогазових ділянок не проводиться і договори оренди земельних ділянок на використання надр не укладено;
- надрокористувачем ТОВ «Голден Деррік» не виконано особливі умови вказаних спеціальних дозволів щодо обов'язкового додержання обсягів та строків програм робіт, реєстрації робіт за формою 3-гр у ДНВП «Геоінформ України» та надання дозволів на реєстрацію до територіальних управлінь Держгірпромнагляду України;
- в угодах про умови користування нафтагазовими надрами, які є додатками до наданих ТОВ «Голден Деррік» спеціальних дозволів, відсутні обов'язкові дані про джерела фінансування робіт.
Вказаним поданням прокурор вимагав від Держгеонадр України вжити заходів щодо усунення виявлених порушень закону, причин та умов, що їм сприяють, у тому числі до погашення заборгованості за надання та впровадження строку дії спеціальних дозволів на користування надрами, скасування незаконно прийнятих, внесення змін до Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами та вирішити питання про притягнення до дисциплінарної відповідальності винних у порушенні вимог закону посадових осіб Держгеонадр України.
Крім того, Генеральною прокуратурою України 06.03.2014 було направлено до Міністерства екології та природних ресурсів України листа за № 07/1/4-74вих-14, згідно якого зазначено, що опрацюванням інформації Держгеонадр України про результати розгляду документу прокурорського реагування встановлено, що цим центральним органом виконавчої влади не вжито вичерпних заходів до усунення викладених у поданні порушень, зокрема, залишені поза увагою питання порушення вимог закону при розгляді заяв про надання ТОВ «Голден Деррік» спеціальних дозволів на користування надрами, а також про припинення права користування корисними копалинами цього товариства у зв'язку із невикористанням упродовж встановленого законом строку родовищ нафти та газу з часу отримання відповідних дозволів.
Генеральною прокуратурою України запропоновано Міністерству екології та природних ресурсів України, яке координує діяльність Держгеонадр України, повернутися до розгляду подання Генерального прокурора України та забезпечити вжиття вичерпних заходів з метою усунення викладених у документі прокурорського реагування порушень, та про вижиті заходи повідомити Генеральну прокуратуру України до 18.03.2014..
На виконання вказаних подання та листа Генеральної прокуратури України, на порядок денний засідання Комісії з питань надрокористування Державної служби геології та надр України 18.03.2014 (протокол № 4/14) було винесено, зокрема, розгляд питання стосовно скасування рішень Комісій з питань надрокористування, прийнятих у 2011 році та наказів Держгеонадр України про надання ТОВ «Голден Деррік» спеціальних дозволів на користування надрами з метою геологічного вивчення, в т.ч. дослідно-промислову розробку з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ), у зв'язку із несплатою вартості геологічної інформації згідно із відповідним Переліком.
- За результатами засідання Комісії було ухвалено скасувати зазначені вище рішення Комісії з питань надрокористування, прийняті у 2011 році щодо ТОВ «Голден Деррік» та рекомендовано Держгеонадр України скасувати відповідні накази про надання ТОВ «Голден Деррік» дозволів на користування надрами за Переліком:
- Майорівська площа Полтавської області (наказ № 124 від 04.05.2012);
- Північно - Федрівська площа Полтавської області (наказ № 124 від 04.05.2012);
- Клюшниковська площа Харківської області (наказ № 175 від 04.05.2012);
- Ново-Диканська площа Полтавська області (наказ № 175 від 04.05.2012);
- Дружинінська площа Полтавської області (наказ № 175 від 04.05.2012);
- Зуївська площа Полтавської області (наказ № 175 від 04.05.2012);
- Руновщицька площа Полтавської області (наказ № 175 від 04.05.2012);
- Південно-Зінківська площа Полтавської області (наказ № 124 від 04.05.2012);
- Бірюківсько - Юхнівська площа Полтавської області (наказ № 511 від 16.10.2012);
- Лютенсько - Будищанська площа Полтавської області(наказ № 511 від
16.10.2012);
- Південно - Свистунківська площа Полтавської області (наказ № 175 від
04.05.2012);
- Боярсько- Чапаєвська площа Полтавської області (наказ № 175 від 04.05.2012);
- Вільшанська площа Полтавської області (наказ № 511 від 16.10.2012);
- Гулаківська площа Полтавської області (наказ № 175 від 04.05.2012);
- Давидівсько - Лелюхівська площа Полтавської області (наказ № 175 від
04.05.2012);
- Бутівсько - Миргородська площа Полтавської області (наказ № 175 від
04.05.2012);
- Фльорівсько - Ювілейна площа Полтавської області (наказ № 511 від 16.10.2012).
