04 листопада 2014 р.м.ОдесаСправа № 523/10762/14-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Аліна С.С.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого - Милосердного М.М.,
суддів - Бітова А.І. та Ступакової І.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду в Суворовському районі міста Одеси на постанову Суворовського районного суду міста Одеси від 26 серпня 2014 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі міста Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
У липні 2014 року ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України (далі - УПФУ) в Суворовському районі м. Одеси та просила визнати неправомірною відмову у проведенні перерахунку пенсії за період з 08 листопада 2010 року з урахуванням інших виплат згідно довідки Державної податкової інспекції в Суворовському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області №9495/Я/15-54-05-19 від 11.06.2014 року про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", а також просила зобов'язати здійснити такий перерахунок пенсії.
В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що вона є одержувачем пенсії, яка їй була призначена відповідачем на підставі Закону України "Про державну службу" з 09 листопада 2010 року. Під час проведення розрахунку пенсії Пенсійний фонд не врахував частину заробітної плати.
Ухвалою Суворовського районного суду міста Одеси від 26 серпня 2014 року адміністративний позов в частині позовних вимог за період з 08 листопада 2010 року по 21 січня 2014 року залишено без розгляду.
Постановою Суворовського районного суду міста Одеси від 26 серпня 2014 року іншу частину адміністративного позову ОСОБА_2 - задоволено. Суд визнав неправомірною відмову УПФУ в Суворовському районі м. Одеси, врахувати при розрахунку ОСОБА_2 пенсії інші види виплат, індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, а також суд зобов'язав здійснити перерахунок та виплатити їй пенсію з 21.01.2014 року з урахуванням інших виплат - індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань згідно довідки Державної податкової інспекції у Суворовському районі міста Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області №9495/Я/15-54-05-19 від 11.06.2014 року про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р №3723-ХІІ.
Не погоджуючись з постановою суду, начальником УПФУ в Суворовському районі міста Одеси подана апеляційна скарга, в якій зазначається, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Заслухавши доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним у задоволенні апеляційної скарги відмовити з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 з листопада 2010 року призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", на підставі довідки Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області №9495/Я/15-54-05-19 від 11.06.2014 року.
Однак, до складу призначеної пенсії не були враховані інші виплати, а саме - індексація та матеріальна допомога.
Звернувшись до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням всіх складових заробітної плати, зазначених в довідці, ОСОБА_2, листом № 55 від 04.07.2014 року отримала відмову у такому перерахунку, що стало підставою звернення до суду.
На думку Пенсійного органу індексація, матеріальна допомога на оздоровлення, та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не включаються до складу заробітної плати у розумінні постанови КМУ від 31.05.2000р. за №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", розмір яких враховується при обчисленні пенсії.
Вирішуючи справу та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, інші виплати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, та вважає, що висновок суду відповідає нормам матеріального права та є обґрунтованим.
Відповідно до ст.37 Закону України від 16.12.93 №3723-XII "Про державну службу" (далі - Закон №3723-ХІІ) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Згідно до ч.2 ст.33 Закону № 3723-ХІІ, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Також, частиною 7 ст.33 Закону № 3723-ХІІ встановлено, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМУ від 31.05.2000р. №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" передбачено, що посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Згідно частини 2 ст.37-1 Закону № 3723-ХІІ перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частиною 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього ж Закону. також визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону № 3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Із системного аналізу наведених положень можна дійти висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України"Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Так, відповідно до ч. 1 статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Для вирішення спірних правовідносин слід застосовувати спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", натомість положення Законів України "Про державну службу" та "Про оплату праці", норми яких є загальними.
Наведене також відповідає Рішенню Верховного Суду України прийнятому у справі № 21-430а11, яке відповідно до ст. 244-2 КАС України є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Враховуючи вищенаведене, а також приймаючи до уваги висновки Верховного Суду України, колегія суддів зазначає про відсутність підстав для скасування рішення суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, судова колегія,
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду в Суворовському районі міста Одеси - залишити без задоволення, а постанову Суворовського районного суду міста Одеси від 26 серпня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: М.М.Милосердний
Судді: А.І.Бітов
І.Г.Ступакова