Постанова від 23.10.2014 по справі 818/1490/14

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2014 р. Справа № 818/1490/14

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Осіпової О.О.,

за участю секретаря судового засідання - Мікулінцевої А.П.,

представника позивача - Дмитренко В.В.,

представника відповідача - Сумцова А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/1490/14

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс-маркет"

до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області

про визнання протиправними та скасування податкових-повідомлень рішень,-

ВСТАНОВИВ:

До Сумського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Сервіс-Маркет» з позовом до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області (далі - ДПІ у м. Сумах, відповідач) про визнання протиправним та скасування:

- податкового повідомлення-рішення від 06.05.2014 року №0000071503/24980, відповідно до якого, за затримку до 175 календарних днів сплати грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності в розмірі 578 859грн.20коп., позивачу нараховано штраф у розмірі 20%, що у грошовому виразі складає 115771грн.84коп.;

- податкового повідомлення-рішення від 06.05.2014 року №0000051503/24977, відповідно до якого, за затримку до 29 календарних днів сплати грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності в розмірі 200719грн.10коп.,позивачу нараховано штраф у розмірі 10%, що у грошовому виразі складає 20071грн.91коп.

Свої вимоги мотивує тим, що застосування штрафних санкцій на підставі ст. 126 ПК України здійснюється лише у разі порушення платником податків норм ПК України. Позивач зазначає, що сплатив самостійно визначені податкові зобов'язання, а отже підстав для застосування санкцій за їх несвоєчасну сплату немає. Крім того, під час проведення камеральної перевірки, за результатами якої були прийняті оскаржувані податкові повідомлення-рішення, податковим органом не було враховано подані платником податку уточнюючі декларації №9087659280 від 24.05.2013 року, №9041673670 від 12.07.2013 року, №9017276137 від 31.12.2013 року. Таким чином, контролюючим органом не було перевірено усю податкову звітність ТОВ «Сервіс-Марет», внаслідок чого прийняті протиправні податкові повідомлення-рішення, які підлягають скасуванню (а.с.3-7, 82).

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі із зазначених вище підстав.

В судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позову заперечував (а.с.26-28), пояснивши, що спірні рішення є законними та обґрунтованими та просить відмовити у задоволенні позову, оскільки кожне спірне рішення ґрунтується на обставинах несвоєчасної сплати узгоджених податкових зобов'язань та взаємопов'язаних з цим положеннях податкового законодавства.

При цьому, ДПІ у м. Сумах наголошує, що під погашенням податкового боргу розуміється зменшення абсолютного значення суми такого боргу незалежно від того внаслідок чого це відбулось - чи внаслідок погашення податкового боргу коштами або внаслідок зменшення абсолютного значення суми боргу в інший спосіб, зокрема, шляхом подання уточнюючих розрахунків. Оскільки фактична сплата визначених у податкових деклараціях з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) грошових зобов'язань, а також подання відповідних уточнюючих розрахунків, відбулася після спливу строків, визначених Податковим Кодексом України, платник податків правомірно притягнутий до відповідальності у вигляді штрафів у розмірі 10% та 20% погашеної суми податкового боргу.

Вислухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ДПІ у м. Сумах проведена камеральна перевірка податкових декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) ТОВ «Сервіс-Маркет», за результатами якої складено акт від 30.01.2014 року №291/18-19-15-03/31814196 (а.с.10-11)

Під час перевірки використано: копію постанови Сумського окружного адміністративного суду від 08.02.2012 року у справі №2а-1870/408/12 з відміткою про набрання законної сили; податкового повідомлення-рішення від 11.08.2011 року №0007501502/64320; податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2012 рік (реєстраційний номер №9000159627 від 31.01.2011 року) та за 2013 рік (реєстраційний номер №9006963797 від 20.02.2012 року); уточнюючої податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2012 рік (реєстраційний номер №9062616786 від 12.10.2012 року), уточнюючої податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2012 рік (реєстраційний номер №9017081237 від 30.11.2012 року), уточнюючої податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2013 рік (реєстраційний номер №9042698057 від 17.07.2013 року); платіжних доручень від 17.08.2012 року №524, від 28.09.2012 року №635, від 11.10.2012 року №675, від 20.01.2013 року №781, від 29.03.2013 року №815 (а.с.99-123).

