Постанова від 22.10.2014 по справі 821/2266/14

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/2266/14

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Войтович І.І.,

при секретарі - Сердюк О.О.,

прокурора - Марченко Г.С.,

представника позивача - Квакуша А.С.,

представника відповідача - Позняков С.І.,

представники третіх осіб - не з'явилися,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Прокурора м. Нова Каховка Херсонської області в інтересах держави в особі Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області

до Новокаховської міської ради Херсонської області,

треті особи - Комунальне підприємство "Міський кінотеатр "Юність", Комунальне підприємство "Новокаховський міський ринок"

про скасування рішення,

встановив:

До Херсонського окружного адміністративного суду звернувся Прокурор м. Нова Каховка в інтересах держави в особі Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області з адміністративним позовом до Новокаховської міської ради Херсонської області, треті особи - Комунальне підприємство "Міський кінотеатр "Юність", Комунальне підприємство "Новокаховський міський ринок", в якому просить визнати незаконним та нечинним з моменту прийняття п.1, п.п.1.1, п.п.1.2 рішення Новокаховської міської ради Херсонської області від 30.12.2013 року №1417 "Про встановлення пільг щодо плати за землю на території міста Нова Каховка в 2014 році" та абз.1 п.2 цього ж рішення, а саме: "Землекористувачам оформити відповідні уточнення щодо нарахування плати за землю в органах державної податкової інспекції, згідно з пунктами даного рішення та вимогам ст.284.2 Податкового кодексу України".

21 жовтня 2014 року в судовому засіданні прокурор подав заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої просить визнати незаконним та скасувати рішення Новокаховської міської ради Херсонської області від 30.12.2013 року №1417 "Про встановлення пільг щодо плати за землю на території міста Нова Каховка в 2014 р.".

Прокурор в судовому засіданні позовні вимог підтримав та зазначив, що за результатами вивчення рішень виконавчого комітету Новокаховської міської ради, прокуратурою м. Нова Каховка було встановлено, що рішення №1417 «Про встановлення пільг щодо плати за землю на території м. Нова Каховка в 2014 році» прийнято з порушенням вимог чинного законодавства. Просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав викладених в письмових запереченнях на адміністративний позов та зазначив, що рішення Новокаховської міської ради №1417 «Про встановлення пільг щодо плати за землю на території м. Нова Каховка в 2014 році» прийнято на підставі, в порядок і спосіб, передбачені законами України та Конституції України. Просив відмовити в задоволенні позову повному обсязі.

Представники третіх осіб в судове засідання не з'явилися, про дату час і місце судового засідання повідомлені належним чином, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень. Подали заяви про розгляд справи в порядку письмового провадження без їх участі, проти задоволення позову заперечили.

Заслухавши пояснення прокурора, представника позивача та представника відповідача, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд встановив наступне.

30 грудня 2013 року Новокаховською міською радою Херсонської області на 54 сесії 6 скликання прийнято рішення №1417 «Про встановлення пільг щодо сплати за землю на території міста Нова Каховка в 2014 році».

Відповідно до п.1 даного рішення встановлено пільги щодо плати за землю в 2014 році землекористувачам, у яких земля знаходиться в постійному користуванні, шляхом зменшення суми нарахованого на 2014 рік земельного податку:

п.п.1 п.1 Комунальному підприємству «Міський кінотеатр «Юність» щодо земельної ділянки площею 0,7121 га по вул.. Першотравнева, 25, для розміщення та обслуговування кінотеатру «Юність», що знаходиться в постійному користуванні відповідно до державного акту на право постійного користування земельною ділянкою №3АА002384 - 030973200037 від 04.12.2009 року, в розмірі 75% при умові здійснення заходів направлених на покращення роботи підприємства та перегляду діючих договорів оренди приміщення.

п.п.1.2 п.1 Комунальному підприємству "Новокаховський міський критий ринок" (Назву змінено на - "Новокаховський міський ринок") щодо земельної ділянки площею 2,1028 га по вул. Ентузіастів, 2-а, для розміщення та обслуговування об'єктів торгівлі, яка знаходиться в постійному користуванні відповідно до державного акту на право постійного користування на земельну ділянку №3АА002384 - 0309773200002 від 17.01.2007 року, в розмірі 50%.

п.2 Землекористувачам оформити відповідні уточнення щодо нарахування плати за землю в органах державної податкової інспекції, згідно з пунктами даного рішення та вимогам статті 284.2 Податкового кодексу України.

Вважаючи вищенаведене рішення відповідача незаконним, прокурор м. Нова Каховка Херсонської області в інтересах держави в особі Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України (далі -ЗК України) використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до Закону.

В Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори (ст. 8 Податкового кодексу України).

До загальнодержавних податків належить серед інших плата за землю (п.п.9.1.10 п.8.1 ст. 9 ПК України).

Зарахування загальнодержавних податків та зборів до державного і місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.

Плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (п.п.14.1.147 п.14.1 ст.14 ПК України).

Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (п.286.1 ст. 286 ПК України).

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п.288.1 ст. 288 ПКУ). Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Відповідно до п.7.2. ст. 7 ПК України під час встановлення податку можуть передбачатися податкові пільги та порядок їх застосування.

Верховна Рада України встановлює на території України загальнодержавні податки та збори і визначає положення, визначені в п.7.121 7.2 ст. 7 цього Кодексу, щодо загальнодержавних податків та зборів.

Пунктом 284.1 ст. 284 Податкового кодексу України встановлено, що Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, міські, селищні та сільські ради можуть встановлювати пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території: часткове звільнення на певний строк, зменшення суми земельного податку лише за рахунок коштів, що зараховуються до відповідних місцевих бюджетів.

Відповідно до п.4 ч.1 ст. 69 Бюджетного кодексу України, до доходів загального фонду місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належить плата за землю, що зараховується до бюджетів місцевого самоврядування.

Міжбюджетний трансфер - кошти, які безоплатно і безповоротно передаються з одного бюджету до іншого.

Зарахування загальнодержавних податків та зборів до державного і місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України (п.9.3 ст. 9 ПК України).

Отже, пільги платникам податків можуть встановлюватися Верховною Радою України у законах з питань оподаткування та Верховною Радою автономної Республіки Крим і відповідними радами - в частині сум податків, які надходять до їх бюджетів.

Статтею 103 Бюджетного Кодексу України передбачено, що надання державою податкових пільг, які зменшують доходи місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, має супроводжуватися наданням додаткової дотації з державного бюджету місцевим бюджетам на компенсацію відповідних витрат доходів місцевих бюджетів.

Відповідно до положень ст. 69 Бюджетного Кодексу України, доходи загального фонду місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, спрямовуються на покриття витрат по реалізації повноважень органів місцевого самоврядування, визначених в Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні» як власні повноваження цих органів.

Як вже було відзначено вище, до доходів загального фонду місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, тобто спрямовуються на реалізацію власних повноважень органів місцевого самоврядування, належать місцеві податки і збори. Однак, до доходів цих місцевих бюджетів зараховується також встановлена законом частка загальнодержавних податків і зборів.

Тому, тільки якщо держава в особі Верховної Ради України вирішила встановити податкові пільги по цих загальнодержавних податках і зборах, частка яких відповідно до закону зараховується в дохідну частину загального фонду місцевих бюджетів, що не враховується при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, держава зобов'язана буде надати податкову дотацію із свого бюджету відповідним місцевим бюджетам на компенсацію відповідних втрат останніх.

Як вбачається із додатку №7 до Закону України «Про Державний Бюджет України на 2014 рік», додаткова дотація з Державного бюджету України місцевому бюджету міста Нова Каховка на компенсацію втрат доходів місцевих бюджетів внаслідок наданих державою податкових пільг зі сплати земельного податку не була надана.

Суд зазначає, що віднесення податку з плати за землю до джерел поповнення місцевого бюджету не породжує в його розпорядника права на встановлення пільг зі сплати такого податку, тому що такий податок є загальнодержавним. А отже, оскаржуване рішення суб'єкта владних повноважень з цього предмету відноситься до такого, що прийняте з перевищенням владних повноважень.

Крім того, суд звертає увагу на те, що зміни до будь- яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року (п.п.4.1.9 п.4.1 ст.4 ПК України). Це положення Кодексу спрямоване на реалізацію одного із основних принципів системи оподаткування держави - принципу стабільності, який полягає у забезпеченні незмінності податків і зборів, їх ставок, а також податкових пільг протягом бюджетного року.

Суд звертає увагу, на те що Рішення Новокаховської міської ради Херсонської області №1417 «Про встановлення пільг щодо плати за землю на території міста Нова Каховка в 2014 році» була прийнята 30.12.2013 р., тобто за один день до початку бюджетного періоду.

Статтями 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Суд вважає, що прокурором та позивачем доведена наявність підстав для визнання незаконним рішення Новокаховської міської ради Херсонської області від 30.12.2013 року №1417 «Про встановлення пільг щодо плати за землю на території міста Нова Каховка в 2014 році», так як судом встановлено, що суб'єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення були порушені норми матеріального права, так і процедура прийняття самого оскаржуваного рішення, а тому позовні вимоги прокурора та позивача слід задовольнити повністю.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішення Новокаховської міської ради Херсонської області від 30.12.2013 року №1417 "Про встановлення пільг щодо плати за землю на території міста Нова Каховка в 2014 р.".

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 27 жовтня 2014 р.

Суддя Войтович І.І.

кат. 8.1