Ухвала від 27.10.2014 по справі 497/2027/14-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2014 р.м.ОдесаСправа № 497/2027/14-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Кодінцева С.В.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду, у складі:

головуючого - Яковлєва О.В.,

суддів - Бойко А.В., Танасогло Т.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги Управління пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області та Головного Управління пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Болградського районного суду Одеської області від 04 вересня 2014 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області та Головного Управління пенсійного фонду України в Одеській області про визнання рішень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Болградського районного суду Одеської області від 04 вересня 2014 року частково задоволено позов та: визнано протиправним рішення Комісії при Головному управлінні ПФУ в Одеській області від 29.05.2014 року (протокол №5) в частині вилучення з пільгового стажу позивача періоду його роботи на посаді тракториста-машиніста, коли за одним трактором закріплено 2 машиніста; визнано протиправним рішення Комісії з розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсії, при Управлінні ПФУ в Болградському районі Одеської області від 20 червня 2014 року №31 щодо відмови позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах; зобов'язано Управління ПФУ в Болградському районі Одеської області призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах як трактористу-машиністу, безпосередньо зайнятому у виробництві сільськогосподарської продукції, відповідно до п.«в» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з 10 березня 2014 року.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням відповідачами подано апеляційні скарги з яких вбачається про порушення судом норм матеріального та процесуального права, а тому просять скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задоволені позову відмовити.

Вимоги апеляційних скарг обґрунтовано тим, що висновок суду першої інстанції не відповідає встановленим обставинам у справі, так як в певні періоди роботи позивача його, разом із іншим машиністом, закріплено за одним трактором, а тому позивач не має право на врахування даного періоду до складу свого пільгового стажу.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційні скарги підлягають залишенню без задоволення, а судове рішення - без змін, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що в період з 01 січня 1981 року по 31 грудня 2005 року позивач працював трактористом-машиністом в колгоспі «Світанок», який реорганізовано в КСП «Світанок» та СВК «Дмитрівка» Болградського району Одеської області, та був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції.

Після досягнення пенсійного віку, позивач звернувся до пенсійного органу для призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.«в» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», проте рішенням Комісії при Головному управлінні ПФУ в Одеській області від 29 травня 2014 року з пільгового стажу позивача вилучено період роботи в колгоспі, коли за одним трактором, який працює у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспі, закріплено два трактористи, а рішенням Комісії з розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсії при Управлінні ПФУ в Болградському районі Одеської області від 20 червня 2014 року №31 позивачу відмовлено в призначенні пільгової пенсії, у зв'язку з недостатнім стажем роботи для призначення такої пенсії.

За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок щодо обґрунтованості позовних вимог, з яким погоджується судова колегія з огляду на наступне.

Відповідно до ст.19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.«в» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» - на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Згідно із ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» - основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.20 "Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 - у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

За відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника (п.18 наведеного Порядку).

Порядок призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників роз'яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року №7. До трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, належать працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідні посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відпрацювали повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в між польовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, з ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо.

Як встановлено п.43 "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»" - право особи на одержання пенсії встановлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Судовою колегією встановлено, що згідно записів трудової книжки, архівних довідок та показань 3 свідків - позивач досяг 55-річного віку, має загальний трудовий стаж більше 25 років, з яких більше 20 років останній відпрацював трактористом-машиністом в колгоспі «Світанок», а потім в КСП «Світанок» та СВК «Дмитрівка» Болградського району Одеської області, де був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції.

З огляду на вищевикладене колегія суддів приходить до висновку, що оскільки належними доказами підтверджено пільговий стаж позивача на посаді тракториста-машиніста, то це є підставою для призначення йому пенсії на пільгових умовах, з моменту виникнення права на таку пенсію, а саме з 10.03.2014 року.

Такої ж правової позиції додержується й Вищий адміністративний суд України, у своїх рішеннях від 05.06.2014 року та від 04.09.2014 року по аналогічним справам №К/800/6345/14 та №К/800/3/14.

Враховуючи вищевикладене судова колегія вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скаргах доводи правильність висновків суду не спростовують, що є підставою для залишення їх без задоволення.

Керуючись ст.ст.185, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, судова колегія,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційні скарги Управління пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області та Головного Управління пенсійного фонду України в Одеській області - залишити без задоволення, а постанову Болградського районного суду Одеської області від 04 вересня 2014 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.

Головуючий: О.В. Яковлєв

Судді: А.В. Бойко

Т.М. Танасогло