Справа: № 823/3364/14 Головуючий у 1-й інстанції: Гайдаш В.А.
Суддя-доповідач: Вівдиченко Т.Р.
Іменем України
09 листопада 2014 року 18:55 год. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Вівдиченко Т.Р.
Суддів: Бєлової Л.В.
Гром Л.М.
За участю секретаря: Стеценко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою представника кандидата у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в одномандатному виборчому окрузі №198 ОСОБА_3 - ОСОБА_4 на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2014 року у справі за адміністративним позовом кандидата у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в одномандатному виборчому окрузі №198 ОСОБА_3 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 198, треті особи: Центральна виборча комісія, кандидат у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в одномандатному виборчому окрузі №198 ОСОБА_5 про визнання протиправним протоколу та зобов'язання встановити підсумки голосування, -
Позивач - кандидат у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в одномандатному виборчому окрузі №198 ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 198, треті особи: Центральна виборча комісія, кандидат у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в одномандатному виборчому окрузі №198 ОСОБА_5, просив, з урахуванням уточнених позовних вимог:
- визнати протиправним та скасувати протокол Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 198 від 04 листопада 2014 року про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198 з приміткою «Уточнений»;
- зобов'язати Окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 198 встановити підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198 на підставі та з урахуванням оригіналів протоколів дільничних виборчих комісій № № 710232, 710519, 710524, 710531, 710707, 710714, 710720, 710905, 710912, 710914, 710918, 710930, 710233, 710237, 710241, 710252, 710258, 710523, 710525, 710527, 710529, 710535, 710695, 710705, 710729, 710734, 710922, 710928, 710929, 710911, 710733, 710255 про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу, у тому числі, з поміткою «Звичайний».
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2014 року у задоволенні позовної вимоги щодо зобов'язання відповідача встановити підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198 на підставі та з урахуванням протоколів дільничних виборчих комісій № № 710232, 710519, 710524, 710531, 710707, 710714, 710720, 710905, 710912, 710914, 710918, 710930, 710233, 710237, 710241, 710252, 710258, 710523, 710525, 710527, 710529, 710535, 710695, 710705, 710729, 710734, 710922, 710928, 710929, 710911, 710733, 710255 про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу, у тому числі, з поміткою «Звичайний» - відмовлено.
Провадження в частині позовної вимоги визнати протиправним та скасувати протокол Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 198 від 04 листопада 2014 року про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198 з приміткою «Уточнений» - закрито.
Не погодившись з постановою суду, представник позивача - кандидата у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в одномандатному виборчому окрузі №198 ОСОБА_3 - ОСОБА_4 звернувся з апеляційною скаргою, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Свої вимоги апелянт мотивує тим, що під час складання та підписання протоколу окружної виборчої комісії № 198 від 04 листопада 2014 року з приміткою «Уточнений», а також його доставки до Центральної виборчої комісії було грубо порушено вимоги Закону України «Про вибори народних депутатів України», що суттєво вплинуло на результати виборів.
Позивач та його представник у судове засідання не з'явились, хоча належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Відповідач - представник Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 198 у судове засідання не з'явився, заперечень до суду не надіслав.
Третя особа - Центральна виборча комісія явку представника у судове засідання не забезпечила, хоча належним чином була повідомлена про дату, час і місце судового засідання, заперечень на апеляційну скаргу до суду апеляційної інстанції не було подано.
Представник третьої особи - кандидата у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в одномандатному виборчому окрузі №198 ОСОБА_5 - ОСОБА_6 у судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечував, просив відмовити у задоволенні апеляційної скарги.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_3 зареєстрований кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №198 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 від 22 вересня 2014 року (а.с. 5).
Згідно Указу Президента України № 690/2014 від 27 серпня 2014 року, достроково припинено повноваження Верховної Ради України та призначено позачергові вибори народних депутатів України на 26 жовтня 2014 року.
26 жовтня 2014 року відбулися вибори народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 198.
Підсумки голосування встановлені Окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №198 на підставі протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях, про що складено протокол 28 жовтня 2014 року о 14:20 хв. (а.с. 36-55).
Відповідно до листа Центральної виборчої комісії від 31 жовтня 2014 року № 11-33-6601, Центральною виборчою комісією на своєму засіданні було розглянуто протокол окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 198 від 28 жовтня 2014 року про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198 (а.с. 151 - 157).
У зв'язку з виявленням ряду виправлень, помилок та неточностей, Центральною виборчою комісією прийнято рішення про зобов'язання Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 198 у строк до 03 листопада 2014 року розглянути питання про внесення змін до встановлених підсумків голосування виборців в межах цього округу та скласти відповідні протоколи з поміткою «Уточнений».
Так, на виконання рішення Центральної виборчої комісії від 31 жовтня 2014 року, 04 листопада 2014 року о 23 год. 20 хв. окружною виборчою комісією одномандатного виборчого округу № 198 прийнято протокол про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198 з поміткою «Уточнений», який зданий до Центральної виборчої комісії 06 листопада 2014 року (а.с. 18-34).
