Номер провадження №22-ц/791/2887/2014 Головуючий в І інстанції Стамбула М.І.
Категорія 7 Доповідач: Приходько Л.А.
2014 року листопада місяця 06 дня колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Херсонської області в складі:
Головуючого:Приходько Л.А.
Суддів:Бездрабко В.О.
Борка А.Л.
При секретарі:Сидоренко І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_5 на рішення Дніпровського районного суду м. Херсона від 27 серпня 2014 року у справі
за позовом
ОСОБА_5 до Херсонського державного підприємства геодезії, картографії та кадастру "Херсонгеоінформ", Релігійної громади (парафія) «Собор Архистратига Михаїла» Української Греко-католицької церкви, Департаменту містобудування та землекористування Управління містобудування та архітектури Херсонської міської ради, за участю третьої особи Наддніпрянська селищна рада Дніпровського району м. Херсона про визнання дій неправомірними та покладання на відповідачів зобов'язання вчинити певні дії,
встановила:
В березні 2014 року ОСОБА_5 звернулась до суду з зазначеним позовом посилаючись на те, що на підставі рішення Наддніпрянської селищної ради Дніпровського району м Херсону від 23.08.2012 №115, яким їй надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) орієнтовною площею 0,12га та присвоєно поштову адресу: АДРЕСА_1, із земель запасу Наддніпрянської селищної ради, Херсонським ДП «Херсонгеоінформ», відповідно до договору на виконання комплексу геодезичних робіт та виготовлення проекту землеустрою щодо складання державного акта на право власності на земельну ділянку, виготовлений проект землеустрою. Проте вказаний проект до теперішнього часу не погоджений Управлінням містобудування та архітектури Департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради. Крім того, позивачка зазначила, що земельна ділянка, дозвіл на розробку проекту землеустрою якої був їй наданий, входить до складу земельної ділянки загальною площею близько 0,27-0,28га, на місці якої раніше знаходилась напівзруйнована будівля клубу. Рішенням від 17.06.2010 №315 Наддніпрянська селищна рада надала дозвіл на безкоштовну передачу напівзруйнованої будівлі клубу Релігійній громаді (парафія) «Собор Архистратига Михаїла» Української Греко-католицької церкви (далі - Релігійна громада) під будівництво храму та надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування орієнтовною площею 0,15га. На підставі укладеного між Релігійною громадою та ДП «Херсонгеоінформ» договору на виконання комплексу геодезичних робіт та виготовлення проекту землеустрою щодо складання державного акта на право власності на земельну ділянку ДП «Херсонгеоінформ виготовлено проект землеустрою з урахуванням проекту на будівлю храму виконаного ПП ПБФ «Дизайн-експерт» та «Генерального плану», що фактично призвело до збільшення розміру земельної ділянки з 0.15га до 0.21га за рахунок несанкціонованого селищною радою забудовою навколо храму двох доріг, двох тротуарних доріжок та двох зелених газонів. Оскільки земельна ділянка, яка за проектом землеустрою пропонується до виділу Релігійній громаді, частково накладається на земельну ділянку, яка за проектом землеустрою пропонується до виділу ОСОБА_5, остання просила суд визнати дії ДП «Херсонгеоінформ» з виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки Релігійній громаді неправомірними; зобов'язати ДП «Херсонгеоінформ» відізвати розроблений 03.06.2013 року проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки релігійній громаді та переробити зазначений проект у відповідності до рішення Наддніпрянської селищної ради від 17.06.2010 №315, а саме «відведення земельної ділянки в постійне користування орієнтовною площею 0.15га»; зобов'язати Департамент містобудування та землекористування Управління Містобудування та архітектури Херсонської міської ради прийняти на погодження проект землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_5 земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), орієнтовною площею 0.12га, з присвоєнням поштового адресу:АДРЕСА_1 із земель запасу Наддніпрянської селищної ради.
Рішенням Дніпровського районного суду м. Херсона від 27 вересня 2014 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_5 відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_5, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неповне дослідження доказів та їх оцінки, що призвело до невідповідності висновків суду обставинам справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду скасувати, та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В судовому засіданні ОСОБА_5 та її представник ОСОБА_6 апеляційну скаргу підтримали в повному обсязі за обставинами викладеними у скарзі. Просили рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити вимоги у повному обсязі.
