Рішення від 02.10.2014 по справі 1515/577/12

Справа № 1515/577/12

2/504/86/14

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.10.2014смт. Комінтернівське

Комінтернівський районний суд Одеської області у складі:

Головуючого судді - Барвенка В.К.,

при секретарі -Мельниковій В.М., -

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду № 9, смт. Комінтернівське, цивільну справу за позовом заступника прокурора Одеської області М. Замфіров, діючого в інтересах держави в особі Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області до ОСОБА_1, Управління Держземагенства у Комінтернівському районі Одеської області, про визнання недійсним державного акту, повернення земельної ділянки до комунальної власності, стягнення судового збору,-

ВСТАНОВИВ:

Заступник прокурора Одеської області Кавун Д.Ю., діючи в інтересах держави в особі Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1, Управління Держземагенства у Комінтернівському районі Одеської області, яким просив суд визнати недійсним державний акт серії ЯД № 757796, виданий 28.12.2007 року Фонтанською сільською радою Комінтернівського району Одеської області, на право власності ОСОБА_1, на земельну ділянку загальною площею 0,099 га, розташованої в АДРЕСА_1;

зобов'язати ОСОБА_1 повернути до комунальної власності територіальної громади Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області земельну ділянку загальною площею 0,099 га, розташованої в АДРЕСА_1.

На обгрунтування свого позову прокурор зазначає, що в ході досудового слідства по кримінальній справі, порушеній стосовно ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 за ознаками злочинів, передбачених ч.3 ст. 28, ч.4 ст. 358, ч. 3 ст. 28, ч.2 ст. 366, ч.5 ст.191 КК України було встановлено, що ОСОБА_2, будучи сільським головою Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, використовуючи своє службове становище, всупереч інтересам служби та в інтересах третіх осіб, вніс завідомо неправдиві відомості до офіційних документів (витягу з рішення сесії Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області від 24.07.1998 року № 19, довідок та листів) щодо передачі у власність земельної ділянки, площею 0,099 га, в АДРЕСА_1, вартістю 225 000,00 грн., з цільовим призначенням «для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна земельна ділянка)».

На підставі таких документів, 28.12.2007 року ОСОБА_1 було видано державний акт на право власності на земельну ділянку.

Однак, як стверджує прокурор, на сесії Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області від 24.07.1998 року не приймалось рішення про надання ОСОБА_1 земельної ділянки у власність.

Оскільки земельна ділянка вибула з комунальної власності у приватну власність відповідача з порушення встановленого законом порядку, прокурор просив його вимоги задовольнити повністю.

В судовому засіданні прокурор прокуратури Комінтернівського району Одеської області позовні вимоги підтримав повністю.

Представник ОСОБА_1 повторно в судове засідання не з'явився, сповіщений про дату, час та місце його проведення, суд, виходячи з приписів ст. 169 ЦПК України, вважав можливим розглядати справу у відсутність представника відповідача.

Представник Управління держземагенства у Комінтернівському районі Одеської області з доводами позову погодився повністю.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку прокурора, представника Управління держземагенства, оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку про можливість задоволення позову з наступних підстав:

В силу положення ч. 1 ст. 1 Земельного Кодексу України (в редакції Закону № 561-ХІІ від 18.12.1990 року), земельні відносини в Україні регулюються цим Кодексом та іншими актами законодавства України і Республіки Крим, що видаються відповідно до нього.

В силу припису ст. 6 Земельного Кодексу України (в редакції Закону № 561-ХІІ від 18.12.1990 року), громадяни України мають право на одержання у власність земельних ділянок для: будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських будівель (присадибна ділянка).

В силу положення ст. 17 Земельного Кодексу України (в редакції Закону № 561-ХІІ від 18.12.1990 року), передача земельних ділянок у колективну та приватну власність провадиться Радами народних депутатів, на території яких розташовані земельні ділянки. Передача у власність земельної ділянки, що була раніше надана громадянину, провадиться сільськими, селищними, міськими Радами народних депутатів за місцем розташування цієї ділянки: для будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських будівель (присадибна ділянка), садівництва, дачного і гаражного будівництва у розмірах згідно із статтями 57 і 67 цього Кодексу.

Зазначені земельні ділянки передаються у власність на підставі заяви громадянина і матеріалів, що підтверджують її розмір (земельно - кадастрова документація, дані бюро технічної інвентаризації, правлінь товариств і кооперативів тощо). Ради народних депутатів розглядають у місячний строк зазначені заяви і матеріали та приймають відповідні рішення.

