Справа: № 826/6039/14 Головуючий у 1-й інстанції: Скочок Т.О. Суддя-доповідач: Василенко Я.М.
Іменем України
14 жовтня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенка Я.М.,
суддів Кузьменка В.В., Шурка О.І.,
при секретарі Зубрицькому Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу закритого акціонерного товариства «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.07.2014 у справі за адміністративним позовом закритого акціонерного товариства «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння» до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправним та скасування розпорядження,-
ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння» звернулося до суду першої інстанції із позовом, в якому просило визнати протиправною та скасувати постанову Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкцій №3440-ЦД-1-Е від 11.12.2013 та розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №3442-ЦД-1-Е.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.07.2014 відмовлено у задоволенні клопотання позивача від 10.06.2014 про визнання поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду та залишено без розгляду позовну заяву ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння» до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в частині позовних вимог про визнання протиправною та скасування постанови №3440-ЦД-1-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 11.12.2013 року.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.07.2014 у задоволені позову відмовлено.
Не погоджуючись з зазначеним вище судовим рішенням позивач звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову, як таку, що постановлена із порушенням норм матеріального і процесуального права, та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового процесу, які з'явились у судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що зазначена апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачем винесено розпорядження №188-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери від 25.02.2013, в якому зазначено про порушення ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння» законодавства про цінні папери, а саме: п. 5 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства», а саме: не приведення до 30.04.2011 статутів та внутрішніх положень товариства у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства», у зв'язку з чим встановлено у строк до 26.08.2013 усунути порушення законодавства про цінні папери та до 26.08.2013 письмово повідомити уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.
При цьому, позивач із заявою від 21.08.2013 №150-08/13 звернувся до відповідача з проханням продовжити термін виконання розпорядження №188-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери від 25.02.2013, посилаючись на неможливість проведення загальних зборів з підстав відсутності кворуму, за результатами розгляду якою відповідачем листом від 27.08.2013 №05/02/6485 повідомлено про відмову у продовженні терміну виконання вказаного розпорядження, у зв'язку з відсутністю підстав для цього.
Відповідачем встановлено ознаки порушення ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння» вимог п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме: невиконання розпорядження №188-ЦД-1-Е від 25.02.2013 про усунення порушень законодавства про цінні папери (термін виконання до 26.08.2013), на підставі чого складено акт №3461-ЦД-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів від 26.11.2013.
Постановою про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 27.11.2013 із зазначенням про факт складання у відношенні ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння» акту №3461-ЦД-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів від 26.11.2013 постановлено, що розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння» відбудеться 11.12.2013 о 09 год. 40 хв.
За результатами розгляду матеріалів справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння» винесено постанову №3440-ЦД-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 11.12.2013, якою за невиконання розпорядження відповідача №188-ЦД-1-Е від 25.02.2013 постановлено накласти на позивача штрафну санкцію у розмірі 1 000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17 000,00 грн. та винести у відношенні ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння» розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери.
Розпорядженням №3442-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери від 11.12.2013 встановлено порушення ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння» законодавства про цінні папери, а саме: п. 5 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства», а саме: не приведення статутів та внутрішніх положень ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння» у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства», у зв'язку з чим встановлено у строк до 17.03.2014 усунути порушення законодавства про цінні папери та до 17.03.2014 письмово повідомити уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.
Вважаючи розпорядження №3442-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери від 11.12.2013 протиправним, а, відтак, таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся з позовом до суду.
Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що оскаржуване розпорядження №3442-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери від 11.12.2013 є правомірним, а, отже, не підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Апелянт у своїй скарзі зазначає, що оскаржуване розпорядження винесене без врахування наданої ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння» інформації відповідачу про скликання загальних зборів товариства з метою приведення статутів та внутрішніх положень вказаного товариства у відповідність з нормами Закону України «Про акціонерні товариства», які не відбулися у зв'язку з відсутністю кворуму.
