Постанова від 08.11.2014 по справі 820/18187/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2014 р. Справа № 820/18187/14

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Кононенко З.О.

Суддів: Бондара В.О. , Калитки О. М.

за участю секретаря судового засідання Запара Е.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами представника кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 та кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 05.11.2014р. по справі № 820/18187/14

за позовом кандидата у народні депутати України ОСОБА_1

до окружної виборчої комісії з позачергових виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №179 третя особа кандидат у народні депутати України ОСОБА_2

про зобов'язання провести повторний підрахунок голосів виборців та скасування постанови,

ВСТАНОВИЛА:

Кандидат у народні депутати України ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до окружної виборчої комісії з позачергових виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу 179 , третя особа - кандидат у народні депутати України ОСОБА_2 та просив суд постановити рішення, згідно якого зобов'язати окружну виборчу комісію з позачергових виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу 179 провести повторний підрахунок голосів виборців на наступних виборчих дільницях: № 630640; № 630641, № 630642, № 630643, № 630645, № 630647, № 630648, № 630649, № 630651, № 630654, № 630656, № 630662, № 630663, № 630665, № 630668, № 630999, № 631005, № 631010, № 631013, № 631028, № 631031, № 631033, № 631006, № 631032, № 631027, №631007, № 631014, № 631015, № 631016, № 631017, № 631020, № 631023, № 631024, № 631025, № 631027, № 630560, № 630570, № 630630, № 630659, № 630660, № 630644, №630646, № 630650, № 630652, № 630653, № 630655, № 630658, № 630664, № 630669, № 630775, № 630776, № 630774, № 631000, № 631004, № 631009, № 631012, № 631019, №631026, № 631030, № 631032, № 630639, № 630666, № 630777, № 631002, № 631022, № 631005, № 631008, № 631018, № 631021, № 631003, № 630639, № 630657, № 631029, № 631035, № 631037, № 630570, № 630560, №630558, № 630543, № 630542, № 630530, № 630640, № 630662, № 630751, № 630763, № 630769; скасувати рішення окружної виборчої комісії від 30.10.2014 року, яким відмовлено у задоволенні заяви про перерахунок голосів виборців, оформлене у вигляді постанови.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що відповідно до ст.ст. 108, 109 Закону України "Про вибори народних депутатів України" 29.10.2014 року ним було подано заяву до окружної виборчої комісії з позачергових виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 179 на системні порушення, які мали місце під час підрахунку голосів та складання протоколів дільничними виборчими комісіями та просив прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях в межах одномандатного виборчого округу 179. Відповідно до постанови від 30.10.2014 року № 85 позивачу відмовлено у повторному підрахунку голосів на виборчих дільницях в межах одномандатного виборчого округу 179.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 05.11.2014р. в задоволенні позову відмовлено у повному обсязі.

В апеляційній скарзі представник позивача кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 посилається на те, що оскаржувана постанова ухвалена без повного та всебічного дослідження доказів та з'ясування всіх обставин справи, в порушення норм матеріального права, є необгрунтованою та підлягає скасуванню з підстав викладених в апеляційній скарзі. Просить суд апеляційної інстанції ухвалити нову постанову, якою задовольнити позов у повному обсязі.

В свої запереченнях на цю апеляційну скаргу представники окружної виборчої комісії та третьої особи кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 посилаються на її не обгрунтованість.

В апеляційній скарзі третя особа, кандидат у народні депутати України ОСОБА_2, стверджує, що судом першої інстанції правильно вирішено справу по суті заявлених позовних, але із помилковим застосуванням норм матеріального і процесуального права, оскільки, на думку третьої особи, позивачем було пропущено строк на оскарження будь-яких порушень на 55 виборчих дільницях, як до ОВК так і до суду, де відповідачами повинні бути відповідні ДВК. Заявник зазначив в апеляційній скарзі, що під час розгляду справи, суд першої інстанції, встановивши ці обставини, повинен був відмовити в цій частині позову, а не розглядати її по суті. У зв'язку з чим просить суд апеляційної інстанції змінити постанову Харківського окружного адміністративного суду від 05.11.2014р.

