Ухвала від 30.10.2014 по справі 809/606/14

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2014 року Справа № 4203/14

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Макарика В.Я.

суддів - Шинкар Т.І. Большакової О.О.

за участю секретаря судового засідання - Омеляновської Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Тисменицької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.03.2014р. у справі № 809/606/14 за позовом Дочірнього підприємства "Ямниця" Відкритого акціонерного товариства "Івано-Франківськцемент" до Тисменицької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державна податкова інспекція у Галицькому районі ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

17 лютого 2014 року Дочірнє підприємство "Ямниця" Відкритого акціонерного товариства "Івано-Франківськцемент" звернулося до суду з позовом до Тисменицької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області у якому просило визнати протиправними дії Тисменицької об'єднаної ДПІ ГУ Міндоходів в Івано - Франківській області з приводу надання відмови № 372/10/09-13-15 від 13.02.2014 р. в наданні ДП «Ямниця» ВАТ «Івано-Франківськцемент» довідки про підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2014 рік. Зобов'язати Тисменицьку об'єднану ДПІ ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області надати ДП «Ямниця» ВАТ «Івано-Франківськцемент» довідку про підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2014 рік. Стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 146,16 грн.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.03.2014 позов задоволено частково. Зобов'язано Тисменицьку об'єднану державну податкову інспекцію ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код 38686216) видати Дочірньому підприємству "Ямниця" Відкритого акціонерного товариства "Івано-Франківськцемент" (ідентифікаційний код 20539936) довідку про підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2014 рік.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь Дочірнього підприємства "Ямниця" Відкритого акціонерного товариства "Івано-Франківськцемент" (ідентифікаційний код 20539936) частину судового збору, сплаченого згідно з квитанцією №32-2636 від 14 лютого 2014 року в розмірі 73 (сімдесят три) гривні 08 коп.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції Тисменицька об'єднана державна податкова інспекція ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області оскаржила її в апеляційному порядку та просить постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.03.2014 року скасувати та винести нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання видати ДП «Ямниця» ВАТ «Івано-Франківськцемент» довідку про підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2014 рік .

Апелянт свої вимоги мотивує тим, що постанова Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.03.2014р. прийнята з порушенням норм процесуального права в частині зобов'язання видати довідку позивачеві про підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2014 рік внаслідок неповного з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, що призвело до неправильного вирішення справи та у відповідності до вимог статті 202 КАС України є підставою для скасування рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку (в частині зобов'язання видати ДП «Ямниця»ВАТ» Івано-Франківськцемен» довідку про підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2014 рік та прийняття нового рішення, оскільки:

Відповідно до пункту 301.1. статті 301 Податкового кодексу України (прим, далі - ПКУ) - платниками податку з урахуванням обмежень, встановлених пунктом 301.6 цієї статті, можуть бути сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий(звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків. А відповідно до підпункту 301.6.3., пункту 301.6. ст. 301 не може бути зареєстрований як платник фіксованого сільськогосподарського податку суб'єкт господарювання, який станом на 1 січня базового(звітного) року має податковий борг, за винятком безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили(форс-мажорних обставин). Як вбачається із матеріалів справи станом на 01.01.2014 року , згідно із даними ДПІ в Галицькому обліковувся податковий борг в розмірі 139,56 грн. за позивачем.

п. 306.1.,306.2. ст. 306 ПКУ передбачено, що сільськогосподарські товаровиробники самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік. Сплата податку проводиться щомісячно протягом ЗО календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового(звітного) місяця.

Згідно п.308.1. ст. 308 ПКУ зазначено, що сільськогосподарські товаровиробники для набуття і підтвердження статусу платника податку щороку, до 20 лютого, подають станом на 1 січня поточного року:

- загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї плоші земельних ділянок, з яких справляється податок контролюючому органу за своїм місцезнаходженням(місцем перебування на податковому обліку); звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки;

- розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням або за місцем розташування земельних ділянок;

- відомості(довідці) про наявність земельних ділянок контролюючим органам за своїм місцезнаходженням або за місцем розташування земельних ділянок.

У відомості (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються відомості про кожний документ, що встановлює право власності або користування земельними ділянками у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).

Представники Дочірнього підприємства "Ямниця" Відкритого акціонерного товариства "Івано-Франківськцемент" та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державна податкова інспекція у Галицькому районі ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області в судове засідання на виклик суду не з'явилися, що не перешкоджає розгляду справи у його відсутності згідно із ч.4 ст. 196 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апелянта у їх сукупності, апеляційний суд приходить до переконання, що подана апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких мотивів.

Судом першої інстанції було встановлено, що ДП «Ямниця» є сільськогосподарським товаровиробником і платником фіксованого сільськогосподарського податку з 1999 року та згідно з довідкою від 22.02.2013 року №540/10/150 Тисменицької міжрайонної державної податкової інспекції Івано-Франківської області ДПС було таким платником й у 2013 році.

Відповідно до пункту 308.1 статті 308 Податкового кодексу України (надалі також - ПК України) сільськогосподарські товаровиробники для набуття і підтвердження статусу платника податку щороку, до 20 лютого, подають станом на 1 січня поточного року:

загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);

звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки;

розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику;

відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.

Позивач 11.02.2014 року звернувся до відповідача із відповідними документами для підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку.

13.02.2014 року за №372/10/09-13-15 Тисменицькою ОДПІ ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області листом надано відмову у підтвердженні статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2014 рік з тих підстав, що згідно з інформацією від 10.02.2014 року №17/7/09-03-25/22 ДПІ у Галицькому районі ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області станом на 01.01.2014 року за позивачем обліковувався податковий борг з орендної плати за землю по Межигорецькій сільській раді в сумі 139,56 грн.

Також судом першої інстанції було встановлено причини фактичної наявності боргу у позивача в розмірі 139,56 грн.

ДП „Ямниця" 02.04.2013 року самостійно подало до ДПІ у Галицькому районі податкову декларацію з плати за землю (далі - декларація) та додаток №1 „Відомості про наявні земельні ділянки" від 29.03.2013р., за податковий період з березня по грудень 2013 року.

В поданій декларації зазначено площу земельної ділянки (рілля) - 32,4960 га., нормативно грошову оцінку земельної ділянки - 13861,48 грн. за 1 га., без зазначення розміру ставки від нормативно грошової оцінки, визначено річну суму орендної плати в розмірі 11951,25 грн., в тому числі за березень -127,14 грн. (відповідна кількість днів користування земельною ділянкою), а з квітня по грудень 2013 року щомісячною розбивкою згідно якої плата становить -1313,79 грн.

Судом першої інстанції було встановлено та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що оплата орендної плати проводилася на підставі договору оренди земельної ділянки від 29.03.2013 року, укладеного із Межигорецькою сільською радою, в якому ставка орендної плати від нормативної грошової оцінки земельної ділянки визначена в розмірі 3,3%. Затверджена ставка орендної плати в розмірі 3,3% додатково підтверджується листом Межигорецької сільської ради Галицького району від 12.03.2014 року №28/02.2-11.

Внаслідок допущеної помилки при визначенні ставки орендної плати за земельну ділянку при складанні декларації від 29.03.2013 року у позивача з 30.05.2013 року виникла заборгованість в розмірі 133,77 грн., яка станом на 31.12.2013 року становила 139,56 грн., що прослідковується в даних облікової картки позивача як платника орендної плати за землю.

Щодо наявності заборгованості в розмірі 139,56 грн. позивач дізнався 28.01.2014 року, у зв'язку із чим заборгованість сплатив та 30.01.2014 року звернувся до ДПІ у Галицькому районі з листом про зняття з нарахувань суми завищеної орендної плати, допущеної внаслідок помилкового декларування ставки податку. Цього ж дня, позивачем подано уточнюючу податкову декларацію з плати за землю за 2013 рік за вхідним №1400001667 від 30.01.2014р.

Відповідно до вимог пункту 306.1. статті 306 Податкового кодексу України сільськогосподарські товаровиробники самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

Згідно з підпунктом 308.6.2. пункту 308.6 статті 306 ПК України реєстрація сільськогосподарського товаровиробника платником податку скасовується за рішенням контролюючого органу у разі встановлення за результатами документальної перевірки недотримання платником податку положень статті 301 цієї глави. При цьому такий платник податку зобов'язаний перейти до сплати податків за загальною системою оподаткування починаючи з наступного місяця після місяця, у якому було встановлено таке порушення.

Відповідно до підпункту 301.6.3. пункту 301.6. статті 301 ПК України не може бути зареєстрований як платник податку суб'єкт господарювання, який станом на 1 січня базового (звітного) року має податковий борг, за винятком безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Станом на 01.01.2014 року згідно з даними ДПІ у Галицькому районі податковий борг в розмірі 139,56 грн. за позивачем обліковувався, у Тисменицької О ДПІ були всі правові підстави для відмови у підтвердженні статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2014 рік, а сам факт не проведення відповідачем, з цього приводу, документальної перевірки є формальною обставиною, яка не є предметом оскарження, а відтак не може слугувати підставою для визнання протиправними дій відповідача щодо надання відмови у підтвердженні статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку, а тому в задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.

Щодо решти позовних вимог, суд першої інстанції було встановлено обставини, а саме що причиною виникнення заборгованості стала допущена помилка, при відображенні ставки орендної плати, яка шляхом подання уточненої декларації позивачем виправлена, а борг, що обліковувався станом на 28.01.2014 року позивачем самостійно сплачений, що в сукупності, станом на 31.01.2014 року, призвело до переплати в розмірі 942,49 грн., таким чином позивачем нівельовані підстави, які на момент звернення до відповідача, слугували єдиною перешкодою для підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2014 рік. А сам борг, в розмірі 139,56 грн. фактично не існував, і в силу вищенаведених обставин, станом на 01.01.2014 року був відображений тільки в картці особового рахунку позивача.

В зв'язку з вищевикладеним, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний спір, на підставі правильно встановлених обставин справи та визначених їм правовідносин, прийшов до обґрунтованих і законних висновків. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції і не свідчать про порушення судом норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи і відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції.

Керуючись ст. ст. 160, 195, ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206, 254 КАС України, Львівський апеляційний адміністративний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Тисменицької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.03.2014р. у справі № 809/606/14 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя: В.Я. Макарик

Судді: Т.І. Шинкар

О.О. Большакова

Повний текст ухвали складений 31 жовтня 2014 року.