Колегія суддів вважає доводи апелянта необґрунтованими та погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Статтею 6 вказаного Закону передбачено, що національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Статтею 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначені повноваження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Так, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Згідно з п.п. 1, 2 розділу ХІV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням НКЦПФР від 16.10.2012 №1470, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 05.11.2012 №1855/22167, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери (далі - розпорядження про усунення порушень) виноситься уповноваженою особою за наслідками розгляду справи про правопорушення одночасно з постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у разі, якщо на момент розгляду справи порушення не усунуто. Розпорядження про усунення порушень може бути винесено без порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів у випадках, передбачених рішенням Комісії, яке оприлюднюється відповідно до законодавства.
Відповідно до абз. 1 п. 8 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку накладає на юридичних осіб штраф за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно п. 9 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій у разі невиконання або несвоєчасного виконання розпорядження про усунення порушень уповноважена особа застосовує відповідну санкцію та у разі необхідності виносить нове розпорядження.
З матеріалів справи вбачається, що підставою для винесення оскаржуваного розпорядження №3442-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери від 11.12.2013 є встановлення за результатами розгляду матеріалів справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння» невиконання позивачем розпорядження №188-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери від 25.02.2013, яким встановлено у строк до 26.08.2013 усунути порушення законодавства про цінні папери, а саме: п. 5 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства», а саме: не приведення до 30.04.2011 року статутів та внутрішніх положень товариства у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства», та до 26.08.2013 року письмово повідомити уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.
У відповідності до п. 5 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 №514-VI статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.
Приведенням діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із цим Законом є здійснення таких дій:
1) внесення змін до статуту товариства, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого або закритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство чи з відкритого або закритого акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство за умови, що кількість акціонерів на дату внесення таких змін не перевищує 100 осіб, а також виконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства;
2) приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього Закону.
Датою приведення діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із вимогами цього Закону є дата державної реєстрації змін до статуту, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство або закритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство.
Часткове виконання вимог абзацу першого цього пункту не є виконанням вимог цього Закону.
Приведення діяльності у відповідність із нормами цього Закону, статутів та внутрішніх положень акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у тому числі зміна найменування акціонерних товариств з відкритого або закритого на публічне або приватне, не є перетворенням та не потребує застосування процедури припинення.
При цьому, колегія суддів звертає увагу, що як вбачається з інформації з Єдиного державного реєстру, станом на момент розгляду справи судом позивач діє у формі закритого акціонерного товариства.
У матеріалах справи не міститься доказів виконання позивачем вимог розпорядження №188-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери від 25.02.2013 або його скасування у встановленому законодавством порядку, невиконання якого і стало підставою для винесення нового розпорядження, який є предметом розгляду у даній справі. Іншого позивачем не доведено та з матеріалів справи не вбачається.
Колегія суддів не бере до уваги доводи апелянта щодо здійснення ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння» всіх юридично-значимих дій для виконання розпорядження №188-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери від 25.02.2013 шляхом скликання загальних зборів товариства з метою приведення статутів та внутрішніх положень вказаного товариства у відповідність з нормами Закону України «Про акціонерні товариства», які не відбулися у зв'язку з відсутністю кворуму, з огляду на те, що уповноважена особа відповідача не знайшла підстав для продовження терміну виконання даного розпорядження (у відповідності до листа від 27.08.2013 №05/02/6485), дії щодо чого позивач у даній справі не оскаржує, а також з огляду на фактичне невиконання позивачем розпорядження №188-ЦД-1-Е від 25.02.2013 у встановлений в ньому строк.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Апелянт не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт протиправності рішення суду першої інстанції, а відповідач, як суб'єкт владних повноважень - довів правомірність своїх дій.
Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 200 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд
Апеляційну скаргу закритого акціонерного товариства «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння» залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.07.2014 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Василенко Я.М.
Судді: Кузьменко В.В.
Шурко О.І.
Повний текст ухвали виготовлений 20.10.2014.
.
Головуючий суддя Василенко Я.М.
Судді: Кузьменко В. В.
Шурко О.І.