Заперечень на цю апеляційну скаргу до суду апеляційної інстанції не надійшло.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційні скарга представника позивача кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково, апеляційна скарга кандидат у народні депутати України ОСОБА_2 задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що 29.10.2014 року до окружної виборчої комісії з позачергових виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 179 надійшла заява кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 щодо забезпечення встановлення достовірних підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі № 179, в якій вказано, що низку протоколів дільничних виборчих комісій всупереч ч. 5 ст.91 Закону не підписано членами цих комісій, а саме протоколи дільничних виборчих комісій: № 630640, № 630641, № 630642, № 630647, № 630648, № 630649, № 630651, № 630654, № 630656, № 630663, № 630665, № 630999, № 631005, № 631013, № 631031, № 631033, низку протоколів всупереч ч.5 ст.91 Закону не підписано посадовими особами - заступниками дільничних виборчих комісій, а саме протоколи дільничних виборчих комісій: .№ 630640, № 630642, № 630647, № 630654, № 630662, № 630663, № 630665, № 630668, № 631005, № 631028, протокол на виборчій дільниці № 630645 всупереч ч.5 ст.91 Закону не підписано головою, секретарем, та членами дільничних комісій, також протокол на виборчій дільниці № 630656 всупереч ч. 5 ст. 91 Закону не підписаний членами дільничної виборчої комісії, примірники протоколів та їх копіії дільничних виборчих комісій № 630643 та 631010 містять різні відомості щодо кількості голосів відданих за кандидатів.

За наслідками розгляду заяви позивача від 28.10.20014 року відповідачем прийнято постанову від 30.10.2014 року № 85, якою в задоволенні заяви позивача відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб передбачений чинним законодавством та прийняв законне та обгрунтоване рішення.

Колегія суддів не може погодитися з цим висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

Частиною 5 статті 108 Закону України "Про вибори народних депутатів України" передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність дільничної виборчої комісії, її члена може бути оскаржено до окружної виборчої комісії, яка утворила відповідну дільничну виборчу комісію.

Відповідно до ч. 3 ст. 109 цього ж Закону скарга щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, членів цих комісій, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів на дільниці, може бути подана до окружної виборчої комісії у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності.

Відповідно до ст. 113 цього ж Закону рішення виборчої комісії за результатами розгляду скарги повинно бути справедливим, законним і обґрунтованим.

Під час розгляду скарги на рішення суб'єкта оскарження виборча комісія вирішує:

1) чи мало місце прийняття оскаржуваного рішення суб'єктом оскарження;

2) чи було оскаржуване рішення прийнято суб'єктом оскарження на законних підставах;

3) чи було оскаржуване рішення прийнято в межах повноважень та відповідно до визначеної законом процедури;

4) які правові норми належить застосувати до цих правовідносин та чи віднесено законом розгляд цієї скарги до повноважень виборчої комісії - суб'єкта розгляду скарги;

5) чи належить задовольнити кожну з вимог суб'єкта звернення, чи відмовити в їх задоволенні;

6) чи належить поновити порушені права чи законні інтереси суб'єкта звернення іншим способом;

7) які рішення слід зобов'язати прийняти чи які дії, що випливають із факту скасування рішення, вчинити.

Під час розгляду скарги на дії (бездіяльність) суб'єкта оскарження виборча комісія вирішує:

1) чи мала місце оскаржувана дія (бездіяльність) суб'єкта оскарження;

2) чи оскаржувана дія (бездіяльність) здійснювалась (вчинялась) суб'єктом оскарження на законних підставах;

3) які правові норми належить застосувати до цих правовідносин та чи віднесено законом розгляд цієї скарги до повноважень виборчої комісії - суб'єкта розгляду скарги;

4) чи належить задовольнити кожну з вимог суб'єкта звернення, чи відмовити в їх задоволенні;

5) чи належить поновити порушені права чи законні інтереси суб'єкта звернення іншим способом;

6) які рішення слід зобов'язати прийняти чи які дії, що випливають із факту визнання оскаржених дій чи бездіяльності протиправними, вчинити.

При розгляді скарги по суті виборча комісія може задовольнити скаргу повністю або частково чи відмовити в її задоволенні.

Як вбачається з матеріалів справи, постанова окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №179 від 30.10.14 № 85, яка винесена за наслідками розгляду заяви позивача від 29.10.14, взагалі не містить мотивувальної частини, із тексту постанови не можливо встановити на підставі яких доказів та відповідно до яких норм чинного законодавства окружна виборча комісія визнала заяву кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 необґрунтованою та з яких підстав відхилила викладені у ній доводи.

Відомості щодо цього відсутні і в протоколі засідання комісії № 26 від 30.10.14.

Враховуючи наведене, колегія суддів надходить до висновку щодо необґрунтованості та відповідно протиправності постанови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №179 від 30.10.14 № 85, яка винесена за наслідками розгляду заяви позивача від 29.10.14.

