Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
17 вересня 2014 року Справа № П/811/1714/14
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Притула К.М., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області до Професійно-технічного училища № 36 смт. Новгородка про зобов'язання вчинити певні дії,-
Державна фінансова інспекція в Кіровоградській області звернулась до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить зобов'язати Професійно-технічне училище № 36 смт. Новгородка виконати п.2.1 на суму 1394,83 грн., п.2.2 на суму 105611,22 грн., п.2.3 на суму 11482,60 грн., п. 2.4 на суму 2478,72 грн., п.2.5 на суму 2304,29 грн., п.2.6 на суму 8069,29 грн., п.2.7 на суму 9534,10 грн., п.2.8 на суму 397,66 грн., п.2.9 на суму 418,83 грн., п.2.10 на суму 6780,22 грн., п.2.11 на суму 13196,36 грн., п.2.12 на суму 4150,06 грн., п.2.13 на суму 11246,12 грн., п. 2.14 на суму 7819,53 грн., п.2.15 на суму 970,46 грн., п. 2.16 на суму 1693,91 грн., п. 2.17 на суму 11044,85 грн., п.2.18 на суму 48685,83 грн., п.2.19 на суму 1201,72 грн., п.2.20 на суму 11625,05 грн., п. 2.21 на суму 50112,00 грн. листа -вимоги від 11.11.2013 р. № 11-03-14-14/7006 та усунути фінансові порушення на загальну суму 310217,65 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Державною фінансовою інспекцією в Кіровоградській області було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Професійно-технічного училища № 36 смт. Новгородка, за результатами якої складено акт від 25.10.2013 року №03-09/212.
За результатами ревізії, в порядку ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», 13 листопада 2013 року відповідачу було вручено лист-вимогу від 11 листопада 2013 року №11-03-14-14/7006 щодо усунення виявлених порушень законодавства. Позивач просить задовольнити вимоги, в зв'язку з тим, що з п.2.1 по п.2.21 листа-вимоги у встановлений термін усунення порушень законодавства, відповідачем не виконано.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, до суду надав заяву про розгляд справи без його участі в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача про розгляд справи був повідомлений належним чином, в матеріалах справи міститься заява про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Оцінивши наявні в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що в період з 09.09.2013 р. по 18.10.2013 р. Державною фінансовою інспекцією в Кіровоградській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності в Професіно-технічному училищі № 36 смт. Новгородка, за результатами якої складено акт від 25 жовтня 2013 року № 03-09/212 (а.с. 38-54).
На підставі зазначеного акту ревізії, 11 листопада 2013 року Державною фінансовою інспекції в Кіровоградській області було винесено лист-вимогу за №11-03-14-14/7006 (а.с. 33-37).
Відповідно до частини другої ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст. 2 Закону України від 26.01.1993 р. № 2939-ХІІ «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон № 2939-ХІІ) головним завданням органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
За змістом п.п. 1, 7, 10 ст. 10 Закону № 2939-ХІІ органу державного фінансового контролю надається право у підконтрольних установах перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур державних закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо); пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Відповідно до п. 4.3 Положення про територіальні органи ДФІ України та їх підрозділи, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.10.2011 р. та зареєстрованого в Мінюсті 19.10.2011 р. № 1212/19950, державні фінансові інспекції в областях зокрема, мають право звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджету та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
Водночас, при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на приведення роботи підконтрольної організації у відповідність із вимогами законодавства у майбутньому і є обов'язково до виконання.
Що ж стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово відшкодовані шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення органу державного фінансового контролю до суду з відповідним позовом.
За таких умов вбачається наявність у органу державного фінансового контролю права заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути кошти на відшкодування виявлених в ході перевірки збитків.
Тобто зазначені у вимозі збитки повинні бути відшкодовані не шляхом пред'явлення вимоги, а стягнені у судовому порядку за позовом органу ДФІ. Правильність обчислення їх розміру буде перевіряти суд, який розглядатиме цей позов.
Аналогічна правова позиція висловлена у Постанові Верховного Суду України від 15.04.2014 р. у справі за позовом Срібнянського райцентру зайнятості Чернігівської області до ДФІ в Чернігівської області, яка згідно з ч.1 ст.242-2 КАС України є обов'язковою для суду.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивачем обрано неналежний спосіб захисту порушеного права, що в свою чергу виключає наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
Керуючись ст. ст. 162, 163 КАС України суд,
В задоволенні позовних вимог Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області - відмовити.
Постанова відповідно до ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду К.М. Притула