30 жовтня 2014 року Чернігів Справа № 825/3440/14
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючої судді Соломко І.І.,
суддів: Кашпур О.В.., Скалозуба Ю.О..
за участю секретаря Федоренко Я.О..,
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача Іваненко Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 207 ОСОБА_4 до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного округу № 207 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
28.10.2014 о 15:00 годині до Чернігівського окружного адміністративного суду звернувся кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 207 ОСОБА_4 з адміністративним позовом до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №207 в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 207 про прийняття виборчих документів від дільничної виборчої комісії № 740365 з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 207 та врахування відомостей протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці в одномандатному окрузі при встановленні підсумків голосування в межах одномандатного виборчого округу № 207 від 27.10.2014;
- зобов'язати провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці № 740365 в межах одномандатного виборчого округу № 207, в порядку встановленому Законом України «Про вибори народних депутатів України»;
- зобов'язати окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 207 надати Центральній виборчій комісії необхідні дані щодо внесення змін до Єдиної інформаційно-аналітичної системи «Вибори» відносно встановлених підсумків голосування на виборчій дільниці № 740365.
Позов обґрунтовано тим, що відповідач не розглянувши скаргу довіреної особи позивача на дії дільничної виборчої комісії № 740365 прийняв рішення про прийняття виборчих документів від дільничної виборчої комісії № 740365 з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 207 та врахував відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці в одномандатному окрузі при встановленні підсумків голосування в межах одномандатного виборчого округу № 207, чим порушив вимоги Закону України «Про вибори народних депутатів України». Вважає таке рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити у задоволенні з підстав, викладених в письмових запереченнях.
Вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Кандидат в народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 207 ОСОБА_4 є суб'єктом виборчого процесу згідно постанови Центральної виборчої комісії № 1335 від 29.09.2014 та підтверджується посвідченням
№ КД-6084, виданим головою Центральною виборчою комісією від 29.09.2014.
Надаючи правову оцінку позовних вимогам необхідно зазначити наступне.
Організація та порядок проведення виборів народних депутатів України визначені Законом України «Про вибори народних депутатів України» № 4061-VI від 17.11.2011.
Пунктом 8 частиною п'ятою статті 11 Закону України «Про вибори народних депутатів України» визначено, що одним із етапів виборчого процесу є підрахунок голосів виборців та встановлення підсумків голосування.
Спосіб і порядок прийняття та розгляду документів дільничних виборчих комісій окружною виборчою комісією регулюються статтею 94 цього Закону.
Частина п'ята статті 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України» встановлює, що при прийнятті документів дільничної виборчої комісії окружна виборча комісія перевіряє комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами. При цьому кожний член комісії має право оглянути кожний пакет з документами. У разі повної комплектності виборчих документів та цілісності упаковки усіх пакетів відкриваються почергово пакети з протоколами про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі та оголошуються відомості, зазначені у них. За результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, що надійшли до окружної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, окружна виборча комісія окремо по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі приймає одне з рішень: 1) прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу;
2) відмовити у прийнятті виборчих документів по загальнодержавному округу в межах одномандатного округу та (або) одномандатному округу від дільничної виборчої комісії та зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу (протоколів) з поміткою «Уточнений»; 3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Законом по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) в одномандатному окрузі.
Положеннями частини десятої статті 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України» визначено, що за наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, їх довіреними особами, уповноваженими особами партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, а також за наявності акта або письмової заяви чи скарги осіб, зазначених у частині першій статті 93 цього Закону, про порушення вимог цього Закону під час транспортування до окружної виборчої комісії протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів окружна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі.
Тобто, окружна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці при наявності таких взаємопов'язаних підстав: наявність скарги, яка підтверджена належно оформленими актами про порушення виборчого законодавства, за умови, що ці порушення ставлять під сумнів результати підрахунку голосів.
Суд звертає увагу, що положеннями частини десятої статті 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України» окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного округу лише має право приймати рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, тобто відповідач має дискреційні повноваження.
Судом встановлено, що відповідачем зареєстрована скарга довіреної особи позивача-Камал ОСОБА_5, що підтверджується постановою окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 50 від 27.10.2014, яка міститься в матеріалах справи.
28.10.2014 постановою окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 54 вказана скарга відхилена у зв'язку з поданням позову до Чернігівського окружного адміністративного суду.
Згідно частини першої стаття 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В ході судового розгляду справи позивачем не надано обґрунтованих та беззаперечних доказів порушення відповідачем вимог Закону України «Про вибори народних депутатів України».
Таким чином вимоги про визнання протиправним та скасувати рішення окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 207 про прийняття виборчих документів від дільничної виборчої комісії № 740365 з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 207 та врахування відомостей протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці в одномандатному окрузі при встановленні підсумків голосування в межах одномандатного виборчого округу № 207 від 27.10.2014 не підлягають задоволенню, оскільки прийняття рішення по даному питанню відносяться до компетенції окружної виборчої комісії.
Вимога про зобов'язання відповідача провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці № 740365 в межах одномандатного виборчого округу № 207, в порядку встановленому Законом України «Про вибори народних депутатів України» також задоволенню не підлягає, оскільки є похідною від первинних вимог, в задоволенні яких позивачу відмовлено.
Постановою Центральної виборчої комісії № 1074 від 25.09.2012 затверджено Порядок передачі до Центральної виборчої комісії оперативної інформації про хід та підсумок голосування у день голосування на виборах народних депутатів України (надалі - Порядок).
Цим Порядком визначено процедуру передачі окружними виборчими комісіями з виборів народних депутатів України та дільничними виборчими комісіями з виборів народних депутатів України (далі відповідно - окружна виборча комісія, дільнична виборча комісія) до Центральної виборчої комісії оперативної інформації про хід та підсумки голосування для її оприлюднення.
Підпунктом 2.1 пункту 2 Порядку встановлено, що з моменту закінчення голосування та початку прийняття окружною виборчою комісією протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу та (або) протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях в одномандатному виборчому окрузі (далі - протокол) окружна виборча комісія засобами ЄІАС «Вибори» надає Центральній виборчій комісії оперативну інформацію про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях одномандатного виборчого округу (далі - інформація про підрахунок голосів виборців).
Тому вимога про зобов'язання окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 207 надати Центральній виборчій комісії необхідні дані щодо внесення змін до Єдиної інформаційно- аналітичної системи «Вибори» відносно встановлених підсумків голосування на виборчій дільниці № 740365 не може бути задоволена, оскільки є передчасною та залежить від встановлення відповідачем нових підсумків голосування на дільничній виборчій комісії в разі повторного їх проведення.
За таких обставин, виходячи з меж позовних вимог, системного аналізу та матеріалів справи, враховуючи те, що відповідач при прийнятті рішення діяв правомірно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та Законами України, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Згідно частини дев'ятої статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Позивачем не надано доказів сплати судового збору. Таким чином, суд дійшов висновку стягнути з позивача судовий збір за подання адміністративного позову в розмірі 73,08 грн. на користь Державного бюджету України.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 71, 158 - 163, 175, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовних вимог кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 207 ОСОБА_4 - відмовити повністю.
Стягнути з кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 207 ОСОБА_4 судовий збір за подання адміністративного позову в розмірі 73,08 грн. на користь Державного бюджету України.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня її проголошення.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Головуючий суддя І.І. Соломко
Судді: О.В. Кашпур
Ю.О. Скалозуб