Ухвала від 11.11.2014 по справі 709/2550/14

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 709/2550/14 Головуючий у 1-й інстанції: Синецька Л.А. Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.

УХВАЛА

Іменем України

11 листопада 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мацедонської В.Е.,

суддів Грищенко Т.М., Лічевецького І.О.,

при секретарі Горяіновій Н.В.,

розглянувши за відсутності осіб, які беруть участь в справі, відповідно до ч.1 ст.41 КАС України у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду в Чорнобаївському районі Черкаської області на постанову Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 17 вересня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду в Чорнобаївському районі Черкаської області про визнання неправомірними дій, зобов"язання перерахування та виплати недоплачених сум пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 17 вересня 2014 року позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду в Чорнобаївському районі Черкаської області про визнання неправомірними дій, зобов"язання здійснити виплату недоплачених сум пенсії задоволено, визнано неправомірними дії відповідача з приводу відмови в здійсненні донарахування раніше призначеної позивачу пенсії відповідно до ст.ст.37,37-1 Закону України «Про державну службу», включивши в розрахунок суму матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, на які було нараховано, утримано та перераховано внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області на підставі довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року №5-1, провести станом на день первинного звернення, а саме 08 квітня 2010 року донарахування суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, отриманих позивачем за місцем роботи за період з 01 квітня 2008 року по 31 березня 2010 року до призначення йому пенсії у розмірі 80% заробітної плати відповідно до ст.ст.37,37-1 Закону України «Про державну службу» станом на 08 квітня 2010 року.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Управління Пенсійного фонду в Чорнобаївському районі Черкаської області, подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення норм матеріального права та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, а такі види виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати, не передбачені ст.33 Закону України «Про державну службу», як складові заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії.

Особи, які беруть участь в справі в судове засідання не з'явилися, про дату та час слухання справи були повідомлені належним чином, тому у відповідності до ч.6 ст.12, ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів знаходить, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду суд апеляційної інстанції має право, зокрема, скасувати постанову суду і залишити позовну заяву без розгляду.

Відповідно до ч. 1 ст. 203 КАС України постанова або ухвала суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається з підстав, встановлених відповідно ст. ст. 155 і 157 цього Кодексу.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду в Чорнобаївському районі Черкаської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 08 квітня 2010 року.

Для оформлення пенсії позивачу, Управлінням Пенсійного фонду в Чорнобаївському районі Черкаської області було надано довідку від 12 квітня 2010 року №1945/04 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за період з 01 квітня 2008 року по 31 березня 2010 року, який був обраний позивачем для визначення розміру пенсії.

03 вересня 2014 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду в Чорнобаївському районі Черкаської області із заявою щодо врахування під час перерахунку пенсії інших виплат, на які нараховувались страхові внески, а саме матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат.

Листом №3447/04 від 05 вересня 2014 року відповідачем було відмовлено у такому обчисленні, оскільки при визначенні розміру пенсії державним службовцям у заробітну плату враховуються виплати, які згідно зі ст.33 Закону України «Про державну службу» входять до структури заробітної плати та на які було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а оскільки такі види виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати та премії до державних свят не передбачені ст.33 Закону України «Про державну службу» як складові заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, дійшов висновку, що відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» такі види виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати та премії до державних свят, враховуються для обчислення пенсії, тому дії відповідача щодо відмови у перерахунку ОСОБА_2 пенсії з врахуванням інших виплат є незаконними та необгрунтованими.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав:

Відповідно до ст.2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла до 01 травня 2014 року) передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Також перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (ст.37-1 Закону України «Про державну службу»).

Згідно ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 (в редакції, що діяла до 23 квітня 2014 року) встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва по справі №2а-4753/09/2670 від 13 серпня 2010 року, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21 листопада 2012 року, постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо невключення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством; зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами.

Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 14 лютого 2011 року №5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м.Києва по справі №2а-4753/09/2670» визнано такими, що втратили чинність: підпункт 1.2 пункту 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року №19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; форму довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затверджену Постановою, а також затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

За таких обставин, суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку щодо неправомірності дій відповідача, врахувавши, що Закони України «Про оплату праці» та «Про державну службу» відносять до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо протиправності відмови відповідача у врахуванні при призначенні пенсії ОСОБА_2 інших виплат, на які нараховані страхові внески, а також необхідності зобов'язання відповідача провести донарахування пенсії позивача з врахуванням інших виплат, як складових заробітної плати, на підставі довідки про складові заробітної плати що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Однак, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивачу з 08 квітня 2010 по 08 березня 2014 року, оскільки в силу ст.ст.99, 100 КАС України позовні вимоги за період з 08 квітня 2010 року по 08 березня 2014 року підлягають залишенню без розгляду, враховуючи, що позивач звернувся до суду 08 вересня 2014 року, не подавав заяву щодо поновлення строку звернення до суду та не наводив поважних причин пропуску такого строку.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що порушення норм процесуального права призвели до неправильного вирішення питання, тому постанова Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 17 вересня 2014 року підлягає скасуванню в частині задоволення позовних вимог за період з 08 квітня 2010 року по 08 березня 2014 року та залишення цих позовних вимог без розгляду.

Керуючись ст.ст. 99, 100, 195, 196, 198, 203, 205, 206, 212, 254 України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду в Чорнобаївському районі Черкаської області - задовольнити частково.

Постанову Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 17 вересня 2014 року - скасувати в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду в Чорнобаївському районі Черкаської області про визнання неправомірними дій, зобов"язання перерахування та виплати недоплачених сум пенсії за період з 08 квітня 2010 року по 08 березня 2014 року.

Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду в Чорнобаївському районі Черкаської області про визнання неправомірними дій, зобов"язання перерахування та виплати недоплачених сум пенсії за період з 08 квітня 2010 року по 08 березня 2014 року залишити без розгляду.

В іншій частині постанову Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 17 вересня 2014 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст ухвали виготовлено 11 листопада 2014 року.

Головуючий суддя В.Е.Мацедонська

Судді Т.М.Грищенко

І.О.Лічевецький

.

Головуючий суддя Мацедонська В.Е.

Судді: Лічевецький І.О.

Грищенко Т.М.