Згідно з висновками ДПІ у м. Сумах ТОВ «Сервіс-Маркет» несвоєчасно сплатило суму самостійно визначеного грошового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за травень-грудень 2012 року та січень-липень 2013 року, чим порушило п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України.

Зокрема, позивачем було несвоєчасно сплачено грошове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності: в сумі 101 099грн.80коп. по строку сплати 27 червня 2012 року відповідно до податкового повідомлення-рішення ДПІ у м. Сумах від 11.08.2011 року №0007501502/64320 на загальну суму 403325грн.55коп.; грошове зобов'язання за травень-грудень 2012 року відповідно до поданих до ДПІ у м. Сумах звітної податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2012 рік (вхідний ДПІ у м. Сумах №9006963797 від 20.02.2012 року) та уточнюючої податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2012 рік (реєстраційний номер №9062616786 від 12.10.2012 року); грошове зобов'язання за 2011 рік, визначене у поданій до ДПІ у м. Сумах уточнюючій податковій декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2011 рік (№9017081237 від 30.11.2012 року); грошове зобов'язання за січень-липень 2013 року відповідно до поданих до ДПІ у м. Сумах звітної податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2013 рік (№9007920647 від 19.02.2013 року) та уточнюючої податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2013 рік (№9042698057 від 17.07.2013 року).

За результатами перевірки відповідачем винесені податкові повідомлення-рішення від 17.02.2014 року №0003451503/9036 про зобов'язання сплатити штраф в розмірі 20% в сумі 229853грн.22коп. та №0003431503/9035 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 10% в сумі 6490грн.80коп. за затримку сплати суми грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (а.с.51-52), не погоджуючись з якими, товариство подало первинну скаргу до Головного управління Міндоходів у Сумській області від 26.02.2014 року №26/02 (вх. №54С/К від 27.02.2014 року), при розгляді якої були враховані результати судового оскарження податкового повідомлення-рішення від 11.08.2011 року №0007501502/64320 (а.с.40-43,53).

Так, ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 09.10.2013 року у справі №818/1999/13-а залишено без змін постанову Сумського окружного адміністративного суду від 03.06.2013 року, якою визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Сумах від 11.08.2011 року №0007501502/64320 щодо збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 403326грн.55коп.(а.с.33-39), внаслідок чого нараховане грошове зобов'язання з орендної плати в зазначеному розмірі було виключено з облікової картки платника податків (а.с.74-79).

Рішенням про результати розгляду первинної скарги від 24.04.2014 року №6404/10/18-28-10-03-04-46/54ск, прийнятим Головним управлінням Міндоходів у Сумській області, частково скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Сумах від 17.02.2014 року №0003451503/9036 в сумі 114081грн.38коп. (штрафна санкція в розмірі 20%), а по податковому повідомленню-рішенню від 17.02.2014 року №0003431503/9035 збільшено грошове зобов'язання у вигляді штрафу в розмірі 10% в сумі 200071грн.91коп., на яке ТОВ «Сервіс-Маркет» подало скаргу до Міністерства доходів і зборів України (а.с.40-43).

Рішенням про результати розгляду скарги від 22.05.2014 року №9085/6/99-99-10-01-02-15 Міністерство доходів і зборів України залишило без змін податкові повідомлення-рішення ДПІ у м. Сумах від 17.02.2014 року №0003451503/9036 та №0003431503/9035 з урахуванням рішень, прийнятих за результатами розгляду первинної скарги, а скаргу залишило без задоволення (а.с.48-52).

За результатами розгляду первинної скарги Головним управлінням Міндоходів у Сумській області та відповідно до п.3.3, п.3.4 «Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків», затвердженого наказом Мінфіну від 28.11.2012 року №1236, ДПІ у м. Сумах направила ТОВ «Сервіс-Маркет» податкове повідомлення-рішення від 06.05.2014 року №0000071503/24980, яке містить зменшену суму штрафу у розмірі 20% - 115771грн.84коп. та податкове повідомлення-рішення від 06.05.2014 року №0000051503/24977 на суму збільшення штрафу у розмірі 10% - 20071грн.91коп. (а.с.8-9), які оскаржуються позивачем у даній справі.