Отже, передумовою отримання у власність земельної ділянки, є відповідне рішення Ради народних депутатів.

Разом із тим, судом встановлено, що ОСОБА_2, обіймаючи посаду голови Фонтанської сільської ради, використовуючи службове становище всупереч інтересам служби та в інтересах третіх осіб, вніс завідомо неправдиві відомості до офіційних документів (витягу з рішення сесії Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області від 24.07.1998 року № 19, довідок та листів) щодо передачі у власність земельної ділянки, площею 0,099 га, в АДРЕСА_1, вартістю 225 000,00 грн., з цільовим призначенням «для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна земельна ділянка)».

На підставі рішення сесії Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області від 24.07.1998 року № 19, 28.12.2007 року ОСОБА_1 видано держаний акт на право власності на земельну ділянку, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1.

Вироком Малиновського районного суду м. Одеси від 14 квітня 2014 року, який набрав законної сили 29.04.2014 року, встановлена вина ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 у незаконному заволодінні спірною земельною ділянкою шляхом незаконного надання її ОСОБА_1

За вказаний злочин та інші злочинні дії вироком Малиновського районного суду міста Одеси від 14 квітня 2014 року (мовою оригіналу):

«ОСОБА_5 признан виновным в совершении преступлений, предусмотренных ст. 191 ч. 5, 15 ст. 191 ч. 5, 209 ч. 2, 366 ч. 2, 358 ч. 4, ст. 28 ч. 3 ст. 366 ч. 2, ст. 28 ч. 3 ст. 358 ч. 4 УК Украины, и назначено ему наказание:

- по ст. 191 ч. 5 УК Украины с применением ст. 69 УК Украины в виде пяти лет лишения свободы с лишеним права занимать руководящие должности в органах местного самоуправления сроком на два года и шесть месяцев без конфискации имущества;

- по ст. 15 ст. 191 ч. 5 УК Украины с применением ст. 69 УК Украины в виде четырех лет и шести месяцев лишения свободы с лишеним права занимать руководящие должности в органах местного самоуправления сроком на два года без конфискации имущества;

- по ст. 209 ч. 2 УК Украины с применением ст. 69 УК Украины в виде четырех лет лишения свободы с лишением права занимать руководящие должности в органах местного самоуправления сроком на два года с конфискацией имущества полученного преступным путем, без конфискации личного имущества;

- по ст. 366 ч. 2 УК Украины (в ред. Закона от 21.12.2010 г. № 2808-VI) в виде двух лет лишения свободы с лишением права занимать руководящие должности в органах местного самоуправления сроком на два года.

- по ст. 358 ч. 4 УК Украины в виде двух лет ограничения свободы;

- по ст. 28 ч. 3 ст. 366 ч. 2 УК Украины (в ред. Закона от 21.12.2010 г. № 2808-VI) в виде трех лет лишения свободы с лишением права занимать руководящие должности в органах местного самоуправления сроком на два года.

- по ст. 28 ч. 3 ст. 358 ч. 4 УК Украины в виде двух лет ограничения свободы.

На основании ст. 70 УК Украины по совокупности совершенных преступлений, путем полного поглощения менее строгого наказания более строгим, окончательно определено ОСОБА_5 наказание в виде пяти лет лишения свободы с лишеним права занимать руководящие должности в органах местного самоуправления сроком на два года и шесть месяцев, с конфискацией имущества полученного преступным путем, без конфискации личного имущества.

На основании ст. 75 УК Украины ОСОБА_5 освобождено от отбытия назначенного основного наказания в виде лишения свободы с испытательным сроком три года.

В соответствии с требованиями ст. 76 УК Украины обязано ОСОБА_5 являться на регистрацию в органы уголовно-исполнительной инспекции, уведомлять органы уголовно-исполнительной инспекции о перемене места жительства и работы, не выезжать за пределы Украины на постоянное проживание без разрешения органов уголовно-исполнительной инспекции.

