ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про повернення позовної заяви
15 жовтня 2014 року справа №826/15819/14
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Кузьменко В.А., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовомОСОБА_1
доКандидата в народні депутати України ОСОБА_2
прозобов'язання вчинити дії
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою " Об обжаловании незаконных действий кандидата в НДУ Верховного совета Украины ОСОБА_3 по посягательству на право избирателя участия в честном волеизъявлении, вмешательства в работу, действие и решение ОИК 59 ТИО и оказание давления на нее в своих властнокорыстных интересах" до Кандидата в народні депутати України ОСОБА_2 (далі по тексту - відповідач, ОСОБА_2), у якій просить: 1) прийняти рішення про зняття ОСОБА_2 з кандидатів в народні депутати України по 59 територіальному виборчому округу або винести окрему ухвалу на адресу Центральної виборчої комісії про винесення постанови про зняття відповідача з кандидатів в народні депутати України; 2) винести окрему ухвалу на адресу Генеральної прокуратури України про розслідування фактів тиску та знущань (катувань) відносно членів окружної виборчої комісії 59 територіального виборчого округу з боку ОСОБА_2
Розглянувши позовну заяву ОСОБА_1, Окружний адміністративний суд міста Києва звертає увагу на наступне.
Відповідно до частини першої статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено право оскаржувати дії чи бездіяльність кандидатів, їхніх довірених осіб, партії (блоку), місцевої організації партії, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, ініціативних груп референдуму, інших суб'єктів ініціювання референдуму, офіційних спостерігачів від суб'єктів виборчого процесу, що порушують законодавство про вибори чи референдум, мають кандидат, партія (блок), місцева організація партії, які є суб'єктами відповідного виборчого процесу, ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Згідно частини другої статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України виборець (громадянин, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити дії чи бездіяльність суб'єктів, визначених частиною першою цієї статті, якщо ці дії чи бездіяльність порушують виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму його особисто.
Частина третя статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що позовна заява щодо оскарження дій чи бездіяльності кандидата на пост Президента України, ініціативних груп всеукраїнського референдуму, інших суб'єктів ініціювання всеукраїнського референдуму, що порушують законодавство про вибори чи референдум, подається до окружного адміністративного суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ. Позовна заява щодо оскарження дії чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцем вчинення дії чи місцем, де ця дія повинна бути вчинена. Позовна заява з інших питань, передбачених цією статтею, подається до окружного адміністративного суду за місцем вчинення дії чи місцем, де ця дія повинна бути вчинена.
Наведені норми права вказують про можливість оскарження до Окружного адміністративного суду міста Києва дій чи бездіяльності кандидата на пост Президента України, ініціативних груп всеукраїнського референдуму, інших суб'єктів ініціювання всеукраїнського референдуму або за умови, коли оскаржувані дії інших осіб, вказаних у частині першій статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України, вчинені у місті Києві.
Разом з тим, як свідчить зміст та матеріали позовної заяви, позивач оскаржує дії ОСОБА_2 як кандидата в народні депутати України по одномандатному виборчому округу №59 Донецької області, а оскаржувані дії відповідач вчиняв у місті Курахове Мар'їнського району Донецької області.
З огляду на те, що місцем вчинення оскаржуваних дій відповідача є Донецька область, позовна заява має подаватись до Донецького окружного адміністративного суду, відповідно, дана справ не підсудна Окружному адміністративному суду міста Києва.
Відповідно до пункту 5.6 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 01 листопада 2013 року №15 "Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом" вказано, "якщо адміністративна справа щодо виборчого спору предметно чи територіально не підсудна цьому адміністративному суду, то такий суд повертає позовну заяву позивачеві (п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України)".
Відповідно до пункту 6 частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Згідно з частиною шостою статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Одночасно суд зауважує, що відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції" у зв'язку з неможливістю здійснювати правосуддя окремими судами в районі проведення антитерористичної операції, змінено територіальну підсудність судових справ, підсудних розташованим в районі проведення антитерористичної операції таким судам, та забезпечено розгляд адміністративних справ, підсудних адміністративним судам, розташованим в районі проведення антитерористичної операції, - адміністративними судами, що визначаються головою Вищого адміністративного суду України.
Так, згідно з розпорядженням голови Вищого адміністративного суду України від 02 вересня 2014 року №193 визначено, що розгляд адміністративних справ, підсудних Донецькому окружному адміністративному суду, здійснюється Запорізьким окружним адміністративним судом.
Враховуючи викладене, суд роз'яснює, що позивач має право звернутись із відповідним позовом до Запорізького окружного адміністративного суду.
На підставі вищенаведеного, пункту 6 частини третьої статті 108, статей 165, 175 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Повернути позовну заяву та додані до неї матеріали.
2. Ухвалу про повернення позовної заяви разом з позовною заявою та доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.А. Кузьменко