07 листопада 2014 рокусправа № 808/7555/14 (ДО/808/789/14)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Добродняк І.Ю
суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В.
за участю секретаря судового засідання: Новошицька О.О.
за участю представників:
позивача: - не з'явився
відповідача: - Федоренко Д.А. дов від 29.10.2014
третіх осіб: - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську
апеляційну скаргу Кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 52 ОСОБА_2
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 04 листопада 2014 року
у справі № 808/7555/14
за позовом Кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 52 ОСОБА_2
до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №52
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Центральна виборча комісія, Кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому округу № 52 ОСОБА_4
про визнання протиправними бездіяльність та дій,-
Кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 52 ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 52 за участю третіх осіб Центральної виборчої комісії, Кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому округу № 52 ОСОБА_4, в якому просив:
1) визнати протиправними дії відповідача щодо складання протоколу про підрахунок голосів виборців;
2) визнати недостовірними результати виборів на виборчих дільницях №№ 140712, 140713, 140714, 140718, 140719, 140720, 140721, 140707 одномандатного виборчого округу № 52, про що складено протоколи про результати виборів народних депутатів України в даних виборчих дільницях;
3) визнати неможливим достовірне встановлення підсумків голосування та результатів виборів народних депутатів України 26.10.2014 на виборчих дільницях №№ 140712, 140713, 140714, 140718, 140719, 140720, 140721, 140707 одномандатного виборчого округу №52;
4) визнати бездіяльність відповідача, що виявилась у неприйнятті рішення про визнання голосування на виборчих дільницях №№ 140712, 140713, 140714, 140718, 140719, 140720, 140721, 140707 одномандатного виборчого округу №52 недійсною, такою, що не відповідає вимогам законодавства про вибори депутатів, порушує виборчі права та законні інтереси суб'єкта виборчого процесу;
5) зобов'язати відповідача прийняти рішення про визнання голосування на виборчих дільницях №№ 140712, 140713, 140714, 140718, 140719, 140720, 140721, 140707 одномандатного виборчого округу №52 недійсним.
Повідомити правоохоронні органи про вчинення посадовими особами окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 52 та дільничних виборчих комісій №№ 140712, 140713, 140714, 140718, 140719, 140720, 140721, 140707 одномандатного виборчого округу № 52 кримінальних правопорушень.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що через порушення на означених вище виборчих дільницях приписів Закону України «Про вибори народних депутатів України» № 4061-VI від 17.11.2011 (щодо формування дільничних комісій, складання присяги усіма її членами та початку роботи, ведення та уточнення списку виборців), тобто порушень, що мали місце до дня голосування 26.10.2014, а також в день голосування та під час підрахунку голосів виборців, неможливо встановити достовірність підсумків голосування та у зв'язку з цим - встановити результати виборів на виборчому окрузі № 52. Відповідачем протиправно не прийнято рішення про визнання голосування на вказаних виборчих дільницях недійсним. Також позивач зазначає про встановлену фальсифікацію бюлетенів на виборчій дільниці № 140707 одномандатного виборчого округу № 52, проте ці фальсифіковані бюлетені не були враховані до загальної кількості бюлетенів для голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, визнаних недійсними, а також для загальної кількості бюлетенів для голосування в одномандатному виборчому окрузі. .
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 04.11.2014 в задоволенні позову відмовлено. Постанова суду мотивована відсутністю законодавчо визначених підстав, за наявності яких може бути прийнято рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним. Зазначені позивачем обставини такими підставами не є.
Відповідачем рішення про проведення повторного перерахунку голосів виборців на зазначених позивачем виборчих дільницях одномандатного виборчого округу № 52 не приймалось, заяви, скарги, що підтверджені відповідними актами, зокрема, від позивача, до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 52 про порушення Закону України «Про вибори народних депутатів України» під час голосування та проведення підрахунку голосів на вказаних виборчих дільницях при прийнятті і розгляді документів від дільничних виборчих комісій не надходили.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги. Позивач зазначає, що оскаржувана постанова є незаконною та необґрунтованою. Судом першої інстанції не встановлено наявність у відповідача підстав для врахування протоколів про підрахунки голосів по спірним дільничним виборчим комісіям; не досліджено підстав складення протоколу відповідача про підсумки голосування на відповідність цих підстав вимогам Закону. Також суд першої інстанції не прийняв до уваги наведені позивачем порушення з боку відповідних дільничних виборчих комісій, що доводять факт відсутності створення цих дільничних виборчих комісій з відповідними правовими наслідками. Крім того, суд першої інстанції безпідставно дійшов висновку, що відеозаписи, яка містяться на поданому суду флеш накопичувачі, не містять інформації про порушення вимог виборчого законодавства.
Позивач (його представник), представники третіх осіб у судове засідання не з'явились, про час і місце судового засідання означені особи повідомлені судом належним чином.
Від третьої особи ОСОБА_4 надійшло письмове клопотання про розгляду справи без його участі. Будь-яких інших заяв, клопотань до початку судового засідання від вказаних осіб не надходило.
Представником відповідача в судовому засіданні надані заперечення на доводи апеляційної скарги, зауважено, що апеляційна скарга фактично дублює позовну заяву та наголошує на тих обставинах, яким судом першої інстанції надана оцінка.
За правилами ч.4 ст.196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, позивач - ОСОБА_2 - кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 52 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, зареєстрований відповідно до постанови Центральної виборчої комісії від 29.09.2014 № 1335 в порядку самовисування.
Відповідач - Окружна виборча комісія одномандатного виборчого округу № 52 утворена відповідно до рішення Центральної виборчої комісії України від 05.09.2014 № 858 «Про утворення окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року».
За результатами проведеного 26.10.2014 голосування в одномандатному виборчому окрузі № 52 відповідачем встановлено підсумки голосування, про що складено протокол від 31.10.2014 про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 52 (т.1 а.с.13-33).
Означений протокол, складений відповідно до ст.96 Закону України «Про вибори народних депутатів України» на підставі протоколів дільничних виборчих комісій по підрахунках голосів виборців на виборчих дільницях в одномандатному виборчому окрузі, в тому числі з поміткою «Уточнений», у тому числі, на підставі протоколів дільничних виборчих комісій №№ 140712, 140713, 140714, 140718, 140719, 140720, 140721, 140707 одномандатного виборчого округу № 52 про підрахунки голосів виборців на звичайній виборчій дільниці,
Прокол Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 52 підписаний головою, заступником голови, секретарем та членами окружної виборчої комісії, присутніми на засіданні комісії (11 осіб).
Розгляд документів дільничних виборчих комісій про підсумки голосування, встановлення підсумків голосування, розгляд скарг і заяв, які надійшли до окружної виборчої комісії здійснено відповідачем на безперервному засіданні окружної виборчої комісії з позачергових виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 52 26-31 жовтня 2014 року, про що складено відповідний протокол (т.1 а.с.91-136).
З огляду на фактичні обставин справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.
Суть пред'явлених позовних вимог полягає у визнанні недійсним голосування на виборчих дільницях №№ 140712, 140713, 140714, 140718, 140719, 140720, 140721, 140707 одномандатного виборчого округу № 52.
Відповідно до ч.16 ст.94 Закону України «Про вибори народних депутатів України» № 4061-VI від 17.11.2011 окружна виборча комісія може прийняти рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним лише у разі виявлення при повторному підрахунку голосів виборців на відповідній виборчій дільниці обставин, зазначених у частині першій статті 92 цього Закону.
Порядок прийняття та розгляду документів дільничних виборчих комісій окружною виборчою комісією, підстави та порядок проведення повторного підрахунку голосів виборців врегульовано ст.94 Закону України «Про вибори народних депутатів України» № 4061-VI від 17.11.2011.
