21 жовтня 2014 року м. Київ К/800/38659/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України
в складі: головуючий - Стародуб О.П.,
судді - Заїка М.М., Штульман І.В.,
розглянувши в порядку письмовго провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 03.07.2013р. у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
У червні 2012 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання протиправними дій відповідачів щодо перерахунку призначеної йому пенсії, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії виходячи з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою відповідно до частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (в редакції станом на 04.04.2006р.) та проводити щомісячні виплати пенсії з урахуванням такого розміру грошового забезпечення.
Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 19.12.2012р. позов задоволено.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 03.07.2013р. постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 19.12.2012р. скасовано. В задоволені позову відмовлено.
З таким рішенням апеляційного суду не погодився позивач, подав касаційну скаргу, в якій посилається на порушення апеляційним судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Просить скасувати постановлене апеляційним судом рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Заслухавши доповідача по справі та перевіривши матеріали справи колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Так, відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Судами встановлено, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ на посаді начальника відділу КМСН Харківського МУ УМВС України в Харківській області.
Після звільнення зі служби позивачу з 12.11.2001р. призначено пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На підставі постанов КМ України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07.11.2007р. №1294 та «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 13.02.2008р. №45 з 01.01.2008 року проведено перерахунок пенсії.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що при проведенні перерахунку пенсії відповідач керувався Постановами Кабінету Міністрів України, які є підзаконними нормативно - правовими актами, а тому у разі виникнення колізії між нормами постанови та нормами закону, застосуванню підлягають положення останнього.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позовних вимог апеляційний суд виходив з того, що перерахунок пенсії позивача проведено правомірно з дотриманням вимог частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Порядку проведення перерахунку пенсій (затв. постановою КМ України від 13.02.2008р. №45).
Крім того, апеляційний суд виходив з того, що оскільки встановлені Указами Президента України від 04.10.1996р. №926 та від 24.04.2003р. №370 надбавки скасовані Указом Президента України від 14.04.1999р. № 379, тому підстави для їх врахування при перерахунку пенсії позивачу відсутні.
Апеляційний суд також виходив з того, що відповідно до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій щомісячні надбавки, доплати, підвищення та щомісячна премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою/ посадами/ у тому державному органу, звідки особа звільнилась на пенсію.
Крім того, внаслідок перерахунку розмір пенсії позивача збільшився з 2592,78 грн (у 2007 році) до 2776,54 грн (у 2010 році), а відповідно до пункту 4 зазначеного Порядку пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі лише якщо внаслідок перерахунку її розмір зменшується.
З такими висновками апеляційного суду колегія суддів погоджується і вважає їх такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, а також фактичним обставинам справи.
Мотиви та доводи касаційної скарги є безпідставними і висновки суду не спростовують оскільки, в зв'язку із зміною структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців позивачу на законних підставах проведено перерахунок пенсії з дотриманням вимог частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
В свою чергу положення частини третьої статті 43 цього Закону застосовуються для обчислення пенсії при її призначенні, а не перерахунку.
До того ж, Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» передбачено, що у 2012 році норми і положення статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
Крім того, за правилами пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій додаткові види грошового забезпечення та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) для перерахунку пенсії не враховуються.
Оскільки, встановлені Указами Президента України від 04.10.1996р. №926 та від 24.04.2003р. №370 надбавки скасовані Указом Президента України від 14.04.1999р. № 379, тому підстави для їх врахування при перерахунку пенсії позивачу також відсутні.
Відповідно до статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Не може бути скасовано судове рішення з мотивів порушення судом норм процесуального права, якщо це не призвело і не могло призвести до неправильного вирішення справи.
За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що апеляційним судом правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а судове рішення - без змін.
Керуючись статтями 210, 220, 223, 224, 230, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 03.07.2013р. у даній справі - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий: О.П. Стародуб
Судді: М.М. Заїка
І.В. Штульман