Справа № 875/400/14
Суддя-доповідач: Земляна Г.В.
07 листопада 2014 року м. Київ
Суддя Київського апеляційного адміністративного суду Земляна Г.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_2 - довіреної особи кандидата у народні депутати України ОСОБА_3 в одномандатному виборчому окрузі №52 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не направлення на адресу позивача рішення, визнання протиправною постанови від 06.11.2014 року № 2127 та зобов'язання вчинити певні дії;
07 листопада 2014 року ОСОБА_2 - довіреної особи кандидата у народні депутати України ОСОБА_3 в одномандатному виборчому окрузі №52 звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з позовом до Центральної виборчої комісії з позовними вимогами щодо:
- визнання протиправною бездіяльність ЦВК щодо не направлення на адресу ОСОБА_2 рішення від 30.10.2014 року № 21-36-6533 про повернення без розгляду скарги від 29.10.2014 року ОСОБА_2 як довіреної особи кандидата у народні депутати України ОСОБА_3 в одномандатному виборчому окрузі № 52 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, на бездіяльність окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 52 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року щодо визнання голосування на виборчих дільницях недійсним та неприйняття рішення по суті розгляду даної скарги;
- зобов'язати Центральну виборчу комісію України розглянути по суті скаргу від 29.10.2014 р. ОСОБА_2 як довіреної особи кандидата у народні депутати України ОСОБА_3 в одномандатному виборчому окрузі № 52 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, на бездіяльність окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 52 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року щодо визнання голосування на виборчих дільницях недійсним та неприйняття рішення по суті розгляду даної скарги, та прийняти рішення по суті скарги;
- зобов'язати Центральну виборчу комісію України визнати бездіяльність окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 52 з позачергових виборів народних депутатів України 26.10.2014р., що виявилася у неприйнятті рішення про визнання голосування на виборчих дільницях №№ 140681, 140682, 140683 (м. Дебальцево, смт. Миронівка) одномандатного виборчого округу № 52 недійсним такою, що не відповідає вимогам законодавства про вибори депутатів, порушує виборчі права громадян, права та законні інтереси суб'єкта виборчого процесу;
- зобов'язати Центральну виборчу комісію України прийняти рішення про зобов'язання окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 52 з позачергових виборів народних депутатів України 26.10.2014р. прийняти рішення про визнання голосування на виборчих дільницях №№ 140681, 140682, 140683 (м. Дебальцево, смт. Миронівка) одномандатного виборчого округу № 52 недійсним; зобов'язати Центральну виборчу комісію України прийняти рішення про зобов'язання окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 52 з позачергових виборів народних депутатів України 26.10.2014р. повідомити правоохоронні органи про вчинення посадовими особами окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 52 та дільничних виборчих комісій №№ 140681, 140682, 140683 (м. Дебальцево. смт. Миронівка) одномандатного виборчого округу № 52 з позачергових виборів народних депутатів України 26.10.2014р. кримінальних правопорушень.
Перевіривши матеріали справи, вважаю, що позовна заява в частині вимог щодо визнання протиправною бездіяльність ЦВК щодо не направлення на адресу ОСОБА_2 рішення від 30.10.2014 року № 21-36-6533 про повернення без розгляду скарги від 29.10.2014 року ОСОБА_2 як довіреної особи кандидата у народні депутати України ОСОБА_3 в одномандатному виборчому окрузі № 52 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, на бездіяльність окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 52 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року щодо визнання голосування на виборчих дільницях недійсним та неприйняття рішення по суті розгляду даної скарги не може бути прийнята до провадження та підлягає залишенню без розгляду.