Інших підстав для скасування наказів про надання спеціальних дозволів, окрім несплати вартості геологічної інформації, Комісією з питань надрокористування не вказано.
На виконання зазначеного вище подання Генеральної прокуратури України № 07/1/4-247вих-13 від 11.12.2013, з урахуванням листа Генеральної прокуратури України № 07/1/4-74вих-14 від 06.03.2014 та вказаних пропозицій Комісії з питань надрокористування (протокол № 4/14 від 18.04.2013) відповідачем було прийнято 18.03.2014 наказ № 78 «Про скасування наказів щодо надання спеціальних дозволів на користування надрами», щодо правомірності якого, суд вважає за доцільне зазначити наступне.
Статтею 25 Кодексу України про надра передбачено, що права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначення процедури продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін, врегульовані Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою КМУ від 30.05.2011 № 615.
За нормами пп.3-4 п.13 Порядку, суб'єкт господарювання повинен сплатити у повному обсязі збір за надання дозволу протягом 45 днів з дати прийняття рішення про надання дозволу. У разі несплати в установлений строк збору за надання дозволу суб'єкт господарювання, щодо якого прийнято рішення відповідно до пункту 8 цього Порядку, втрачає право на його отримання, а зазначене рішення підлягає скасуванню.
Отже, законодавчо передбачена лише одна підстава, за наявності якої, може бути скасовано рішення Держгеонадрів України про надання спеціального дозволу на користування надрами, а саме: несплата до державного бюджету збору за надання зазначеного дозволу. Інших підстав для скасування наказу про надання дозволу законодавцем не визначено.
Доказів несплати ТОВ «Голден Деррік» до державного бюджет збору за надання дозволів, суду не надано. Крім того, Зазначені обставини не були предметом перевірки відповідачем, незважаючи на те, що саме на нього покладено обов'язок контролювати дотримання умов надання спеціальних дозволів.
У той же час, подання чи лист прокуратури, у відповідності до діючого законодавства не є самостійною підставою для зупинення або анулювання дозволу на користування надрами чи скасування наказу про надання дозволу на користування надрами. Подання чи лист прокуратури є лише підставою для проведення перевірки, за результатами якої відповідно до вимог Кодексу України та Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, має бути прийняти відповідне рішення з урахуванням всіх обставин, що мають значення.
Сторони не заперечували у судовому засіданні, що перевірка ТОВ «Голден Деррік» із зазначеного вище питання відповідачем не проводилася, у зв'язку із чим суд у відповідності до ч.3 ст. 72 КАС України, визнає зазначене обставиною, яка не підлягає доказуванню перед судом.
Таким чином, у відповідача не було законодавчих підстав для скасування наказів щодо надання спеціальних дозволів на користування надрами, у зв'язку із несплатою надрокористувачем ТОВ «Голден Деррік» вартості геологічної інформації та прийняття наказу № 78 від 18.03.2014, який є предметом даного спору.
Щодо правомірності наказу Державної служби геології та надр України «Про анулювання дії спеціальних дозволів на користування надрами» № 79 від 18.03.2014, яким було анульовано дії спеціальних дозволів ТОВ «Голден Деррік» № 4145 від 14.05.2012 щодо користування надрами у родовищі Ново-Диканська площа Новосанжарського району Полтавської області (наказ № 175 від 04.05.2012); № 4336 від 07.02.2013 щодо користування надрами у родовищі Попаснянсько - Самарська площа Новомосковського району Дніпропетровської області (наказу № 52 від 07.02.2013) та № 4358 від 12.04.2013 щодо користування надрами у родовищі Північно-Перещепинська площа Новомосковського району Дніпропетровської області (наказу № 52 від 07.02.2013), суд вважає за доцільне зазначити наступне.
Згідно із нормами пп.2 п.23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, припинення права користування надрами здійснюється шляхом прийняття Держгеонадрами наказу про анулювання дозволу.
Щодо припинення права користування надрами, то із матеріалів справи вбачається, що анулюванню відповідних спеціальних дозволів ТОВ «Голден Деррік» передувало зупинення дії зазначених дозволів та встановлення термінів для усунення порушень.
Перелік підстав, за наявності яких дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби, викладена у п.22 вказаного Порядку, це: 1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; 2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення; 3) проведення гірничих робіт без геологічного та маркшейдерського обслуговування; 4) наявності заборгованості з плати за користування надрами; 5) порушення надрокористувачем вимог законодавства у сфері надрокористування та охорони навколишнього природного середовища; 6) проведення на наданій у користування ділянці надр робіт, не передбачених дозволом; 7) відсутності у надрокористувача під час проведення робіт ліцензії на провадження господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону; 8) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування; 9) непереоформлення дозволу у випадках, передбачених пунктом 16 цього Порядку.
Так, п. 2 наказу Держгеонадр України від 17.01.2014 № 07 «Про анулювання, зупинення, поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень» ТОВ «Голден Деррік» включено до переліку підприємств, яким зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами.
Підставою для прийняття вказаного наказу зазначені пропозиції Робочої групи Держгеонадр України для попереднього розгляду питань продовження строку дії, переоформлення , внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами, внесення змін до Угоди про умови користування надрами, зупинення, поновлення дії, анулювання спеціального дозволу на користування надрами (протокол № 1-14 від 16.01.2014)
У відповідності до вказаних пропозицій, на підставі інформації директора Департаменту державного геологічного контролю Гончаренка В.В. щодо виконання подання Генеральної прокуратури України про усунення порушень вимог Кодексу про надра, іншого законодавства в галузі гірничих відносин, винесено питання щодо подальшої дії спеціальних дозволів на користування надрами № 4145 від 14.05.2012, № 4336 від 07.02.2013, № 4358 від 12.04.2013, наданих ТОВ «Голден Деррік», рекомендовано Держгірпромнадрам України надати надрокористувачам термін 10 днів для представлення останніми відомостей щодо виконання ними особливих умов дозволів, Угод про умови користування надрами та Програм робіт до них. У разі не отримання від надрокористувачів вказаної інформації, або встановлення факту не проведення робіт або проведення їх в неповному обсязі, як це передбачено особливими умовами дозволів, Угод про умови користування та Програм робіт, розглянути питання щодо подальшої дії спеціальних дозволів на користування надрами.
Листом від 17.01.2014 за № 425/03/14-14, на виконання вимог Генеральної прокуратури України, надрокористувача повідомлено про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та про строк 10 календарних днів з моменту відправлення повідомлення для надання відомостей щодо виконання особливих умов дозволів, умов Угод про умови користування надрами та Програм робіт до них.
Як вбачається із матеріалів справи, 23.01.2014 на виконання вимог повідомлення Держгеонадр України від 17.01.2014 за № 425/03/14-14, надрокористувачем ТОВ «Голден Деррік» направлено Держгеонадрам України повідомлення про усунення порушень законодавства про надрокористування, в якому зазначено наступне. З метою виконання угод про умови користування надрами, виконання Програм робіт та особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами, власником яких є ТОВ «Голден Деррік», товариством укладені угоди про проведення моніторингу та наукового супроводження надрокористування з НАК «Надра України», а також із ДП НАК «Надра України «Чернігівнафтогазгеологія» по складанню проектної документації, геологічного і робочого проекту та на виконання бурових та відновлюваних робіт. У додаток до вказаного листа ТОВ «Голден Деррік» надано копії договорів від 19.08.2013 № 18м/13, від 19.08.2013 № 17м/13, від 19.08.2013 № 16м/13, від 01.09.2012 № 897-РД, від 26.03.2013 № 443-НД, від 14.05.2013 № 12, від 14.05.2013 № 13, від 13.12.2013 № 1-ПС.
