Постанова від 30.10.2014 по справі К/9991/29646/11-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" жовтня 2014 р. м. Київ К/9991/29646/11

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

головуючого:Штульман І.В. (доповідач),

суддів:Ситникова О.Ф.,

Стародуба О.П., -

розглянувши в касаційній інстанції в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Борщівської районної державної адміністрації Тернопільської області про стягнення допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку, за касаційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Борщівської районної державної адміністрації Тернопільської області на постанову Борщівського районного суду Тернопільської області від 11 червня 2009 року та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 14 квітня 2011 року, -

встановив:

У травні 2009 року ОСОБА_4 звернулася в суд з позовом, у якому просила визнати бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Борщівської районної державної адміністрації Тернопільської області протиправною, стягнути з відповідача на її користь недоплачену допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку за період з 1 квітня 2007 року по 31 грудня 2008 року в розмірі 12630,20 гривень і зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Борщівської районної державної адміністрації Тернопільської області надалі до досягнення дітьми трирічного віку виплачувати їй таку допомогу у відповідності до діючого законодавства.

Постановою Борщівського районного суду Тернопільської області від 11 червня 2009 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Борщівської районної державної адміністрації Тернопільської області щодо ненарахування та невиплати позивачеві недоплаченої щомісячної державної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року. Зобов'язано відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_4 недоплачену державну допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-ХII, в редакції станом на 9 липня 2007 року, в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до статті 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489-V за рахунок коштів Державного бюджету України на сина ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, та дочку ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року. В решті позовних вимог відмовлено.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14 квітня 2011 року постанову Борщівського районного суду Тернопільської області від 11 червня 2009 року змінено, викладено її резолютивну частину в наступній редакції: «Адміністративний позов ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Борщівської районної державної адміністрації Тернопільської області про стягнення допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку - задовольнити частково. Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Борщівської районної державної адміністрації Тернопільської області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_4 державної соціальної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18 січня 2001 року № 2240-III у розмірі визначеному статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно, з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до статті 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та проведених виплат - неправомірними. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Борщівської районної державної адміністрації Тернопільської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_4 державної соціальної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» у розмірі визначеному статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно, з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до статті 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та проведених виплат. В задоволенні решти позовних вимог відмовити».

У касаційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення Борщівської районної державної адміністрації Тернопільської області, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, просить змінити постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 14 квітня 2011 року скасувавши постанову Борщівського районного суду Тернопільської області від 11 червня 2009 року.

Касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Згідно частин 1, 2 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, але при цьому може встановлювати порушення норм матеріального чи процесуального права, на які не було посилання в касаційній скарзі.

За перевіркою матеріалів справи вбачається, що позивач є матір'ю ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, знаходилась на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Борщівської районної державної адміністрації Тернопільської області і отримувала допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку як застрахована особа в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Вирішуючи даний спір суд першої інстанції дійшов висновку, що в період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року відповідач був зобов'язаний нараховувати та виплачувати позивачеві допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років згідно статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а з 1 січня 2008 року допомога по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку ОСОБА_4 була призначена не менше 130 гривень щомісяця, тобто відповідно до чинного законодавства.

Апеляційний суд ухвалюючи рішення виходив з того, що судом першої інстанції невірно застосовано до спірних правовідносин норми матеріального права, і вірним способом відновлення порушеного права позивача є покладення на відповідача обов'язку провести належне нарахування та виплату державної соціальної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» у розмірі визначеному статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно, з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до статті 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та проведених виплат. Щодо позовних вимог про стягнення допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку за 2008 рік, то такі вимоги задоволенню не підлягають, оскільки у 2008 році нарахування і виплата вказаної допомоги здійснювались відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», якими визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень, і дане положення Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 не було визнано неконституційним.

Статтею 159 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Так, відповідно до частин 1, 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Зазначена допомога надається застрахованим особам у формі матеріального забезпечення, яке частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Згідно статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд), але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Частиною 1 статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі, зазначеній у частині 1 статті 42 цього Закону, яка фактично здійснює догляд за дитиною, щомісяця з дня надання відпустки для догляду за дитиною по день її закінчення, але не більш як по день досягнення дитиною трирічного віку включно.

Пунктом 7 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом зупинено на 2007 рік дію статей 41 і 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Положення пункту 7 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) в частині зупинення на 2007 рік дії статей 41, 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007.

Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Отже, в період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року Управління праці та соціального захисту населення Борщівської районної державної адміністрації Тернопільської області було зобов'язане нараховувати і виплачувати позивачеві допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку у відповідності до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» і Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Зокрема, змінами до статті 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», його дію поширено на застрахованих осіб. Частину 1 статті 15 вказаного Закону викладено в такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень», а пункт 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» цього Закону у такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом

сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців». Із Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» було виключено статті 40-44.

Конституційний Суд України Рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», в тому числі й пункт 25 розділу ІІ цього Закону щодо виключення статей 40-44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». При цьому пункт 23 розділу ІІ вказаного Закону щодо внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» неконституційним визнано не було.

Пункт 2 розділу ІІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» передбачав, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з 22 травня 2008 року існувало дві законодавчі норми щодо виплати допомоги по догляду за дитиною, а саме: стаття 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», яка врегульовувала питання щодо виплати допомоги особам, які застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, і стаття 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у редакції Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яка поширювала свою дію на осіб (одного з батьків дитини, усиновлювача, опікуна, бабу, діда або іншого родича), які фактично здійснюють догляд за дитиною, незалежно від того, чи застраховані вони у зазначеній системі страхування (стаття 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»).

Оскільки у справі, що розглядається, спір виник з приводу виплати допомоги особі, яка застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що на відносини, пов'язані із виплатою допомоги зазначеній особі, у період з 22 травня 2008 року поширюються норми спеціального закону (яким є Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Таким чином, рішення судів попередніх інстанцій не можна вважати законними і обґрунтованими, оскільки такі прийняті із порушенням норм права.

Управління праці та соціального захисту населення Борщівської районної державної адміністрації Тернопільської області при розгляді цієї справи в суді першої інстанції не наполягало на застосуванні встановленого частиною 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України строку для звернення до адміністративного суду, як на підставу для відмови у задоволенні адміністративного позову.

За правилами статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Борщівської районної державної адміністрації Тернопільської області - задовольнити частково.

Постанову Борщівського районного суду Тернопільської області від 11 червня 2009 року та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 14 квітня 2011 року - скасувати. Прийняти по справі нову постанову, якою позов ОСОБА_4 задовольнити частково. Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Борщівської районної державної адміністрації Тернопільської області щодо недоплати ОСОБА_4 допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Борщівської районної державної адміністрації Тернопільської області нарахувати і виплатити ОСОБА_4 допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку, за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, та допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, за періоди з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року до досягнення нею трирічного віку, у відповідності до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, з урахуванням проведених виплат. В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова оскарженню не підлягає.

Головуючий: Штульман І.В.

Судді: Ситников О.Ф.

Стародуб О.П.