Відповідності до п. 9 ч. 2 ст. 32 Закону України "Про вибори народних депутатів України" дільнична виборча комісія проводить підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, складає протоколи про підрахунок голосів на виборчій дільниці та передає їх та іншу виборчу документацію відповідній окружній виборчій комісії у порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до ч. 5, ч. 6 ст. 91 цього ж Закону у протоколах про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами дільничної виборчої комісії. Кожен примірник протоколу підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами дільничної виборчої комісії, які присутні на засіданні виборчої комісії. Член дільничної виборчої комісії, присутній на засіданні дільничної виборчої комісії, зобов'язаний підписати протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. У разі своєї незгоди із результатами підрахунку голосів, зафіксованими у протоколі комісії, член комісії підписує протокол із приміткою "З окремою думкою". Письмовий виклад окремої думки додається до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу чи одномандатному окрузі. У разі відсутності підпису члена дільничної виборчої комісії у протоколі підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці навпроти його прізвища зазначається причина відсутності підпису. Цей протокол підписується членами дільничної виборчої комісії та засвідчується печаткою дільничної виборчої комісії лише після його остаточного заповнення. Перший і другий примірники протоколів підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу чи одномандатному окрузі мають право підписати кандидати у депутати, їх довірені особи, уповноважені особи партій, офіційні спостерігачі, які були присутні на засіданні дільничної виборчої комісії при підрахунку голосів виборців.

Відповідно до ч. 10 ст. 91 цього ж Закону України кандидатам у депутати, їх довіреним особам, уповноваженим особам партій, офіційним спостерігачам, які були присутні при підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, на їх прохання невідкладно видаються копії протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, у тому числі з поміткою "Уточнений", засвідчені на кожній сторінці головою і секретарем дільничної виборчої комісії та скріплені печаткою виборчої комісії, з розрахунку не більш як по одній копії протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу для кожної партії, кандидати у депутати від якої зареєстровані у загальнодержавному окрузі, протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному окрузі для кожного кандидата у депутати в одномандатному окрузі та не більш як по одній копії кожного протоколу для кожного офіційного спостерігача.

Відповідно до частини п'ятої статті 94 Закону за результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог Закону під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, що надійшли до окружної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, окружна виборча комісія окремо по виборах у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу та в одномандатному виборчому окрузі приймає одне з рішень:

1) прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу;

2) відмовити у прийнятті виборчих документів по загальнодержавному округу в межах одномандатного округу та (або) одномандатному округу від дільничної виборчої комісії та зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу (протоколів) з поміткою "Уточнений";

3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Законом по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) в одномандатному окрузі.

У разі виявлення у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу та (або) одномандатному виборчому окрузі виправлень, помилок, неточностей, які можливо усунути без повторного підрахунку голосів, окружна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати дільничну виборчу комісію внести зміни до встановлених результатів голосування виборців на виборчій дільниці шляхом складання протоколу (протоколів) про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі з поміткою "Уточнений" відповідно до пункту 2 частини п'ятої цієї статті, про що зазначається у протоколі засідання окружної виборчої комісії. Протягом часу розгляду цього питання дільничною виборчою комісією подані до окружної виборчої комісії примірники протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, виборчі бюлетені та інші виборчі документи, зазначені у частині дванадцятій статті 91 Закону, зберігаються в окружній виборчій комісії (частина сьома статті 94 Закону).

За змістом частини одинадцятої статті 94 Закону в разі неможливості усунення без перерахунку виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі та (або) одномандатному окрузі неточностей у протоколі (протоколах) дільничної виборчої комісії у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі окружна виборча комісія зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі.

Як вбачається із матеріалів справи, в своїй заяві, поданій 29 жовтня 2014 року до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу N 179 кандидат у народні депутати України в цьому ж окрузі ОСОБА_3, посилався на невідповідність відомостей про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях по № 631010 і 630643 в різних примірниках протоколів, та вимагав провести повторний підрахунок голосів виборців по цих дільницях, в задоволенні якої постановою ОВК від 30.10.14 № 85 було відмовлено.

З різних примірників протоколів дільничних виборчих комісій № 631010 і 630643 про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях наявних у матеріалах справи, вбачається, що при їх складанні були допущені помилки та неточності в частині кількості голосів, поданих за кандидатів у народні депутати України, які неможливо усунути без повторного підрахунку голосів виборців, що, у свою чергу, обумовлює необхідність вчинення передбачених Законом дій з метою достовірного встановлення результатів голосування виборців на вказаних виборчих дільницях.