Вказаний лист ТОВ «Голден Деррік» було прийнято до уваги відповідачем, про що свідчить лист Держгеонард України від 17.02.2014 за № 2184/01/14-14, яким повідомлено, що на засіданні Робочої групи (протокол від 30.01.2014 за № 2-14) інформацію щодо усунення порушень законодавства про надра ТОВ «Голден Деррік» прийнято до відома, перенесено розгляд на наступне засідання.
Однак, п. 2 наказу Держгеонадр України від 21.02.2014 № 49 «Про анулювання, зупинення, поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень» позивача знову включено до переліку підприємств, яким зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами, у зв'язку із порушенням ним умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр.
Підставою для прийняття сказаного наказу зазначені пропозиції Робочої групи Держгеонадр України для попереднього розгляду питань продовження строку дії, переоформлення , внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами, внесення змін до Угоди про умови користування надрами, зупинення, поновлення дії, анулювання спеціального дозволу на користування надрами (протокол № 3-14 від 21.02.2014)
У відповідності до вказаних пропозицій, згідно інформації директора Департаменту державного геологічного контролю Гончаренка В.В. щодо зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, рекомендовано Держгірпромнагляду України зупинити дію спеціальних дозволів на користування надрами, відповідно до Переліку, до якого входили спеціальні дозволи на користування надрами № 4145 від 14.05.2012, № 4336 від 07.02.2013, № 4358 від 12.04.2013, надані ТОВ «Голден Деррік». Підстави для внесення ТОВ «Голден Деррік» у протоколі не вказано.
Листом від 07.03.2014 за № 3365/01/14-14 надрокористувача повідомлено про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та надано строк 30 календарних днів з моменту відправлення повідомлення для надання відомостей щодо виконання особливих умов дозволів, умов Угод про умови користування надрами та Програм робіт до них.
Пунктом 1 наказу Держгеонадр України від 18.03.2014 № 79 «Про анулювання дії спеціальних дозволів на користування надрами», (який є предметом даного спору), анульовано спеціальні дозволи на користування надрами ТОВ «Голден Деррік», зокрема, № 4145 від 14.05.2012, № 4336 від 07.02.2013 та № 4358 від 12.04.2013.
Втім, як зазначено вище, 07.03.2014 Держгеонадр України було направлено ТОВ «Голден Деррік» повідомлення та надано строк для усунення певних порушень - 30 календарних днів з моменту відправлення вказаного повідомлення, тобто до 06.04.2014 включно.
Згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення «Укрпошта», лист Держгеонадр України отриманий ТОВ «Голден Деррік» лише 14.03.2014, про що свідчить особистий підпис посадової особи.
Однак, як вбачається із матеріалів справи, спірний наказ № 79 відповідачем прийнято 18.03.2014, тобто до спливу наданого терміну, що в свою чергу, є порушенням прав позивача.
Також, як вбачається з тексту спірного наказу, його, як і наказ № 78 від 18.03.2014, було прийнято враховуючи зазначені пропозиції Комісії з питань надрокористування (протокол № 4-14 від 18.03.2013). Проте, із тексту пропозицій вбачається про відсутність на порядку денному питання про анулювання дозволів на користування надрами ТОВ «Голден Деррік». Отже, жодного рішення з цього приводу Комісією не приймалося та пропозицій не вносилося.
Крім того, підстави припинення права користування надрами зазначені у ч.1 ст.26 Кодексу України про надра, зокрема: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пп. 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку (ч.2.ст.26 Кодексу про надра).
