Ухвала від 16.10.2014 по справі 813/4349/13-а

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2014 р. Справа № 876/11907/13

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Носа С. П.,

суддів - Клюби В. В., Кухтея Р. В.;

за участю секретаря судового засідання - Корнієнко О. А.;

представника позивача - Марусяк В. Я.;

представника відповідача - Слуцького Т. О.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2013 року в справі за позовом громадської організації інвалідів «Центр реабілітаційних ініціатив «Діяльне милосердя» до Державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

03 червня 2013 року Львівським окружним адміністративним судом зареєстровано позовну заяву громадської організації інвалідів «Центр реабілітаційних ініціатив «Діяльне милосердя» до Державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0004022320/17906 від 26 листопада 2012 року та № 0004032320/17907 від 26 листопада 2012 року, винесених Державною податковою інспекцією у Личаківському районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби.

В обґрунтування вимог позовної заяви вказано, що позивач є громадською організацією інвалідів, а відтак згідно чинного законодавства звільняється від сплати земельного податку.

Постановою окружного адміністративного суду від 11 вересня 2013 року позов задоволено. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова Львівської області ДПС № 0004022320/17906 та № 0004032320/17907 від 26 листопада 2012 року.

Зазначену постанову мотивовано тим, що відповідач при проведенні перевірки дійшов помилкового висновку про відсутність у позивача права на пільгу по сплаті податку як громадської організації інвалідів, оскільки не врахував відокремлення законодавцем серед суб'єктів права на пільгу громадських організації інвалідів, як самостійних землекористувачів, від підприємств та організації, які засновані громадськими організаціями інвалідів та спілками громадських організацій інвалідів і є їх повною власністю.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідачем - Державною податковою

інспекцією у Личаківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області, подано апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій висловлено прохання скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що позивач не має права на одержання податкової пільги з нарахування та сплати земельного податку у зв'язку з тим, що в нього відсутні особливості, які характеризують певну групу платників податків та вид їх діяльності.

Представник позивача, у судовому засіданні, вимоги апеляційної скарги заперечив та просить таку залишити без задоволення.

Представник відповідача, у судовому засіданні, вимоги апеляційної скарги підтримав та просить таку задовольнити.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача та представника відповідача, проаналізувавши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не знаходить підстав для її задоволення.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Встановлено, що у період з 23 жовтня 2012 року по 29 жовтня 2012 року відповідачем проведено позапланову виїзну документальну перевірку громадської організація інвалідів «Центр реабілітаційних ініціатив «Діяльне милосердя» з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), дотримання вимог валютного законодавства та іншого законодавства за період з 16 вересня 2009 року по 30 червня 2012 року, про що 05 листопада 2012 року складено акт № 1533/194/22-1009/36670162.

Проведеною перевіркою виявлено, що позивач не нараховував, не сплачував земельний податок та відповідно не подавав податковий розрахунок земельного податку в органи ДПС Львівської області та не має право на одержання податкової пільги з нарахування та сплати земельного податку у зв'язку з тим, що в об'єднанні відсутні особливості, які характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності та ін.

На підставі акта перевірки № 1533/194/22-1009/36670162 від 05 листопада 2012 року відповідачем 26 листопада 2012 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 0004022320/17906 про збільшення позивачеві грошового зобов'язання за платежем земельний податок з юридичних осіб в сумі 186899,57 грн. (160083,57 грн. - основний платіж, 26816 грн. - штрафна (фінансова санкція) та податкове повідомлення-рішення № 0004032320/17907 про збільшення позивачеві грошового зобов'язання за платежем земельний податок з юридичних осіб у вигляді штрафної санкції в сумі 510,00 грн.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст.12 Закону України «Про плату за землю», від сплати земельного податку звільняються громадські організації інвалідів України, підприємства та організації громадських організацій інвалідів, які засновані громадськими організаціями інвалідів і є їх власністю, де кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менше 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом попереднього звітного періоду не менше 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до складу валових витрат виробництва (обігу).

Зазначені підприємства та організації громадських організацій інвалідів, санаторно-курортні та оздоровчі заклади громадських організацій інвалідів, реабілітаційні установи громадських організацій інвалідів мають право застосовувати цю пільгу за наявності дозволу на право користування такою пільгою, який надається міжвідомчою Комісією з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

У разі порушення вимог цієї статті зазначені громадські організації інвалідів, їх підприємства та організації зобов'язані сплатити суми земельного податку за відповідний період, проіндексовані з урахуванням рівня інфляції, а також штраф згідно з чинним законодавством України.

Податковою пільгою відповідно до п.1 ст.30 ПК України є передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті.

Підставами для надання податкових пільг є відповідно до п. 30.2 ст. 30 ПК Украни особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.

Відповідно до п. 282.1.7 ст. 282 ПК України, від сплати податку звільняються громадські організації інвалідів України, підприємства та організації, які засновані громадськими організаціями інвалідів та спілками громадських організацій інвалідів і є їх повною власністю, де протягом попереднього календарного місяця кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить не менш як 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом звітного періоду не менш як 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці.

Зазначені підприємства та організації громадських організацій інвалідів мають право застосовувати цю пільгу за наявності дозволу на право користування такою пільгою, який надається уповноваженим органом відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

У разі порушення вимог цієї норми зазначені громадські організації інвалідів, їх підприємства та організації зобов'язані сплатити суми податку за відповідний період, проіндексовані з урахуванням інфляції, а також штрафні санкції згідно із законодавством.

Відповідно до положень п. 3 ч. І ст. 12 Закону України «Про плату за землю» та п. 282.1.7 ст. 282 ПК України, законодавцем як до 01 січня 2011 року так і після 01 січня 2011 року звільненими від сплати податку є громадські організації інвалідів України; підприємства та організації, які засновані громадськими організаціями інвалідів та спілками громадських організацій інвалідів і є їх повною власністю, де протягом попереднього календарного місяця кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить не менш як 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом звітного періоду не менш як 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці.

Судом встановлено, що громадська організація інвалідів «Центр реабілітаційних ініціатив «Діяльне милосердя», зареєстрований 16 вересня 2009 року виконавчим комітетом Львівської міської ради, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію. Відповідно до довідки з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, позивач за організаційно-правовою формою є громадською організацією.

Згідно свідоцтва про реєстрацію об'єднання громадян № 1407 від 07 вересня 2009 року та п. 2.10 Статуту, основною метою діяльності позивача є захист законних прав та інтересів інвалідів та членів їх сімей, сприяння залученню інвалідів до суспільно корисної праці та реабілітації.

Засновниками організації, згідно відповіді реєстраційної служби Головного управління юстиції у Львівській області від 14 серпня 2013 року виступили ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5.

Засновники та учасники громадської організація інвалідів «Центр реабілітаційних ініціатив «Діяльне милосердя» є особами, яким встановлена інвалідність (а.с. 45, 47, 48, 51, 54, 55, 57, 59-60, 83).

Відповідно до Державного акта на право постійного користування земельною ділянкою Серії ЯЛ № 180238 від 23 березня 2010 року, розпорядженням голови Львівської ОДА від 01 березня 2012 № 172/0/5-10 позивачеві надано в постійне користування земельну ділянку площею 2,4000 га із категорії земель громадської та житлової забудови, цільове призначення земельної ділянки - розміщення центру соціальної реабілітації інвалідів та соціально доступного житла для них.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що норма про те, що зазначені підприємства та організації громадських організацій інвалідів мають право застосовувати податкову пільгу за наявності дозволу на право користування такою пільгою, який надається уповноваженим органом відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", стосується саме підприємств та організацій громадських організацій інвалідів, а не громадських організацій інвалідів, як об'єднання громадян.

Згідно акта перевірки діяльність позивача в цілому відповідає положенням статуту, позивач у перевірений період не проводив фінансово-господарської діяльності, є неприбутковою організацією і у нього відсутні наймані працівники, які мають там основне місце роботи, що спростовує доводи відповідача про необхідність позивачеві для користування пільгою отримувати дозвіл, оскільки він згідно п. 3 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про плату за землю» та п. 282.1.7 ст. 282 ПК України і до 01.01.2011р. і після 01.01.2011 року звільнений від сплати податку за землю так як є громадською організацією інвалідів.

Узагальнюючи викладене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для задоволення позову.

Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції визнає, що судом першої інстанції, при вирішенні даного публічно-правового спору, правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції немає.

Керуючись ст. ст. 158-160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2013 року в справі № 813/4349/13-а - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала може бути оскаржена у касаційному порядку, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у випадку коли, відповідно до частин 3 та 7 ст. 160 КАС України, складення ухвали в повному обсязі відкладено - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя: С. П. Нос

Судді: В. В. Клюба

Р. В. Кухтей

Ухвалу складено в повному обсязі 21 жовтня 2014 року.