Ухвала від 08.11.2014 по справі 875/385/14

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2014 року м. Київ справа № 875/385/14

вх. № 800/287/14

вх. № 800/292/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді Голубєвої Г.К.

суддів Бившевої Л.І.

Рибченка А.О.

секретар судового засідання Мосійчук І.М.

за участю:

представника позивача: ОСОБА_2;

представника відповідача: Слав'як Т.М.;

третьої особи у справі на стороні позивача: ОСОБА_4;

представника третьої особи у справі на стороні позивача: ОСОБА_5,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційними скаргами Політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»» та Кандидата у народні депутати України ОСОБА_4 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 05 листопада 2014 року у справі №875/385/14 за позовом Політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»» до Центральної виборчої комісії, третя особа на стороні позивача: кандидат у народні депутати України ОСОБА_4 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з позовом до Центральної виборчої комісії в якому просив:

- визнати протиправними дії Центральної виборчої комісії щодо прийняття від заступника голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 182 ОСОБА_6 частини виборчої документації цієї окружної виборчої комісії та документів, що за зовнішніми ознаками нагадують протоколи про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 182.

- визнати протиправним та скасувати протокольне рішення Центральної виборчої комісії від 01.11.2014 року про зобов'язання окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 182 внести зміни до встановлених підсумків голосування та скласти протоколи з поміткою «Уточнений».

- зобов'язати Центральну виборчу комісію повернути до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 182 виборчу документацію цієї комісії, подану до Центральної виборчої комісії заступником голови ОВК ОВО №182 ОСОБА_6

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 05 листопада 2014 року відмовлено у задоволенні позову з огляду на безпідставність заявлених вимог.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням суду, позивач та третя особа у справі на стороні позивача звернулись до Вищого адміністративного суду України з апеляційними скаргами на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 05 листопада 2014 року. Апелянти просять скасувати зазначене судове рішення та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

У судовому засіданні представник позивача та третя особа у справі на стороні позивача підтримали апеляційні скарги та просили скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 05 листопада 2014 року з прийняттям нової постанови про задоволення позову у повному обсязі.

Представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні апеляційної скарги з огляду на те, що оскаржувана постанова суду першої інстанції є законною та не підлягає скасуванню.

Заслухавши учасників судового процесу, перевіривши доводи апеляційних скарг, колегія суддів встановила наступне.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що ЦВК прийняла до розгляду виборчу документацію - примірники протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях в межах одномандатного виборчого округу № 182 та документи, які за зовнішніми ознаками нагадували протоколи про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та у одномандатному виборчому окрузі № 182.

Після чого, 01 листопада 2014 року ЦВК на своєму засіданні прийняла протокольне рішення, яким зобов'язала ОВК ОВО №182 внести зміни до встановлених підсумків голосування та скласти протоколи з поміткою «Уточнений».

На думку позивача, взявши до розгляду вищезазначені документи та прийнявши протокольне рішення, ЦВК діяла протиправно та у непередбачений чинним законодавством спосіб.

Відмовляючи у задоволенні позову, Київський апеляційний адміністративний суд виходив з того, що відповідач, вчиняючи відповідні дії у межах спірних правовідносин діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з чим погоджується колегія суддів з огляду на наступне.

Колегією суддів встановлено, що 31 жовтня 2014 року заступник голови ОВК ОВО №182 ОСОБА_6 у супроводі інших 14 членів окружної виборчої комісії (максимальний склад окружної виборчої комісії 18 членів) доставили до ЦВК пакет із виборчою документацією - примірниками протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях в межах одномандатного виборчого округу № 182 та протоколи про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 182.

Вказана виборча документація не була засвідчена печаткою комісії та підписами всіх членів комісії, оскільки голова окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №182 ОСОБА_7 та декілька членів комісії ухилилася від виконання своїх обов'язків та покинули приміщення комісії, забравши з собою печатку комісії.

