10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Токарева М.С.
Суддя-доповідач:Євпак В.В.
іменем України
"17" жовтня 2014 р. Справа № 806/4603/14
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Євпак В.В.
суддів: Капустинського М.М.
Мацького Є.М.,
при секретарі Волянській О.В. ,
за участю представників позивача ОСОБА_3, ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 66 ОСОБА_5 на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "15" жовтня 2014 р. у справі за позовом Кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 66 ОСОБА_5 до Кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №66 ОСОБА_6, довіреної особи кандидата у народні депутати України ОСОБА_6 в одномандатному виборчому окрузі №66 ОСОБА_7, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на стороні позивача: Окружна виборча комісія №66 , Центральна виборча комісія про визнання дій протиправними ,
14 жовтня 2014 року кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №66 ОСОБА_5 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №66 ОСОБА_6, довіреної особи кандидата у народні депутати України ОСОБА_6 в одномандатному виборчому окрузі №66 ОСОБА_7, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: окружна виборча комісія №66 та Центральна виборча комісія про визнання протиправними дій довіреної особи кандидата в народні депутати України ОСОБА_6 в одномандатному виборчому окрузі №66 - ОСОБА_7 в частині розповсюдження Благодійного видання "Вибір" за жовтень 2014 року за відсутності відомостей про замовника даного видання, визнання протиправними дій (такими, що містять факти підкупу виборців) кандидата в народні депутати України ОСОБА_6 в одномандатному виборчому окрузі №66 в частині: регулярної організації екскурсій для жителів Малинського району Житомирської області до ОСОБА_8 лаври; придбання окулярів для літніх людей Малинського району Житомирської області; придбання і встановлення в селі Харитонівка Користишівського району Житомирської області дитячого ігрового майданчику; дарування тенісного столу для клубу в селі Харитонівка Користишівського району Житомирської області; асфальтування доріг у Малинському районі Житомирської області; будівництва дитячих майданчиків у Малинському районі Житомирської області; дарування дитячим садочкам Малинського району Житомирської області комплектів постільної білизни; організації на минулих вихідних для півтисячі мешканців семи районів Житомирщини Володарсько-Волинського, Черняхівського, Коростишівського, Брусилівського, Радомишльського, Малинського, Народицького районів Житомирської області екскурсій до ОСОБА_8.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2014 року у задоволені позовних вимог кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №66 ОСОБА_5 відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вищевказану постанову та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі та постановити окрему ухвалу і направити її відповідному суб"єкту владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов фінансування передвиборчої агітації (виготовлення та поширення політичної реклами) кандидата у народні депутати України по одномандатному виборчому округу №66 ОСОБА_6 не з його виборчого фонду. В апеляційній скарзі зазначає, що достовірним є факт здійснення кандидатом ОСОБА_6 підкупу виборців в період після його реєстрації кандидатом в народні депутати України, наявні факти підтверджуються ним самим у брошурі "Звіт народного депутата України ОСОБА_6 у цифрах і фактах 2012-2014 року". Крім того, матеріали Благодійного видання "Вибір" є формою політичної реклами та передвиборчої агітації за кандидата ОСОБА_6, яка здійснюється не з виборчого фонду вказаного кандидата. Вважає, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Представники позивача в судовому засіданні доводи та вимоги апеляційної скарги підтримали.
Відповідачі в судове засідання не з"явились, подали письмове заперечення. Просять відмовити у задоволенні апеляційної скарги. Вважають рішення суду законним та обґрунтованим.
Представники третіх осіб в судове засідання не з"явилися, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені.
Колегія суддів, заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Встановлено, що у благодійному виданні "Вибір" за жовтень 2014 року була надрукована інформація щодо організацій кандидатом в народні депутати України ОСОБА_6 для мешканців Володарсько-Волинського, Черняхівського, Коростишівського, Брусилівського, Радомишльського, Малинського, Народицького районів екскурсій, придбання товарів, надання послуг, асфальтування доріг.
Позивач вважає, що дане видання належить відповідачу, кандидату у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №66 ОСОБА_6, оскільки містить інформацію про його діяльність, як народного депутата України та кандидата у народні депутати України, відповідальним за випуск якого значиться ОСОБА_7, яка є довіреною особою кандидата у народні депутати України ОСОБА_6 в одномандатному виборчому окрузі №66.
Оскільки дане видання не містить відомостей про замовника цього видання, відтак довіреною особою кандидата у народні депутати України ОСОБА_7 порушені вимоги ч. 7 ст. 69 Закону України "Про вибори народних депутатів України".
Кандидатом у народні депутати України ОСОБА_6 відповідно порушені вимоги ст. 6 Закону України "Про вибори народних депутатів України", оскільки зазначеною у виданні «Вибір» інформацією щодо організацій екскурсій, придбання товарів, надання послуг, асфальтування доріг останній схиляє виборців голосувати саме за нього та перешкоджає вільному формуванню та волевиявленню волі виборців 66 виборчого округу.
