копія
Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
16 жовтня 2014 року Справа № П/811/2833/14
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дегтярьової С.В. розглянувши адміністративну справу
за позовом: Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області
до відповідача: Комунального підприємства «Лісове»
про зобов'язання вчинити певні дії,
за участю:
секретаря судового засідання - Черної О.Ю.,
представників:
позивача - не з'явився,
відповідача - не з'явився,
Державна фінансова інспекція в Кіровоградської області звернулась з позовом до Комунального підприємства «Лісове» про зобов'язання відповідача виконати п.2, 3, 4, 7, 8 листа-вимоги від 27.08.2013 року №01-14/419 та усунути фінансові порушення на загальну суму 122 731,67 грн., виявлені під час проведення ревізії та відображені в акті ревізії від 19.08.2013 року №01-19/50.
В обґрунтування позовних вимог позивач стверджує, що вимога винесена правомірно, на підставі обставин, встановлених в ході ревізії, а її вимоги не виконуються.
Відповідачем до суду подано заперечення на позовну заяву відповідно до змісту якого, позов ним не визнається у повному обсязі з огляду на те, що після отримання акту ревізії від 19.08.2013 року №01-19/50 та листа вимоги №01-14/419 від 27.08.2013 року КП «Лісове» проведена робота по усуненню зауважень та докази проведення такої роботи надано позивачу, а тому відповідачем було зроблено все від нього залежне на виконання листа-вимоги.
В судове засідання представник позивача не з'явився, подав клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження (а.с.198).
В судове засідання представник відповідача не з'явився, про дату час та місце повідомлявся належним чином, про що свідчить супровідний лист та повістка про виклик (а.с.194, 196).
У відповідності до ч.1 ст.41 КАСУ фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
Олександрівською об'єднаною державною фінансовою інспекцією, відповідно до п.2.3.4.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області на ІІ квартал 2013 року, в період з 27.06.2013 р. по 16.08.2013 р. проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства «Лісове» за період з 01.10.2010 року по 31.05.2013 року, за результатами якої складено акт №01-10/50 від 19.08.2013 р. (а.с.6-14).
Згідно з ч.1, 2 ст.2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 року №2939-XII (далі - Закон №2939-XII) головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи. Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону №2939-XII, інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Відповідно до п. 46 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 р. №550, якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, контролюючим органом у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.
27 серпня 2013 року Олександрівською об'єднаною державною фінансовою інспекцією винесено вимогу №01-14/419 про усунення порушень (а.с.15-21).
В ході розгляду справи з'ясувалось, що, зокрема, ревізією калькуляції тарифів на утримання будинків та споруд встановлено, що в калькуляцію включено вартість електроенергії внутрішньо-будинкового освітлення площадок та під'їздів житлових будинків з розрахунку 0,1815 за 1 кВт. Відповідно до рахунків на оплату електроенергії КЕВ м.Кіровоград вартість 1 кВт протягом періоду з 01.01.2010 по 31.05.2013 року збільшувалась у відповідності до постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики. При цьому встановлено, що в порушення ч.5, ч.8, ч.10 ст.31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 24.06.2004 року №1875-IV Лісівською селищною радою не прийнято рішення щодо відшкодування з селищного бюджету різниці між встановленим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг або рішення, щодо збільшення тарифів для покриття витрат, що призвело до збитків комунальному підприємству на загальну суму 25 317,63 грн.
В зв'язку з цим, зобов'язано КП "Лісове" повторно направити на розгляд Лісівської селищної ради розрахунки щодо забезпечення покриття за рахунок коштів Лісівського селищного бюджету різниці в тарифах між встановленим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг за 2011-2013 роки, в іншому випадку, з метою забезпечення покриття витрат, здійснити претензійно-позовну роботу відповідно до ч.9 ст.31 ЗУ «житлово-комунальні послуги від 24.06.2004 р. №1875-ІV (пункт 2 листа-вимоги).
Судом встановлено, що 12.09.2013 року Комунальним Підприємством "Лісове" направлено на розгляд Лісівської селищної ради розрахунки щодо забезпечення покриття за рахунок коштів Лісівського селищного бюджету різниці в тарифах між встановленим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг за 2011-2013 роки (а.с.54-56).
Рішенням Лісівської селищної ради № 120 від 12.02.2014 року затверджено дотацію КП "Лісове" на погашення різниці в тарифах в сумі 15 000,00 грн. (а.с.58-50).
15 липня 2014 року Комунальним Підприємством "Лісове" направлено Лісівській селищній раді листа з проханням винести на розгляд чергової сесії питання відшкодування різниці в тарифах між встановленим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг за 2011-2013 роки в залишковій сумі 10 317,63 грн. (а.с.60).