Аналіз наведеної норми права дає підстави вважати, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку.
Отже, у разі відсутності спору, Держенергонадрам законодавчо надано право у випадках, передбачених пп. 1, 2, 3 та 7 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пп. 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, це право припиняється у судовому порядку.
Таким чином, об'єднуючою ознакою цих випадків є неналежне використання права, зокрема, використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення строків виконання певних робіт тощо.
Відповідно до ч. 3 ст. 26 зазначеного Кодексу законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Так, відповідно до 23 Прядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі, зокрема: невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк.
У Порядку можуть мати місце додаткові підстави для припинення користування надрами, оскільки це передбачено ч. 3 ст. 26 Кодексу, але ним не може бути змінено правило, відповідно до якого у разі незгоди користувачів з припиненням права на користування надрами, воно може припинятися лише у судовому порядку.
Між тим, положення вказаної норми не змінюють правила, встановленого статтею 26 Кодексу України про надра, відповідно до якого у разі незгоди користувача з припиненням права на користування надрами за неналежне користування ними припинення такого права здійснюється у судовому порядку.
Цей нормативний акт може встановлювати додаткові підстави для припинення користування надрами, оскільки таке право надано ч.3 ст.26 Кодексу, але він не може змінювати правило, відповідно до якого у разі незгоди користувачів з припиненням права на користування надрами за неналежне користування ними здійснюється припинення такого права у судовому порядку.
Такої правової позиції дотримується Верховний суд України у своєму рішення від 25.06.2011 у справі 21-36а11.
Втім, відповідачем не надано суду доказів наявності згоди надрокористувача ТОВ «Голден Деррік» із припиненням права користування надрами, зокрема, згоди стосовно анулювання дозволів на користування надрами № 4145 від 14.05.2012, № 4336 від 07.02.2013 та № 4358 від 12.04.2013. Про зазначене свідчить також те, що надрокористувач приймав заходи для усунення порушень законодавства про надра, перевірка проведена не була, що підтверджено матеріалами справи.
Оскільки, припинення права користування надрами здійснюється у судовому порядку, а відповідач, за відсутності згоди ТОВ «Голден Деррік», не дотримався порядку вирішення питання про припинення спеціальних дозволів на користування надрами, то суд дійшов висновку по наявність підстав для скасування наказу № 79 від 18.03.2014.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, судом встановлено, що у даних правовідносинах відповідач діяв у межах наданих державою повноважень, але не у спосіб, що передбачений діючим законодавством про надра, оскільки спірні накази були прийняті ним необґрунтовано, передчасно, без проведення належної перевірки тощо, у зв'язку з чим, суд задовольняє позовні вимоги ТОВ «Голден Деррік» у повному обсязі .
Розподіл судових витрат здійснити у відповідності до ст. 94 КАС України.
З огляду на викладене вище вбачається, що відповідач при винесенні спірних наказів діяв у межах повноважень, але не у спосіб, що передбачений діючим законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 за № 4901-УІ виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
З огляду на викладене суд вважає необхідним стягнути судові витрати із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 69-71, 94, 163-165, 167, 254 КАС України України, суд
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Голден Деррік» задовольнити повністю.
Скасувати наказ Державної служби геології та надр України № 78 від 18 березня 2014 року «Про скасування наказів щодо надання спеціальних дозволів на користування надрами» стосовно Товариства з обмеженою відповідальністю «Голден Деррік».
Скасувати наказ Державної служби геології та надр України № 79 від 18 березня 2014 року «Про анулювання дії спеціальних дозволів на користування надрами» стосовно Товариства з обмеженою відповідальністю «Голден Деррік»
Судові витрати в сумі 73,08 грн. присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Голден Деррік» за рахунок Державного бюджету України.
Покласти на відповідний підрозділ Державної казначейської служби України виконання постанови суду в частині стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби геології та надр України.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Головуючий Суддя Р.О. Арсірій
Судді О.П. Огурцов
І.М. Погрібніченко