Постанова від 14.10.2014 по справі 813/5393/14

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2014 року № 813/5393/14

Львівський окружний адміністративний суд в складі :

головуючого - судді Кухар Н.А.

секретаря судового засідання Жовковської Ю.В.

за участю:

представника позивача - Іванова О.О.

представника відповідача - Клапчука Р.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління державної міграційної служби України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'яння до вчинення дій,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління державної міграційної служби України у Львівській області в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо реєстрації його проживання та зобов'язати відповідача зареєструвати місце його проживання у квартирі АДРЕСА_1 .

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що з 22 липня 1986 року був прописаний та проживав у квартирі АДРЕСА_1 . У листопаді 2013 року дізнався про анулювання реєстрації на підставі рішення суду. Проте, ухвалою Франківського районного суду м.Львова від 10.07.2014 року провадження у справі про анулювання реєстрації закрито, у зв'язку із смертю позивача. Зазначає, що звернувся у Франківський відділ у м.Львові Головного управління державної міграційної служби України у Львівській області зі заявою про поновлення реєстрації його місця реєстрації проживання. Просить визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язати його вчинити дії.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав викладених в позовній заяві, просив задовольнити в повному обсязі, надав пояснення аналогічно до викладеного в позовій заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, надав пояснення, що ОСОБА_1 звернувся із заявою про поновлення реєстрації його місця реєстрації проживання, проте процедура поновлення місця реєстрації проживання не передбачена Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», а тому просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. Зазначив, що у вказаній квартирі зареєстровано інші особи згідно ордеру на житло № НОМЕР_1 від 11.04.2014 року.

Суд, заслухавши думку представників сторін, розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.

Заочним рішенням Франківського районного суду м.Львова від 02.04.2009 року задоволено позовні вимоги ОСОБА_2 та анулювано реєстрацію ОСОБА_1 у квартирі АДРЕСА_1 .

Ухвалою Франківського районного суду від 06.05.2014 року вищезазначене заочне рішенням Франківського районного суду м.Львова від 02.04.2014 року скасовано, а ухвалою Франківського районного суду від 10.07.2014 року провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про анулювання реєстрації у квартирі АДРЕСА_1 закрито з підстав, передбачених п.6 ст.205 ЦПК України.

ОСОБА_1 звернувся до Франківського відділу у м.Львові Головного управління державної міграційної служби України у Львівській області з клопотанням щодо поновлення реєстрації місця проживання у зв'язку із закриттям провадження у справі.

Начальник Франківського відділу у м.Львові Головного управління державної міграційної служби України у Львівській області звернувся до Франківського районного суду м.Львова з листом про надання роз'яснень щодо реєстрації місця проживання ОСОБА_1 , оскільки з 06.05.2014 року за адресою АДРЕСА_2 зареєстрована сім'я гр. ОСОБА_3 згідно з ордеру на житлове приміщення за № 0004510 від 11.04.2014 року виданого Львівською міською радою.

Ухвалою Франківського районного суду від 21.08.2014 року роз'яснено, що ухвала Франківського районного суду від 10.07.2014 року, якою закрито провадження у справі про анулювання реєстрації ОСОБА_1 у квартирі АДРЕСА_1 з підстав, передбачених п.6 ст.205 ЦПК України не несе для Франківського відділу у м.Львові Головного управління державної міграційної служби України у Львівській області будь-яких зобов'язань. Разом з тим суд зазначив, що він погоджується із твердженнями адвоката, щодо необхідності поновлення права ОСОБА_1 на його реєстрацію, яка анульована заочним рішенням, що на даний час скасоване. Однак на думку суду, дане питання може бути вирішено після розгляду цивільної справи № 465/4823/14, що розглядається Франківським районним судом м.Львова за його позовом.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Відповідно до ст.3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» місце проживання - це адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік; реєстрація - це внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси, за якою з особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції;

Процедуру реєстрації місця проживання та місця перебування осіб в Україні, зразки документів, необхідних для реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання та місця перебування визначено у Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, що затверджений Наказом МВС України 22.11.2012, № 1077.

Відповідно до п.2.2. Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні для реєстрації місця проживання особа або її законний представник подає до територіального підрозділу ДМС України, а після утворення центрів надання адміністративних послуг (далі - центр) - до відповідного центру:

- письмову заяву про реєстрацію місця проживання (додаток 5);

- документ, до якого вносяться відомості про місце проживання;

- квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати;

- талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні (у разі зміни місця проживання в межах України). Талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні не подається у разі оформлення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання;

- документи, що підтверджують:

- право на проживання в житлі - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї на реєстрацію місця проживання. У разі реєстрації місця проживання у центрі договір оренди житлового приміщення може бути засвідчено адміністратором центру;

- право на перебування або взяття на облік у закладі/установі - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи (додаток 6), копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджена наказом Міністерства соціальної політики України від 28 грудня 2011 року N 574 "Про деякі питання діяльності центру обліку бездомних громадян", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 січня 2012 року за N 84/20397;

- проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини, зразок якої наведено в додатку 7 до цього Порядку;

- військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);

- свідоцтво про народження або свідоцтво про належність до громадянства України, якщо реєструється місце проживання дитини, яка не досягла 16-річного віку;

- заява про зняття особи з реєстрації місця проживання, форма якої наведена в додатку 8 до цього Порядку (у разі здійснення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).

Суд зазначає, що ні Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», ні Порядком реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні не передбачено процедури поновлення реєстрації місця проживання особи, а тільки передбачено процедуру реєстрації місця проживання та місця перебування особи та для її проведення необхідно надати перелік документів. Так як позивачем не надано необхідних документів для реєстрації місця проживання, відповідачем така реєстрація не здійснена.

Згідно із ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що Головним управління державної міграційної служби України у Львівській області дотримано вимоги Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», а тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

З огляду на викладене, суд вважає позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, а тому в задоволенні позову належить відмовити повністю.

Керуючись ст. ст. 2, 7-14, 18, 19, 33-35, 69-71, 94, 158-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

В задоволенні позову відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної карги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кухар Н.А.

Повний текст постанови виготовлено 17.10.2014 року.