Заперечуючи проти апеляційної скарги представники Державного агентства земельних ресурсів України Твердохліб Я.В., Релігійної громади (парафія) «Собор Архистратига Михаїла» Манікін Д.С. зазначили, що на їх думку, рішення суду є законним та обґрунтованим, просили апеляційну скаргу відхилити, рішення суду залишити без змін.
Представник Департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки не повідомив.
Заслухавши доповідача, осіб, які приймають участь у розгляді справи, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах, визначених ст. 303 ЦПК України, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та вбачається з матеріалів справи, що рішенням Наддніпрянської селищної ради від 17.06.10 №315 надано дозвіл на безкоштовну передачу частково зруйнованої будівлі клубу Релігійній громаді (парафія) «Собор Архистратига Михаїла» Української Греко-католицької церкви під будівництво храму та надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування орієнтовною площею 0,15га в межах населеного пункту під будівництво храму «Собор Архистратига Михаїла» в с. Жовтневе вул. б/н Дніпровського району м. Херсона.
За твердженням представника Релігійної громади, що не спростовується позивачкою, частково зруйнована будівля клубу існує та знаходиться на своєму місці, до того ж належить на праві власності Релігійній громаді (парафія) «Собор Архистратига Михаїла» Української Греко-католицької церкви, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, наявним в матеріалах справи.
Рішенням виконавчого комітету Наддніпрянської селищної ради №43 від 27.09.12р. будівлі клубу присвоєно поштову адресу: АДРЕСА_2.
Розроблений ДП «Херсонгеоінформ» у 2013 році проект землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки 0.1500га Релігійній громаді в АДРЕСА_2, Дніпровського району м. Херсона, із земель Наддніпрянської селищної ради, 03.06.2013 року погоджений Головним управлінням Держземагенства у Херсонській області, а 24.12.2013 року погоджений Департаментом містобудування та землекористування Херсонської міської ради.
Відповідно висновку добровільної первинної державної експертизи землевпорядної документації, проведеної на підставі ст.9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної організації», представлений на державну експертизу землевпорядної документації зазначений вище проект землеустрою відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, та оцінюється позитивно.
Рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки релігійній організації Наддніпрянською селищною радою на час розгляду справи не прийнято.
Рішенням Наддніпрянської селищної ради Дніпровського району м Херсону від 23.08.2012 №115 ОСОБА_5, надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) орієнтовною площею 0,12 га та присвоєно поштову адресу: АДРЕСА_1, із земель запасу Наддніпрянської селищної ради. На підставі вказаного рішення, ДП «Херсонгеоінформ» у вересні 2012 року, відповідно до договору №1139, розробило проект землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_5 земельної ділянки площею 0.1200га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1 Наддіпрянської селищної ради, Дніпровського району м. Херсона із земель Наддніпрянської селищної ради.
Зазначений проект не погоджений уповноваженими органами виконавчої влади. Так, відповідно до висновку Департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради від 21.03.2013 №01-36-134 у погодженні проекту землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_5 земельної ділянки площею 0.1200га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд відмовлено з підстав невідповідності проекту вимогам ст.39 ЗК України (відсутність затвердженої містобудівної документації) та ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (відсутність затвердженого плану зонування або детального плану території).
Як вбачається зі змісту позовних вимог, а також пояснень позивачки та її представника, ОСОБА_5 звернулась до суду із зазначеним позовом вважаючи, що діями відповідачів ДП «Херсонгеоінформ» та Релігійної організації з виготовлення проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки Релігійній організації під будівництво храму та відмовою Департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради у погоджені проекту землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_5 земельної ділянки для будівництво та обслуговування житлового будинку, порушують право позивачки на одержання безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва та обслуговування жилого будинку, дозвіл на виготовлення проекту землеустрою на яку надано рішенням Наддніпрянської селищної ради від 23.08.2012 №115.
Порядок виділення у власність та у користування земельних ділянок визначений Земельним Кодексом України.
Так, відповідно до ч.1 ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Статтею 118 ЗК України визначений порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянам, згідно якого громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, зокрема, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу(ч.6ст.118 ЗК).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки що обумовлюються угодою сторін (ч.7ст.118ЗК).
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу (ч.8 ст.118ЗК).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність(ч.9чт.118ЗК).
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду (ч.10 ст.118ЗК).
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлений ст. 123 ЗК України, згідно частини 1 якої, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у раз, зокрема, формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки(ч.1).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні(ч.3).
