Постанова від 22.10.2014 по справі 1304/4485/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2014 року Справа № 114121/12

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,

суддів Гуляка В.В. та Коваля Р.Й.,

за участі секретаря судового засідання Малетич М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на постанову Галицького районного суду м. Львова від 28.05.2012 року у справі за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області, Підрозділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області, Головне управління юстиції у Львівській області про визнання дій протиправними, -

ВСТАНОВИВ:

18.05.2012 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними дій державного виконавця та скасувати постанову ВП №28789869 від 20.09.2011 р. про відкриття виконавчого провадження. В обґрунтування вимог зазначає, що виконавче провадження, не підвідомче Підрозділу примусового виконання рішень, оскільки у жодному нормативному документі не визначено, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області є територіальним підрозділом центрального органу державної влади, як визначено у ст. 21 Закону України «Про виконавче провадження».

Оскаржуваною постановою у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погодившись із винесеною судом постановою, її оскаржив позивач Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, яке покликаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою задоволити позовні вимоги.

Свої апеляційні вимоги обґрунтовує тим, що чинним законодавством не визначено, що позивач є територіальним підрозділом центрального органу виконавчої влади, тобто, останній не підпадає під дію ст.21 Закону України «Про виконавче провадження».

Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, з наступних підстав.

Як встановлено матеріалами справи, що постановою головного державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень ВДВС ГУЮ у Львівській області Шестака О.В. від 25.04.2012 року відкрито виконавче провадження ВП №32371700 про примусове виконання виконавчого листа № 2-а-128 виданого 10.04.2012 року Галицьким районним судом м.Львова про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплатити ОСОБА_3 заборгованість по пенсійному забезпеченню за період з 01.01.2011 року по 30.11. 2011 року в розмірі 114 441,12 грн..

Із змісту заявленого позову убачається, що позовні вимоги обґрунтовані тим, що вищевказане виконавче провадження в силу вимог Закону України «Про виконавче провадження» не підвідомче підрозділу.

Спірні правовідносини регулюються приписами Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно із ст.17 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом. Відповідно до цього Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою виконавчі листи, що видаються судами.

Статтею 18 Закону України «Про виконавче провадження» визначені обов'язкові вимоги до виконавчого документа.

Згідно із ст.20 Закону виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. Якщо боржник є юридичною особою, то виконання провадиться за місцезнаходженням його постійно діючого органу або майна. Право вибору місця виконання між кількома органами державної виконавчої служби, які можуть вчиняти виконавчі дії з виконання рішення на території, на яку поширюються їх функції, належить стягувачу.

Відповідно до п. 3.2.1. Інструкції про проведення виконавчих дій, яка затверджена наказом Міністерства юстиції України від 15.12.1999 року № 74/5 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.12.1999 за №865/4158 (далі Інструкція-74/5) виконавчі дії проводяться державним виконавцем відповідного органу державної виконавчої служби, який розташований: за місцем проживання, роботи боржника - фізичної особи або за місцезнаходженням його майна; за місцезнаходженням постійно діючого керівного органу або майна боржника - юридичної особи; за місцем здійснення певних дій, які зобов'язаний вчините боржник за відповідним рішенням суду або іншого органу (посадової особи).

Відповідно до ст. 21 Закону на відділ примусового виконання рішень управлінь державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головного управління юстиції і області, містах Києві та Севастополі покладається виконання рішень, за якими:

1) боржниками є територіальні підрозділи центральних органів виконавчої влади місцеві суди, міські, районні або селищні ради чи районні державні адміністрації та їх структурні підрозділи, міські, районні, міжрайонні, інші прирівняні до них прокуратури, військові прокуратури гарнізонів, інші територіальні підрозділи органів державної влади та їх посадові особи;

2) за якими сума зобов'язання становить від трьох до десяти мільйонів гривень або еквівалента сума в іноземній валюті.

Відповідно до Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління ПФУ від 27.06.2002 року№11-2 (в редакції постанови правління ПФУ від 25.02.2008 №5-5) зі змінами, Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі разом з управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах утворюють систему територіальних органів Пенсійного фонду України, який є центральним органом виконавчої влади.

При цьому, ні в даному Положенні, ні в інших нормативних документах не визначено, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області є територіальним підрозділом центрального органу державної влади, як визначено в ст. 21 Закону.

Водночас, Законом України «Про центральні органи виконавчої влади» від 17.03.2011 №3166-УІ ( далі Закон-3166) визначено, що систему центральних органів виконавчої влади складають міністерства України та інші центральні органи виконавчої влади.

Відповідно до ст. 21 Закону №3166 територіальні органи центрального органу виконавчої влади утворюються як юридичні особи публічного права в межах граничної чисельності державних службовців та працівників центрального органу виконавчої влади і коштів, передбачених на його утримання, ліквідовуються, реорганізовуються за поданням міністра, який спрямовує та координує діяльність центрального органу виконавчої влади, Кабінетом Міністрів України.

Головне управління ПФУ у Львівській області, як юридична особа є територіальним органом центрального органу виконавчої влади Пенсійного фонду України, а не територіальним підрозділом центрального органу виконавчої влади, як визначає ст.21 Закону.

Отже, виконавче провадження щодо примусового виконання виконавчого листа №2-а-1282/11, виданого 10.04.2012 року Галицьким районним судом м.Львова, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплатити ОСОБА_3 заборгованість по пенсійному забезпеченню за період з 01.01.2011 року по 30.11.2011 року в розмірі 114441,12грн. не підвідомче Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області.

Таким чином, державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з порушенням норм чинного законодавства.

З огляду на вищевикладене, судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про задоволення заявленого позову з вищевикладених мотивів.

Керуючись ч. 3 ст. 160 ст.ст. 195, 196, п.3 ч.1 ст.198, ст.202, ч.2 ст. 205, ст.ст.207, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області задовольнити.

Постанову Галицького районного суду м. Львова від 28.05.2012 року у справі № 1304/4485/12- скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області про відкриття виконавчого провадження ВП № 32371700 від 25.04.2012р.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя Н.М. Судова-Хомюк

Судді В.В. Гуляк

Р.Й. Коваль