04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
"05" листопада 2014 р. Справа№ 925/1209/14
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Скрипки І.М.
суддів: Гончарова С.А.
Самсіна Р.І.
за участю представників сторін:
від позивача: Луговський О.С. - дов. № 33-01-21 від 06.01.2014р.
відповідач: не з'явився
від відповідача: не з'явились
розглянувши апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 на рішення Господарського суду Черкаської області від 03.09.2014р. (повний текст підписано 03.09.2014р.)
у справі № 925/1209/14 (суддя Скиба Г.М.)
за позовом Черкаської міської ради
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3
про внесення змін до договору оренди
В судовому засіданні 05.11.2014р. відповідно до ст. ст. 85, 99, 101-105 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частину постанови.
В липні 2014р. Черкаська міська рада звернулась до Господарського суду Черкаської області з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про внесення змін до договору.
В обґрунтування заявлених позовних вимог заявник посилався на те, що після укладення між сторонами договору оренди землі від 17.03.2006р., у зв'язку зі зміною законодавства та зміни оцінки землі, виникла необхідність у перегляді нормативної оцінки та ставки оплати землі, а тому просив суд внести зміни до договору оренди землі від 17.03.2006р., укладеного між Черкаської міською радою та Приватним підприємцем ОСОБА_3, який зареєстрований у Черкаській регіональній філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України» 17.03.2006р. за № 040677500127 на умовах Черкаської міської ради, а саме:
Пункт 2.4. договору викласти в наступній редакції:
«Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки становить:
3 555 717, 28 грн. - землі транспорту, зв'язку».
Пункт 4.1. договору викласти в наступній редакції:
«Річна орендна плата за користування земельною ділянкою по АДРЕСА_1 встановлюється:
З 17.05.2011 року у розмірі 6% від її нормативної грошової оцінки, що становить 213, 434, 00 грн. - землі транспорту, зв'язку.
З 13.09.2011 року у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки, що становить 106 672, 00 грн. - землі транспорту, зв'язку.
З 01.01.2012 року у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки, що становить 106 672, 00 грн. - землі транспорту, зв'язку.
З 01.01.2013 року у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки, що становить 106 672, 00 грн. - землі транспорту, зв'язку.
З 01.01.2014 року у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки, що становить 106 672, 00 грн. - землі транспорту, зв'язку.».
Рішенням Господарського суду Черкаської області від 03.09.2014р. у справі № 925/1209/14 позов задоволено частково.
Внесено з моменту набрання рішенням суду законної сили зміни до договору оренди землі від 17.03.2006р., що укладений між Черкаської міською радою та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3, викладено п.2.4 договору в наступній редакції:
«Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки становить:
3 555 717,28 грн. - землі транспорту, зв'язку».
Пункт 4.1 Договору викладено в наступній редакції:
«Річна орендна плата за користування земельною ділянкою по АДРЕСА_1 встановлюється: з дати набрання судовим рішенням законної сили - у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки, що становить 106 672,00 грн. - землі транспорту, зв'язку».
В решті вимог відмовлено.
Стягнуто з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 на користь Черкаської міської ради 609,00 грн. судового збору.
Не погоджуючись із вказаним рішенням місцевого господарського суду, відповідач звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить оскаржуване рішення скасувати в частині задоволення позовних вимог про внесення з моменту набрання рішенням законної сили змін до договору оренди землі від 17 березня 2006р. (п. п. 2.4, 4.1 договору оренди землі від 17 березня 2006р.) та прийняти нове рішення про відмову в позові в цій частині. В частині відмови в задоволенні позовних вимог про зміну ставки річної орендної плати починаючи з 17 травня 2011р. рішення Господарського суду Черкаської області залишити без змін.
Відповідно до автоматичного розподілу справ між суддями апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 19.09.2014р. передано на розгляд судді Скрипці І.М., сформовано колегію суддів у складі: головуючий суддя Скрипка І.М., судді Гончаров С.А., Шаптала Є.Ю.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 22.09.2014р. колегією суддів в зазначеному складі апеляційну скаргу прийнято до провадження та призначено до розгляду 05.11.2014р.
Розпорядженням Секретаря судової палати Київського апеляційного господарського суду від 04.11.2014р., у зв'язку з перебуванням судді Шаптали Є.Ю. у відпустці, сформовано судову колегію у складі: головуючий суддя - Скрипка І.М., судді - Гончаров С.А., Самсін Р.І.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 05.11.2014р. колегією суддів в зазначеному складі апеляційну скаргу прийнято до провадження.