Вирішуючи у взаємозв'язку з наведеним спір по суті, суд зазначає наступне.

Згідно з п. 6.1 ст.6 Податкового кодексу України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до п. 8.2 ст.8 ПК України до загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до підпункту 9.1.10 п.9.1 ст.9 ПК України до категорії загальнодержавних податків і зборів належить плата за землю.

Платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України).

В контексті наведеного пунктом 36.1 ст.36 ПК України також визначено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом (п. 36.3 ст.36 ПК України).

Податковий обов'язок виникає у платника податку з моменту настання обставин, з якими цей Кодекс та закони з питань митної справи пов'язує сплату ним податку (п. 37.2 ст.37 ПК України).

Відповідно до п. 54.1 ст.54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

При цьому, згідно з п.п.14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України під грошовим зобов'язанням платника податків розуміється сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання.

Строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно (п. 31.1 ст.31 ПК України).

Згідно з п. 38.1 ст.38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до п. 9.3 ст.9 ПК України зарахування загальнодержавних податків та зборів до державного і місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.

Згідно із ч. 5 ст. 45 Бюджетного кодексу України податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.

У взаємозв'язку з наведеним та щодо нарахування та сплати плати за землю слід зазначити, що відповідно до п. 33.3 ст.33 ПК України базовий податковий (звітний) період, це період, за який платник податків зобов'язаний здійснювати розрахунки податків, подавати податкові декларації (звіти, розрахунки) та сплачувати до бюджету суми податків та зборів, крім випадків, передбачених цим Кодексом, коли контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податку.

Відповідно до п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Згідно з п.286.2 ст.286 ПК України платники плати за землю(крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Пунктом 126.1 ст.126 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Оцінюючи встановлені судом фактичні обставини щодо нарахування та сплати позивачем податкових зобов'язань у взаємозв'язку з наведеними вище положеннями ПК України, слід зазначити, що граничний строк сплати грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за травень 2012 року в сумі 40332грн.56коп. відповідно до поданої до ДПІ у м. Сумах звітної податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2012 рік (вхідний ДПІ у м. Сумах №9006963797 від 20.02.2012 року) становить 30.06.2012 року, однак воно було повністю сплачено лише 17.08.2012 року, тобто із затримкою 48 календарних днів, що підтверджується платіжним дорученням №524 (а.с.119).

Грошове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за червень 2012 року в сумі 40332грн.56коп. відповідно до поданої до ДПІ у м. Сумах звітної податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2012 рік (вхідний ДПІ у м. Сумах №9006963797 від 20.02.2012 року) по строку сплати 30.07.2012 року не було своєчасно сплачено, а саме частину грошового зобов'язання в сумі 1893грн.19коп. сплачено 17.08.2012 року, тобто із затримкою на 18 календарних днів; частину грошового зобов'язання в сумі 38439грн.37коп. сплачено 28.09.2012 року, тобто із затримкою 60 календарних днів, про що свідчать платіжні доручення №524 та №635 (а.с.119-120).

Грошове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за липень 2012 року в сумі 40332грн.56коп. відповідно до поданої до ДПІ у м. Сумах звітної податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2012 рік (вхідний ДПІ у м. Сумах №9006963797 від 20.02.2012 року) по строку сплати 30.08.2012 року не було своєчасно сплачено, зокрема частину грошового зобов'язання в сумі 1560грн.63коп. сплачено 28.09.2012 року, тобто із затримкою 29 календарних днів (платіжне доручення №635), а частину в сумі 38771грн.93коп. - 11.10.2012 року (платіжне доручення №675), тобто із затримкою 42 календарних дня (а.с121).

Грошове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за серпень 2012 року в сумі 40332грн.56коп. відповідно до поданої до ДПІ у м. Сумах звітної податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2012 рік (вхідний ДПІ у м. Сумах №9006963797 від 20.02.2012 року) по строку сплати 30.09.2012 року сплачено 11 жовтня 2012 року із затримкою 11 календарних днів, що вбачається із платіжного доручення №675 (а.с.121).

