Ухвала від 26.10.2014 по справі 815/6050/14

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/6050/14

Категорія: 1.1.1 Головуючий в 1 інстанції: Потоцька Н. В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого - судді Скрипченка В.О.,

суддів Золотнікова О.С., Осіпова Ю.В.,

за участю секретаря судового засідання Сівєлькіної С.Є.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 143 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом Політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» в особі представника партії ОСОБА_1 до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 143 про визнання дій виборчої комісії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Політична партія «Об'єднання «Самопоміч» в особі представника партії ОСОБА_1 звернулася до Одеського окружного адміністративного суду із позовом до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 143, в якому просила:

- визнати противоправними дії окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 143 щодо залишення без розгляду подання Політичної партії «Об'єднання "Самопоміч» від 20 жовтня 2014 року до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 143 про заміну членів дільничних виборчих комісій;

- зобов'язати окружну виборчу комісію одномандатного виборчого округу №143 розглянути по суті подання Політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» від 20 жовтня 2014 року до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №143 про заміну членів дільничних виборчих комісій.

В обґрунтування позову зазначено, що на момент реєстрації подання та доданих документів 20.10.2014 року ОСОБА_1 мав право діяти від імені Політичної партії «Об'єднання «Самопоміч», що підтверджується розпискою діловода окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №143 від 20.10.2014 вхідний номер № 350, відповідно до якої вона прийняла всі документи від уповноваженого представника, тобто на момент прийняття подання таке повноваження ОСОБА_1 було перевірено.

Крім того, додатково 22.10.2014 року на адресу відповідача була надана копія довіреності на ім'я ОСОБА_1, однак вказане подання було залишено без розгляду.

Отже, на думку позивача, дії окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №143 щодо залишення без розгляду подання Політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 143 про заміну членів дільничних виборчих комісій є протиправними.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2014 року адміністративний позов Політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» задоволений повністю. Визнано противоправними дії окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №143 щодо залишення без розгляду подання Політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» від 20 жовтня 2014 року до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 143 про заміну членів дільничних виборчих комісій. Зобов'язано окружну виборчу комісію одномандатного виборчого округу №143 розглянути по суті подання Політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» від 20 жовтня 2014 року до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №143 про заміну членів дільничних виборчих комісій.

Не погоджуючись із постановленим у справі судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права та неповне з'ясування обставин справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою у задоволенні позову Політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» відмовити повністю.

Справа розглянута апеляційним судом в порядку письмового провадження в зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, згідно п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України.

Вивчивши матеріали справи, перевіривши відповідність висновків суду першої інстанції наявним у матеріалах справи доказам, правильність застосування судом норм матеріального права та дотримання ним процесуальних норм, обговоривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд не вбачає підстав для її задоволення з урахуванням наступного.

Указом Президента України від 27 серпня 2014 року № 690/2014 достроково припинено повноваження Верховної Ради України та призначено позачергові вибори народних депутатів України на 26 жовтня 2014 року.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про вибори народних депутатів України», суб'єктами виборчого процесу є, зокрема, партія, що висунула кандидата у депутати.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 20 жовтня 2014 року уповноважена особа Політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» ОСОБА_1 (повноваження якої підтверджуються Посвідченням НОМЕР_1) звернувся до ОВК ОВО № 143 із поданням про заміну членів дільничних виборчих комісій, разом із диском, оригіналами заяв та копіями паспортів, що підтверджується відповідною розпискою від 20.10.2014 вхідний номер № 350.

21.10.2014 року на засіданні окружної виборчої комісії з позачергових виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 143 Одеської області (протокол № 21), зокрема, було розглянуто питання № 4 згідно Порядку денного, «Про розгляд подання про заміну членів дільничної виборчої дільниці з виборів народних депутатів України суб'єктом, за поданням якого кандидатуру такого члена було включено до складу дільничної виборчої комісії звичайної та/або спеціальної виборчої дільниці від Політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» (доповідач Козловська С.А.)». За результатами розгляду було прийнято Протокольне рішення № 6, яким подання залишено без розгляду, оскільки воно подано уповноваженою особою від політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» ОСОБА_1 і в ньому відсутня довіреність уповноваженої особи.

22.10.2014 року Політична партія «Об'єднання «Самопоміч» отримала лист № 392, у якому було повідомлено, що Подання залишено без розгляду на підставі рішення комісії у зв'язку з тим, що не було надано довіреності. Рішення комісія обґрунтовано приписами ч.4 ст. 28 Закону України «Про вибори народних депутатів України» та п. 3.6. роз'яснення щодо порядку внесення змін до складу окружних та дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, затверджених Постановою ЦВК від 18 квітня 2013 року № 81, яким передбачено, що у разі внесення на заміну до складу виборчої комісії кандидатури, яка не відповідає вимогам статті 26 Закону, або у разі відсутності документів, що повинні бути додані до подання про заміну, таке подання залишається без розгляду в частині відповідної кандидатури, про що інформується суб'єкт його внесення в порядку, визначеному в пункті 3.5 цього Роз'яснення.

22.10.2014 року на адресу окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №143 ОСОБА_1 був наданий лист (вх. № 397), згідно з яким представником Політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» повторно надано довіреність з проханням розглянути подання по суті.

23.10.2014 року на адресу окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №143 було надано лист (вх. № 340), яким представник Політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» просив розглянути Подання про заміну членів дільничних виборчих комісій.

Задовольняючи адміністративний позов Політичної партії «Об'єднання «Самопоміч», суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність дій ОВК № 143 щодо залишення без розгляду подання Політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» від 20 жовтня 2014 року до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 143 про заміну членів ДВК.

Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, та, надаючи правову оцінку його висновкам та встановленим обставинам справи, виходить з наступного.

Згідно ст. 24 Закону України «Про вибори народних депутатів України», систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення виборів депутатів, становлять:

1) Центральна виборча комісія;

2) окружні виборчі комісії;

3) дільничні виборчі комісії.

Виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів депутатів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про вибори депутатів.

Статус окружних та дільничних виборчих комісій визначається Законом України «Про вибори народних депутатів України» (ст. 25).

Дільнична виборча комісія утворюється відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за тридцять один день до дня голосування у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії (ч. 1 ст. 28).

Відповідно до положень ч. 3 ст. 107 Закону, яка передбачає особливості підготовки і проведення позачергових виборів депутатів, дільничні виборчі комісії утворюються не пізніше як за 15 днів до дня голосування.

Приписами ч. 7 ст. 28 Закону встановлено, що у поданні кандидатур до складу дільничних виборчих комісій зазначаються відомості, передбачені частиною п'ятою статті 27 цього Закону.

Відповідні подання вносяться за формою, встановленою постановою Центральної виборчої комісії від 26 березня 2013 року № 56 «Про форми подань щодо кандидатур до складу окружних та дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України» (із змінами).

Згідно приписів ч. 4 ст. 28 Закону, право подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій мають суб'єкти подання, зазначені у частині другій статті 27 цього Закону, та кандидати у депутати у відповідному одномандатному окрузі.

Від імені партії подання вносить уповноважена на підставі довіреності особа від партії. Подання від кандидата у депутати вносить безпосередньо кандидат у депутати або його довірена особа.

Порядок заміни члена виборчої комісії у зв'язку з внесенням відповідного подання про його заміну, викладений у «Роз'ясненні щодо порядку внесення змін до складу окружних та дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України», затвердженому Постановою ЦВК від 18 квітня 2013 року № 81 (із змінами).

Так у разі внесення до відповідної виборчої комісії вищого рівня подання про заміну члена виборчої комісії суб'єктом, за поданням якого кандидатуру такого члена було включено до складу виборчої комісії, така виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня внесення відповідного подання про заміну члена комісії, але не пізніш останнього дня перед днем голосування, одночасно з достроковим припиненням його повноважень включає до складу відповідної виборчої комісії іншу кандидатуру, внесену на заміну тим самим суб'єктом подання.

