29 жовтня 2014 року Справа № 51379/12/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Костіва М.В.,
суддів Кузьмича С.М., Савицької Н.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 15.02.2012 року про відстрочення виконання рішення у справі №2-а-10837/11 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Коломийському районі Івано-Франківської області про перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
Постановою Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 22.07.2011 року задоволено позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Коломийському районі Івано-Франківської області та зобов'язано негайно здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 1 червня 2009 року, та продовжувати виплачувати пенсію відповідно до проведеного перерахунку.
09.02.2012 року управління Пенсійного фонду України в Коломийському районі Івано-Франківської області звернулось до суду із заявою про відстрочення виконання постанови Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 22.07.2011 року в справі №2-а-10837/11.
Обґрунтовуючи доводи заяви про відстрочення виконання рішення, заявник посилається на те, що згідно з листом Вищого адміністративного суду України від 19 липня 2011 року №1049/11/13-11 встановлено обставини, які не були враховані судом при розгляді справи, і які, на думку заявника, є однією з підстав для відмови в задоволенні позову. Крім того, відповідно до ст.266 КАС України поворот виконання постанови про присудження виплати пенсій чи інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів допускається, якщо скасована постанова була обґрунтована на повідомлених позивачем завідомо неправдивих відомостях або поданих ним підроблених документах. А тому, оскільки внаслідок виконання вищевказаного рішення суду можливий факт зайвої виплати сум пенсій, та поворот виконання якого унеможливлюють положення ст.266 КАС України, то заявник просить відстрочити виконання постанови Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 22.07.2011 року до закінчення апеляційного розгляду даної справи Львівським апеляційним адміністративним судом.
Ухвалою Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 15.02.2012 року заяву задоволено. Відстрочено виконання постанови Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 22.07.2011 року за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Коломийському районі Івано-Франківської області щодо перерахунку та подальшої виплати пенсії згідно з проведеним перерахунком відповідно до ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до закінчення апеляційного розгляду справи Львівським апеляційним адміністративним судом.
Не погодившись з ухвалою суду першої інстанції, вважаючи її незаконною, ОСОБА_1 оскаржила її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 15.02.2012 року.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги, апелянт зазначає, що лист Вищого адміністративного суду України не є навіть підзаконним нормативно-правовим актом. Змін до законодавчих актів, що регулюють дану сферу суспільних відносин, не було внесено, а рішення судів щодо перерахунку пенсії працюючих пенсіонерів, які набрали законної сили, підлягають виконанню. Окрім вказаного, підстави відстрочення виконання судового рішення, передбачені ст. 263 КАС України, в даному випадку відсутні.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Зі змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 263 КАС України (в редакції, чинній на момент розгляду справи судом першої інстанції) передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Зазначена стаття не обмежує право суду певними обставинами, за наявності яких суд може відстрочити виконання прийнятого рішення, проте визначальним фактором при наданні відстрочки є винятковість цих випадків та їх об'єктивний вплив на виконання судового рішення. Підставою для відстрочки можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим у певний строк або встановленим судом способом.
Таким чином, на думку апеляційного суду, заявником не наведено об'єктивних обставин, з наявністю яких закон пов'язує можливість відстрочки виконання судового рішення.
З врахуванням наведеного вище, суд апеляційної інстанції вважає рішення суду першої інстанції незаконним, прийнятим з порушенням норм матеріального і процесуального права, в зв'язку з чим його слід скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні заяви управління Пенсійного фонду України в Коломийському районі Івано-Франківської області про відстрочення виконання рішення.
Відповідно до п.6 ст.199 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції має право скасувати ухвалу суду і постановити нову ухвалу.
Керуючись ст. ст.160, 195, 197, 199, 202, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,-
ухвалив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Ухвалу Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 15.02.2012 року про відстрочення виконання рішення у справі №2-а-10837/11 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Коломийському районі Івано-Франківської області про перерахунок та виплату пенсії скасувати та постановити нову ухвалу, якою відмовити в задоволенні заяви управління Пенсійного фонду України в Коломийському районі Івано-Франківської області про відстрочення виконання рішення.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі. Ухвала може бути оскаржена у касаційному порядку, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий суддя Костів М.В.
Судді Кузьмич С.М.
Савицька Н.В.