Вказаний факт підтверджується актами членів ОВК ОВО №182 про невиконання своїх обов'язків головою комісії та подання членів ОВК ОВО №182 до ЦВК про дострокове припинення повноваження голови ОВК ОВО №182 з позачергових виборів народних депутатів України ОСОБА_7 у зв'язку з систематичним невиконанням своїх службових обов'язків.

ЦВК, на своєму безперервному засіданні встановивши, що протоколи складені за формою, встановленою комісією, заслухавши відомості оголошені заступником голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №182 ОСОБА_6 та членів ОВК ОВО № 182, винесла рішення щодо прийняття вказаних протоколів для розгляду та опрацювання.

Зазначене підтверджується стенограмою засідання Центральної виборчої комісії від 31 жовтня 2014 року.

Так, статтею 97 Закону України «Про вибори народних депутатів України» від 17 листопада 2011 року N 4061-VI визначено порядок прийняття та розгляду протоколів окружних виборчих комісій Центральною виборчою комісією. При цьому за змістом ч.ч. 1-4 вказаною статті:

1. Центральна виборча комісія на своєму засіданні розглядає та приймає окремо протоколи окружних виборчих комісій про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та протоколи окружних виборчих комісій про підсумки голосування в одномандатному окрузі. Відомості зазначених протоколів на засіданні Центральної виборчої комісії оголошуються головою чи заступником голови відповідної окружної виборчої комісії. Час прийняття Центральною виборчою комісією протоколу окружної виборчої комісії і занесені до протоколу відомості фіксуються у протоколі засідання Центральної виборчої комісії.

2. У разі виявлення у протоколі окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу або у протоколі окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному окрузі виправлень, помилок, неточностей Центральна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати окружну виборчу комісію внести зміни до встановлених підсумків голосування виборців у межах відповідного одномандатного округу в порядку, встановленому частиною сьомою статті 94 цього Закону, про що зазначається у протоколі засідання Центральної виборчої комісії. Протягом часу розгляду цього питання окружною виборчою комісією подані до Центральної виборчої комісії примірники протоколів про підсумки голосування в межах одномандатного округу та додані до нього документи зберігаються в Центральній виборчій комісії.

У разі виявлення у протоколі виправлень, помилок та неточностей, які не потребують змін до встановлених підсумків голосування виборців у межах відповідного одномандатного округу, Центральна виборча комісія приймає відповідні протоколи із зазначенням про виявлені виправлення, помилки та неточності у протоколі засідання.

3. Окружна виборча комісія зобов'язана у строк, визначений Центральною виборчою комісією, розглянути питання про внесення змін до встановлених підсумків голосування виборців у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу або в одномандатному окрузі, за необхідності здійснюючи повторний підрахунок голосів на окремих виборчих дільницях цього одномандатного округу. Протокол з поміткою "Уточнений" складається у порядку, передбаченому частиною шостою статті 95 та частиною шостою статті 96 цього Закону. Зазначений протокол та інші необхідні виборчі документи транспортуються до Центральної виборчої комісії в порядку, встановленому частиною дев'ятою статті 95 цього Закону.

4. Протокол окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу або в одномандатному окрузі з поміткою "Уточнений" приймається Центральною виборчою комісією у порядку, встановленому частиною першою цієї статті.

У свою чергу статтею 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України» визначено порядок прийняття та розгляду документів дільничних виборчих комісій окружною виборчою комісією.

За змістом частини п'ятої цієї статті Закону при прийнятті документів дільничної виборчої комісії окружна виборча комісія перевіряє комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами. При цьому кожний член комісії має право оглянути кожний пакет з документами. У разі повної комплектності виборчих документів та цілісності упаковки усіх пакетів відкриваються почергово пакети з протоколами про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі та оголошуються відомості, зазначені у них. За результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, що надійшли до окружної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, окружна виборча комісія окремо по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі приймає одне з рішень:

1) прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу;

2) відмовити у прийнятті виборчих документів по загальнодержавному округу в межах одномандатного округу та (або) одномандатному округу від дільничної виборчої комісії та зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу (протоколів) з поміткою "Уточнений";

3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Законом по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) в одномандатному окрузі.

