« 05» листопада 2014 р. Справа №922/1916/14
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя Хачатрян В.С., суддя Білоусова Я.О., суддя Гетьман Р.А.,
при секретарі Литвиновій К.О.,
за участю представників:
позивача - Маринушкіна Л.В. за довіреністю №08-11/5890/2-13 від 30.12.2013 року;
третьої особи - Маринушкіна Л.В., за довіреністю №65/0/225-14 від 10.01.2014 року;
відповідача - ОСОБА_2, за довіреністю від 27.06.2014 року;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача - фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, с.Бабаї, Харківська область (вх.№2151Х/2-7) на рішення господарського суду Харківської області від 15.07.2014 року по справі №922/1916/14,
за позовом Харківської міської ради, м.Харків,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Департамент земельних відносин Харківської міської ради, м.Харків,
до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, с.Бабаї, Харківська область,
про внесення змін до договору,-
У травні 2014 року Харківська міська рада (позивач у справі) звернулася до господарського суду Харківської області із позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 згідно якої просила суд внести зміни до договору оренди землі від 23.09.2004 року за №8896/04 шляхом визнання договору про зміну до вказаного договору оренди землі укладеним у редакції, яка викладена позивачем у позовній заяві.
Рішенням господарського суду Харківської області від 15.07.2014 року по справі №922/1916/14 (суддя Доленчук Д.О.) позов задоволено частково.
Вирішено внести зміни до договору оренди землі від 23.09.2004 року, зареєстрованого у Харківській регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах» в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі від 23.09.2004 року за №8896/04 шляхом визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі в редакції, яка викладена у резолютивній частині рішення суду.
В решті позову відмовлено.
Стягнуто з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 на користь Харківської міської ради судовий збір у розмірі 609,00 грн.
Відповідач з вказаним рішенням суду першої інстанції не погодився та звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення місцевим господарським судом при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення господарського суду Харківської області від 15.07.2014 року та прийняти нове судове рішення, яким в задоволені позову відмовити. Крім того апелянт просить суд зобов'язати Харківську міську раду повернути сплачений судовий збір у розмірі 609,00 грн. ФОП ОСОБА_3
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначає, що позивач, звертаючись до суду з позовною заявою надав документи з порушенням чинного законодавства України, а саме вони не засвідчені належним чином, що є порушенням ст. 57 Господарського процесуального кодексу України. Крім того, апелянт вказує, що позивач надав до суду в обґрунтування своєї позиції по справі витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №277 від 30.10.2013 року, в якому під час розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки було застосовано коефіцієнт складних інженерно-геологічних умов на рівні 1, який взагалі не визначений у рішенні №41/08, а застосуванню підлягав коефіцієнт на рівні 0,73. Отже, витяг є неналежним доказом та не підлягає застосуванню при розгляді справи по суті.
Скаржник наполягає на тому, що позивачем не обґрунтовано та не надано доказів у підтвердження надсилання відповідачу пропозиції про зміну умов договору, а також отримання згоди або відмови на таку пропозицію.
Також, відповідач звертає увагу суду на те, що під час розгляду справи не було застосовано строки позовної давності. Крім того, як вказує скаржник, йому постійно наносяться збитки, у зв'язку із погіршенням стану дорожнього покриття в районі орендованої земельної ділянки, що дає підстави для перегляду розміру орендної плати на підставі п. д) п. 13 договору оренди, а у задоволені позовних вимог Харківської міської ради слід відмовити.
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 06.08.2014 року апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 прийнято до провадження та призначено до розгляду.
22.10.2014 року позивач надав до суду відзив на апеляційну скаргу, в якому просить рішення господарського суду Харківської області від 15.07.2014 року по справі №922/1916/14 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення, оскільки нормативна грошова оцінка земель є основною для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати та в силу приписів чинного законодавства підставою для внесення змін до договору оренди землі, що підтверджується усталеною судовою практикою.
Ухвалою суду від 10.09.2014 року, враховуючи неявку в судове засідання відповідача, з метою забезпечення повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи, задоволено клопотання апелянта та відкладено розгляд справи на іншу дату.
У судовому засіданні 22.10.2014 року оголошувалася перерва до 05.11.2014 року.
У судовому засіданні 05.11.2014 року представник відповідача підтримав доводи та вимоги апеляційної скарги у повному обсязі та просив її задовольнити.
