23 жовтня 2014 року Справа № 45474/12
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Багрія В.М.,
суддів Рибачука А.І., Старунського Д.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10.11.2011 року в справі за позовом Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова до ОСОБА_1 про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів,
У вересні 2011 року Державна податкова інспекція у Галицькому районі м. Львова звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів. Позивач просив стягнути з відповідача податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 212 492,00 грн., не сплачений при першій реєстрації транспортних засобів.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 10.11.2011 року позов задоволено та стягнуто з ОСОБА_1 податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 212 492,00 грн.
Постанову суду першої інстанції оскаржив ОСОБА_1, який в апеляційній скарзі просить її скасувати та прийняти нову постанову про відмову податковому органу в задоволенні позову.
Апеляційні вимоги обґрунтовує тим, що згідно довіреності від 28.05.2009 року, ОСОБА_1 уповноважив ОСОБА_2 представляти його інтереси щодо придбання та реєстрації транспортних засобів та вчиняти від його імені дії з усіх питань, що пов'язані із придбанням та реєстрацією транспортних засобів. ОСОБА_1 передав ОСОБА_2 усі кошти для вчинення дій щодо реєстрації транспортних засобів.
Крім того, згідно відповіді прокуратури Львівської області від 5.07.2011 року № 06/3-751 вих 11, заява ОСОБА_1 долучена до матеріалів кримінальної справи № 181-0311, порушеної щодо службових осіб Львівського ВРЕР УДАІ ГУМВС України у Львівській області за фактом зловживання службовим становищем та перевищення службових повноважень.
Постановою слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу прокуратури Львівської області Сапуцького Р.Я. від 7.11.2011 року його, ОСОБА_1, визнано потерпілим у вищевказаній справі.
Представник відповідача подав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження, а інші особи, які беруть участь в справі, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, проте в судове засідання не прибули, що є підставою для її розгляду в порядку письмового провадження за наявними в ній матеріалами.
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню підлягає з таких підстав.
Задовольняючи позовні вимоги податкового органу, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач, на якого зареєстровані автомобілі у Львівському ВРЕР УДАІ ГУ МВС України у Львівській області, при першій реєстрації цих автомобілів не сплатив встановленого законом податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 212 492,00 грн., в зв'язку з чим є підстави для його примусового стягнення в судовому порядку.
З такими висновками суду колегія суддів погодитися не може.
З матеріалів справи видно, що на прізвище відповідача у Львівському ВРЕР УДАІ ГУ МВС України у Львівській області вперше зареєстровано автомобілі:
- Volkswagen Caddy (номерний знак НОМЕР_1), з розрахунку за рік належить сплатити 13272 грн. податку з власників транспортних засобів (рік випуску 2003, об'єм двигуна 1896 см3, ставка податку за 100 см3 -700 грн.);
- Man 10.180 (номерний знак НОМЕР_2), з розрахунку за рік належить сплатити 32060 грн. податку з власників транспортних засобів (рік випуску 2003, об'єм двигуна 4580 см3, ставка податку за 100 см3 -700 грн.);
- Renault M-160 (номерний знак НОМЕР_3), з розрахунку за рік належить сплатити 54880 грн. податку з власників транспортних засобів (рік випуску 1991, об'єм двигуна 5488 см3, ставка податку за 100 см3 -1000 грн.);
- Volkswagen T4 (номерний знак НОМЕР_4), з розрахунку за рік належить сплатити 18960 грн. податку з власників транспортних засобів (рік випуску 1999, об'єм двигуна 1896 см3, ставка податку за 100 см3 -1000 грн.);
- Man 14 224 (номерний знак НОМЕР_5), з розрахунку за рік належить сплатити 68710 грн. податку з власників транспортних засобів (рік випуску 1997, об'єм двигуна 6871 см3, ставка податку за 100 см3 -1000 грн.);
- Volkswagen T4 (номерний знак НОМЕР_6), з розрахунку за рік належить сплатити 24610 грн. податку з власників транспортних засобів (рік випуску 1997, об'єм двигуна 2461 см3, ставка податку за 100 см3 -700 грн.).
Відповідно до наданого податковим органом розрахунку сума податку з власників транспортних засобів під час здійснення реєстрації цих транспортних засобів становила 212 492,00 грн.
Вказана сума податку в дохід місцевого бюджету не поступала, що підтверджується наданими позивачем доказами, в тому числі довідкою податкового органу.
Відповідач категорично оспорює факт реєстрації вищевказаних транспортних засобів без сплати належного податку, посилаючись на те, що згідно довіреності від 28.05.2009 року, він уповноважив ОСОБА_2 вчиняти від його імені дії з усіх питань, що пов'язані із придбанням та реєстрацією транспортних засобів. Відповідач ОСОБА_1 передав ОСОБА_2 усі кошти для вчинення дій щодо реєстрації транспортних засобів.
У зв'язку з тим, що кошти, які ОСОБА_1 передав ОСОБА_2, не були сплачені при першій реєстрації вищезазначених транспортних засобів, тому відповідач звернувся до слідчого відділу прокуратури Львівської області, має відповідь про приєднання його заяви до матеріалів кримінальної справи № 181-0311.
Згідно постанови слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу прокуратури Львівської області від 7.11.2011 року, відповідача ОСОБА_1 визнано потерпілим у кримінальній справі № 181-0311, порушеної щодо службових осіб Львівського ВРЕР УДАІ ГУМВС України у Львівській області за фактом зловживання службовим становищем та перевищенням службових повноважень за ознаками злочинів, передбачених ч. 3 ст. 364, ч. 1 ст. 365 Кримінального кодексу України.
Як вбачається із змісту даної постанови, досудовим слідством встановлено, що службові особи Львівського ВРЕР УДАІ ГУМВС України у Львівській області незаконно провели первинну реєстрацію транспортних засобів на ім'я ОСОБА_1 без сплати належного податку з власників транспортних засобів, а саме автомобілів: Volkswagen Caddy, рік випуску 2003, об'єм двигуна 1896 см3, номер кузова НОМЕР_7; Man 10.185, рік випуску 2003, об'єм двигуна 4580 см3, номер кузова НОМЕР_8, Renault M-160, рік випуску 1991, об'єм двигуна 5488 см3, Man 14.224LC, рік випуску 1997, номер кузова НОМЕР_9, Volkswagen T4, рік випуску 1997, об'єм двигуна 2461 см3, номер кузова НОМЕР_10.
Правовідносини з приводу сплати даного виду податку на час їх виникнення регулювалися Законом України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», відповідно до ст.1 якого платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи, а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до ст.2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Згідно з ст. 5 цього Закону податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується, зокрема, фізичними особами перед проведенням першої реєстрації в Україні, реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд.
Оскільки факт реєстрації автомобілів відповідачем у справі позивачем належним чином не доведено, суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку щодо не виконання ОСОБА_1 обов'язку щодо сплати цього податку та безпідставно задовольнив позов.
За таких обставин, постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального права, без належного та повного встановлення обставин, що мають значення для справи, що є підставою для її скасування та прийняття нової постанови про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10.11.2011 року в справі № 2а-10483/11/1370 скасувати та прийняти нову постанову, якою позивачу в задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В.М. Багрій
Судді : А.І. Рибачук
Д.М. Старунський