02 жовтня 2014 року Справа № 911/14
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Затолочного В.С.,
суддів Каралюса В.М., Матковської З.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Снятинському районі Головного управління Мнідоходів в Івано-Франківській області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.12.2013 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Снятинському районі Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Красноставська сільська рада про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся в суд із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Снятинському районі (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0068542830 від 26.06.2012 року.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.12.2013 року позов задоволено повністю. Визнане протиправним та скасоване податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Снятинському районі Івано-Франківської області № 0068542830 від 26.06.2012 року.
Дану постанову оскаржив в апеляційному порядку відповідач, який просить скасувати її.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що позивач безпідставно не сплачував земельний податок в скоригованому третьою особою розмірі.
Сторони правом на участь у судовому засіданні не скористалися, у зв'язку з чим справа розглядалася в порядку письмового провадження.
Вислухавши суддю-доповідача, представника позивача, яка заперечувала проти задоволення апеляційної скарги, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 16.06.2010 року між ОСОБА_1 та Красноставською сільською радою в особі сільського голови Гуцул Ганни Михайлівни укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,3610 га, яка розташована в АДРЕСА_1, для обслуговування викуплених складських приміщень. Згідно пункту 3.1 Договору, орендна плата за оренду земельної ділянки згідно рішення сесії Красноставської сільської ради від 08.08.2008 року №111-17/2008 встановлюється сторонами 5% від вартості землі та становить 913,80 грн., в рік.
Згідно наданої нормативної грошової оцінки земельної ділянки проведено розрахунок плати за землю - 14980,60 грн. (0,3610 кв. м х 913,79 грн. х 5%). На місяць - 913,79 грн. (14980,60 грн. : 12 міс.).
05.01.2013 року позивачу стало відомо про зміну орендодавцем в односторонньому порядку умов договору щодо збільшення розміру орендної плати за землю.
Державною податковою інспекцією в Снятинському районі, згідно отриманого розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності з врахуванням внесених змін до умов договору оренди (збільшення розміру орендної плати за землю) прийнято податкове повідомлення-рішення № 0068542830 від 26.06.2012 року, яким нараховано позивачу суму грошового зобов'язання по орендній платі за землю в сумі 5776,35 грн.
Статтею 206 Земельного кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється відповідно до закону.
За приписами підпункту 9.1.10 пункту 9.1 статті 9, підпунктів 14.1.72, 14.1.73, 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, плата за землю це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Земельний податок це обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів. Землекористувачами є юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Питання щодо справляння плати за землю, в тому числі розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, здійснюється відповідно до положень Податкового кодексу України з урахуванням критеріїв, що визначені у розділі ХІІІ «Плата за землю».
Відповідно до положень статей 269, 270 Податкового кодексу України платниками податку є землекористувачі (яким, в даному випадку, виступає позивач). Об'єктом оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, як визначено підпунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України, є договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно зі статтею 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Як вбачається з матеріалів справи, Снятинським районним судом Івано-Франківської області розглянуто цивільну справу № 351/350/13-ц за позовом ОСОБА_1 до Красноставської сільської ради про розірвання договору оренди земельної ділянки та визнання недійсною зміну договору.
Рішенням Снятинського районного суду Івано-Франківської області від 09 вересня 2013 року позов ОСОБА_1 до Красноставської сільської ради про розірвання договору оренди земельної ділянки та визнання недійсною зміну договору задоволено, визнано недійсною односторонню зміну істотних умов договору оренди земельної ділянки від 15.06.2010 року укладеного між Красноставською сільською радо та ОСОБА_1, зареєстрованого Снятинським відділом Івано-Франківської РФЦ ДЗК в Книзі №4 від 16.06.2010 року за № 041031000003; розірвано договір оренди земельної ділянки від д15.06.2010 року, укладений між ОСОБА_1 та Красноставською сільською радою зареєстрованого Снятинським відділом Івано-Франківської РФЦ ДЗК в Книзі № 4 від 16.06.2010 року за № 04103100003 в зв'язку з істотною зміною з 01.01.2010 року.
Ухвалою апеляційного суду Івано-Франківської області від 22 жовтня 2013 року апеляційну скаргу прокурора Снятинського району відхилено, рішення Снятинського районного суду від 09 вересня 2013 року залишено без змін.
Таким чином, рішення Снятинського районного суду від 09 вересня 2013 року вступило в законну силу 22.10.2013 року.
Відповідно до частини 1 статті 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Отже суд першої інстанції, враховуючи встановлені рішенням Снятинського районного суду від 09 вересня 2013 року, що набрало законної сили, обставини щодо недійсності односторонньої зміни орендодавцем істотних умов договору оренди земельної ділянки від 15.06.2010 року та те, що вказаний договір оренди в зв'язку із істотною зміною обставин з 01.01.2012 року розірваний в судовому порядку, прийшов до вірного висновку про те, що податкове повідомлення-рішення №№0068542830 від 26.06.2012 року, яким позивачу визначено грошове зобов'язання з орендної плати за землю в розмірі 5776,35 грн., є протиправне та підлягає скасуванню.
Враховуючи, що доводи апеляційної скарги законності оскаржуваного судового рішення не спростовують, підстави для його зміни чи скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд -
Апеляційну скаргу податкової інспекції у Снятинському районі Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.12.2013 року у справі № 809/276/13-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя В.С. Затолочний
Судді В.М. Каралюс
З.М. Матковська