ОСОБА_6 признан виновным в совершении преступлений, предусмотренных ст. 191 ч. 5, 15 ст. 191 ч. 5, 209 ч. 1, 209 ч. 2, 366 ч. 2, 358 ч. 4, ст. 28 ч. 3 ст. 366 ч. 2, ст. 28 ч. 3 ст. 358 ч. 4 УК Украины, и назначено ему наказание:

- по ст. 191 ч. 5 УК Украины с применением ст. 69 УК Украины в виде пяти лет лишения свободы с лишеним права занимать руководящие должности в органах местного самоуправления сроком на два года и шесть месяцев без конфискации имущества;

- по ст. 15 ст. 191 ч. 5 УК Украины с применением ст. 69 УК Украины в виде четырех лет и шести месяцев лишения свободы с лишеним права занимать руководящие должности в органах местного самоуправления сроком на два года без конфискации имущества;

- по ст. 209 ч. 1 УК Украины в виде трех лет лишения свободы с лишением права занимать руководящие должности в органах местного самоуправления сроком на два года с конфискацией имущества полученного преступным путем, без конфискации личного имущества;

- по ст. 209 ч. 2 УК Украины с применением ст. 69 УК Украины в виде четырех лет лишения свободы с лишением права занимать руководящие должности в органах местного самоуправления сроком на два года с конфискацией имущества полученного преступным путем, без конфискации личного имущества;

- по ст. 366 ч. 2 УК Украины (в ред. Закона от 21.12.2010 г. № 2808-VI) в виде двух лет лишения свободы с лишением права занимать руководящие должности в органах местного самоуправления сроком на два года;

- по ст. 358 ч. 4 УК Украины в виде двух лет ограничения свободы;

- по ст. 28 ч. 3 ст. 366 ч. 2 УК Украины (в ред. Закона от 21.12.2010 г. № 2808-VI) в виде трех лет лишения свободы с лишением права занимать руководящие должности в органах местного самоуправления сроком на два года;

- по ст. 28 ч. 3 ст. 358 ч. 4 УК Украины в виде двух лет ограничения свободы.

На основании ст. 70 УК Украины, по совокупности совершенных преступлений, путем полного поглощения менее строгого наказания, более строгим, окончательно определено ОСОБА_6 наказание в виде пяти лет лишения свободы с лишеним права занимать руководящие должности в органах местного самоуправления сроком на два года и шесть месяцев, с конфискацией имущества полученного преступным путем, без конфискации личного имущества.

На основании ст. 75 УК Украины ОСОБА_6 освобождено от отбытия назначенного основного наказания в виде лишения свободы с испытательным сроком три года.

В соответствии с требованиями ст. 76 УК Украины обязано ОСОБА_6 являться на регистрацию в органы уголовно-исполнительной инспекции, уведомлять органы уголовно-исполнительной инспекции о перемене места жительства и работы, не выезжать за пределы Украины на постоянное проживание без разрешения органов уголовно-исполнительной инспекции.

ОСОБА_7 признано виновным в совершении преступлений, предусмотренных ст. 191 ч. 5, 15 ст. 191 ч. 5, 209 ч. 2, 366 ч. 2, 358 ч. 4, ст. 28 ч. 3 ст. 366 ч. 2, ст. 28 ч. 3 ст. 358 ч. 4 УК Украины, и назначено ему наказание:

- по ст. 191 ч. 5 УК Украины с применением ст. 69 УК Украины в виде пяти лет лишения свободы с лишеним права занимать руководящие должности в органах местного самоуправления сроком на два года и шесть месяцев без конфискации имущества;

- по ст. 15 ст. 191 ч. 5 УК Украины с применением ст. 69 УК Украины в виде четырех лет и шести месяцев лишения свободы с лишеним права занимать руководящие должности в органах местного самоуправления сроком на два года без конфискации имущества;

- по ст. 209 ч. 2 УК Украины с применением ст. 69 УК Украины в виде четырех лет лишения свободы с лишением права занимать руководящие должности в органах местного самоуправления сроком на два года с конфискацией имущества полученного преступным путем, без конфискации личного имущества;

- по ст. 366 ч. 2 УК Украины (в ред. Закона от 21.12.2010 г. № 2808-VI) в виде двух лет лишения свободы с лишением права занимать руководящие должности в органах местного самоуправления сроком на два года;

- по ст. 358 ч. 4 УК Украины в виде двух лет ограничения свободы;

- по ст. 28 ч. 3 ст. 366 ч. 2 УК Украины (в ред. Закона от 21.12.2010 г. № 2808-VI) в виде трех лет лишения свободы с лишением права занимать руководящие должности в органах местного самоуправления сроком на два года;

- по ст. 28 ч. 3 ст. 358 ч. 4 УК Украины в виде двух лет ограничения свободы;

На основании ст. 70 УК Украины, по совокупности совершенных преступлений, путем полного поглощения менее строгого наказания, более строгим, окончательно определено ОСОБА_7 наказание в виде пяти лет лишения свободы с лишеним права занимать руководящие должности в органах местного самоуправления сроком на два года и шесть месяцев, с конфискацией имущества полученного преступным путем, без конфискации личного имущества.