Представник позивача та третьої особи проти позиції скаржника заперечував з підстав викладених у відзиві.
Перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та докази на їх підтвердження, їх юридичну силу та доводи апеляційної скарги в межах вимог, передбачених ст. 101 Господарського процесуального кодексу України, заслухавши у судовому засіданні пояснення представників сторін і третьої особи, дослідивши правильність застосування господарським судом Харківської області норм матеріального та процесуального права, колегія суддів встановила наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі рішення Харківської міської ради від 23.06.2004 року №92/04 «Про припинення та надання у користування земельних ділянок юридичним та фізичним особам» між Харківською міською радою (орендодавець) та ФОП ОСОБА_3 (орендар) 23.09.2004 року укладено договір оренди землі, зареєстрований 23.09.2004 року за №8896/04 у Харківській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах».
Відповідно до п.1 вказаного договору позивач надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі транспорту, яка знаходиться: м.Харків, вул. Греківська, 25.
Згідно п. 2 договору оренди, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0843 га; під забудовою - 0,0068 га, інших угідь 0,0775 га.
Відповідно до п. 5 вказаного договору оренди нормативна грошова оцінка земельної ділянки з довідкою №2242/04 від 15.09.2004 року становить 684071 гривень.
Згідно з п. 8 договір укладено строком до 01.01.2028 року.
Пунктом 9 договору визначено розмір орендної плати за користування земельною ділянкою та порядок внесення її орендарем на рахунок відділу державного казначейства у м.Харкові. Так, розмір орендної плати за земельну ділянку в місяць становить 2747,69 грн.
За змістом пункту 10 обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Згідно пункту 13 договору розмір орендної плати переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів; внаслідок інфляції - щорічно; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами; в інших випадках, передбачених законом.
Рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013 року №1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 року.
Згідно п. 1.1. вказаного рішення затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291,18 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2013 та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.
Попередня вартість 1 квадратного метру землі у місті Харкові була визначена станом на 01.01.2007 року на підставі рішення Харківської міської ради від 25.12.2007 року №335/07 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року», рішення Харківської міської ради від 27.02.2008 року 42/08 «Про затвердження «Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року» та була введена в дію з 01.03.2008 р.
Рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 року №1269/13 «Про затвердження «Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станам на 01.01.2013» встановлено (п. 2, п. 3), що плата за землю на підставі даних «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013» вводиться в дію з 01.01.2014 року. Зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові.
Пунктом 5 даного рішення Департамент земельних відносин Харківської міської ради зобов'язано попередити всіх землекористувачів (орендарів) земельних ділянок, реєстрація яких у Державному земельному кадастрі не здійснена, про необхідність приведення розміру плати за землю відповідно до вимог чинного законодавства.
Порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові, затверджений рішенням Харківської міської ради від 29.12.2012 року №960/12, і згідно з пунктом 16.4 цього Порядку зміни до договору оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформляються додатковою угодою до договору оренди землі. Розмір орендної плати, передбачений договором оренди землі, підлягає перегляду у випадку, зокрема зміни нормативної грошової оцінки землі. Як установлено господарським судом першої інстанції, у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до пункту 16.4 Порядку оформлення договорів оренди землі у місті Харкові зміни до договору оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформляються додатковою угодою до договору оренди землі. Розмір орендної плати, передбачений договором оренди землі, підлягає перегляду у випадку, також зміни нормативної грошової оцінки землі.
Харківська міська рада рішенням №41/08 від 27.02.2008 року затвердила Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові.
Дане Положення розроблено з метою створення єдиних організаційно-правових та економічних засад визначення та справляння орендної плати за земельні ділянки, орендодавцями яких згідно із земельним законодавством виступає Харківська міська рада.
Згідно з п. 2 ст. 20, п. 3 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Нормативна оцінка земельної ділянки, наданої в оренду, відповідно до витягу з технічної документації за №277 становить 1468093 грн., а розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком №409/14 станом на 01.01.2013 року на рік складає 123319,00 грн., або в місяць - 10276,65 грн.
Для приведення розміру орендної плати у відповідність до вимог чинного законодавства щодо нормативної грошової оцінки земель та укладення додаткової угоди до договору оренди землі Департаментом земельних відносин Харківської міської ради на адресу відповідача було направлено відповідний лист-пропозиція від 03.12.2013 року №877/0/30-13 про зміну договору оренди землі та лист- пропозицію від 03.12.2013 року №873/0/30-13 про державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки та додаткової угоди до договору оренди землі, яким було запропоновано відповідачеві сплатити кошти: в розмірі 51,00 грн. за внесення змін до записів державного реєстру речових прав на нерухоме майно, в розмірі 120,00 грн. за надання інформації з Реєстру у формі витягу та надати оригінали платіжних документів до міської ради.
Листом-пропозицією від 03.12.2013 року №877/0/30-13 Департаментом земельних відносин Харківської міської ради направлено відповідачу на розгляд та погодження три примірника додаткової угоди до договору оренди землі та три примірника розрахунку орендної плати в зв'язку із зміною її розміру, з пропозицією повернути у двадцятиденний для проведення державної реєстрації в установленому законодавством порядку.
Проте, вказані вимоги відповідачем були проігноровані, у встановлений термін відповідь на лист-пропозицію до Харківської міської ради не була надана.
У зв'язку з вищевикладеним Харківська міська рада звернулась до господарського суду Харківської області з позовом про внесення змін до договору оренди землі від 23.09.2004 року шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору оренди в редакції, зазначеній у позовній заяв.
15.07.2014 року господарським судом Харківської області позов задоволено частково.
Колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду зазначає, що за приписами статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно з частиною 1 статті 628 вказаного Кодексу зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (стаття 652 цього Кодексу).
Статтею 632 Цивільного кодексу України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Статтею 654 Цивільного кодексу України унормовано, що зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, який змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
На підставі ст. 1 Закону України «Про оренду землі», оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно зі ст. 3 Закону України «Про оренду землі», об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про оренду землі», орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
За приписами статей 126, 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним, оренда землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Статтею 13 Закону України «Про оренду землі», встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Як визначено статтею 15 Закону України «Про оренду землі» однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата.
З 01.01.2011 набрав чинності Податковий кодекс України, відповідно до ст.288 якого підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно зі статтею 287 Податкового кодексу власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Згідно зі статтею 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а також не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст.ст.288.5-288.5.2 Податкового кодексу України).
Згідно зі ст. 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
На підставі п. 13 договору оренди землі розмір орендної плати переглядається у тому числі в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до пункту 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Стаття 1 Закону України «Про оцінку земель» визначає, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена як капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
За приписами статей 13, 15 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Підставою проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
Управління Держземагентства у м. Харкові Харківської області надає інформацію про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки у формі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно з чинним законодавством.
Відповідно до п. 3.1., п. 3.2. зазначеного Порядку зміна нормативної грошової оцінки земель є підставою для внесення змін до договору оренди землі. Зміни до договору оренди землі оформлюються додатковою угодою. Підготовка додаткової угоди здійснюється Департаментом земельних відносин відповідно до Порядку укладання договорів оренди землі у м. Харкові.
Отже, чинним законодавством передбачено можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.
Як встановлено господарським судом першої інстанції, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом, і оскільки укладений між сторонами договір передбачає можливість зміни розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленого умовами договору.
Отже, як вірно зазначив господарський суд першої інстанції, з яким погоджується апеляційний господарський суд, позивач має право вимагати від орендаря приведення договору оренди землі у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, а умови запропонованої до укладення позивачем додаткової угоди та розмір орендної плати є обґрунтованими та такими, що відповідають вимогам законодавства.
Різниця в розмірі орендної плати на рік, що підлягає сплаті Харківській міській раді за користування земельною ділянкою, згідно із визначеним у договорі розміром орендної плати та даних розрахунку розміру орендної плати згідно із нормативною грошовою оцінкою землі, що введена в дію з 01.01.2014 року, становить: розмір орендної плати на рік за договором оренди - 32972,28 грн.; розмір орендної плати на рік згідно нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 року складає 123319,81 грн., різниця на рік складає 90347,53 грн.
Таким чином розмір орендної плати за землю, яку сплачує відповідач по зазначеному договору не відповідає положенням пункту 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України та вищевказаним рішенням Харківської міської ради.
Ухилення орендаря від підписання додаткової угоди до договору оренди землі завдає значних збитків територіальній громаді міста Харкова у вигляді неодержаного доходу за користування земельною ділянкою комунальної власності.
