Постанова від 26.08.2014 по справі 2а-2669/10/0470

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2014 р. Справа № 2а-2669/10/0470

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді -Рищенко А. Ю.,

розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніка-97» про стягнення заборгованості у сумі 134351,50грн., -

ВСТАНОВИВ:

23.02.2010 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулась Державна податкова інспекція у м. Дніпродзержинську з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніка-97» про стягнення заборгованості у сумі 134351,50грн.

Ухвалою суду від 24.02.2010 року було відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою суду від 07.05.2010 року в адміністративній справі №2а-2669/10/0470 було зупинено провадження у справі до вирішення Дніпропетровським окружним адміністративним судом адміністративної справи №2а-14610/09/0470 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніка-97» до Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську про визнання нечинним та скасування податкових-повідомлень рішень №0003182303 та №0003172303 від 28.10.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій та набрання законної сили судовим рішенням, ухваленим за наслідками розгляду цієї справи.

Згодом стало відомо, що постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.06.2011 року в адміністративній справі №2а-14610/09/0470 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніка-97» до Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську про визнання нечинним та скасування податкових-повідомлень рішень №0003182303 та №0003172303 від 28.10.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій набрала законної сили станом на 11.02.2014 року.

Тому, ухвалою суду від 26.08.2014 року було поновлено провадження у справі, продовжено судовий розгляд, допущено правонаступництво та замінено первинного позивача - Державну податкову інспекцію у м. Дніпродзержинську її правонаступником - Дніпродзержинською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області.

Свої позовні вимоги податковий орган обґрунтовує тим, що за наслідками розгляду матеріалів перевірки інспекцією були прийняті рішення про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніка-97» (далі - ТОВ «Ніка-97») фінансових санкцій від 28.10.2009 року №0003182303 на суму - 133850,00грн. та від 28.10.2009 року №0003172303 на суму - 501,50грн. Вказані рішення були вручені відповідачу - 02.11.2009 року. Станом на 09.02.2010 року ТОВ «Ніка-97» фінансові санкції в сумі - 134351,50грн. у добровільному порядку не сплатило. Тому, за відповідачем рахується заборгованість зі сплати фінансових санкцій у розмірі 134351,50грн.

Просить суд: стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніка-97» (код ЄДРПОУ - 24616473) на користь Державного бюджету України заборгованість зі сплати фінансових санкцій в сумі - 134351,50грн. відповідно до рахунку - 31110104700013, код платежу - 21080900, одержувач - УДК у м. Дніпродзержинську, в установі банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО - 805012.

У судове засідання сторони не з'явились, належним чином були повідомлені про час, дату та місце розгляду справи.

Від представника позивача надійшла письмова заява про розгляд справи без його участі. Представник відповідача у судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив.

У відповідності до положень ч.6 ст.128 КАС України суд ухвалив рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Суд, вивчивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним у задоволенні даного адміністративного позову відмовити повністю з наступних підстав.

На момент виникнення спірних правовідносин між сторонами чинними були норми Закону України «Про державну податкову службу України» від 04.12.1990 року №509-ХІІ.

Так, 20.10.2009 року службовими особами податкової інспекції була проведена перевірка міні-ринку, розташованого за адресою: м. Дніпродзержинськ, п-к Цегельний, 3а, який належить ТОВ «Ніка-97». Дану планову перевірку за дотриманням відповідачем порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій було проведено на підставі ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» і посвідчень, виданих державною податковою інспекцією.

У відповідності до положень ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року №265/95-ВР (у відповідній чинній редакції), суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:

1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;

3) застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування;

4) забезпечувати цілісність пломб реєстратора розрахункових операцій та незмінність його конструкції та програмного забезпечення;

5) у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України;

6) забезпечувати зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення;

7) подавати до органів державної податкової служби звітність, пов'язану із застосуванням реєстратора розрахункових операцій та розрахункових книжок, не пізніше 15 числа наступного за звітним місяця;

8) реалізовувати товари (надавати послуги) за умови наявності цінника на товар (меню, прейскуранта, тарифу на послугу, що надається) у грошовій одиниці України;

9) щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій;

10) друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)) контрольні стрічки і забезпечувати їх зберігання протягом трьох років;

11) проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості;

12) вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг);

13) забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня;

14) вводити в експлуатацію, проводити технічне обслуговування, ремонтувати реєстратори розрахункових операцій через центри сервісного обслуговування у встановленому порядку;

15) надавати покупцю товарів (послуг) за його вимогою чек, накладну або інший письмовий документ, що засвідчує передання права власності на них від продавця до покупця з метою виконання вимог Закону України "Про захист прав споживачів". Порушення цього правила тягне за собою відповідальність, передбачену зазначеним законом, але не може бути підставою для застосування до порушника адміністративних чи фінансових санкцій, передбачених законодавством з питань оподаткування.

Так, за результатами перевірки позивачем було складено акт перевірки від 20.10.2009 року №000361/4969/0303/0403/23/24616473. За даними вказаного акту перевірки податковий орган прийшов до таких висновків: відповідачем було порушено п.1, п.2 ст.3 розділу ІІ Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у зв'язку із чим розрахункова операція не була проведена через реєстратор розрахункових операцій без видачі відповідного розрахункового документа; порушено п. 2.6 постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 року №637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», у зв'язку із чим відповідачем не було оприбутковано готівкові кошти в книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків в повній сумі в день їх надходження.

З урахуванням таких висновків податковим органом були прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) №0003172303 від 28.10.2009 року, №0003182303 від 28.10.2009 року на суму 133850,00грн. та 501,50грн. відповідно. Вказані рішення були отримані ТОВ «Ніка-97» 02.11.2009 року відповідно.

Проте, відповідач не погодився із вказаними рішеннями, тому оскаржував їх в судовому порядку. Як було зазначено вище, за результатами судового розгляду судом було винесено постанову від 14.06.2011 року в адміністративній справі №2а-14610/09/0470 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніка-97» до Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську про визнання нечинним та скасування податкових-повідомлень рішень №0003182303 та №0003172303 від 28.10.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Відповідно до змісту постанови судом було визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції м. Дніпродзержинська від 28.10.2009 року №00031082303; визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції м. Дніпродзержинська від 28.10.2009 року №00031072303. Адже за висновком суду застосування штрафних санкцій за порушення у сфері застосування реєстраторів розрахункових операцій на підставі та у порядку, встановлених іншими нормативно-правовими актами, ніж Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», зокрема, на підставі Указу Президента України №436 є необґрунтованим та незаконним. Дана постанова набрала законної сили станом на 11.02.2014 року.

Згідно ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, враховуючи, що рішення відповідача від 28.10.2009 року №00031082303, №00031072303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій рішенням суду, яке набрало законної сили, були визнані протиправними та скасовані, стягнення спірних сум за цими рішеннями в судовому порядку є безпідставним.

Тому, суд приходить до висновку, що у задоволенні даного адміністративного позову необхідно відмовити повністю.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніка-97» про стягнення заборгованості у сумі 134351,50грн. - відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення виготовлення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкт владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.

Суддя А.Ю. Рищенко