Ухвала від 30.09.2014 по справі 194/2666/13-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2014 рокусправа № 194/2666/13-а (2а/194/21/14)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Добродняк І.Ю

суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В.

за участю секретаря судового засідання: Новошицька О.О.

за участю представників:

позивача: - не з'явився

відповідача: - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську

апеляційні скарги ОСОБА_1 та Управління Пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області

на постанову Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 17 лютого 2014 року

у справі № 194/2666/13-а

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області

про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області, в якому просила визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації, з яких проводилося нарахування та сплата збору на загальне обов'язкове пенсійне страхування. Зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, а також сум індексації, зазначених у довідці №1990 від 28.11.2013, з яких сплачено збір на загальне обов'язкове пенсійне страхування, з урахуванням фактично отриманих виплат відповідно до Закону України «Про державну службу», з 10.06.2011.

Ухвалою Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 09 січня 2014 року адміністративний позов про визнання дій неправомірними та зобов'язати вчинити певні дії за період з 10.06.2011 по 19.06.2013 залишено без розгляду.

Постановою Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 17.02.2014 адміністративний позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 включити інші виплати: суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення згідно довідки про заробітну плату №1990 від 28.11.2013, з яких були фактично нараховані та сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в заробітну плату для призначення пенсії державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу». Зобов'язано відповідача здійснити належним чином перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2013, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії інші виплати, а саме: суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, згідно довідки про заробітну плату №1990 від 28.11.2013, з яких були фактично нараховані та сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Постанова суду мотивована тим, що у позивача є законні підстави для включення сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати в розмір пенсії.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивачем подана апеляційна скарга, в якій позивач, посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просить постанову Тернівського міського суду Дніпропетровської області змінити, задовольнити позовні вимоги, а саме: зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії з 20.06.2013, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії інші виплати.

Позивач зазначає, що судом першої інстанції роблений помилковий висновок про задоволення позовних вимог з 01.12.2013, відповідно до ч.1 ст. 99 КАС України позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в межах шестимісячного строку звернення до суду, в даному випадку з 20.06.2013, оскільки до суду з позовом позивач звернулася 20.12.2013.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду та прийняти нову, якою відмовити в задоволені адміністративного позову в повному обсязі.

Апеляційна скарга відповідача обґрунтована тим, що відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Врахування сум виплаченої матеріальної допомоги та індексації заробітної плати при обчислення розміру пенсії чинним законодавством не передбачено.

Відповідач зазначає, що зміни до чинного законодавства України, зокрема до Закону України «Про державну службу» та до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 не вносилися, тому при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати, передбачені Законом України «Про державну службу».

Позивач (його представник), представник відповідача у судове засідання не з'явились, про час і місце апеляційного розгляду справи сторони повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційних скарг, внаслідок наступного.

З матеріалів справи вбачається, що позивачу - ОСОБА_1 з червня 2011 року призначено пенсію як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу».

09 грудня 2013 року ОСОБА_1 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м. Тернівці Дніпропетровської області з заявою про перерахунок розміру пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням виданої управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської міської ради довідки про складові заробітної плати №1990 від 28.11.2013, у яку включені «інші виплати» за період з 01.06.2009 до 31.05.2011 (а.с.27).

Відповідно до цієї довідки інші виплати за вказаний період визначені в загальному розмірі 11690,98 грн., складаються з індексації заробітної плати - 6348,31 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення - 5342,67 грн.

Одночасно зазначено, що на всі виплати, включені в довідки, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Листом від 16.12.2013 №3620/05/06 Управління Пенсійного фонду України в м. Тернівці Дніпропетровської області відмовило гр. ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії з тих підстав, що згідно із ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається із посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Такі види виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, грошова винагорода, індексація заробітної плати не передбачені Законом України «Про державну службу», постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 як складові заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов, дійшов висновку про неправомірність дій відповідача та встановив наявність у позивача права на врахування при призначенні пенсії розміру матеріальної допомоги на оздоровлення з 01.12.2013.

Виходячи з фактичних обставин справи, норм законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції.

Згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Ст.2 Закону № 108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, заохочувальні та компенсаційні виплати.

Ч.2 ст.33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Ч.ч. 6, 7 цієї-ж статті визначено, що Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч.1 ст.35 Закону № 3723-XII державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

З урахуванням викладеного, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, ст.66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Зокрема частиною 1 даної статті передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Сторонами не заперечується, що на суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, премій, а також індексації заробітної плати нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

В даному випадку підлягають застосуванню спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788-XII, натомість положення Законів № 3723-XII та №108/95-ВР відносно спірних правовідносин є загальними. Подібна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20 лютого 2012 року (справа №21-430а11) та з урахуванням ч.2 ст.244-2 КАС України враховується при винесенні рішення по справі.

З урахуванням викладеного, висновки суду першої інстанції про неправомірність оскаржуваних дій відповідача є правильними.

Щодо тверджень позивача, що позовні вимоги з урахуванням ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають задоволенню з 20 червня 2013 року, колегія суддів зазначає наступне.

Спір між сторонами виник з приводу відмови відповідача у перерахунку пенсії на підставі довідки про складові заробітної плати № 1990 від 28.11.2013, виданої управлінням соціального захисту населення Тернівської міської ради.

За положенням ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003, перерахунок призначеної пенсії здійснюється органом Пенсійного фонду на підставі поданої заяви та відповідних документів.

Частиною 4 ст. 45 Закону України № 1058-IV передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.

Оскільки позивачем заяву про перерахунок пенсії разом із довідкою про складові заробітної плати від 28.11.2013 подано 09.12.2013, відповідно до зазначеного Закону суд першої інстанції правомірно задовольнив позовні вимоги з 01 грудня 2013 року.

Суд першої інстанції при вирішення спору в повному обсязі встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване рішення, передбачені ст..202 КАС України підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. ст. 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги ОСОБА_1 та Управління Пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області залишити без задоволення.

Постанову Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 17 лютого 2014 року у справі № 194/2666/13-а залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку, встановленому ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: І.Ю. Добродняк

Суддя: Н.А. Бишевська

Суддя: Я.В. Семененко