04.11.2014р. через відділ документального забезпечення поштою від представника відповідача ОСОБА_4 надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку із зайнятістю представників відповідача ОСОБА_5 та ОСОБА_4 в іншому судовому засіданні та неможливістю бути присутніми в судовому засіданні.
Представник позивача в судовому засіданні апеляційної інстанції 05.11.2014р. заперечував проти доводів відповідача, викладених в апеляційній скарзі, просив її відхилити, а оскаржуване рішення залишити без змін.
Відповідач, представники відповідача в судове засідання апеляційної інстанції 05.11.2014р., будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце розгляду справи (а. с. 79), не з'явились.
Оскільки явка в судове засідання відповідача та його представників обов'язковою не визнавалась, відповідачем на загальних підставах не доведено неможливість особисто прийняти участь в судовому засіданні 05.11.2014р. та заміни представників ОСОБА_5 та ОСОБА_4 на іншого представника, та неможливість направлення іншого представника в судове засідання 05.11.2014р., зважаючи на відсутність підстав для задоволення клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу у відсутність відповідача та його представників за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до частини 1 статті 101 Господарського процесуального кодексу України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу.
Частиною 2 статті 101 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги та перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Згідно статті 99 Господарського процесуального кодексу України в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у розділі ХІІ ГПК України.
Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши правильність застосування господарським судом при прийнятті оскарженого рішення норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення підлягає залишенню без змін виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст, зокрема належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Згідно ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.
Рішенням Черкаської міської ради від 09.03.2006р. № 9-171 Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 позивач надав в оренду терміном на 25 років земельну ділянку загальною площею 8908 кв.м. по АДРЕСА_1 під існуючу автостоянку.
За основним цільовим призначенням земельну ділянку віднесено до земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
За функціональним використанням земельна ділянка віднесена до категорії земель транспорту, зв'язку.
Судом встановлено, що 17.03.2006р. між Черкаської міською радою (позивач, орендодавець) та Приватним підприємцем ОСОБА_3 (відповідач, орендар за договором) укладено договір оренди землі, який зареєстрований у Черкаській регіональній філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України» 17.03.2006р. за № 040677500127.
Відповідно до п. 1.1. договору орендодавець на підставі рішення Черкаської міської ради від 09.03.2006р. № 9-171 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку під існуючу автостоянку.
Згідно п. 1.2. договору за цільовим призначенням земельна ділянка відноситься до категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
В оренду (без права передачі в суборенду) передається земельна ділянка площею 8908 кв. м. по АДРЕСА_1. За функціональним використанням земельна ділянка відноситься до категорії земель транспорту, зв'язку (п. 2.1. договору).
Пунктом 2.4. договору сторони погодили, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1 154 388, 00 грн.
Договір, згідно п. 3.1., укладено до 09.03.2031р. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Відповідно до п. 4.1. договору за оренду земельної ділянки орендар сплачує орендну плату у грошовій формі.
Розрахунок орендної плати:
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 8908 кв. м. по АДРЕСА_1 під існуючу автостоянку, згідно з витягом з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Черкаси Черкаського міського управління земельних ресурсів від 15.03.2006р. № 242-гр.-2006 на час укладання цього договору становить 1 115 388, 00 грн.
Річна орендна плата за користування земельною ділянкою площею 8908 кв. м. по АДРЕСА_1 під існуючу автостоянку у розмірі 1 % від її грошової оцінки і на час укладання цього договору складає 11 544, 00 грн.
Згідно п. 4.2. договору обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Розмір грошової оцінки та орендної плати не є сталим і змінюється в зв'язку з проведенням її щорічної індексації та внесенням змін на підставі вимог діючого законодавства. В таких випадках розмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цього договору.
Відповідно до п. 4.5. договору умови цього договору про розмір орендної плати можуть переглядатися, зокрема, у випадку і з моменту будь-якої зміни розміру орендної плати, крім випадків, передбачених пунктом 4.2. цього договору.
Рішенням Черкаської міської ради від 13.05.2010р. № 5-656 «Про затвердження показників грошової оцінки земель м. Черкаси» змінені показники грошової оцінки земель в м. Черкаси, зокрема базова вартість одного квадратного метра земельної ділянки земель м. Черкаси була встановлена в розмірі 127,48 грн., тоді як попередній розмір становив 39,32 грн.
