06 листопада 2014 року м. Київ К/800/6821/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Чалого С.Я.
Калашнікової О.В.
Конюшка К.В.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 17 січня 2013 року у справі за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до приватного сільськогосподарського підприємства "Канюківське" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,-
Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з позовом до приватного сільськогосподарського підприємства «Канюківське» в якому просило стягнути адміністративно-господарські санкції в розмірі 16 853 грн. 33 коп. та пеню 481 грн. 91 коп.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2012 року позовні вимоги задоволено. Стягнуто на користь відповідача адміністративно-господарські санкції у сумі 16 853 грн. 33 коп. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у сумі 481 грн. 91 коп., всього 17 335 грн. 24 коп.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 17 січня 2013 року, рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нове, яким в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось з касаційною скаргою, у якій просить його скасувати, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами та підтверджується наявними у справі матеріалами, посадовою особою Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів проведена позапланова виїзна перевірка виконання роботодавцями нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів за період з 1 січня 2011 року по 31 грудня 2011 року, за результатами якої встановлено, що середньооблікова чисельність штатних працівників відповідача становить 90 осіб, фонд оплати праці становить 1516 грн. 08 коп., середньорічна заробітна плата штатного працівника -16 853 грн. 33 коп., сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання робочих місць для працевлаштування інвалідів -16 853 грн. 33 коп.
Результати перевірки зафіксовані в акті від 26 квітня 2012 року, який підписаний керівником та головним бухгалтером відповідача, а один примірник акту відповідач отримав 26 квітня 2012 року.
Згідно листа Жашківського районного центру зайнятості від 27.06.2012 року №715, звітів про наявність вакансій по робочим місцям для інвалідів за період з 2009 року по 2011 рік ПСП «Конюківське» не подавало.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних відповідачем тягне за собою відповідальність, передбачену законом, та дійшов висновку, що пеню за безпідставне порушення відповідачем термінів сплати санкцій нараховано правомірно, тобто у відповідності до ч.ч.2, 4 ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Натомість, суд апеляційної інстанції скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позову прийшов до висновку, що перевірку відповідачем проведено в порушення вимог чинного законодавства, а отже правові підстави для застосування штрафних санкцій відсутні.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками суду апеляційної інстанції, з огляду на наступне.
Норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю встановлено ч.1 ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
За приписами цієї ж норми Закону, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
При цьому, п.2 ч.4 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого Постановою КМ України від 26.09.2002 №1434, обов'язок щодо забезпечення реєстрації у відділеннях Фонду підприємств та одержання від них звітності про зайнятість і працевлаштування інвалідів покладає саме на відповідне територіальне відділення Фонду соціального захисту інвалідів.
Однак, як вірно встановлено судом апеляційної інстанції, ПСП «Канюківське» зареєстроване у позивача лише 07.06.2012 року, про що підприємству було видано довідку №1082/01-12. Водночас, проведеною перевіркою позивачем надано оцінку діям відповідача щодо подання звітності та виконання нормативів створення робочих місць для інвалідів та працевлаштування інвалідів за 2011 рік.
За таких обставин судова колегія дійшла висновку, що судом апеляційної інстанції повно і правильно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовані до них норми матеріального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують. За таких обставин підстав для задоволення касаційної скарги судова колегія не вбачає.
Згідно з частиною першою статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
Касаційну скаргу Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 17 січня 2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235-244-2 КАС України.
Судді: