29 жовтня 2014 р. Чернігів Справа № 750/9038/14
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Соломко І.І.,
за участю секретаря Федоренко Я.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові до Головного управління юстиції у Чернігівській області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_1 про визнання дій неправомірними та скасування постанови про накладення штрафу, -
23 жовтня 2014 року ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду прийнято до свого провадження справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові до Головного управління юстиції у Чернігівській області про визнання дій неправомірними та скасування постанови про накладення штрафу.
29 жовтня 2014 року надійшло клопотання від ОСОБА_1 про передачу справи за підсудністю згідно Пеленуму Вищого адміністративного суду України №10 від 12 вересня 2014 до Деснянського районного суд м. Чернігова.
Сторони в судове засідання не з'явились, про дату час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, через канцелярію суду надали клопотання про розгляд справи без їх участі.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що адміністративна справа № 750/9038/14 підлягає передачі за предметною підсудністю до Деснянського районного суду м. Чернігова, з огляду на наступне.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку із здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму, що визначено частиною 1 статті 17 КАС України.
У відповідності до пунктів 4, 5 частини 1 статті 18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг; адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1-4 частини першої цієї статті.
Згідно Пленуму Вищого адміністративного суду України № 10 від 12 вересня 2014 року місцевими загальними судами як адміністративними судами також предметно підсудні адміністративні справи з приводу оскарження постанов державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби про стягнення виконавчого збору, витрат на проведення виконавчих дій та накладення штрафу в ході виконання ними ухвалених цими судами рішень.
Як вбачається з адміністративного позову, його предметом є визнання протиправними дій старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернігівській області щодо винесення постанови про накладення штрафу та скасування постанови про накладення штрафу в ході виконання рішення Деснянського районного суду м. Чернігова.
Таким чином, адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові до Головного управління юстиції у Чернігівській області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_1 про визнання дій неправомірними та скасування постанови про накладення штрафу має розглядатися місцевим загальним судом як адміністративним.
Положення пункту 2 частини 1 статті 22 КАС України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду.
Згідно з частиною першою статті 21 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" місцевими загальними судами є районні, районні у містах, міські та міськрайонні суди.
Позивачем в адміністративному позові в якості свого місця знаходження зазначено адресу: пр. Перемоги, 139, м. Чернігів, 14013.
Отже, відповідно до правил предметної підсудності визначених пунктом 4 частини першої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України, судом першої інстанції у даній справі є Деснянський районний суд м. Чернігова
Такими чином, враховуючи пункт 5 частини 1 статті 18 КАС України, суд дійшов висновку, що даний адміністративний спір предметно підсудний Деснянському районному суду м. Чернігова, а тому є всі підстави для направлення вказаної справи, у відповідності до пункту 2 частини 1 статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України на розгляд до Деснянського районного суду м. Чернігова.
Керуючись статтями 2, 17, 18, 22, 165 КАС України, суд, -
Адміністративну справу 750/9038/14 за позовом Управління Пенсійного фонду України в м.Чернігові до Головного управління юстиції у Чернігівській області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_1 про визнання дій неправомірними та скасування постанови про накладення штрафу передати на розгляд до Деснянського районного суду м. Чернігова.
Ухвала набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 254 КАС України, та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені статтями 185-187 КАС України.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого здійснюється після закінчення строку на оскарження ухвали про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Суддя І.І. Соломко