Крім цього, 13.05.2010р. позивачем було прийнято рішення № 5-657 «Про плату за оренду землі», яким затверджено нові ставки розміру річної орендної плати за землю в місті Черкаси згідно з додатком.
Пунктом 8 рішення № 5-656 та пунктом 4 рішення № 5-657 встановлено, що вони набувають чинності з 01.01.2011р.
Колегією суддів встановлено, що вищезазначені рішення були оскаржені в судовому порядку суб'єктом підприємницької діяльності, що орендує у Черкаської міської ради земельну ділянку.
Як вбачається з постанови Вищого господарського суду України від 06.03.2014р. у справі № 910/11595/13, господарськими судами встановлено, що під час судових розглядів справ (ухвали Соснівського районного суду м. Черкаси від 29.12.2010р. у справі №2-а-791/11/2316 та від 29.12.2010р. у справі №2а-792/11/2316) було зупинено дію рішень від 13.05.2010р. №5-656 та від 13.05.2010р. №5-657. Постановами Київського апеляційного адміністративного суду від 17.05.2011р. у справі №2-а-791/11/2316 та від 13.09.2011р. у справі № 2-а-792/11/2316 ухвали скасовані.
Київським апеляційним адміністративним судом при прийнятті постанови від 17.05.2011р. було встановлено, що судом першої інстанції безпідставно вжито заходи забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень, яке на момент винесення ухвали не набрало чинності, оскільки відповідно до пункту 8 рішення Черкаської міської ради від 13.05.2010 №5-657 рішення набуває чинності з 01.01.2011р.
Крім того, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 13.12.2012р. у справі № 2а-791/11/2316 скасовано постанову Соснівського районного суду міста Черкаси від 14.11.2011р., якою було задоволено позовні вимоги про визнання протиправними та скасувати рішення Черкаської міської ради від 13.05.2010 року № 5-656. Цією постановою також встановлено, що рішення №5-656 набирає чинності з 01.01.2011, а отже розповсюджується на правовідносини, що мають місце після відповідної дати.
Відповідно до довідки Управління Держземагентства у Черкаському районі Черкаської області від 17.03.2014р. № 01-09/57 про нормативну грошову оцінку земельної ділянки грошова оцінка земельної ділянки, якою користується відповідач, становить 3 555 717, 28 грн., тому розрахунок вказаної суми виходячи із трьох відсотків від грошової оцінки землі наступний: 3555717,28 х 3% = 106 672, 00 грн. (орендна плата на рік).
Судом встановлено, що 30.05.2014р. позивач звернувся до відповідача з листом № 1096-01-25, в якому повідомив останнього, що на виконання Рішення Черкаської міської ради від 13.05.2010р. № 5-656 «Про затвердження показників грошової оцінки земель м. Черкаси» та рішення від 13.05.2010р. № 5-657 «Про плату за оренду землі» змінені показники грошової оцінки земель в м. Черкаси та надіслав для підписання проект змін до договору оренди землі від 17.03.2006р. з розрахунком орендної плати відповідно до нормативної грошової оцінки землі.
Однак, відповідач на вказаний лист відповіді не надав, запропонований позивачем проект змін до договору оренди землі від 17.03.2006р. не підписав, що і стало підставою для звернення позивача з даним позовом до суду про знесення змін до п. п. 2.4., 4.1. договору оренди землі від 17.03.2006р.
Задовольняючи позовні вимоги, місцевий господарський суд виходив з того, що сторони в договорі передбачили можливість внесення змін до договору, а законодавча зміна граничного розміру орендної плати, яка є регульованою, є підставою для перегляду попередньо встановленого договором розміру орендної плати.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам частини першої статті 15, статті 21 Закону України «Про оренду землі».
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України» від 02.12.2010р. № 2756-VI, який набрав чинності з дня набрання чинності Податковим кодексом України, до частини другої статті 21 Закону України «Про оренду землі» внесені зміни, в силу яких розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно п. п. 288.1, 288.4 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Відповідно до підпункту 288.5.1. пункту 288.5. статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3% нормативної грошової оцінки ділянки.