За правилами ч.3 ст.94 цього Закону засідання окружної виборчої комісії, зазначене у частині першій цієї статті, оформляється протоколом безперервного засідання, який підписується головою або головуючим на засіданні, а також секретарем виборчої комісії або членом виборчої комісії, який виконував на зазначеному засіданні обов'язки секретаря. До протоколу приєднуються (за наявності) окремі думки членів виборчої комісії, які брали участь у засіданні і не згодні з прийнятим окружною виборчою комісією рішенням.
Відповідно до частини 5 цієї ж статті, при прийнятті документів дільничної виборчої комісії окружна виборча комісія перевіряє комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами. При цьому кожний член комісії має право оглянути кожний пакет з документами. У разі повної комплектності виборчих документів та цілісності упаковки усіх пакетів відкриваються почергово пакети з протоколами про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі та оголошуються відомості, зазначені у них. За результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, що надійшли до окружної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, окружна виборча комісія окремо по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі приймає одне з рішень:
1) прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу;
2) відмовити у прийнятті виборчих документів по загальнодержавному округу в межах одномандатного округу та (або) одномандатному округу від дільничної виборчої комісії та зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу (протоколів) з поміткою "Уточнений";
3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Законом по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) в одномандатному окрузі.
Рішення, передбачене частиною п'ятою цієї статті, приймається шляхом голосування усіх членів окружної виборчої комісії більшістю від загального складу комісії і фіксується у протоколі засідання окружної виборчої комісії (частина 6 статті 94 Закону).
Відповідно до частини 10 та частини 11 статті 94 Закону, за наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, їх довіреними особами, уповноваженими особами партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, а також за наявності акта або письмової заяви чи скарги осіб, зазначених у частині першій статті 93 цього Закону, про порушення вимог цього Закону під час транспортування до окружної виборчої комісії протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів окружна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі.
У разі неможливості усунення без перерахунку виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі та (або) одномандатному окрузі неточностей у протоколі (протоколах) дільничної виборчої комісії у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної виборчої комісії по загальнодержавному округу та (або) одномандатному округу окружна виборча комісія зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі.
Відповідно до ч.ч.13, 14 ст.94 Закону № 4061-VI повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці здійснюється окружною виборчою комісією з обов'язковою участю членів дільничної виборчої комісії, які передають виборчу документацію, після розгляду і прийняття протоколів та інших документів від усіх дільничних виборчих комісій.
Окружна виборча комісія за результатами повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці складає протокол про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.
Як вбачається з наявних в матеріалах справи доказів, вірно встановлено судом першої інстанції, відповідачем рішення про проведення повторного перерахунку голосів виборців на виборчих дільницях №№ 140712, 140713, 140714, 140718, 140719, 140720, 140721, 140707 одномандатного виборчого округу № 52 не приймались, підстави для їх прийняття відсутні. На безперервне засідання Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу дільничними виборчими комісіями №№ 140712, 140713, 140714, 140718, 140719, 140720, 140721, 140707 надані протоколи про підрахунок голосів одномандатного виборчого округу № 52.
По всіх дільничних виборчих комісіях, зазначених позивачем, № 140713 (т.1 а.с.101), № 140719 (т.1 а.с.102), № 140718 (т.1 а.с.105), № 140721 (т.1 а.с.112), № 140720 (т.1 а.с.114), № 140707 (т.1 а.с.118), № 140712 (т.1 а.с.119), № 140714 (т.1 а.с.125) встановлено повну комплектність виборчих документів, цілісність упаковки усіх пакетів. Головуючим на засіданні почергово відкриті пакети з протоколами про підрахунок голосів, оголошені відомості, зазначені у них. Одноголосно вирішено прийняти виборчі документи та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці у відповідності до п.1 ч.5 ст.94 Закону № 4061-VI.
По дільничним виборчим комісіям № 140719 27.10.2014 о 14.20 годин (т.1 а.с.102), № 140721 27.10.2014 о 18:05 годин (т.1 а.с.112), № 140720 о 18:25 годин (т.1 а.с.114) вирішено прийняти виборчі документи та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці у відповідності до п.1 ч.5 ст.94 Закону № 4061-VI та зобовязати усунути виправлення, неточності, виявлені при перевірці, які мождливо усунути без повторного проведення підрахунку голосів та які не потребують внесення змін до встановлених результатів голосування на виборчій дільниці.
