Ухвала від 21.10.2014 по справі 294/445/14-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Кондратюк А.М.

Суддя-доповідач:Капустинський М.М.

УХВАЛА

іменем України

"21" жовтня 2014 р. Справа № 294/445/14-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Мацького Є.М.

Шидловського В.Б.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Чуднівському районі Житомирської області на постанову Чуднівського районного суду Житомирської області від "04" вересня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Чуднівському районі Житомирської області, третя особа - Чуднівсько-Любарський об'єднаний районний військовий комісаріат Житомирської області Міністерства оборони України про визнання дій неправомірними, відновлення прав на пенсію та стягнення безпідставно утриманих коштів ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до УПФ України у Чуднівському районі про визнання за ним права на призначення пенсії відповідно до ст.16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій, визнання незаконними дій відповідача щодо безпідставного утримання з нього 20 відсотків пенсії з поверненням незаконно утриманих коштів за період з червня 2012 року, мотивуючи свої вимоги тим, що йому з 21.05.2009 року у віці 59 років була призначена зі зниженням пенсійного віку пенсія як учаснику бойових дій, але згодом управління ПФ України у Чуднівському районі визнало призначення такої пенсії безпідставним і з червня 2012 року відраховує щомісячно по 20 відсотків пенсії в якості раніше переплаченої суми, а також просить стягнути з відповідача 5000 грн. моральної шкоди.

Постановою Чуднівського районного суду Житомирcької області від 04.09.2014 року позовні вимоги задоволено частково.

Поновлено позивачу пропущений ним з поважних причин строк на звернення до адміністративного суду.

Визнано за ОСОБА_1 право на призначення йому пенсії відповідно до ст.16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій.

Визнано незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Чуднівському районі Житомирської області щодо утримання 20-ти відсотків пенсії по особовому рахунку ОСОБА_1 № НОМЕР_1 , зобов'язавши УПФ України в Чуднівському районі повернути безпідставно утримані з червня 2012 року з пенсії позивача кошти.

В стягненні з управління Пенсійного фонду України в Чуднівському районі на користь позивача моральної шкоди відмовлено за безпідставністю.

В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Чуднівському районі Житомирської області, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.

Розглянувши справу у межах, визначених ст.195 КАС України, колегія суддів вважає, що апеляційна не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , з огляду на його участь у бойових діях на території Чехословаччини в складі 556 окремого автомобільного батальйону армійського підпорядкування в/ч НОМЕР_2 , який дислокувався на території ЧССР з серпня 1968 року по жовтень 1968 року, що підтверджувалося довідкою Центрального архіву МО РБ від 31.05.2005 року №4/1840, на підставі якої та свідчень інших військовослужбовців, рішенням комісії Житомирського ОВК №2 було встановлено статус ветерана війни - учасника бойових дій з видачою 29.04.2009 року відповідного посвідчення серії НОМЕР_3 .

Відповідно до п.3 Заключних положень ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" учасники бойових дій користуються правом дострокового виходу на пенсію.

Набуття статусу учасника бойових дій надало позивачу право на пенсію після досягнення ним 55-річного віку при стажі роботи не менше 25 років, відповідно до ст.16 Закону України "Про пенсійне забезпечення", в зв"язку з чим ОСОБА_1 , маючи вік 59 років та відповідний стаж роботи звернувся в УПФ України у Чуднівському районі із заявою про призначення пенсії, яку і було призначено останньому із відкриттям особового рахунку № НОМЕР_1 .

За таких підстав суд дійшов висновку, що подальші дії управління по оспоренню права позивача на пенсію як учасника бойових дій та по утриманню з нього раніше виплачених сум є незаконними.

Надаючи правову оцінку правовідносинам сторін, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

Відповідно до ст.4 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до ветеранів війни належать учасники бойових дій, інваліди війни та учасники війни, а згідно п.2 ч.1 ст.6 вказаного закону такими учасниками, зокрема, визнаються учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці Радянської Армії, які проходили службу, перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).

Відповідно до п.3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" військовослужбовці, які брали участь у бойових діях, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків.

Згідно п.19 "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року, за документ, який засвідчує, що особі встановлено статус ветерана війни, особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", приймаються, зокрема, завірені в установленому порядку копії посвідчень учасника бойових дій, тобто посвідчення з написом "Посвідчення учасника бойових дій" .

Порядок встановлення статусу ветеранів війни - учасників бойових дій врегульований постановами Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року №302 "Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни", від 2 січня 1995 року №1 "Пре доповнення постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 р. №302" та "Пре застосування пункту 2 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 13 січня 1995 р. №16, наказами Міністра оборони України від 29 липня 1994 року №194, від 31 березня 1996 року №87 та від 26 липня 1996 N208, якими визначено, що "Посвідчення учасника бойових дій" і нагрудний знак видаються органами Міноборони, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Управління державної охорони. Міністерства внутрішніх справ, Держспецзв'язку, МНС за місцем проживання ветерана.

Рішення про визнання громадянина учасником бойових дій приймають комісії, які створені в Кримському республіканському, обласних, Київському та Севастопольської, міських військових комісаріатах на підставі архівних довідок.

Пенсії учасникам бойових дій розраховують згідно зі ст.ст.27,28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і залежить їх розмір від тривалості страхового (трудового) стажу та заробітної плати (доходу).

Відповідачем не доведено будь-яких фактів зловживань з боку Позивача при поданні ним заяви про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, що могло б бути підставою для утримання над міру виплачених коштів.

Отже, судом першої інстанції вірно встановлено, що ОСОБА_1 набув право на призначення йому пенсії відповідно до ст.16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій, а незаконно утримувана з нього з червня 2012 року, пенсія, підлягає поверненню.

Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції дано правильну оцінку обставинам справи та при прийнятті постанови правильно застосовано норми матеріального та процесуального права.

Відповідно до ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія суддів не знаходить підстав, які могли б призвести до зміни чи скасування рішення суду першої інстанції у даній справі, тому, апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Чуднівському районі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Чуднівського районного суду Житомирської області від "04" вересня 2014 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: Є.М. Мацький

В.Б. Шидловський

З оригіналом згідно: суддя ________________________________ М.М. Капустинський

Роздруковано та надіслано: ( рек. з пов. про вруч.)

1- в справу:

2 - позивачу ОСОБА_1

АДРЕСА_1 - відповідачу Управління Пенсійного фонду України в Чуднівському районі Житомирської області вул. Леніна, 107,смт.Чуднів,Житомирська область,13200

4-третій особі: Чуднівсько-Любарський об'єднаний районний військовий комісаріат Житомирської області Міністерства оборони України - вул.Тойво Вяхя,1,м.Чуднів,Житомирська область,13201,