За поновлення порушеного права позивач звернувся до суду та в підтвердження заявлених вимог надав благодійне видання «Вибір» за жовтень 2014 та копії звіту ОСОБА_6 за 2012-2014 роки.
Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову.
Колегія суддів погоджується з висновком суду, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Пунктом 6 частини 2 статті 17 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Згідно ч.1 ст.68 Закону України "Про вибори народних депутатів України" предвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати або партію - суб'єкта виборчого процесу. Передвиборна агітація може здійснюватися в будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України.
Згідно із ч.2 ст.68 Закону України "Про вибори народних депутатів України" передвиборна агітація може проводитися у таких формах: 1) проведення зборів громадян, інших зустрічей з виборцями; 2) проведення мітингів, походів, демонстрацій, пікетів;3) проведення публічних дебатів, дискусій, "круглих столів", прес-конференцій стосовно положень передвиборних програм та політичної діяльності партій - суб'єктів виборчого процесу чи політичної діяльності кандидатів у депутати; 4) оприлюднення в друкованих та аудіовізуальних (електронних) засобах масової інформації політичної реклами, виступів, інтерв'ю, нарисів, відеофільмів, аудіо- та відеокліпів, інших публікацій та повідомлень; 5) розповсюдження виборчих листівок, плакатів та інших друкованих агітаційних матеріалів чи друкованих видань, в яких розміщено матеріали передвиборної агітації;6) розміщення друкованих агітаційних матеріалів чи політичної реклами на носіях зовнішньої реклами;7) проведення концертів, вистав, спортивних змагань, демонстрації фільмів та телепередач чи інших публічних заходів за підтримки партії - суб'єкта виборчого процесу чи кандидата у депутати, а також оприлюднення інформації про таку підтримку;8) публічні заклики голосувати за або не голосувати за партію - суб'єкта виборчого процесу, кандидата у депутати або публічні оцінки діяльності цих партій чи кандидатів у депутати; 9) встановлення агітаційних наметів; 10) в інших формах, що не суперечать Конституції України та законам України.
Частиною 6 ст. 68 Закону України "Про вибори народних депутатів України" передбачено, що передвиборна агітація здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, виділених на забезпечення ведення передвиборної агітації відповідно до цього Закону, коштів виборчих фондів партій, кандидатів у депутати в одномандатних округах. Кандидати у депутати, зареєстровані у загальнодержавному окрузі, можуть здійснювати передвиборну агітацію за кошти виборчого фонду партії. Використання власних коштів партій, кандидатів у депутати чи коштів з інших джерел для проведення передвиборної агітації, у тому числі з ініціативи виборців, забороняється.
Відповідно до ч.5 ст. 69 Закону України "Про вибори народних депутатів України" партія, кандидати у депутати від якої зареєстровані у загальнодержавному окрузі, кандидат у депутати, зареєстрований в одномандатному окрузі, на власний розсуд може виготовляти матеріали передвиборної агітації за рахунок і в межах коштів виборчого фонду. Партія може виготовляти друкований матеріал своєї передвиборної агітації із застосуванням обладнання, що їй належить. Відомості, що містяться у цих матеріалах, повинні відповідати вимогам закону. Матеріали передвиборної агітації виготовляються з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної мовної політики".
Приписами ч.7 ст.69 Закону України "Про вибори народних депутатів України" визначено, що друковані матеріали передвиборної агітації повинні містити відомості про замовника цих матеріалів, установу, що здійснила друк, або вказівку, що друк здійснено з використанням обладнання, що належить партії, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.
Законом України "Про вибори народних депутатів України" передбачено, що виборчий фонд кандидата у депутати в одномандатному окрузі має один поточний рахунок, на який надходять кошти для фінансування передвиборної агітації (ч.1 ст. 48 Закону); передвиборна агітація в засобах масової інформації усіх форм власності за рахунок коштів виборчих фондів партій, кандидатів у депутати в одномандатних округах здійснюється тільки після відповідної оплати друкованої площі чи ефірного часу з відповідних рахунків виборчих фондів (ч.8 ст. 71 Закону).
Відповідно до ч. 14 ст. 74 Закону України "Про вибори народних депутатів України" забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення назви, символіки, прапора партії, за умови, що вартість таких товарів не перевищує три відсотки розміру мінімальної заробітної плати), послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей. Така передвиборна агітація або надання виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей, що супроводжується закликами або пропозиціями голосувати за або не голосувати за певну партію чи кандидата у депутати або згадуванням назви партії чи імені кандидата, є непрямим підкупом виборців.
