Справа №2-а-4937/10
Провадження №2-а/592/393/14
29 жовтня 2014 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Сум в складі: головуючого судді Корольової Г.Ю., при секретарі Кириченко В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми про зобов'язання нарахувати щомісячну державну соціальну допомогу як дитині війни, -
Позивачка свої вимоги обґрунтовує тим, що належить до соціальної категорії «Дитина війни» і відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 01.01.2006 року має право на отримання соціальної допомоги в розмірі 30% від мінімального розміру пенсії за віком. Законами України «Про Державний бюджет на 2007 рік» та «Про Державний бюджет на 2008 рік» дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» була зупинена. Однак рішенням Конституційного Суду України № б-рп/2007 від 09 липня 2007 року окремі положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», якими була зупинена дія положень Закону України «Про соціальний захист дітей війни», на підставі яких, повинна бути нарахована соціальна допомога, визнані такими, що не відповідають Конституції України та є неконституційними. Проте, відповідач не здійснив нарахування та виплату зазначеного підвищення до пенсії в розмірі, передбаченому Законом України «Про соціальний захист дітей війни». Позивач просить зобов'язати відповідача нарахувати на його користь недоплачену їй як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу за період з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року в сумі 1305 грн. 60 коп. та проводити в подальшому виплату державної соціальної допомоги.
Від відповідача надійшли заперечення на позов, в яких він просить суд у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що Законом України «Про соціальний захист дітей війни» передбачене фінансування виплат із Державного бюджету України, який затверджує Верховна Рада України, а не з бюджету Пенсійного фонду України, який затверджує Кабінет Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», затверджені розміри надбавок дітям війни: 01.10.2008 р. по 31.12.2009 р. - 49,80 грн. по теперішній час. Також, відповідач наполягає на відмові в задоволенні позову через пропущення позивачем строку звернення до суду з адміністративним позовом, визначеного ст. 99 КАС України.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вимоги підтримала і просить позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з»явився, будучи повідомленим належним чином про час і місце розгляду справи.
Суд, вислухавши пояснення позивачки, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов необхідно залишити без розгляду, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач має статус «Дитини війни» відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (а. с. 6).
Відповідно до ст. 6, ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Законом України «Про Державний бюджет на 2009 рік» дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей» не зупинено. Відповідно до ч.2 ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет на 2009 рік» розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом, та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України .
Відповідним Законом, який встановлює доплату до пенсії дітям війни, як зазначалося вище, є Закон України “Про соціальний захист дітей війни”. Таким чином, територіальні органи Пенсійного фонду України у 2009 році повинні діяти у відповідності з приписами діючої норми ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.
В 2010 році є чинною ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у редакції від 18.11.2004 року.
Отже, Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми в 2010 році зобов'язано нараховувати та здійснювати позивачу доплату до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Відповідне до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Таким чином, доводи відповідача, в частині неврегульованості на законодавчому рівні порядку здійснення доплат особам, які мають статус дітей війни не може бути підставою для їх не здійснення або відмови з задоволенні позову.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» рішення про призначення та перерахунок пенсії приймається районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Тому, обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» покладено на управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми, за місцем проживання позивача.
Крім того, суд зважає безпідставним посилання відповідача на відсутність коштів щодо забезпечення виплат зазначеної доплати до пенсії.
Ст. 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються. Таким чином, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити реалізацію громадянами своїх конституційних прав.
З огляду на встановлені факти та положення законів суд вважає, що права позивача порушені щодо не здійснення перерахунку пенсії та її виплаті позивачу з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за 2009 рік з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року.
Разом з цим, ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом 09.03.2010 року, а заявлені вимоги стосуються періоду 2009 року, при цьому не зазначивши поважність пропуску строку звернення до суду, визначеного ст. 99 КАС України. Будучи присутньою в судовому засіданні, ОСОБА_1 також не повідомила суд, з яких причин вона не дотрималася строку подачі позову до суду, не просила суд його поновити з поважних причин.
Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Керуючись ст. ст. 7-9, 11, 69-71, 99, 100, 155 КАС України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми про зобов'язання та нарахування недоплаченої як дитині війни щомісячної державної соціальної допомоги за 2009 рік - залишити без розгляду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Г.Ю. Корольова