05 листопада 2014 р. Справа №24зр-14/804/15006/13-а
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Конєвої С.О.
розглянувши у порядку письмового провадження у місті Дніпропетровську заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ШЛЯХПОСТАЧ КР» про скасування заходів реагування у адміністративній справі за адміністративним позовом Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ШЛЯХПОСТАЧ КР» про застосування заходів реагування, -
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09.10.2014р. у справі №804/15006/13-а були застосовані заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень Товариства з обмеженою відповідальністю «Шляхпостач КР» за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, промисловий майданчик ПАТ «Центральний гірничо-збагачувальний комбінат», до усунення порушень, викладених у переліку порушень вимог законодавства, виявлених органом Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області під час здійснення перевірки в пунктах 1-5, відповідно до акту №199 від 25 жовтня 2013р.
30.10.2014р. ТОВ «Шляхпостач КР» звернулося з заявою про скасування заходів реагування застосованих вищевказаною постановою суду та просить скасувати застосовані до відповідача заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, промисловий майданчик ПАТ «Центральний гірничо-збагачувальний комбінат» посилаючись на те, що 28.10.2014р. за результатами проведеної перевірки було встановлено, що порушення, зазначені в адміністративному позові, були усунені відповідачем, що підтверджується актом перевірки від 28.10.2014р. №8866/02-14. У зв'язку з наведеним та враховуючи, що обставини, як стали підставою для звернення позивача до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування до відповідача перестали існувати та усунуті на підставі ч.13 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України просить скасувати вищезазначені заходи реагування.
Ухвалою суду від 31.10.2014р. зазначена вище заява прийнята до провадження та її розгляд призначений у порядку письмового провадження у відповідності до вимог ч.12, ч.13 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Представники позивача та відповідача про дату, час та місце розгляду вищевказаної заяви про скасування заходів реагування повідомлені належним чином 31.10.2014р. у відповідності до вимог ст.38 Кодексу адміністративного судочинства України, що підтверджується наявними в матеріалах справи телефонограмами (а.с.95-96).
04.11.2014р. Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області надало до канцелярії суду письмові пояснення щодо стану усунення порушень відповідачем в якому повідомило, що обставини, які стали підставами для звернення позивача до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування перестали існувати та усунуті згідно акту перевірки відповідача від 28.10.2014р. №8866/02-14 (а.с.97).
Дослідивши матеріали справи, надані документи та аналізуючи їх в сукупності, суд дійшов висновку про необхідність задоволення заяви відповідача про скасування заходів реагування, застосованих постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09.10.2014р. у справі №804/15006/13-а, виходячи з наступного.
У відповідності до вимог ч.12 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), застосованих судом за результатами розгляду справи, передбачені п.5 ч.1 цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами.
Так, як вбачається із наданих суду документів, за зверненням відповідача позивачем було проведено перевірку відповідача за результатами якої позивачем складено акт від 28.10.2014р. №8866/02-14 за висновками якого встановлено, що порушення, які були підставами для застосування заходів реагування до відповідача усунуті відповідачем (а.с.80-92, 98-110).
Факт того, що обставини, які були підставами для застосування заходів реагування до відповідача перестали існувати та усунуті відповідачем підтверджено також і письмовими поясненнями позивача від 04.11.2014р. (а.с.97).
Приймаючи до уваги викладене, враховуючи, що суду надані докази, які свідчать про усунення відповідачем порушень, які були підставами для застосування заходів реагування на підставі постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09.10.2014р. у справі №804/15006/13-а, що також підтверджено і письмовими поясненнями позивача, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих правових підстав для задоволення заяви відповідача про скасування заходів реагування у даній справі на підставі ч.12, ч.13 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ч.12, ч.13 ст. 183-2, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ШЛЯХПОСТАЧ КР» про скасування заходів реагування у адміністративній справі №804/15006/13-а за адміністративним позовом Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ШЛЯХПОСТАЧ КР» про застосування заходів реагування - задовольнити.
Скасувати заходи реагування, застосовані до Товариства з обмеженою відповідальністю «ШЛЯХПОСТАЧ КР» у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, промисловий майданчик ПАТ «Центральний гірничо-збагачувальний комбінат» на підставі постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09.10.2014р. у справі №804/15006/13-а.
Ухвала суду не підлягає оскарженню у відповідності до вимог ч.13 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.О. Конєва