10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Комісарчук О.В.
Суддя-доповідач:Жизневська А.В.
іменем України
"15" жовтня 2014 р. Справа № 295/521/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Жизневської А.В.
суддів: Кузьменко Л.В.
Малахової Н.М.,
при секретарі Рожко М.М. ,
за участю ОСОБА_1 та представника управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "30" липня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
,
Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 30 липня 2014 року позов задоволено. Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області (далі - УПФ) щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796-ХІІ). Зобов'язано УПФ призначити, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 55 Закону №796-ХІІ зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, починаючи з 20.07.2010 року.
В апеляційній скарзі апелянт, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить вказану постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає до задоволення з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (посвідчення серії НОМЕР_1 , категорія 2 - а.сп.6) та має право на пільги, передбачені Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". В період з 24 вересня 1986 року по 17 грудня 1986 року приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Зокрема, як водій автомобіля відряджений з в/ч НОМЕР_2 до в/ч НОМЕР_3 , займався перевезенням будівельних матеріалів в зоні відчуження у населених пунктах Димарка, Воровичі, Янів, Розсоха. Зазначене підтверджено довідками військової частини та випискою з наказу командира військової частини ( а.сп. 11-15).
20 липня 2010 року ОСОБА_1 виповнилося 50 років, тому він звернувся до УПФ із заявою про призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років, у відповідності до ст.55 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. УПФ було надано йому, у відповідності до п.а ч.1 ст.83 Закону України "Про пенсійне забезпечення", три місяці для надання довідки форми 122 та документів які підтверджують період і місце роботи в зоні відчуження. На звернення із заявою про призначення пільгової пенсії від 18.10.2010 він отримав відмову 27.01.2011 року за №1358/02.
Проте, він продовжував оскаржувати дії пенсійного органу і звертався до вищих інстанцій та в адміністрацію Президента, що підтверджується представленими документами.
Згідно ч.1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, - на 10 років.
Вказаним законом визначено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців , працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: ґ) документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988р. №122, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Суд вірно зазначив, що основним документом, який підтверджує статус громадянина, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Вказаним Законом визначено право потерпілого або учасника аварії на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій за наявності посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". А довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях є підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи. Суд правильно визнав безпідставними посилання УПФ на відсутність у ОСОБА_1 первинних документів.
Ним представлено пенсійному органу для підтвердження місця і періоду роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС довідки від 13.01.1993 р., від 22.12.1992 р., від 13.02.1993 р., які видано на підставі первинних документів. Вказані документи у сукупності з іншими наданими відповідають зазначеним у п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1.
При цьому слід зазначити, що довідки видавалися у 1992, 1993 роках, виписка з наказу про відрядження у 1986 році і ці документи можуть не відповідати вимогам до сучасних документів, але відображають суть необхідної інформації у даному спорі.
Посилання апелянта на пропуск позивачем строку звернення до суду є безпідставним, оскільки суд першої інстанції визнав причини пропуску строку поважними та відновив порушене право ОСОБА_1 на призначення пенсії з дня його виникнення. Поважність причин пропуску строку підтверджена документами про звернення до різних державних органів.
Пенсійний орган, у відповідності до приписів ч.2 ст.71 КАС україни, не надав доказів на підтвердження правомірності прийнятого ним рішення та на спростування вищевикладеного.
Суд першої інстанції дослідив представлені докази, надав їм належну правову оцінку, з'ясував обставини, що мають значення для вирішення справи та зробив обґрунтований висновок про наявність підстав для задоволення позову.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Богунського районного суду м. Житомира від "30" липня 2014 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.В. Жизневська
судді: Л.В. Кузьменко
Н.М. Малахова
Повний текст cудового рішення виготовлено "15" жовтня 2014 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_1
АДРЕСА_1 - відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області вул.Перемоги, 55,м.Житомир,10003
4-третій особі: - ,