Подання про заміну члена виборчої комісії суб'єктом, за поданням якого кандидатуру такого члена було включено до складу виборчої комісії, може вноситися у будь-який час після затвердження складу комісії. Подання вносяться за встановленими Центральною виборчою комісією формами.

До подання додається заява особи (до складу окружної виборчої комісії - написана власноручно), запропонованої до складу виборчої комісії, про згоду на участь у її роботі від відповідного суб'єкта подання.

Технічні описки та неточності, допущені у поданні, не є підставою для відхилення внесених кандидатур. Про виявлення таких описок і неточностей виборча комісія невідкладно повідомляє відповідного суб'єкта подання. Зазначені описки та неточності можуть бути виправлені шляхом внесення уточненого подання стосовно відповідних кандидатур не пізніше наступного дня після дня отримання вказаного повідомлення, а щодо подання, внесеного напередодні дня голосування, - не пізніше останнього дня перед днем голосування. Якщо уточнене подання не надійшло у цей строк, відповідні кандидатури відхиляються.

У разі внесення подання про заміну члена виборчої комісії не за встановленою Центральною виборчою комісією формою таке подання залишається без розгляду, про що не пізніше наступного дня (напередодні та у день голосування - невідкладно) інформується суб'єкт його внесення листом за підписом секретаря Центральної виборчої комісії, голови або заступника голови відповідної окружної виборчої комісії, яка утворила дільничну виборчу комісію. У листі вказуються підстави залишення подання про заміну члена виборчої комісії без розгляду та роз'яснюється право відповідного суб'єкта внести інше подання про заміну члена виборчої комісії з дотриманням вимог Закону та цього Роз'яснення.

У разі внесення на заміну до складу виборчої комісії кандидатури, яка не відповідає вимогам статті 26 Закону, або у разі відсутності документів, що повинні бути додані до подання про заміну, таке подання залишається без розгляду в частині відповідної кандидатури, про що інформується суб'єкт його внесення в порядку, визначеному в пункті 3.5 цього Роз'яснення.

Колегія суддів вважає необґрунтованим посилання ОВК № 143 на п. 3.6 «Роз'яснення щодо порядку внесення змін до складу окружних та дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України» оскільки зазначена норма регулює питання залишення без розгляду в частині конкретної кандидатури, якщо відсутні документи, визначені ч. 5 ст. 27 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Як вірно зазначено судом першої інстанції, вказаний перелік є виключним і розширеному тлумаченню не підлягає.

Також колегія суддів відхиляє посилання апеляційної скарги на відсутність довіреності уповноваженої особи від Політичної партії «Об'єднання «Самопоміч», оскільки з матеріалів справи вбачається, що діловодом ОВК № 143 20.10.2014 року об 13 год. 49 хвилин прийнято подання позивача (реєстр. №350). При цьому, залишення подання без розгляду передбачено лише у випадках розгляду по суті, що встановлено Постановою ЦВК № 81 (зі змінами), якою затверджено «Роз'яснення щодо порядку внесення змін до складу окружних та дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України» та постановою ЦВК № 350 від 15.09.2010 р. «Про затвердження Порядку ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів».

Відтак, вірним є висновок суду першої інстанції про протиправність дій ОВК №143 та наявність підстав для зобов'язання Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 143 розглянути по суті подання Політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» від 20 жовтня 2014 року до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 143 про заміну членів дільничних виборчих комісій.

Колегія суддів вважає рішення суду першої інстанції правильним і таким, що відповідає вимогам ст. ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71 КАС України та не приймає доводи, наведені в апеляційній скарзі про те, що постанова підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та не допустив порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні справи, а наведені в апеляційній скарзі доводи правильність рішення суду не спростовують.

Відтак, апеляційна скарга Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 143 задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 172, 177, 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №143 - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2014 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий В.О.Скрипченко

Суддя О.С.Золотніков

Суддя Ю.В.Осіпов