Також ревізією встановлено, що комунальним підприємством фактично надавались послуги з транспортування води Біляєвському психоневрологічному інтернату безоплатно, витрати по транспортуванню здійснювались за власний рахунок. При цьому комунальним підприємством внаслідок неукладення договору на постачання (транспортування) води недоотримано доходів загальну суму 16224,00 грн., що є порушенням ч.1 ст.19, ч.2, ч.3 ст.21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 №1875-ІV, п.10 Положення (Стандарту) бухгалтерського обліку №15 «Доходи», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 листопада 1999 року № 290. В зв'язку з цим, КП "Лісове" зобов'язано відобразити в обліку дебіторську заборгованість по Біляївському психоневрологічному інтернату в сумі 16 224,00 грн. та провести претензійну позовну роботу із Біляївським психоневрологічним інтернатом, щодо відшкодування збитків комунальному підприємству. В іншому випадку стягнути з осіб, винних у недоотриманні доходів.
Судом встановлено, що 20 вересня 2013 року Комунальним Підприємством "Лісове" направлено на адресу Біляєвського психоневрологічного інтернату претензію з вимогою сплатити 16 224,00 грн. (а.с.61-63). Більш того 30.12.2012 року Комунальним Підприємством "Лісове" направлено для підписання Біляєвському психоневрологічному інтернату договір на транспортування води (а.с.64-65).
Після відсутності реагування, Комунальне Підприємство "Лісове" з метою вирішення даного питання звернулося до Департаменту соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації (а.с.66-67).
12 березня 2014 року Комунальним Підприємством "Лісове" направлено Біляєвському психоневрологічному інтернату попередження про припинення водопостачання (а.с.68-69).
Додатково в зв'язку з ситуацією що склалася, відповідач звертався за сприянням у вирішення даного питання також і до селищного голови Лісівської селищної ради (а.с.70).
Окрім цього, ревізією встановлено, що внаслідок не укладення договорів на постачання (транспортування) води до приміщень дитячого саду та приміщень автоматизованої телефонної станції військової частини А-0981 комунальним підприємством недоотримано доходів на загальну суму 1066,22 грн., що є порушенням ч.1 ст.19, ч.2, ч.3 ст.21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 №1875-ІV, п.10 Положення (Стандарту) бухгалтерського обліку №15 «Доходи», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 листопада 1999 року № 290. В зв'язку з цим, відповідача зобов'язано відобразити в обліку дебіторську заборгованість по військовій частині НОМЕР_1 в сумі 1 066,22 грн. та провести претензійну позовну роботу із військовою частиною НОМЕР_1 , щодо відшкодування збитків комунальному підприємству. В іншому випадку стягнути з осіб, винних у недоотриманні доходів.
Судом встановлено, що 24 вересня 2013 року Комунальним Підприємством "Лісове" направлено претензію на суму 1066,22 грн. командиру військової частини НОМЕР_1 та 04 березня 2014 року начальнику КЕВ м.Кіровоград (а.с.71, 72).
Також ревізією прямих витрат встановлено, що комунальним підприємством в порушення п.12, пп.15.6. п.15 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318, п.5 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 11 «Зобов'язання», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.01.2000 №20 до складу прямих витрат та до кредиторської заборгованості перед КЕВ м. Кіровоград віднесено вартість спожитої електроенергії дитячим садком військової частини НОМЕР_1 КЕВ М.Кіровоград на загальну суму 40559,43 грн.
Додатково ревізією встановлено, що в порушення ч.1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» №996-ХІІ від 16.07.1999, п.12, пп.15.6 п.15. Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318, п.5 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 11 «Зобов'язання», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.01.2000 №20 в бухгалтерському обліку взято до оплати, віднесено вартість втрат електроенергії на розрахунки з КЕВ м. Кіровоград та до складу прямих витрат 103022 кВт на суму 39564,39 грн.
В зв'язку з цим, відповідача зобов'язано зменшити в обліку кредиторську заборгованість в сумі 40 559,43 грн. перед КЕВ м.Кіровоград, шляхом підписання акта звірки, в іншому випадку провести претензійно-позовну роботу, щодо зменшення кредиторської заборгованості, а також зменшити в обліку кредиторську заборгованість перед КЕВ м. Кіровоград на суму 39 564,39 грн., шляхом підписання акта звірки, в іншому випадку провести претензійно-позовну роботу, щодо зменшення кредиторської заборгованості або стягнути з осіб, винних у зайвих витратах (а.с.15-21).
Судом встановлено, що Комунальним Підприємством "Лісове" підписано акт звірки із невизнанням заборгованості в сумі 40 559,43 грн. та сумі 39 564,39 грн. перед КЕВ м.Кіровоград, як того вимагала Олександрівська об'єднана фінансова інспекція (а.с.76-77).
Окрім цього, Господарським судом Кіровоградської області розглянуто справу про стягнення з Комунального Підприємства "Лісове" 347 420,44 грн. заборгованості з відшкодування вартості послуг постачання електричної енергії, де досліджувалось питання заборгованості в сумі 40 559,43 грн. та в сумі 39 564,39 грн. перед КЕВ м.Кіровоград (а.с.78, 102).
Таким чином, Комунальним Підприємством "Лісове" здійснювалися усі необхідні дії, визначені п.2, 3, 4, 7, 8 листа-вимоги, а тому позовні вимоги про зобов'язання виконати дані пункти листа-вимоги №01-14/419 від 27.08.2013 року є безпідставними, а посилання на ухилення від їх виконання є необґрунтованим.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволені адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня отримання копії постанови у повному обсязі, апеляційної скарги.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду С.В. Дегтярьова