Встановлено, що у благодійному виданні "Вибір" за жовтень 2014 року, надруковані висловлювання мешканців вищезазначених районів Житомирської області, про те, що народний депутат ОСОБА_6, регулярно організовує екскурсії для жителів Малинського району Житомирської області до ОСОБА_8 лаври; придбавав окуляри для літніх людей Малинського району Житомирської області; придбавав і встановлював в селі Харитонівка Користишівського району Житомирської області дитячий ігровий майданчик; подарував тенісний стіл для клубу в селі Харитонівка Користишівського району Житомирської області; асфальтував дороги у Малинському районі Житомирської області; займався будівництвом дитячих майданчиків у Малинському районі Житомирської області; подарував дитячим садочкам Малинського району Житомирської області комплекти постільної білизни; організовував для півтисячі мешканців семи районів Житомирщини Володарсько-Волинського, Черняхівського, Коростишівського, Брусилівського, Радомишльського, Малинського, Народицького районів Житомирської області екскурсій до ОСОБА_8.
Дане видання не містить відомості про замовника цього видання.
Факт фінансування передвиборної агітації в друкованому засобі масової інформації "Вибір! - (округ 66) " з виборчого фонду кандидата в народні депутати України ОСОБА_6 не встановлено.
Разом із тим не встановлено, що дане благодійне видання було засновано довіреною особою ОСОБА_6 ОСОБА_7 та належність цього видання саме ОСОБА_6
Колегією суддів не встановлено, що ОСОБА_6 чи ОСОБА_7 є засновниками чи співзасновниками друкованого видання "Вибір! - (округ 66)".
ОСОБА_7 зареєстрована як довірена особа кандидата у народні депутати України ОСОБА_6 в одномандатному виборчому окрузі №66, та згідно пояснень представника відповідача перебуває у штаті Апарату Верховної Ради України та є державним службовцем.
Встановлено, що договір про виконання даних поліграфічних послуг укладено між Житомирським комунальним книжково-газетним видавництвом "Полісся" та ОСОБА_9 (псевдонім ОСОБА_7) 01 жовтня 2014 року за №41. Згідно вказаного договору видавництво покладає на себе обов"язки щодо надання якісних поліграфічних послуг по виготовленню благодійного видання - газети "Вибір!- (округ 66)".
Оплату виконання договору № 41 від 01.10.2014 підтверджено наданими копіями платіжних доручень №2308 від 10.10.2014 та №12773 від 06.10.2014.
Згідно копії свідоцтва про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації Серія ЖТ №186/562 Р основними принципами або тематичною спрямованістю "Вибір! - (округ 66)" є інформування населення про суспільно-політичне, соціально-економічне, культурне життя північних районів Житомирської області та України, популяція демократичних цінностей, формування правової свідомості громадян, захист прав та інтересів. Засновується з благодійною метою для безкоштовного розповсюдження.
Колегією суддів не встановлено відношення кандидата у народні депутати України ОСОБА_6 в одномандатному виборчому окрузі №66 та його довіреної особи ОСОБА_7 до благодійного видання "Вибір! - (округ 66)".
Відповідальна за випуск видання "Вибір! - (округ66)" ОСОБА_7 (псевдонім ОСОБА_9) не є довіреною особою кандидата у народні депутати ОСОБА_6 ОСОБА_7.
Жодних доказів на підтвердження посилань позивача не надано.
Відтак, зазначена у благодійному виданні "Вибір" інформація не є передвиборною агітацією саме кандидата у народні депутати ОСОБА_6 та його довіреної особи ОСОБА_7 та відповідно підкупом виборців.
Що стосується звіту ОСОБА_6
Суд першої інстанції дійшов висновку, що надана позивачем копія звіту ОСОБА_6 є звітом ОСОБА_6 як народного депутата України.
Колегія суддів погоджується з таким висновком.
Встановлено, що даний звіт містить інформацію про роботу ОСОБА_6 як народного депутата України у цифрах і фактах за 2012-2014 роки.
Відповідачем у письмових запереченнях зазначено, що вся благодійна та спонсорська діяльність для районів Житомирської області: Володарсько-Волинського, Черняхівського, Коростишівського, Брусилівського, Радомишльського Малинського та Народницького районів здійснювалася ОСОБА_6 виключно в період з часу офіційного оприлюднення підсумків голосування виборів у народні депутати 2012 року до 04.09.2014.
Даний звіт надавався замовником ОСОБА_9 і до договору на виконання поліграфічних послуг.
Позивачем не наведено обставин підкупу виборців саме кандидатом у народні депутати України ОСОБА_6 та докази на підтвердження даних обставин не надано.
Таким чином факт підкупу виборців не встановлено.
Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 177, 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 66 ОСОБА_5 залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "15" жовтня 2014 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя В.В. Євпак
судді: М.М. Капустинський
Є.М. Мацький
Повний текст cудового рішення виготовлено "17" жовтня 2014 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 66 ОСОБА_5 АДРЕСА_1,10008
3- відповідачу/відповідачам: Кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №66 ОСОБА_6 АДРЕСА_2 4- Довірена особа кандидата у народні депутати України ОСОБА_6 в одномандатному виборчому окрузі №66 ОСОБА_7 АДРЕСА_2
5-третій особі: Окружна виборча комісія №66 - площа Соборна,6-А,м.Малин,Житомирська область,11601,
6- Центральна виборча комісія - площа Л.Українки, 1,м.Київ,01000,