Відповідно до ч.9 ст.108 Закону України "Про вибори народних депутатів України" рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, членів цих комісій, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, засобів масової інформації, підприємств, установ, організацій, їхніх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації, кандидатів, їхніх довірених осіб, партій, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, офіційних спостерігачів, що порушують законодавство про вибори, можуть бути оскаржені до суду в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Частиною 1 статті 174 КАС України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їхніх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум, мають виборча комісія, кандидат, партія (блок), місцева організація партії, які є суб'єктами відповідного виборчого процесу, комісія з референдуму, ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Пунктом 4 статті 174 КАС України передбачено, що позовну заяву може бути подано до адміністративного суду у строк, встановлений частинами шостою - сьомою статті 172 цього Кодексу.
Таким чином, враховуючи характер, обставини спірних правовідносин та швидкоплинність виборчого процесу, встановлено особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій, встановлено особливості судових рішень за наслідками розгляду таких справ та строки їх оскарження.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач 29 жовтня 2014 року звернувся до ЦВК зі скаргою на бездіяльність окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 52 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
Листом від 30 жовтня 2014 року № 21-36-6533 відповідачем повернуто позивачу скаргу для усунення недоліків.
За правилами ч. 6 ст. 172 КАС України, позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
В свою чергу, відповідно до вимог ч. 5 ст. 179 КАС України, днем подання позовної заяви є день її надходження до відповідного суду.
Так, позивач оскаржує бездіяльність ЦВК щодо не направлення на адресу заявника листа від 30.10.2014 року про повернення скарги від 29.10.2014 року, а позовна заява подана до суду 07 листопада 2014 року, що підтверджується реєстраційним штампом Київського апеляційного адміністративного суду, а відтак, позивачем пропущено п'ятиденний строк її оскарження.
Згідно п. 8.1.1 Постанови Пленуму ВАСУ №15 від 01.11.2013 року "Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом", важливим елементом цих строків є момент їх початку, який визначається днем прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності. Це перша відмінність строку звернення до суду щодо вирішення виборчих спорів від строку звернення до суду в інших спорах адміністративної юрисдикції, в яких, як правило, цей строк обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
Отже, у виборчих спорах немає необхідності з'ясування обставин щодо дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Таке правове становище дозволяє чітко визначити початок строку звернення до суду для вирішення виборчих спорів, який не залежить від суб'єктивного сприйняття позивачем моменту порушення його права чи інтересу.
Згідно ч. 5 ст. 179 КАС України, однією з особливостей обчислення строків у справах, пов'язаних з виборчим процесом, є неможливість поновлення строків подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлених ст.ст. 172 - 177 цього Кодексу.
Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
За таких обставин, позовна заява в частині позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльність ЦВК щодо не направлення на адресу ОСОБА_2 рішення від 30.10.2014 року № 21-36-6533 про повернення без розгляду скарги від 29.10.2014 року ОСОБА_2 як довіреної особи кандидата у народні депутати України ОСОБА_3 в одномандатному виборчому окрузі № 52 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, на бездіяльність окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 52 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року щодо визнання голосування на виборчих дільницях недійсним та неприйняття рішення по суті розгляду даної скарги не може бути прийнята до провадження та підлягає залишенню без розгляду, оскільки вона подана поза межами строків, визначених ст.172 КАС України, позовна заява у відповідності до ч.5 ст.179 КАС України підлягає залишенню без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.100, 172, 179 КАС України,
Позовну заяву ОСОБА_2 - довіреної особи кандидата у народні депутати України ОСОБА_3 в одномандатному виборчому окрузі №52 до Центральної виборчої комісії в частині вимог щодо визнання протиправною бездіяльність ЦВК щодо не направлення на адресу ОСОБА_2 рішення від 30.10.2014 року № 21-36-6533 про повернення без розгляду скарги від 29.10.2014 року ОСОБА_2 як довіреної особи кандидата у народні депутати України ОСОБА_3 в одномандатному виборчому окрузі № 52 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, на бездіяльність окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 52 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року щодо визнання голосування на виборчих дільницях недійсним та неприйняття рішення по суті - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вищого адміністративного суду України у дводенний строк з дня її проголошення через Київський апеляційний адміністративний суд.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Суддя
Київського апеляційного адміністративного суду Г.В Земляна