На основании ст. 75 УК Украины ОСОБА_7 освобождено от отбытия назначенного основного наказания в виде лишения свободы с испытательным сроком три года.

В соответствии с требованиями ст. 76 УК Украины обязано ОСОБА_7 являться на регистрацию в органы уголовно-исполнительной инспекции, уведомлять органы уголовно-исполнительной инспекции о перемене места жительства и работы, не выезжать за пределы Украины на постоянное проживание без разрешения органов уголовно-исполнительной инспекции».

Таким чином, зазначеним вироком встановлено, що набуття права власності на користь ОСОБА_1 на спірну земельну ділянку відбулося з порушенням встановленого законом порядку, зокрема, без прийняття органом місцевого самоврядування відповідного рішення.

Згідно ст. 83 Земельного Кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ і міст, є комунальною власністю.

У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

У відповідності до п. 12 Перехідних положень Земельного Кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради.

Відповідно до ст. 373 ЦК України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.

У відповідності до ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до положень ст. 125, 126 Земельного Кодексу України право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цих прав.

Право власності чи право користування на земельну ділянку посвідчується державним актом.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

До виниклих правовідносин, що пов'язані з отриманням ОСОБА_1 оскаржуваного державного акту на право власності на земельну ділянку, суд застосовує положення ст. 155 Земельного Кодексу України, в силу якої, у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Аналіз наведених норм матеріального права, дає суду підстави для висновку про те, що державний акт на право власності на земельну ділянку, виданий органом місцевого самоврядування на підставі не існуючого рішення про передачу земельної ділянки, тобто без достатніх на те законних підстав, визнається судом недійсним.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що на ім'я ОСОБА_1 Фонтанською сільською радою Комінтернівського району Одеської області неправомірно, у порушення встановленого законом порядку, був виданий оскаржуваний державний акт, в зв'язку із чим позовні вимоги в цій частині обгрунтовані та підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання позовним вимог в частині зобов'язання відповідача до повернення земельної ділянки у комунальну власність, суд виходить з наступного:

Відповідно до ст. 387 ЦК України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.

Судом враховується, що земельна ділянка перейшла у власність ОСОБА_1 на підставі рішення сесії Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, в якому питання відведення у власність ОСОБА_1 земельної ділянки не розглядалось, внаслідок чого державний акт на право власності на земельну ділянку є недійсним.

Відповідно до ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити ЦК України, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

У відповідності до статті 215 Цивільного кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог ст. 203 цього Кодексу.

Згідно ч. 3 ст. 215 Цивільного кодексу України (у редакції 2003 року), якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Відповідно до ст. 216 ЦК України, недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні в натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування. Суд може застосувати наслідки недійсності нікчемного правочину з власної ініціативи.

Нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення (ч. 1 ст. 236 ЦК України).

Суд вважає позовні вимоги в цій частині обгрунтованими, в зв'язку із чим підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 88 ЦПК України суд вважає можливим покласти оплату судового збору на відповідача у зв'язку із повним задоволенням позову.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 15, 16, 203, 215, 321, 373, 387 ЦК України, ст. 83, 118, 125, 126, 155, п. 12 Перехідних положень Земельного Кодексу України, ч. 1 ст. 1, ст. 6, 17 Земельного Кодексу України (в редакції Закону № 561-ХІІ від 18.12.1990 року), ст. ст. 10, 11, 15, 57-61, 64, 88, 208, 212, 215, 218, 223, 293, 294, 296 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов заступника прокурора Одеської області - задовольнити.

Визнати недійсним державний акт серії ЯД № 757796, виданий 28.12.2007 року Фонтанською сільською радою Комінтернівського району Одеської області, на право власності ОСОБА_1, на земельну ділянку загальною площею 0,099 га, розташованої в АДРЕСА_1.

Зобов'язати ОСОБА_1, ІПН НОМЕР_1, повернути до комунальної власності територіальної громади Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області земельну ділянку загальною площею 0,099 га, розташованої в АДРЕСА_1.

Стягнути з ОСОБА_1, ІПН НОМЕР_1, на користь держави судовий збір у сумі 107,30 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Одеської області протягом десяти днів з часу його проголошення через Комінтернівський районний суд Одеської області.

Суддя В.К. Барвенко