Грошове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2012 року в сумі 1611170грн.16коп. відповідно до поданої до ДПІ у м. Сумах звітної податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2012 рік (вхідний ДПІ у м. Сумах №9062616786 від 12.10.2012 року) по строку сплати 12.10.2012 року не своєчасно погашено в повному обсязі: частину грошового зобов'язання в сумі 20274грн.62коп. погашено шляхом подання уточнюючої податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2010 рік (№9007145567 від 28.12.2012 року), тобто із затримкою 77 календарних днів.

Грошове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за вересень 2012 року в сумі 40332грн.56коп. відповідно до поданої до ДПІ у м. Сумах звітної податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2012 рік (вхідний ДПІ у м. Сумах №9006963797 від 20.02.2012 року) та в сумі 20146грн.27коп. відповідно до уточнюючої податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2012 рік (№9062616786 від 12.10.2012 року) по строку сплати 30.10.2012 року погашено 28.12.2012 року шляхом подання уточнюючої податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2010 рік (№9007145567 від 28.12.2012 року), тобто із затримкою 59 календарних днів.

Грошове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за жовтень 2012 року в сумі 40332грн.56коп. відповідно до поданої до ДПІ у м. Сумах звітної податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2012 рік (вхідний ДПІ у м. Сумах №9006963797 від 20.02.2012 року) та в сумі 20146грн.27коп. відповідно до уточнюючої податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2012 рік (№9062616786 від 12.10.2012 року) по строку сплати 30.11.2012 року погашено 28.12.2012 року шляхом подання уточнюючої податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2010 рік (№9007145567 від 28.12.2012 року), тобто із затримкою 28 календарних днів.

Грошове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2011 рік в сумі 241755грн.33коп. відповідно до поданої підприємством до ДПІ у м. Сумах уточнюючої податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2011 рік (№9017081237 від 30.11.2012 року) по строку сплати 30.11.2012 року було погашено: частину грошового зобов'язання в сумі 100883грн.02коп. - 28.12.2012 року шляхом подання уточнюючої податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2010 рік (№9007145567 від 28.12.2012 року), тобто із затримкою 28 календарних днів; частину в сумі 61000грн.00коп. сплачено 20.01.2013 року (затримка становить 51 календарний день), частину в сумі 60000грн.00коп. сплачено 29.03.2013 року (затримка 119 календарних днів), що підтверджується платіжними дорученнями №781 та №815 (а.с.122-123); частину в сумі 19872грн.31коп. погашено шляхом подання уточнюючої податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2012 рік (№9087659280 від 24.05.2013 року) 24 травня 2013 року (затримка 175 календарних днів).

Грошове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за листопад 2012 року в сумі 40332грн.56коп. відповідно до поданої до ДПІ у м. Сумах звітної податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2012 рік (вхідний ДПІ у м. Сумах №9006963797 від 20.02.2012 року) та в сумі 20146грн.27коп. відповідно до уточнюючої податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2012 рік (№9062616786 від 12.10.2012 року) по строку сплати 30.12.2012 року погашено 24.05.2013 року шляхом подання уточнюючої податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2012 рік (№9087659280 від 24.05.2013 року), тобто із затримкою 145 календарних днів.

Грошове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за грудень 2012 року в сумі 40332грн.56коп. відповідно до поданої до ДПІ у м. Сумах звітної податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2012 рік (вхідний ДПІ у м. Сумах №9006963797 від 20.02.2012 року) та в сумі 20146грн.27коп. відповідно до уточнюючої податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2012 рік (№9062616786 від 12.10.2012 року) по строку сплати 30.01.2013 року погашено 24.05.2013 року шляхом подання уточнюючої податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2012 рік (№9087659280 від 24.05.2013 року). Затримка становить 114 календарних днів.

Грошове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень 2013 року в сумі 60498грн.83коп. відповідно до поданої підприємством до ДПІ у м. Сумах податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2013 рік (№9007920647 від 19.02.2013 року) по строку сплати 02.03.2013 року погашено 24.05.2013 року шляхом подання уточнюючої податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2012 рік (№9087659280 від 24.05.2013 року), тобто із затримкою 83 календарних днів.

