Єдиний унікальний номер № 728/2273/14
Номер провадження 2-а/728/63/14
03 листопада 2014 року о 08 год. 39 хв.
Бахмацький районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді - Приліпка В.М.
при секретарі - Петренко О.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бахмачі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Бахмацькому районі Чернігівської області про визнання незаконними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання його до вчинення певних дій,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Бахмацькому районі, в якому просить визнати незаконними дії суб'єкта владних повноважень управління Пенсійного фонду України в Бахмацькому районі щодо відмови у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році та зобов'язати призначити таку пенсію.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-ї категорії, тому має право користуватися пільгами ліквідатора, а також має право на зниження пенсійного віку на 10 років. Однак відповідач відмовив йому у призначенні такої пенсії, мотивуючи відсутністю додаткових документів про населені пункти та об'єкти, де ним проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та періоди роботи на зазначених об'єктах, які підтвердили б його право на пільгову пенсію. Ним було надано відповідачеві пакет необхідних документів, в тому числі і архівну довідку галузевого Державного архіву Міністерства оборони України від 09.07.2013 року за № 24629, яка посвідчує факт участі його в ліквідації аварії на ЧАЕС в період з 23.07.1986 року по 04.09.1986 року із зазначенням дози радіаційного опромінення. Вважає такі дії відповідача неправомірними та просить суд визнати дії УПФУ в Бахмацькому районі незаконними та зобов'язати останнього призначити пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 повністю підтримав позовні вимоги, виклавши обставини, зазначені у позовній заяві.
Представник позивача - адвокат Мироненко С.В. в судовому засіданні повністю підтримав позовні вимоги і просить суд задовольнити їх із зазначених у позові підстав.
Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в Бахмацькому районі Домишлинець О.О. позовних вимог не визнала і просить суд відмовити в їх задоволенні, оскільки УПФУ в Бахмацькому районі правомірно відмовило ОСОБА_1 в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років, так як останнім не було подано всіх підтверджуючих документів перебування у зоні відчуження для призначення такої пенсії.
Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 пояснили, що разом з ОСОБА_1 вони були призвані до військкомату для направлення до Чорнобильської зони для ліквідації аварії на ЧАЕС. Вони разом проходили службу в зоні відчуження. Їм особисто призначена пенсія зі зниженням пенсійного віку на 10 років, як учасникам ліквідації на ЧАЕС.
Вислухавши сторони, їх представників, свідків, вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування».
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для встановлення пільг і компенсацій призначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження:
- з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів;
- з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів;
- у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи;
- евакуйовані у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували в стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття);
- особи, які постійно проживали в зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення - категорія 2.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Бахмацькому районному управлінні соціального захисту населення, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році серії НОМЕР_1 .
Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1 в період з 23.07.1986 року по 04.09.1986 року у складі військової частини НОМЕР_2 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується довідкою Бахмацького райвійськкомату № 55 від 27.08.2013 року, довідкою військової частини НОМЕР_2 від 05.09.1986 року № 102 та випискою з військового квитка серії НОМЕР_3 від 22.10.1992 року.
Зі змісту архівної довідки, виданої галузевим Державним архівом Міністерства оборони України № 24629 від 09.07.2013 року, вбачається, що згідно „Переліку військових частин, установ, підприємств і організацій, особовий склад яких приймав участь в роботах по ліквідації наслідків катастрофи на ЧАЕС в зоні відчуження”, затвердженого Директивою начальника ГШ ЗС України - 63 від 14.04.1993 року, документи в/ч НОМЕР_2 знищені. На підставі журналу обліку доз радіаційного опромінення в/ч НОМЕР_2 вдалося встановити, що ОСОБА_1 почав отримувати дозу опромінення 23.07.1986 року, закінчення опромінення - 04.09.1986 року, станом на 04.09.1986 року доза опромінення склала 2 (два), 425 одиниця вимірювання не вказана.
Факт перебування ОСОБА_1 на роботах, що дають право на пільгову пенсію, підтверджується також показаннями допитаних в судовому засіданні свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . При цьому зазначені свідки є пенсіонерами і їм призначена пенсія на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку на 10 років, як ліквідаторам наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що в судовому засіданні з достовірністю доведено факт перебування позивача з 23.07.1986 року по 04.09.1986 року в зоні відчуження на ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а тому він має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Крім того, відповідно до правової позиції Вищого адміністративного суду України, викладеної в довідці за результатами вивчення та узагальнення судової практики перегляду Вищим адміністративним судом України в касаційному порядку судових рішень у справах про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; про пільгове оподаткування суб'єктів господарювання, що діють на територіях, які зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Відмовляючи у призначенні пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідачем не наведено жодного нормативно-правового акту, який зобов'язував би при зверненні за призначенням пенсії зі зниженням пенсійного віку надавати первинні документи, що підтверджують періоди перебування в зоні відчуження. Вимагаючи надання зазначених документів, відповідач, фактично, створює умови для перевірки обставин, які вже встановлені при вирішенні питання щодо надання позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Своїми діями відповідач допустив звуження змісту та обсягу прав та свобод позивача, передбачених статтею 22 Конституції України, в якій зазначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, ОСОБА_1 просить визнати дії відповідача незаконними та зобов'язати його призначити пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років.
Враховуючи, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, слід зобов'язати відповідача призначити позивачеві вищезазначену пенсію, починаючи з 22 серпня 2014 року, оскільки саме цього дня позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії.
Керуючись ст. 22 Конституції України, ст.ст. 11 ч. 2, 71, 159-163 КАС України, п. 2 ч. 1 ст. 14, ст. 15, ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати незаконними дії управління Пенсійного фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році 2 категорії.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році 2 категорії з 22 серпня 2014 року.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бахмацький районний суд Чернігівської області.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя В.М. Приліпко