05 листопада 2014 року Справа № 808/7603/14 м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Нечипуренко О.М., перевіривши матеріали адміністративної справи
за позовом: ОСОБА_1
відповідача: Міністерства внутрішніх справ України, м. Київ
про: визнання протиправними та скасування наказу, -
03.11.2014 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Міністерства внутрішніх справ України (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства внутрішніх справ України №1667 о/с від 26.08.2014, в частині звільнення його, майора міліції, начальника штабу Краснолиманського міського відділу Головного управління МВС України в Донецькій області, з органів внутрішніх справ.
Відповідно до розпорядження голови Вищого адміністративного суду України № 193 від 02.09.2014 "Про забезпечення розгляду адміністративних справ, підсудних адміністративним судам, розташованим у районі проведення антитерористичної операції" установлено, що розгляд адміністративних справ, підсудних Донецькому окружному адміністративному суду здійснюється Запорізьким окружним адміністративним судом.
За правилами ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Спір виник із публічно-правових відносин, в яких відповідач є суб'єктом владних повноважень.
Відповідно до ст. 17 КАС України, зазначений спір належить до юрисдикції адміністративних судів і має розглядатись у порядку адміністративного судочинства. Згідно ч. 2 ст. 18 КАС України даний спір підсудний окружним адміністративним судам.
Судом встановлено, що позивачем був дотриманий строк звернення до суду, передбачений чинним законодавством та визначений ст. 99 КАС України.
Отже, подана позовна заява відповідає вимогам закону, підсудна даному адміністративному суду, підстави для її повернення, залишення без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 КАС України, адміністративні справи, предметом оскарження в яких є рішення, дії чи бездіяльність Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України, їхньої посадової чи службової особи, виборчої комісії (комісії з референдуму), члена цієї комісії розглядаються і вирішуються в окружному адміністративному суді колегією у складі трьох суддів.
При перевірці матеріалів адміністративного позову судом з'ясовано, що відповідачем по справі є Міністерство внутрішніх справ України, у зв'язку з чим, враховуючи положення ст. 24 КАС України, адміністративну справу слід розглядати колегією у складі трьох суддів.
В ході підготовчого провадження по справі були проведені наступні дії, а саме: з'ясовано коло осіб, які підлягають виклику в судове засідання, визначено факти, які необхідно встановити для вирішення спору, перелік документів, які необхідно подати сторонам тощо.
За наслідками розгляду матеріалів позовної заяви, суд вважає за можливе закінчити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 24, 99, 106, 107, 110, 160, 165 КАС України, суд, -
1. Відкрити провадження в адміністративній справі № 808/7603/14, провадження № ДО/808/806/14 за позовною заявою ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправними та скасування наказу
2. Закінчити підготовче провадження та призначити справу до розгляду у судовому засіданні на 24 листопада 2014 року о/об 14:00 год., яке відбудеться в приміщенні Запорізького окружного адміністративного суду за адресою: м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, буд. 65-в в залі судових засідань № 2.
Справа розглядатиметься колегією суддів у складі головуючого судді Нечипуренко О.М. та суддів
3. Сторонам надати у судове засідання: документи, які посвідчують особу; довіреності на представників; документи про правовий статус сторін; інші документи та матеріали, які можуть бути використані як доказ при розгляді справи по суті.
4. Відповідачу до судового засідання, у разі невизнання адміністративного позову, подати письмові заперечення проти позову та докази на їх обґрунтування, або заяву про визнання позову, належно засвідчені копії документів, що будуть подані надати у справу, оригінали - суду для огляду.
5. Зобов'язати відповідача до судового засідання надати: матеріали службового розслідування відносно позивача, якщо дане розслідування проводилось; документи та матеріали, які стали підставою для звільнення; особову справу позивача; належним чином оформлений витяг з наказу від 26.08.2014 № 1667о/с, в частині яка стосуються позивача; пояснення та докази в обґрунтування стосовно того, в чому саме полягає вчинення позивачем вчинку, що дискредитує звання рядового і начальницького складу; листування між сторонами у справі по суті спору (з доказами направлення або вручення кореспонденції).
Роз'яснити відповідачу що відповідно до п. 5, ч. 5 ст. 107 КАС України у разі неподання відповідачем у визначений судом строк у разі заперечення проти позову всі матеріали, що були або мали бути взяті ним до уваги при прийнятті рішення, вчиненні дії, допущенні бездіяльності суд виносить рішення на підставі наявних доказів.
6. Копію ухвали про відкриття провадження і призначення справи до судового розгляду надіслати особам, які беруть участь у справі разом з інформацією про їх процесуальні права та обов'язки.
7. У судове засідання викликати осіб, які беруть участь у справі.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту постановлення.
Суддя О.М. Нечипуренко
Витяг про процесуальні права та обов'язки сторін.
Права та обов'язки осіб, які беруть участь у справі (стаття 49 КАС України) 1. Особи, які беруть участь у справі, мають рівні процесуальні права і обов'язки. 2. Особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки. 3. Особи, які беруть участь у справі, мають право: 1) знати про дату, час і місце судового розгляду справи, про всі судові рішення, які ухвалюються у справі та стосуються їхніх інтересів; 2) знайомитися з матеріалами справи; 3) заявляти клопотання і відводи; 4) давати усні та письмові пояснення, доводи та заперечення; 5) подавати докази, брати участь у дослідженні доказів; 6) висловлювати свою думку з питань, які виникають під час розгляду справи, задавати питання іншим особам, які беруть участь у справі, свідкам, експертам, спеціалістам, перекладачам; 7) подавати заперечення проти клопотань, доводів і міркувань інших осіб; 8) знайомитися з технічним записом, журналом судового засідання, протоколом про вчинення окремої процесуальної дії і подавати письмові зауваження до них; 9) робити із матеріалів справи виписки, знімати копії з матеріалів справи, одержувати копії судових рішень; 10) оскаржувати судові рішення у частині, що стосується їхніх інтересів; 11) користуватися іншими процесуальними правами, наданими їм цим Кодексом. 4. Особи, які беруть участь у справі, можуть за власний рахунок додатково замовити та отримати в суді засвідчені копії документів і витяги з них.
Права та обов'язки сторін (стаття 51 КАС України).1. Крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, позивач має право в будь-який час до закінчення судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову. Позивач має право відмовитися від адміністративного позову у суді апеляційної чи касаційної інстанції до закінчення відповідно апеляційного чи касаційного розгляду. Позивач має право до початку судового розгляду справи по суті змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви. 2. Крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково, подати заперечення проти адміністративного позову. 3. Сторони можуть досягнути примирення на будь-якій стадії адміністративного процесу, що є підставою для закриття провадження в адміністративній справі. 4. Суд не приймає відмови позивача від адміністративного позову, визнання адміністративного позову відповідачем і не визнає умов примирення сторін, якщо ці дії суперечать закону або порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси