29 жовтня 2014 року Чернігів Справа № 825/3451/14
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Заяць О.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до відділу ведення державного реєстру виборців апарату Городнянської районної державної адміністрації, третя особа на стороні відповідача - Територіальна виборча комісія територіальної виборчої дільниці № 740157 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до відділу ведення державного реєстру виборців апарату Городнянської районної державної адміністрації, третя особа на стороні відповідача - Територіальна виборча комісія територіальної виборчої дільниці № 740157 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до пункту 2 та 6 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує: чи має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником), чи немає інших підстав для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Частиною четвертою статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позовна заява підписується позивачем, або його представником із зазначенням дати її підписання.
Згідно пункту 4 частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо позовну заяву від імені позивача подано особою, яка не має повноважень на ведення справи.
В силу наведених положень Кодексу адміністративного судочинства України підписання позовної заяви позивачем чи уповноваженою ним особою необхідне для підтвердження справжності волевиявлення особи на звернення до суду та надає такому документу юридичної сили, робить його дійсним та, відповідно, є підставою для виникнення відповідних процесуальних відносин у суді.
В той же час, як вбачається з позовної заяви, в місці де визначено особу, яка повинна підписати позовну заяву відсутній підпис.
Тобто, до суду подано документ, який не є зверненням до суду в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України внаслідок його не підписання. Відсутність підпису на цьому документі означає, що він не набув юридичної сили, що є рівнозначним підписанню позовної заяви не уповноваженою особою, що відповідно до пункту 4 частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України має своїм наслідком повернення позовної заяви позивачу.
Отже, виходячи з того, що позовна заява не підписана уповноваженою особою, до неї застосовуються наслідки, передбачені пунктом 4 частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України щодо подання позовної заяви від імені позивача особою, яка не має повноважень на ведення справи.
З урахуванням зазначеного, позовну заяву з усіма доданими до неї матеріалами необхідно повернути позивачу.
Одночасно суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 56, 58, 108, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до відділу ведення державного реєстру виборців апарату Городнянської районної державної адміністрації, третя особа на стороні відповідача - Територіальна виборча комісія територіальної виборчої дільниці № 740157 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - повернути позивачу.
Ухвала набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: підпис О.В. Заяць
З оригіналом згідно
Суддя: О.В. Заяць