Грошове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за лютий 2013 року в сумі 60498грн.83коп. відповідно до поданої підприємством до ДПІ у м. Сумах податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2013 рік (№9007920647 від 19.02.2013 року) по строку сплати 30.03.2013 року погашено 24.05.2013 року шляхом подання уточнюючої податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2012 рік (№9087659280 від 24.05.2013 року), тобто із затримкою 55 календарних днів.

Грошове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за березень 2013 року в сумі 60498грн.83коп. відповідно до поданої підприємством до ДПІ у м. Сумах податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2013 рік (№9007920647 від 19.02.2013 року) по строку сплати 30.04.2013 року погашено 24.05.2013 року шляхом подання уточнюючої податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2012 рік (№9087659280 від 24.05.2013 року), тобто із затримкою 24 календарних днів.

Плата за землю , яка не була сплачена станом на 30.06.2012 року; 30.07.2012 року; 30.08.2012 року; 30.09.2012 року; 12.10.2012 року; 30.10.2012 року; 30.11.2012 року; 30.12.2012 року; 30.01.2013 року; 02.03.2013 року; 30.03.2013 року; 30.04.2013 року в силу п. 31.1. ст.31 та п.п. 14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України у відповідні періоди вважається не сплаченою своєчасно та набуває статусу податкового боргу.

В силу п/п. 14.1.152 п.14.1 ст.14 ПК України під погашенням податкового боргу розуміється зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.

В даному випадку, як визнається самим позивачем, самостійно визначені податкові зобов'язання були фактично сплачені платіжними дорученнями та погашені шляхом подання уточнюючих податкових декларацій після: 30.06.2012 року; 30.07.2012 року; 30.08.2012 року; 30.09.2012 року; 12.10.2012 року; 30.10.2012 року; 30.11.2012 року; 30.12.2012 року; 30.01.2013 року; 02.03.2013 року; 30.03.2013 року та 30.04.2013 року, тобто податкові зобов'язання у повному розмірі не були сплачені своєчасно, набувши статусу податкового боргу.

Прострочка сплати, наявність якої підтверджено представником позивача у судовому засіданні, склала до 30 календарних днів, що відповідає умовам застосування штрафних санкцій у розмірі 10% від своєчасно несплаченої суми у розмірі 200719грн.10коп. згідно з п. 126.1 ст.126 ПК України, що у свою чергу свідчить про законність та обґрунтованість податкового повідомлення-рішення від 06.05.2014 року №0000051503/24977 та податкового повідомлення-рішення від 06.05.2014 року№0000071503/24980, винесеного за порушення граничного терміну сплати грошового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності в розмірі 578859грн.20коп. (штрафні санкції у розмірі 20% за затримку більше 30 днів), підстав для скасування яких у зв'язку з наведеним, суд не вбачає.

Тобто саме на дати сплату грошових зобов'язань відповідно до платіжних доручень та шляхом подання уточнюючих податкових декларацій з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) відбулось зменшення абсолютного значення суми податкового боргу.

Щодо нарахування штрафних санкцій за податковими зобов'язаннями, які набули статусу податкового боргу, абсолютне значення якого було зменшено шляхом подання уточнюючих розрахунків №9087659280, №9041673670, №9017276137, слід зазначити, що у даному випадку, як зазначено вище, уточнюючі розрахунки були подані 24.05.2013 року, 12.07.2013 року та 31.12.2013 року (а.с.83-97), тобто після закінчення граничного терміну подання розрахунку та сплати податкових зобов'язань, а отже до дат їх сплати і подання уточнюючих розрахунків, вищезгадані податкові зобов'язання перебували у статусі податкового боргу, тобто податкових зобов'язань не сплачених своєчасно, а відтак, враховуючи визначення терміну «податковий обов'язок», який, як зазначено вище, є безумовним, значень: «виникнення податкового обов'язку», «виконання податкового обов'язку», «погашення податкового боргу», а також за відсутності станом на відповідний день податкового (звітного) місяця визначених п. 37.3 ст.37 ПК України підстав вважати припиненим податковий обов'язок позивача, є правильним висновок відповідача щодо нарахування за наведеними обставинами штрафів у розмірі 10% та 20% відповідно до розрахунків штрафних санкцій, застосування яких відповідає приписам п. 126.1 ст.126 ПК України.