Після технічних виправлень до окружної виборчої комісії надані протоколи про підрахунок голосів виборчими дільницями № 140719 о 20:00 годин 27.10.2014 (т.1 а.с.120), № 140720 о 20:00 годин 27.10.2014 о 20:45 годин 27.10.2014 (т.1 а.с.121), № 140721 (т.1 а.с.123), окружною виборчою комісією вирішено прийняти протоколи про підсумки голосування на підставі протокольного рішення окружної виборчої комісії у відповідності до абз.3 ч.7 ст.94 Закону.
Також на безперервному засіданні окружної виборчої комісії прийнято рішення по тих скаргах, які надійшли до окружної виборчої комісії від ОСОБА_5 відносно порушення виборчого процесу дільничними виборчими комісіями № 140720, № 140721, № 140719, а саме: переписування протоколів про підрахунок голосів в приміщенні ОВК.
Скарги залишені без розгляду у зв'язку з тим, що пред'явлені скаржником акти відповідно, № 720 від 27.10.2014, № 721 від 27.10.2014, № 719 від 27.10.2014 про виявлення порушень Закону України «Про вибори народних депутатів України» не можуть розцінюватись як допустимі докази, оскільки ґрунтуються на припущеннях осіб, які його склали. За вказані рішення проголосували одноголосно присутні на засіданні окружної виборчої комісії 11 членів окружної виборчої комісії. Відповідні протокольні рішення додані до протоколу безперервного засідання окружної виборчої комісії (т.1 а.с.143, 147, 148).
Будь-які інші заяви, скарги, що підтверджені відповідними актами, до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 52 про порушення Закону України «Про вибори народних депутатів України» під час голосування та проведення підрахунку голосів на виборчих дільницях №№ 140712, 140713, 140714, 140718, 140719, 140720, 140721, 140707, в тому числі, від позивача до відповідача при прийнятті і розгляді документів від дільничних виборчих комісій не надходили.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що дії відповідача стосовно прийняття та розгляду документів дільничних виборчих комісій, винесення відповідних рішень за результатами їх розгляду, в повній мірі відповідають приписам Закону України «Про вибори народних депутатів України».
Підстави для прийняття окружною виборчою комісією рішень про повторний підрахунок голосів виборців на перелічених виборчих дільницях, і відповідно, для прийняття рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, відсутні.
Наведені позивачем обставини не є законодавчо встановленими для прийняття рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним.
Доводи позивача щодо порушень Закону України «Про вибори народних депутатів України» при створенні та діяльності перелічених вище дільничних виборчих комісій, в томі числі при підрахунку голосів виборців, колегія суддів не приймає за відсутності належних та допустимих доказів в розумінні ст.70 КАС України, та встановлених у відповідному порядку фактів щодо викладених позивачем обставин.
Щодо дотримання відповідачем порядку оформлення результатів підрахунку голосів, колегією суддів в означених вище доказів, наявних в матеріалах справи, встановлена відсутність порушень вимог ст.96 Закону України № 4061-VI, якою визначений порядок встановлення підсумків голосування в одномандатному окрузі.
Дії відповідача по складенню протоколу про підрахунок голосів виборців відповідають вимогам ст.96 цього Закону, здійснені відповідачем в межах встановлених цим Законом повноважень (ст.31 Закону України «Про вибори народних депутатів України» № 4061-VI), отже позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо складання протоколу про підрахунок голосів виборців є безпідставними, задоволенню не підлягають.
Судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, оскаржувана постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст.ст. 175, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 52 ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 04 листопада 2014 року у справі № 808/7555/14 залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України і відповідно до ст. 177 КАС України є остаточною.
Головуючий: І.Ю. Добродняк
Суддя: Н.А. Бишевська
Суддя: Я.В. Семененко