Так, відповідно до копії протоколу дільничної виборчої комісії № 630643 бланк №1347123 за ОСОБА_4 віддали свій голос 35 виборці, згідно примірнику № 2 протоколу бланк № 1347140 за ОСОБА_4 - 95.

Відповідно до примірника № 5 протоколу дільничної виборчої комісії № 631010 бланк № 1341705 за ОСОБА_2 - 33, за ОСОБА_5 -355, згідно примірника № 2 бланк № 1341703 - за ОСОБА_2 - 355, за ОСОБА_5 - 101.

За таких обставин з метою встановлення достовірних підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі N 179 окружна виборча комісія повинна була відповідно до пункту 3 частини п'ятої статті 94 Закону провести повторний підрахунок голосів виборців на вказаних виборчих дільницях у порядку, встановленому Законом.

Таким чином, колегія суддів надходить до висновку про те, що окружна виборча комісія одномандатного виборчого округу N 179 допустила протиправну бездіяльність щодо не проведення повторного підрахунку голосів на виборчих дільницях № 631010 і 630643.

Частиною 10 статті 94 Закону України "Про вибори народних депутатів України" передбачено, що окружна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі у таких випадках: за наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, їх довіреними особами, уповноваженими особами партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, а також за наявності акта або письмової заяви чи скарги осіб, зазначених у частині першій статті 93 цього Закону, про порушення вимог цього Закону під час транспортування до окружної виборчої комісії протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів

Копії та примірники протоколів по виборчим дільницям №630640, № 630641, № 630642, № 630645, № 630647, № 630648, № 630649, № 630651, № 630654, № 630656, № 630662, № 630663, № 630665, № 630668, № 630999, № 631005, № 631013, № 631028, № 631031, № 631033, які додані до матеріалів справи сторонами, не містять розбіжностей в частині кількості голосів, поданих за кандидатів в народні депутати.

Недоліки в оформленні копій та примірників протоколів по цим виборчим дільницям, з посиланням на відсутність деяких підписів членів комісій, повинні бути предметом дослідження окружної виборчої комісії при перегляді заяви позивача від 29.10.14 та за наслідками розгляду комісією повинно бути прийнято обгрунтоване рішення.

З заявою (скаргою) на дії дільничних виборчих комісій по виборчих дільницях № 631006, № 631032, № 631027, № 631007, № 631014, № 631015, № 631016, № 631017, № 631020, № 631023, № 631024, № 631025, № 630560, № 630570, № 630659, № 630660, № 630644, № 630646, № 630650, № 630652, № 630653, № 630655, № 630658, № 630664, № 630669, № 630775, № 630776, № 630774, № 631000, № 631004, № 631009, № 631012, № 631019, № 631026, № 631030, № 630639, № 630666, № 630777, № 631002, № 631022, № 631008, № 631018, № 631021, № 631003, № 630657, № 631029, № 631035, № 631037, № 630560, № 630558, № 630543, № 630542, № 630751, № 630763, № 630769 в строк, передбачений Законом України «Про вибори народних депутатів», до окружної виборчої комісії позивач не звертався та його позовні вимоги в цій частині до окружної виборчої комісії є необґрунтованим.

Виборчої дільниці № 630630 у одномандатному виборчому окрузі № 179 не існує та позовні вимоги позивача в цій частині до окружної виборчої комісії є необгрунтованим.

Враховуючи, що судом першої інстанції допущено помилку при застосуванні норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про часткове задоволення позову.

Доводи апеляційної скарги кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 щодо існування підстав для зміни мотивувальної частини рішення суду першої інстанції, колегією суддів відхиляються з мотивів скасування постанови суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу представника кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 задовольнити частково, апеляційну скаргу кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 залишити без задоволення. .

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 05.11.2014р. по справі № 820/18187/14 скасувати.

Ухвалити нову постанову. Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати постанову окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №179 від 30.10.14 № 85, яка винесена за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 29.10.14.

Зобов'язати окружну виборчу комісію одномандатного виборчого округу №179 переглянути заяву ОСОБА_1 від 29.10.14 та прийняти відповідне рішення.

Зобов'язати окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу N 179 здійснити повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях № 631010 та № 630643 в одномандатному виборчому окрузі N 179.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя (підпис) Кононенко З.О.

Судді (підпис) Бондар В.О.

(підпис) Калитка О.М.

Кононенко З.О.