В контексті наведеного слід додати, що Податковий кодекс України не містить норм щодо звільнення від відповідальності за наведених вище обставин, тобто норм щодо звільнення від відповідальності за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань (податкового боргу) у разі подання уточнюючого розрахунку після закінчення граничного строку подання розрахунків та спливу граничного строку сплати узгоджених податкових зобов'язань. В даному випадку подання уточнюючих розрахунків, призводить до зменшення абсолютного значення податкового боргу, що виник раніше, та в залежності від дати подання уточнюючих розрахунків (зменшення абсолютного значення податкового боргу) впливає лише на застосування ставки/розміру штрафу (10% або 20%).

Крім того, суд не погоджується із посиланнями позивача на неврахування уточнюючого розрахунку №9087659280 від 24.05.2013 року під час прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень ДПІ у м. Сумах та на відсутність розрахунку штрафних (фінансових) санкцій як на доказ своєї позиції у справі, оскільки з копії рішення про результати розгляду первинної скарги від 24.04.2014 року №6404/10/18-28-10-03-04-46/54ск, прийнятого Головним управлінням Міндоходів у Сумській області (а.с.40-43), вбачається, що під час розгляду первинної скарги ТОВ «Сервіс-Маркет» вказаний уточнюючий розрахунок був взятий до уваги (а.с.42-43), а також зроблений детальний розрахунок штрафних санкцій із зазначенням дат та номерів звітних та уточнюючих податкових декларацій з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) в розрізі податкових періодів (місяців, років) із визначенням сум грошових зобов'язань, які були самостійно узгоджені платником податків, дати сплати податкового боргу та кількості днів прострочення.

У взаємозв'язку з наведеним, суд також наголошує, що податковий обов'язок, як вже зазначалося вище, є безумовним, відсутність коштів у платника податків не визначена ПК України як підстава для звільнення від відповідальності у випадку несвоєчасної сплати податкових зобов'язань, оскільки норми щодо умов застосування заходів фінансової відповідальності є імперативними та не допускають альтернативи.

Слід додати, що під час розгляду справи позивачем не наведено та судом не встановлено обставин порушення банківськими установами строків зарахування плати за землю, які б на підставі положень п. 129.6 ст.129 ПК України зумовлювали звільнення позивача від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі зазначених платежів.

Підсумовуючи вищенаведене в сукупності, суд зазначає, що відповідно до ч. 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даному випадку, враховуючи наведене та виходячи встановлених судом обставин та положень податкового законодавства, суд приходить до висновку, що ДПІ у м. Сумах доведено законність та обґрунтованість оскаржуваних рішень, а отже підстав для задоволення позову немає та у задоволенні позову необхідно відмовити.

Згідно з п.5 ч.1 ст.161 КАС України під час прийняття постанови суд вирішує питання щодо розподілу судових витрат.

За змістом ч.1 ст.87 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних із розглядом справи.

Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом (ч.2 ст.87 КАС України).

Відповідно до ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір» під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.

Оскільки позивачем при зверненні із позовом до суду сплачено судовий збір в розмірі 271грн.68коп., що складає 10% розміру ставки судового збору за поданим позовом, з позивача у відповідності до вищенаведеної норми належить стягнути залишок суми судового збору в розмірі 2445грн.19 коп. (90%).

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс-маркет" до Державної податкової інспекцї у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання протиправними та скасування податкових-повідомлень рішень від 06.05.2014 року №0000071503/24980 про нарахування штрафу в сумі 115771грн.84коп. та від 06.05.2014 року №0000051503/24977 про нарахування штрафу в сумі 20071грн.91коп. -відмовити у повному обсязі.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс-маркет" (40000, м. Суми, вул. Петропавлівська, буд.86, код ЄДРПОУ 31814196) на користь Державного бюджету України судовий збір в сумі 2445 грн.19коп. (дві тисячі чотириста сорок п'ять грн. дев'ятнадцять коп.).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) О.О. Осіпова

З оригіналом згідно

Суддя О.О. Осіпова

Повний текст постанови складено та підписано28.10.2014 року.