Вважаючи протокол окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 198 з поміткою «Уточнений» протиправним, а підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №198 такими, що підлягають повторному підрахунку, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. ч. 1,2 ст. 97 Закону України «Про вибори народних депутатів України» від 17 листопада 2011 року № 4061-VI, Центральна виборча комісія на своєму засіданні розглядає та приймає окремо протоколи окружних виборчих комісій про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та протоколи окружних виборчих комісій про підсумки голосування в одномандатному окрузі.
У разі виявлення у протоколі окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу або у протоколі окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному окрузі виправлень, помилок, неточностей Центральна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати окружну виборчу комісію внести зміни до встановлених підсумків голосування виборців у межах відповідного одномандатного округу в порядку, встановленому частиною сьомою статті 94 цього Закону, про що зазначається у протоколі засідання Центральної виборчої комісії.
Згідно ч. 3 ст. 97 вищевказаного Закону, окружна виборча комісія зобов'язана у строк, визначений Центральною виборчою комісією, розглянути питання про внесення змін до встановлених підсумків голосування виборців у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу або в одномандатному окрузі, за необхідності здійснюючи повторний підрахунок голосів на окремих виборчих дільницях цього одномандатного округу. Протокол з поміткою "Уточнений" складається у порядку, передбаченому частиною шостою статті 95 та частиною шостою статті 96 цього Закону. Зазначений протокол та інші необхідні виборчі документи транспортуються до Центральної виборчої комісії в порядку, встановленому частиною дев'ятою статті 95 цього Закону.
Протокол окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу або в одномандатному окрузі з поміткою "Уточнений" приймається Центральною виборчою комісією у порядку, встановленому частиною першою цієї статті (ч. 4 ст. 97 Закону України «Про вибори народних депутатів України»).
Як вбачається з матеріалів справи, у зв'язку з виявленням ряду виправлень, помилок та неточностей у протоколі окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №198 від 28 жовтня 2014 року, Центральна виборча комісія на своєму засіданні 31 жовтня 2014 року прийняла рішення про зобов'язання Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 198 розглянути питання про внесення змін до встановлених підсумків голосування виборців в межах цього округу та не пізніше 03 листопада 2014 року скласти відповідні протоколи з поміткою «Уточнений».
На виконання вимог Центральної виборчої комісії, 04 листопада 2014 року о 23 год. 20 хв. Окружною виборчою комісією одномандатного виборчого округу № 198 прийнято протокол про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198 з поміткою «Уточнений».
Колегія суддів звертає увагу на те, що вищевказаний протокол «Уточнений» від 04 листопада 2014 року був вірно складений, зданий та прийнятий Центральною виборчою комісією 06 листопада 2014 року, що підтверджується відбитком штампу на протоколі з приміткою «Уточнений».
Також, колегія суддів зазначає, що оцінку даному протоколу з приміткою «Уточнений» дасть Центральна виборча комісія під час встановлення результатів виборів по одномандатному виборчому округу № 198.
Крім того, встановлення остаточних результатів виборів у разі їх оскарження в судовому порядку відноситься до компетенції Вищого адміністративного суду України.
А тому, колегія суддів дійшла висновку, що Окружною виборчою комісією одномандатного виборчого округу № 198 вірно та у повному обсязі виконано рекомендації Центральної виборчої комісією, викладених у листі від 31 жовтня 2014 року, щодо внесення змін до встановлених підсумків голосування.
Також, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність розбіжностей в даних протоколів дільничних виборчих комісій № № 710232, 710519, 710524, 710720, 710905, 710912, 710914, 710918, 710930, 710233, 710237, 710241, 710252, 710258, 710523, 710525, 710527, 710695, 710705, 710734, 710922, 710928, 710929 про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу, у тому числі з поміткою «Звичайний», та в даних протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №198 з приміткою «Уточнений» від 04 листопада 2014 року, зданого до Центральної виборчої комісії України 06 листопада 2014 року.
Крім того, судом першої інстанції допитано у якості свідка члена Окружної виборчої комісії №198 ОСОБА_7, який пояснив, що протокол про підсумки голосування в окрузі складався на підставі даних протоколів дільничних виборчих комісій. Після рішення Центральної виборчої комісії про уточнення протоколу Окружної виборчої комісії щодо виправлення помилок у написанні прізвищ, імен, по батькові кандидатів у народні депутати України та розбіжностей у цифрах комісією проводилося засідання з цих питань, під час якого проводився також перерахунок голосів на двох виборчих дільницях відповідно до рішення Київського апеляційного адміністративного суду. У протоколі Окружної виборчої комісії №198 з позначкою «Уточнений» крім виправлень, зазначених Центральною виборчою комісією, також було змінено результати голосування за кандидатів у народні депутати України відповідно до зазначеного перерахунку.
Колегія суддів зазначає, що показання свідка, серед іншого, також є джерелом доказів у розумінні ст.69 КАС України, тобто фактичними даними, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Таким чином, фактичні обставини справи дають змогу встановити, що Окружною виборчою комісією було виконано всі вказівки Центральної виборчої комісії під час складення та підписання протоколу від 04 листопада 2014 року про підрахунок голосів виборців з приміткою «Уточнений».
У судовому засіданні представником кандидата у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в одномандатному виборчому окрузі №198 ОСОБА_5 - ОСОБА_6 було надано суду апеляційної інстанції копії постанов Київського апеляційного адміністративного суду від 02 листопада 2014 року у справі № 823/3228/14 та від 05 листопада 2014 року у справі № 823/3298/14, з яких вбачається, що Окружну виборчу комісію одномандатного виборчого округу № 198 було зобов'язано провести повторний підрахунок голосів на виборчих дільницях № 710238, № 710930 та №710732, № 710908 одномандатного виборчого округу № 198.
Крім того, зазначеним представником було подано суду апеляційної інстанції протоколи Окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях № 710732 та №710908 в одномандатному виборчому окрузі № 198, складені 08 листопада 2014 року, з урахуванням судових рішень.
З пояснень представника ОСОБА_6 вбачається, що зазначені протоколи були враховані Окружною виборчою комісією №198 під час складення нового протоколу від 08 листопада 2014 року з приміткою «Уточнений».
Також, колегія суддів зазначає про наявність постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2014 року у справі № 823/3229/14, яким також було зобов'язано Окружну виборчу комісію провести повторний підрахунок голосів на виборчих дільницях № 710238 та № 710930 в одномандатному виборчому окрузі № 198.
Таким чином, враховуючи наявність трьох рішень Київського апеляційного адміністративного суду щодо зобов'язання провести підрахунки голосів на виборчих дільницях одномандатного виборчого округу № 198, а також поданого до Центральної виборчої комісії протоколу з приміткою «Уточнений» від 04 листопада 2014 року, колегія суддів вважає, що Окружною виборчою комісією було виконано всі вказівки Центральної виборчої комісії, а тому позовні вимоги про визнання протиправним та скасування протоколу з приміткою «Уточнений» від 04 листопада 2014 року, є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Що стосується закриття провадження судом першої інстанції в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування протоколу Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 198 від 04 листопада 2014 року про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198 з приміткою «Уточнений», колегія суддів зазначає наступне.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 109 КАС України (в редакції від 19 жовтня 2009 року), суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо подана заява щодо протоколу територіальних (окружних) виборчих комісій щодо встановлення підсумків голосування у межах територіального виборчого округу під час проведення виборів Президента України, народних депутатів України, а також протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.
Разом з тим, відповідно до п. 3.11 Рішення Конституційного Суду України у справі № 26-рп/2009 від 19 жовтня 2009 року, Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення п.4 ч. 1 ст. 109, другого речення ч. 4 ст. 172 КАС України не відповідають статтям 55, 124 Конституції України (є неконституційними).
Як зазначено Конституційним Судом України у вищевказаному рішенні, за частинами першою, другою статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Так, згідно ч. 7 Закону України «Про вибори народних депутатів України», виборча комісія складає акти та протоколи. Акт комісії засвідчує певний факт або певну подію, виявлені і визнані комісією. Протокол комісії встановлює підсумки певних дій, виконаних комісією.
Згідно ч. 2 ст. 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, а відтак, як зазначив Конституційний Суд України, і на правовідносини, які мали місце в процесі складання протоколів щодо встановлення підсумків голосування у межах територіального виборчого округу під час проведення виборів, а також протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.
З огляду на те, що протокол Окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі може бути предметом судового розгляду у порядку адміністративного судочинства, колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції про закриття провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування протоколу відповідача з приміткою «Уточнений» від 04 листопада 2014 року, а тому в цій частині рішення суду підлягає скасуванню із винесенням нового рішення в цій частині про відмову у задоволенні позовних вимог.
З урахуванням вищезазначених обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог щодо зобов'язання відповідача встановити підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198 про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу, у тому числі, з поміткою «Звичайний».
Крім того, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що транспортування протоколу Окружної виборчої комісії № 198 від 04 листопада 2014 року про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198 з приміткою «Уточнений» відбулось у відповідності до вимог Закону України «Про вибори народних депутатів України».
Аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства, колегія суддів дійшла висновку про те, що позовні вимоги кандидата у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в одномандатному виборчому окрузі №198 ОСОБА_3 у повному обсязі є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 159 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Таким чином, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та застосовано норми матеріального права, однак судове рішення ухвалено з порушенням норм процесуального права, а тому оскаржувана постанова підлягає скасуванню в частині з прийняттям нового рішення в цій частині про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 172-177, 198, 202, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу представника кандидата у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в одномандатному виборчому окрузі №198 ОСОБА_3 - ОСОБА_4 задовольнити частково.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2014 року в частині закриття провадження щодо позовної вимоги про визнання протиправним та скасування протоколу Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 198 від 04 листопада 2014 року про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198 з приміткою «Уточнений» скасувати та прийняти в цій частині нове рішення.
У задоволенні адміністративного позову в частині визнання протиправним та скасування протоколу Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 198 від 04 листопада 2014 року про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198 з приміткою «Уточнений» - відмовити.
У решті постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2014 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: Вівдиченко Т.Р.
Судді: Бєлова Л.В.
Гром Л.М.
Головуючий суддя Вівдиченко Т.Р.
Судді: Бєлова Л.В.
Гром Л.М.