Постанова від 05.11.2014 по справі 818/2903/14

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2014 р. Справа №818/2903/14

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Шаповала М.М., за участю представника позивача - Ткаченка Д.О., представника відповідача - Петренко О.М., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Сумський авторемонтний завод" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача № 0008091503 від 04 серпня 2014 року, яким йому збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на загальну суму 33354,42 грн., в тому числі: за основним платежем - 22236,28грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 11118,14 грн. і ці вимоги мотивує тим, що в акті № 2544/1503/05422065 від 18.07.2014 р. "Про результати камеральної перевірки податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за травень 2014р." податковим органом вказано на порушення п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст.288 ПК України і зроблений розрахунок грошових зобов'язань та 04.08.2014 р. прийнято податкове повідомлення-рішення № 0008091503, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем "Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності з юридичних осіб" на загальну суму 33354,42 грн.

05 листопада 1998 року між Сумською міською радою та позивачем укладено договір № 253, відповідно до якого (п.2.1.Договору) ПАТ "Сумський авторемонтний завод" отримано в тимчасове користування земельні ділянки в м. Суми, по проспекту Курський, 26, розмір орендної плати за земельні ділянки встановлено в розмірі одного відсотку від грошової оцінки землі.

Згідно акту перевірки, податковий орган збільшив цей відсоток розміру орендної плати за земельні ділянки з 1 % до 3%, вказуючи на порушення п.п. 288.5.1 п. 288 ст. 288 ПК України, яким передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Пунктом 288.1. ст. 288 ПК України передбачено, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесених змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Але, до цього часу зміни до договорів не внесені, вони діючі, і платежі підприємством вносяться згідно з договорами.

На момент укладення договору оренди земельної ділянки був чинним Закон України "Про плату за землю", згідно зі ст. ст. 2, 3 цього Закону використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розмір податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом; об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди; суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач у тому числі орендар.

Згідно ст. 13 Закону України "Про плату за землю" підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності договір оренди такої земельної ділянки. Згідно ст. 19 цього Закону розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).

Згідно ч. 1 ст. 7 Закону України "Про плату за землю" ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.

Оскільки, орендна плата, встановлена в договорі № 253 від 05.11.1998 року на право тимчасового користування землею відповідала нормам чинного законодавства, тому позивач вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є необґрунтованим, незаконним та таким, що підлягає скасуванню.

Відповідач проти позову заперечував, зазначив, що платником податків ПАТ "Сумський авторемонтний завод" визначене податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за травень 2014 рік по проспекту Курський, 26, становить 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що призвело до заниження вказаного податкового зобов'язання за травень 2014 року на 33 354,42грн., чим порушено вимоги п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України щодо визначення мінімального річного розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності для всіх категорій земель, крім сільськогосподарського призначення, на рівні трикратного розміру відповідного земельного податку.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши зібрані докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі виходячи з наступного.

З копії договору (а.с.6-7), слідує, що 05.11.1998 р. між Сумською міською радою та ПАТ "Сумський авторемонтний завод" було укладено договір оренди земельної ділянки №253, відповідно до якого позивач отримав в тимчасове користування земельну ділянку за адресою: м.Суми, проспект Курський, 26, за умовами договору розмір орендної плати визначено на рівні одного відсотку від грошової оцінки землі.

ПАТ "Сумський авторемонтний завод" подало до ДПІ у м. Сумах податкову декларацію з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2014 рік, самостійно узгодивши податкове зобов'язання по орендній платі за землю за травень 2014 рік.

04.08.2014р. на підставі висновків акту перевірки № 2544/1503/05422065 від 18.07.2014 р. ДПІ у м. Сумах прийнято податкове повідомлення-рішення № 0008091503, яким ПАТ "Сумський авторемонтний завод" збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки в загальному розмірі 33354,42 грн., з яких 22236,28грн. основний платіж, 11118,14грн. - штрафні (фінансові) санкції (а.с.11).

За змістом п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно з п.п. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XIII - орендна плата).

Відповідно до ст. 269 ПК України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі. Розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку визначаються ПК України. Згідно ст. 270 ПК України об'єктом оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, а також земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Законом України "Про оренду землі" регулюються орендні відносини, статтею 1 якого визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. За змістом ст. 18 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Згідно ст.125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами, а право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Відповідно п. 289.1 ст. 289 ПК України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

У відповідності до п. 288.4 ст. 288 ПК України, розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, але річна сума платежу, відповідно до п. 288.5 ст. 288 ПК України, не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу та для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом ХІІІ Кодексу.

Пунктами 288.1 288.4 статті 288 ПК України передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, розмір та умови внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що розмір орендної плати встановлюється саме в договорі оренди, який є єдиною визначеною законодавством підставою для нарахування орендної плати, а жодної іншої форми встановлення розміру орендної плати ніж договір оренди не існує.

Умови договору оренди земельної ділянки (включаючи і умову щодо розміру орендної плати) є обов'язковими для виконання сторонами, тому позивач зобов'язаний сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою, що є предметом вказаних договорів, у визначеному договорами розмірі, а саме - в розмірі 1% від нормативної грошової оцінки землі.

Органи податкової служби як контролюючі органи з питань правильності визначення та сплати податків мають право перевіряти правильність визначення та сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності лише на підставі договорів оренди таких земельних ділянок.

Відповідно до ст.ст. 23, 30 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін, а у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Будь-які зміни у вищевказаний договір від 05.11.1998 року внесені не були, а тому позивач нараховував та сплачував орендну плату за землю в порядку передбаченому статтею 286 ПК України та відповідно до вимог статті 288 ПК України.

Враховуючи вищевикладене, суд визнає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Сумський авторемонтний завод" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення -задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області від 04 сепрня 2014 року № 0008091503 про збільшення суми грошового зобов'язання Публічному акціонерному товариству "Сумський авторемонтний завод" з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності в розмірі 33354,42грн. (тридцять три тисячі триста п'ятдесят чотири грн із них 22236,28 грн. основного платежу та 11118,14 грн. штрафних (фінансових) санкцій.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) М.М. Шаповал

З оригіналом згідно

Суддя М.М. Шаповал