Згідно вимог абз. 2-3 частини сьомою статті 94 Закону у разі виявлення у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі виправлень, помилок, неточностей, які можливо усунути без повторного підрахунку голосів, окружна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати дільничну виборчу комісію внести зміни до встановлених результатів голосування виборців на виборчій дільниці шляхом складання протоколу (протоколів) про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі з поміткою "Уточнений" відповідно до пункту 2 частини п'ятої цієї статті, про що зазначається у протоколі засідання окружної виборчої комісії. Протягом часу розгляду цього питання дільничною виборчою комісією подані до окружної виборчої комісії примірники протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, виборчі бюлетені та інші виборчі документи, зазначені у частині дванадцятій статті 91 цього Закону, зберігаються в окружній виборчій комісії.

У разі виявлення у протоколі виправлень, помилок та неточностей, які можливо усунути без повторного підрахунку голосів та які не потребують внесення змін до встановлених результатів голосування виборців на виборчій дільниці, окружна виборча комісія приймає рішення, передбачене пунктом 1 частини п'ятої цієї статті із зазначенням про виявлені виправлення, помилки та неточності. Таке рішення додається до протоколу дільничної виборчої комісії.

Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що дії ЦВК не суперечили вимогам Закону України «Про вибори народних депутатів України», оскільки остаточного рішення про прийняття ЦВК протоколів від ОВК ОВО № 182 шляхом занесення вказаних відомостей до протоколу засідання ЦВК, як того вимагає ч. 1 ст. 97 Закону України «Про вибори народних депутатів України» - прийнято не було.

Крім того, Центральною виборчою комісією, під час розгляду та опрацювання вказаних протоколів виявлено низку помилок та неточностей, у зв'язку з чим, на засіданні 01 листопада 2014 року прийнято протокольне рішення про зобов'язання окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №182 розглянути питання про внесення змін до встановлених підсумків голосування виборців у межах цього округу в порядку, передбаченому частиною сьомою статті 94 Закону, а також згідно з частиною третьою статті 97 Закону України «Про вибори народних депутатів» не пізніше 04 листопада 2014 року розглянути питання про внесення змін до встановлення підсумків голосування виборців у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі з межах одномандатного виборчого округу та в одномандатному виборчому окрузі, скласти протоколи з поміткою «Уточнений» та невідкладно транспортувати їх до Центральної виборчої комісії.

Переліки помилок та неточностей було направлено до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №182 листом від 02 листопада 2014 року, при цьому ЦВК звернуто увагу, що протоколи з поміткою «Уточнений» необхідно скласти в порядку, передбаченому ч.5 ст.95 та ч.6 ст.96 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Отже, ЦВК встановила факт надходження виборчої документації, вказала на виправлення недоліків, не порушуючи при цьому всі етапи виборчого процесу, які нерозривно пов'язані і поєднані між собою.

Доводи, наведені в апеляційних скаргах стосовно подання протоколів ОВК, які не є протоколами в розумінні Закону України «Про вибори народних депутатів України» не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи.

Таким чином, суд приходить до висновку, що Центральна виборча комісія, при розгляді вказаного питання не виходила за межі своєї компетенції та діяла у відповідності до вимог Закону України « Про вибори народних депутатів України».

Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Згідно вимог ч. 2 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Отже, колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції ухвалив законне рішення, а тому підстави для його скасування відсутні.

Керуючись статтями 175, 199, 200, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги Політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»» та Кандидата у народні депутати України ОСОБА_4 залишити без задоволення.

Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 05 листопада 2014 року у справі №875/385/14 за позовом Політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»» до Центральної виборчої комісії, третя особа на стороні позивача: кандидат у народні депутати України ОСОБА_4 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий Голубєва Г.К.

Судді Бившева Л.І.

Рибченко А.О.