Умови і строки розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Типовий договір на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки затверджується Кабінетом Міністрів України.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу(ч.4).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування(ч.6).
Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються, зокрема, затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки(ч.10).
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду(ч.14).
Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок, відповідно до п. «в» ч.1 ст. 186 ЗК України, погоджуються в порядку, встановленому цим Кодексом, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, встановлених цим Кодексом, розпоряджаються земельними ділянками або приймають рішення про зміну їх цільового призначення.
Отже, відповідно до зазначених вимог закону, наявність рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки надає право особі, зацікавленої в одержанні у власність чи користування земельної ділянки звернутися до суб'єкту господарювання, що є виконавцем робіт із землеустрою згідно із законом. Взаємовідносини замовників і розробників документації із землеустрою, згідно ст. 26 Закону України «Про землеустрій», регулюються законодавством України і договором.
Розроблений та погоджений, відповідно до вимог ст. 186-1 ЗК України, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки є лише підставою для прийняття рішення органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування про надання земельної ділянки у власність чи користування, або про відмову у наданні з підстав визначених законом.
Згідно вимог ст.3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст.ст. 11,15 ЦК України цивільні права і обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. Кожна особа має право на судовий захист.
Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.
Під способами захисту суб'єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на правопорушника.
Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів визначений ст. 16 ЦК України. Власник порушеного права може скористатися не будь-яким, а конкретним способом захисту свого права, який прямо визначається спеціальним законом, що регламентує конкретні цивільні правовідносини.
В даному випадку проект землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки Релігійній громаді під будівництво храму виготовлений ДП «Херсонгеоінформ», на підставі дозволу виданого в межах своїх повноважень Наддніпрянською селищною радою, з дотриманням розміру визначеного рішенням органу місцевого самоврядування (0.15га), відповідно до умов договору, укладеного замовником (Релігійною громадою) з виконавцем (ДП «Херсонгеоінформ»), та відповідно до вимог ст.123 ЗК України та Закону України «Про землеустрій».
Зазначений проект землеустрою не встановлює для позивача будь-яких обов'язків, а тому визнання неправомірними дій по його складанню, і, як наслідок, зобов'язання виконавця робіт з землеустрою відізвати розроблений ним проект та переробити його, не є способом захисту цивільного права.
Крім того, проект землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки Релігійній громаді під будівництво храму погоджений, відповідно до вимог ст. 186-1 ЗК України, Департаментом містобудування та землекористування Херсонської міської ради, а також отримав позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації.
Доводи апелянта, щодо спливу визначеного законом строку дії дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки Релігійній громаді позбавлені правового обґрунтування, оскільки законодавством, яке регулює спірні відносини та є чинним на час виникнення цих відносин, строк дії дозволу на розробку проекту землеустрою не визначений.
За таких обставин суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про визнання неправомірними дій ДП «Херсонгеоінформ» з виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки Релігійній громаді та зобов'язання ДП «Херсонгеоінформ» відізвати розроблений проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки Релігійній громаді та переробити зазначений проект.
Також колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутності підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради прийняти на погодження проект землеустрою щодо відведення у власність позивачці земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, оскільки, як вбачається висновку про відмову у погодженні проекту землеустрою від 21.03.2013 року з підстав невідповідності його положень вимогам законів, зокрема вимогам ст. 39 ЗК України (відсутність затвердженої містобудівної документації) та ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (відсутність затвердженого плану зонування або детального плану територій) та одночасно роз'яснено, що повторний розгляд питання можливий після надання викопіювання із затвердженої містобудівної документації - плану зонування або детального плану території, в межах якої знаходиться заявлена земельна ділянка.
Отже, будь-яких доказів, на виконання вимог ст. 60 ЦПК України, щодо відмови відповідачем у прийнятті на погодження проекту землеустрою, позивачкою не надано.
Суд з достатньою повнотою з'ясував дійсні обставини справи, перевірив доводи і заперечення сторін, дослідив надані сторонами докази, яким дав належну оцінку та постановив законне і обґрунтоване рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги висновки суду не спростовують і не містять посилання на нові факти чи засоби доказування, які б вказували на незаконність ухваленого у справі рішення, а тому підлягають відхиленню.
Керуючись ст. 303, 307, 308, 315 ЦПК України, колегія суддів,
Апеляційну скаргу ОСОБА_5 відхилити.
Рішення Дніпровського районного суду м. Херсона від 27 серпня 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Головуючий:
Судді: