Ухвала від 06.11.2014 по справі 800/484/14

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА

06 листопада 2014 року о 17 год. 20 хв. м. Київ справа № 800/484/14

Суддя Вищого адміністративного суду України Черпіцька Л.Т.,

розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії, Окружної виборчої комісії виборчого округу № 172, про визнання виборів недійсними, визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

06.11.2014р. о 15 год. 45 хв. до Вищого адміністративного суду України надійшов адміністративний позов (який був надісланий поштою 05.11.2014р.) кандидата в депутати Верховної Ради України ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії, в якому позивач просив:

- визнати недійсними вибори 26 жовтня 2014 року по округу 172 міста Харкова до Верховної Ради України;

- визнати протиправними дії Окружної виборчої комісії виборчого округу № 172 щодо встановлення та оголошення результатів голосування з виборів народних депутатів України до Верховної Ради України 26 жовтня 2014 року;

- зобов'язати Центральну виборчу комісію (далі - ЦВК) забезпечити проведення повторного голосування у виборчому окрузі № 172 міста Харкова на підставах та в порядку, визначених Законом України "Про вибори народних депутатів України".

Як вбачається з позовної заяви, ОСОБА_1 в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відсутність інформаційного плакату з його біографією, трудовою діяльністю та виборчою програмою на виборчій дільниці округу № 172 в м. Харкові позбавило виборців можливості ознайомитись із його кандидатурою у народні депутати України, що, в свою чергу, впливає на результати виборів та є порушенням ст.ст. 63, 64, 69 Закону України "Про вибори народних депутатів України". Таким чином, позивач, вказавши відповідачем ЦВК, фактично оскаржує дії дільничної виборчої комісії щодо нерозміщення плакату із його біографією, трудовою діяльністю та виборчою програмою.

Дослідивши матеріали позовної заяви та додані до неї документи, вважаю, що заява підлягає поверненню, як непідсудна Вищому адміністративному суду України, враховуючи наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" Центральна виборча комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.

Частиною восьмою статті 12 цього ж Закону передбачено, що рішення Центральної виборчої комісії може бути оскаржене до суду в порядку, встановленому цим та іншими законами України.

За змістом частини дев'ятої статті 108 Закону України "Про вибори народних депутатів України" рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, в тому числі Центральної виборчої комісії, щодо організації та проведення виборів можуть бути оскаржені до суду в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.

За правилами предметної підсудності, встановленими частиною четвертою статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищому адміністративному суду України, як суду першої інстанції, підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму.

Відповідно до ч.3 ст. 172 КАС України рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо встановлення нею результатів виборів чи всеукраїнського референдуму оскаржуються до Вищого адміністративного суду України. Усі інші рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії, члена цієї комісії оскаржуються до Київського апеляційного адміністративного суду.

Враховуючи наведене, слід дійти висновку, що, безпосередньо до Вищого адміністративного суду України оскаржуються рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо встановлення результатів виборів.

Частиною першою статті 99 Закону України "Про вибори народних депутатів України" передбачено, що встановлення результатів виборів депутатів у одномандатних округах оформлюється протоколом Центральної виборчої комісії не пізніш як на п'ятнадцятий день з дня голосування.

Отже, право на звернення з позовом до Вищого адміністративного суду України пов'язане з ухваленням Центральною виборчою комісією рішення про встановлення результатів виборів.

Встановлено, що дана позовна заява була здана для відправки відділенню поштового зв'язку 05.11.2014р., надійшла до Вищого адміністративного суду України 06.11.2014р. о 15 год. 45 хв.

Станом на час розгляду позовної заяви - 06.11.2014р. о 17 год. 20 хв. сайт Центральної виборчої комісії не містить протоколу про підсумки голосування з виборів народних депутатів України по виборчому окрузі № 172.

За таких обставин оскарження дій та бездіяльності Центральної виборчої комісії не можуть вважатися пов'язаними з встановленням результатів виборів і предметно не належать до підсудності Вищого адміністративного суду України.

Тому, за правилами пункту 6 частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява підлягає поверненню позивачеві.

На підставі викладеного, керуючись ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Повернути ОСОБА_1 позовну заяву до Центральної виборчої комісії, Окружної виборчої комісії виборчого округу № 172, про визнання виборів недійсними, визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Л.Т. Черпіцька