Таким чином, з наведених вище положень Податкового кодексу України, Закону України «Про оренду землі» вбачається, що зазначені законодавчі акти не встановлюють конкретний розмір орендної плати за земельну ділянку, який має бути зазначений у договорі оренди. Податковий кодекс України передбачає лише порядок визначення орендної плати за землю та граничні розміри орендної плати. Також, договором оренди землі мають визначатись форма, умови внесення орендної плати, при цьому строки внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності повинні встановлюватись відповідно до Податкового кодексу України.
Виходячи з аналізу зазначених законодавчих приписів, орендна плата за користування земельними ділянками державної та комунальної власності є регульованою ціною, яка розраховується від нормативної грошової оцінки земель, а її розмір встановлюється в договорі.
Частиною 2 статті 18 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років; частинами 1, 2 статті 20 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Така оцінка була здійснена у встановленому законом порядку, що підтверджується рішенням Черкаської міської ради 13.05.2010р. № 5-656 «Про затвердження показників грошової оцінки земель м. Черкаси» та із технічної документації про нормативну грошову оцінку орендованої відповідачем земельної ділянки, що є предметом договору.
Позивач вважає, що оскільки в договорі оренди землі від 17.03.2006р. сторони погодили порядок здійснення розрахунку орендної плати з врахуванням індексів інфляції та змін нормативної грошової пінки протягом дії договору, тому, починаючи з 17.05.2011р. - дати введення в дію рішення Черкаської міської ради від 13.05.2010р. №5-656 «Про затвердження показників грошової оцінки земель м. Черкаси», суму орендної плати за землю відповідач має визначати виходячи із нової нормативної грошової оцінки орендованої ним земельної ділянки згідно з новим витягом технічної документації про її нормативну грошову оцінку.
Частиною 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до частини першої статті 73 цього ж Закону, акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Згідно ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до п. 2.19. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братись судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Судом встановлено, що рішення Черкаської міської ради від 13.05.2010р. № 5-656 та від 13.05.2010р. № 5-657 на момент розгляду справи є діючими та не скасовані в судовому порядку.
Крім того, в пункті 2.19. вказаної постанови пленуму чітко роз'яснено, що оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Отже, встановивши, що законодавчо змінено розмір орендної плати за землю, про що орендар був повідомлений, але ухилявся від вчинення дій, спрямованих на внесення відповідних змін до договору оренди землі, суди повинні враховувати вказані нормативні акти при вирішенні спорів про внесення змін до договорів у частині зміни орендних ставок.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів погоджується з висновками місцевого господарського суду про те, що у разі зміни нормативної грошової оцінки землі, яка є базою оподаткування для плати за землю, змінюється річна сума податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності, а оскільки положеннями спірного договору оренди та нормами законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
При цьому, колегія суддів приймає до уваги той факт, що надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору.
Згідно ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України, якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
З огляду на викладене, місцевим господарським судом правомірно не прийнято до уваги доводи позивача про право на внесення змін до договору оренди землі від 17.03.2006р. з наданням йому зворотної дії в часі в частині встановлення розміру орендної плати та періодів сплати.
Доводи відповідача про застосування позовної давності до спірних правовідносин, викладені в заяві від 03.09.2014р., поданій суду першої інстанції, та продубльовані в апеляційній скарзі, не приймаються колегією суддів до уваги, оскільки правовідносини між сторонами, які виникли на підставі діючого договору оренди землі від 17.03.2006р., тривають і сторони не обмежені будь-якими термінами щодо внесення змін до цього договору протягом усього строку його дії.
До того ж, орендна плата за використання землі є джерелом наповнення бюджету, тому порушене право позивача підлягає захисту.
Згідно ст. ст. 32-34 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь - які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Доказування полягає не лише в поданні особами доказів, а й у доведенні їх переконливості, що скаржником зроблено не було.
Таким чином, застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права відповідає встановленим обставинам справи, що свідчить про відсутність підстав для скасування або зміни оскаржуваного рішення від 03.09.2014р.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 85, 99, 101-105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд, -
1. Апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 на рішення Господарського суду Черкаської області від 03.09.2014р. у справі № 925/1209/14 залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду Черкаської області від 03.09.2014р. у справі № 925/1209/14 залишити без змін.
3. Матеріали справи № 925/1209/14 повернути до Господарського суду Черкаської області.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття і може бути оскаржена до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня її прийняття.
Повний текст постанови підписано 06.11.2014р.
Головуючий суддя І.М. Скрипка
Судді С.А. Гончаров
Р.І. Самсін