Згідно із п. 2.19. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року №6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Рішення Харківської міської ради від 03.07.2013 року №1209/13, від 25.09.2013 року №1269/13 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 року», яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки землі станом на 01.01.2013 року є чинними.
Отже, колегія суддів вважає висновок господарського суду першої інстанцій законним та обґрунтованим, оскільки нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом, а сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, при цьому, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
З огляду на вищевикладене колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги про внесення змін до договору оренди землі в частині розміру орендної плати через зміну грошової оцінки землі, а саме до пунктів 5 та 9 договору, які запропоновані в доданій до позовної заяви додатковій угоді є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Правомірно на думку колегії суддів суд першої інстанції задовольнив позовні вимоги щодо внесення до пункту 2 договору відомостей про кадастровий номер земельної ділянки, оскільки відповідно до статті 15 Закону України «Про оренду землі», така істотна умова договору оренди землі як об'єкт оренди повинна містити відомості щодо кадастрового номеру, місця розташування та розміру земельної ділянки.
Колегія суддів вважає, що пункти 13, 14, 28 додаткової угоди до договору оренди землі від 23.09.2004 року не підлягають визнанню укладеними, в зв'язку з тим, що вони не регулюють питання розміру орендної плати, а обов'язковість їх внесення в судовому порядку позивачем не доведено. Тому, суд першої інстанції правомірно відмовив у задоволені позову в зазначеній частині.
Відхиляє колегія суддів твердження апелянта щодо неправомірності складання витягу з технічної документації та невірного розрахунку орендної плати, зробленого на його підставі, оскільки факт відповідності витягу №277 вимогам закону не є предметом дослідження по даній справі.
Безпідставними вважає колегія суддів посилання апелянта на невірність визначення коефіцієнту, так як розрахований позивачем розмір орендної плати відповідає мінімуму розміру орендної плати за використання земель державної та комунальної власності, встановленому частинами 4, 5 статті 21 Закону України «Про оренду землі» (в редакції закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №309-VI від 03.06.2008 року та статті 288 Податкового кодексу України).
Щодо посилань скаржника на відсутність доказів про направлення пропозиції на укладення додаткової угоди до договору оренди, то колегія суддів зазначає, що в матеріалах справи міститься копія рекомендованого поштового відправлення, а також копія поштового конверта про направлення листа-пропозиції про укладення додаткової угоди.
Статтею 30 Зако ну «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Колегія суддів зазначає, що надсилання відповідачеві про позицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому якщо допустити факт недотримання останнім вимог ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору, то це не позбав ляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору за наявності спору (за відсутності згоди відповідача на зміну умов договору).
Посилання на те, що позивачем в порушенням приписів ст. 57 Господарського процесуального кодексу України надано до позовної заяви не належні документи, а саме, не засвідчені належним чином - спростовуються матеріалами справи, а також в силу приписів ст. 104 Господарського процесуального кодексу не є підставою для скасування оскаржуваного рішення суду першої інстанції.
Посилання скаржника на не застосування судом першої інстанції при розгляді справи на приписи ст. 267 Цивільного кодексу України, а саме - не застосування строків позовної давності, а також на наявність збитків в нього у зв'язку із погіршенням стану дорожнього покриття в районі орендованої земельної ділянки, відхиляються колегією суддів як юридично не спроможні.
Статтею 43 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги в зв'язку з її юридичною та фактичною необґрунтованістю та відсутністю фактів, які свідчать про те, що оскаржуване рішення прийнято з порушенням судом норм матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують наведені висновки колегії суддів, у зв'язку з чим апеляційна скарга фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 не підлягає задоволенню з підстав, викладених вище, а оскаржуване рішення господарського суду Харківської області від 15.07.2014 року по справі №922/1916/14 має бути залишене без змін.
Враховуючи, що апеляційний господарський суд дійшов висновку про відмову у задоволенні апеляційної скарги, витрати апелянта по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги не підлягають відшкодуванню.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 44, 49, 99, 101, п.1 ст. 103, ст. 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду,-
Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Харківської області від 15.07.2014 року по справі №922/1916/14 залишити без змін.
Повний текст постанови складено 10 листопада 2014 року.
Головуючий суддя Хачатрян В.С.
Суддя Білоусова Я.О.
Суддя Гетьман Р.А.